Panasonic VS3 – Véčko (jako) ze škatulky v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Panasonic VS3 – Véčko (jako) ze škatulky v praxi

19. července 2005, 00.00 | Společnost Panasonic uvádí na trh nový mobilní přístroj s typovým označením VS3. Jedná se o stylové véčko, disponující kromě velké škály funkcí a vybavení také integrovaným digitálním fotoaparátem s rozlišením 1,3 MPix.

{Popis a ovládání}

Společnost Panasonic uvádí na trh nový mobilní přístroj s typovým označením VS3. Jedná se o stylové véčko, které určitě své kategorii ostudu neudělá. Telefon se vyznačuje povedeným a na pohled i dotek příjemným designem, malými rozměry, velkou pamětí a pochopitelně též slušným vybavením. S novým Panasonicem můžete pořizovat také videozáznamy a fotografie pomocí zabudovaného digitálního 1,3 MPix fotoaparátu. Typickými vlastnostmi pro „vé-es-trojku“ je velký barevný displej s jemným rozlišením, umožňující zobrazit až 16 miliónů barev. Další vlastností, jež vás „praští přes oko“ (přesněji přes ruku), je systém otevíracího – vyklápěcího mechanismu. Na levé straně v horní části přístroje (je-li právě zavřený) leží tlačítko, při jehož stisku vyskočí horní půlka telefonu s velkým displejem. A teprve teď máte před sebou VS3 v celé své kráse, a můžete s ním začít pracovat.

Popis

Panasonic VS3 je klasickým véčkem, stříbrného designu o rozměrech: 96 × 46 × 20 mm a hmotnosti 99 g. Deska předního krytu je výměnná a lze ji pomocí čtyř šroubků snadno během několika sekund demontovat a vyměnit za jinou. Námi testovaný vzorek měl na sobě bílou destičku, s logem výrobce ve spodní části. Celkový dojem z držení telefonu v ruce je dobrý. Také ovládání je řešeno s důrazem na maximální pohodlnost uživatele – na všechny klávesy bez problémů dosáhnete. Avšak v případě položení mobilu v rozevřeném stavu na pevnou desku se projeví nedostatek v podobě nevyváženosti – přepadá na horní část (s displejem). Objektiv fotoaparátu je umístěn standardně na přední straně telefonu. Pod ním je malé zrcátko (pro autoportrét) a pod ním LED dioda pro signalizaci zmeškaných hovorů a přijatých SMS. Zleva na boku přístroje leží tlačítko k otevření, gumová záslepka, skrývající systémový konektor a pod ní dioda, signalizující dobíjení. Na pravé straně najdete tlačítko spouště fotoaparátu, IrDA port a tlačítka pro ovládání hlasitosti. Zespoda na vás vykoukne reproduktor, a pod ním je odnímatelný kryt pro vložení baterie a SIM karty.

Displej

Panasonic VS3 má pouze jeden – vnitřní displej. Vnější displej (který vlastní například designově téměř identický VS7) nahrazuje pouze informační LED dioda, která dokáže měnit barvy v šesti odlišných spektrech. Typ blikání lze nadefinovat pro vyzvánění, příjem zpráv, různá volání, či jen zavření mobilu. Displej VS3 je velký, přehledný s rozměry zobrazované plochy 34 × 45 mm. Nabízí slušné rozlišení: 240 × 320 bodů a dokáže zobrazit až 16 miliónů barev. Celkově se jedná o jeden z největších kladů mobilu. Ovšem malý kaz na kráse zde přeci jen máme. Vzhledem k absenci jakékoliv antireflexní clony na displeji je celkem problém se zobrazováním informací na přímém slunci či prudkém světle – tehdy dochází k dost silným odleskům a na displej je velice špatně vidět.

 

Možnosti

Panasonic VS3 je tri-bandový přístroj. Dovoláte se s ním v sítích GSM 900 / 1 800 / 1 900 MHz. Podporuje datové přenosy GPRS třídy 10, jenž lze využít pro Wap 2.0. Telefonní seznam dokáže pojmout až 500 složek, s tím, že ke každé z nich můžete přiřadit dalších 17 informací (jako například: telefony, e-maily, poštovní adresu, textovou poznámku, obrázek apod.). Různá vyzvánění (dá se použít i zvonění v MP3 formátu) k jednotlivým číslům jsou samozřejmostí. Konektivita s PC probíhá buďto pomocí datového kabelu nebo IrDA portu. Kabel jsme však neměli k dispozici a infraport nepracoval tak jak by měl (což je u tohoto modelu již celkem obecný problém). Přetahování fotek a videa do notebooku zkrátka nebylo možné (telefon neustále hlásil chybu). Nakonec jsme tento problém vyřešili přetažením do jiného mobilu (přes IrDA) a až z něho poté do počítače. Panasonic VS3 podporuje Javu MIDP 2.0. Napájení dodává mobilu lithium-iontový akumulátor, který poskytuje teoretickou, výrobcem udávanou průměrnou výdrž až 240 hodin v pohotovostním stavu nebo 300 minut hovoru. V praxi nám přístroj vydržel na jedno nabití bez mála 40 hodin, nutno však podotknout, že při neustálém aktivním provozu (především velmi častá práce s fotoaparátem a videokamerou).

