Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
BenQ DC X600 - levný ale stylový kompakt na dovolenou v praxi
13. července 2006, 00.00 | Společnost BenQ nepatří mezi typické fotovýrobce, ale nabízí spíše cenově zajímavé digitální kompaktní fotoaparáty. Jedním z takových je i X600 s rozlišením 6 MPix, 3x optickým zoomem a velkým 2,5" displejem za necelých 6 tisíc korun. Recenzi si můžete přečíst v článku.
{Popis a konstrukce}Společnost BenQ nepatří mezi typické fotovýrobce, ale nabízí spíše cenově zajímavé digitální kompaktní fotoaparáty. Jedním z takových je i X600 s rozlišením 6 MPix, 3x optickým zoomem a velkým 2,5" displejem za necelých 6 tisíc korun. Recenzi si můžete přečíst v článku.
Konstrukce a design
Na první pohled se jedná o typický kompaktní digitální fotoaparát vhodný svou velikostí i do kapsy u košile. Příjemně malé rozměry (85,5 x 53,5 x 19 mm), nízká hmotnost (cca 100 g bez baterie a karty), typicky hranatý obdélníkový tvar a stříbrné provedení kovového těla z přístroje dělají praktického pomocníka na dovolenkové fotografování, nebo hospodské fotoreportáže. Přední strana má několik designových výstřelků, jako je broušený povrch, výstupek pro lepší držení a lesklý prstenec okolo objektivu. Ve vypnutém stavu se objektiv zcela zasune do těla a nijak nevyčnívá. V okolí objektivu nalezneme mikrofon pro nahrávání zvukové stopy videa, diodu signalizující práci samospouště (můžeme ji použít i pro přisvícení scény pro lepší práci automatického zaostřování) a interní blesk.
Reproduktor pro přehrání zvuku je na horní straně, kde je umístěno i tlačítko pro zapnutí fotoaparátu a samotná spoušť pro fotografování, která díky vestavěné diodě svítí (samozřejmě pokud je fotoaparát zapnut). Na pravém boku je úchytka pro řemínek a posuvná výklopná krytka prostoru baterie a paměťové karty, kde se nacházejí i konektory napájení a USB (společný i pro A/V). Plastový závit pro stativ je na spodní straně a bohužel není v ose objektivu, což však při běžném amatérském používání nijak nepocítíme.
Jak je poslední dobou zvykem, zadní strana je podřízena velkému displeji, který zcela vytěsnil optický průhledový hledáček. Ten zde nenalezneme. Napravo od displeje je křížový ovladač s několika okolními tlačítky (jejich funkci si popíšeme v sekci o ovládání) a kolébkový ovladač optického zoomu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač disponuje efektivním rozlišením 6 MPix s blíže nespecifikovanou úhlopříčkou. Předpokládáme ale že se jedná o 1/2,5". Snímky můžeme ukládat v rozlišení 2 816 x 2 112, 2 560 x 1 920, 2 304 x 1 728, 2 816 x 2 112, 2 560 x 1 920, 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Poslední hodnota je ale přístupná pouze v režimu Svíčka a umožňuje fotografovat pouze s rozlišením 2 816 x 2 112 bodů. Snímkům můžeme nastavit tři stupně ostrosti, saturace a kontrastu. Ozvučené videosekvence ve formátu AVI můžeme ukládat v rozlišení 640 x 480, nebo 320 x 240 s frekvencí 30 sn./s. Doba nahrávání je omezena pouze kapacitou použité karty a při nahrávání se uplatňuje elektronická (softwarová) stabilizace.
Objektiv smc Pentax Lens nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 6,2 mm do 18,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 37,5 - 112,5 mm) a světelnost F2,7-5,2. V klasickém režimu zaostříme od 40 cm. V makro režimu od 15 cm, což není nijak oslnivá hodnota. Na makro snímky tedy fotoaparát příliš není. Zaostřování je plně automatické. Můžeme zde pouze nastavit velikost oblasti automatického výběru bodu zaostření (tzn. v jak velké oblasti fotoaparát vyhledává vhodný bod pro zaostření).
Fotografování je plně automatické, což znamená, že fotoaparát sám nastavuje čas i clonu. Měření expozice můžeme nastavit celoplošné, celoplošné s důrazem na střed, nebo bodové. Čas expozice se může pohybovat od 1/2 000 s do 4 s. Pro ovlivnění automatiky máme k dispozici korekce v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Příjemným překvapením je možnost zobrazení živého histogramu, který nás informuje o zastoupení jasů a stínů ve scéně, tzn. můžeme podle něj posoudit, zda-li bude snímek podexponovaný nebo přeexponovaný. Histogram si samozřejmě můžeme zobrazit i u již uloženého snímku.
Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, možnost nastavení předvoleb (den, zamračeno, západ slunce, žárovka a zářivka) a dokonce i manuální měření, což není u této levné kategorie zvykem. Vestavěný blesk pracuje v režimech: automatický, vynucený, vypnuto a redukce červených očí.
LCD LTPS displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" (což začíná být u kompaktů lepší standard) a rozlišení 232 000 bodů. Vestavěná paměť s kapacitou 23 MB slouží spíše pro nouzové účely. Fotoaparát používá paměťové karty typu SD (Secure Digital). Komunikace probíhá pomocí USB 2.0 nebo A/V výstupu. O napájení se stará Li-Ion akumulátor DLI-102 (710mAh).
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Na tuto cenovou kategorii nabízí X600 poměrně velké množství funkcí, které nalezneme schované pod nejrůznějšími tlačítky, nebo přímo v menu. Samotné ovládání fotoaparátu, resp. používání tlačítek