Fotoaparát

Velice podstatnou (pro nás tou nejpodstatnější) funkcí mobilního aparátu Panasonic VS3 je integrace digitálního fotoaparátu s obrazovým rozlišením 1,3 MPix. Na objektivu fotoaparátu máme možnost volby zaostřovací vzdálenosti (pomocí prstence), pro klasické fotografování a pro makro fotografování. Změna zaostření je velmi malá, ale citelná. Rozlišení, jenž VS3 nabízí, je: 1 280 x 1 024 (extra), 640 x 480 (velké), 320 x 240 (střední) a 160 x 120 bodů (malé). Obrázky se ukládají ve standardním formátu JPEG. Kromě rozlišení lze v telefonu také nadefinovat kvalitu snímku – a to na třech úrovních: Nejlepší, Dobrá, Normální. Při fotografování si můžete kýžený objekt přiblížit čtyřnásobným digitálním zoomem, ten však není k dispozici pro maximální rozlišení (pracuje až od 640 x 480 bodů a níže). Z dalších fotografických funkcí nabízí Panasonic VS3 noční režim a sekvenční snímání (15 snímků během asi 3 s, rozlišení je automaticky nastaveno na střed - 320 x 240). Nechybí ani samospoušť, kompenzace expozice či speciální efekty: Normal, negativ, sepia a monochromatický filtr. Při malém osvětlení vám přisvětlí scénu dioda, ovšem nečekejte od ní žádné zázraky. Samotný zvuk závěrky můžete měnit – klasické cvaknutí lze nahradit dalšími čtyřmi zvuky.

Video

Panasonic VS3 umožňuje kromě pořizování fotek také natáčení krátkých ozvučených videosekvencí ve formátu 3GP s rozlišením 176 x 144. V menu Fotoaparátu si jednoduše vybereme video, a pak už jen nahráváme. K dispozici jsou dva druhy videomódu: Normální a Rozšířené. Normální umožňuje krátký – 10 sekundový záběr a do rozšířeného uložíte video v maximální délce 1 minuty. Nahrávat i fotit můžete tak dlouho, dokud nezaplníte interní paměť přístroje, která činí celkem 30 MB. Při přehrávání videa máte možnost regulovat výstupní hlasitost reproduktoru postranními tlačítky (těmi samými, která nastavují hlasitost sluchátka). Videozáznamy a fotky se ukládají do složky Moje média, kde s nimi můžete dále manipulovat – odesílat jako MMS, přes IrDA port, použít jako pozadí nebo třeba jen přejmenovat. U pořízených snímků můžete kromě změn velikosti dělat také ořezy nebo je zarámovat.

 

Ovládání

Samotné ovládání fotoaparátu a videa je celkem jednoduchou a intuitivní záležitostí. Samotný proces focení je plně automatický, vy můžete ovlivnit jen určité funkce jako jsou: scénické režimy, nastavení filtrů, kompenzovat expozici a další (viz výše). Fotoaparát, respektive kamera, jsou umístěny v menu Fotoaparát. Spuštění závěrky nebo Play kamery se provádí buď stiskem prostřední klávesy hlavního kruhového ovladače, nebo postranního tlačítka (určeného speciálně k tomuto účelu). Přiblížení – zoom – se ovládá kurzory kruhového ovladače nahoru, dolů. Expozice se kompenzuje kurzory vlevo, vpravo. Pro usnadnění práce při focení nebo natáčení lze používat také zrychlenou volbu. Ke každému číslu na klávesnici je přiřazena jedna z funkcí (např: 1 = přepnutí na foťák / kameru; 3 = vymazat; 7 = poslat přes IrDA atd.).

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Kvalita záznamu v praxi

A jak je na tom Panasonic VS3 v praxi? Ve své třídě se jedná spíše o slabší průměr. Díky velkému a bohatě barevnému displeji vypadají snímky na první pohled, jak už tomu u fotomobilů bývá, dobře. Ovšem zcela jiná věc už to je v případě zobrazení snímků na monitoru. Nejvíce se projevuje nespolehlivé automatické měření vyvážení bílé a také značná aberace a horší kontrast. Snímač má poměrně nízkou citlivost, takže fotíte-li scénu nebo detail (popřípadě i makro) a máte-li dostatek světla, výsledek je poměrně slušný. Ovšem stačí, je-li trochu pod mrakem nebo jste-li v interiéru při slabším (nikoli slabém) osvětlení, a snímky začínají být značně zkreslené a neostré. Podobně je tomu v případě „akčních“ záběrů s krátkým ohniskem. Fotografovaný subjekt se ani nemusí pohybovat příliš rychle, stačí obyčejná chůze a fotoaparát už jej nezachytí. S tím také částečně souvisí citelné zpoždění závěrky.

Pořízení prvního snímků od otevření mobilu po cvaknutí spouště je cca 8 s. Každé další vyfocení nám zabere další zhruba 3 s. Abychom však jen nekritizovali, tak komponování záběru a focení je velice pohodlné, především díky velkému a jasnému displeji. Navíc díky „vystřelovací“ pružině uvnitř kloubu lze pohodlně nastavit různý sklon horní - displejové části telefonu. Dioda na přisvícení scény se bohužel moc neuplatní. Maximálně tak pro focení detailů v makro režimu a při alespoň částečném osvětlení. V úplném šeru, či dokonce tmě, vás ani dioda nezachrání.

Závěr

Panasonic VS3 je klasické stylové véčko, příjemného designu, které kromě spousty užitečných funkcí a zajímavého rozevírání formou „vystřelení“ zaujme potenciální zájemce především digitálním fotoaparátem s možností pořizování též krátkých videosekvencí.

Dalším kladem je velký barevný displej, zobrazující doslova několikamiliónovou škálu barev. Se svým 1,3 MPix fotoaparátem, ačkoliv se nejedná o žádný zázrak, Panasonic VS3 v konkurenci fotomobilů své váhové kategorie obstojí. Pokud vás tento mobilní kousek oslovil, v prodejní síti by se měl objevit koncem tohoto léta za předběžně odhadovanou cenu 7 000,- Kč, což je vzhledem k možnostem suma více než příznivá.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: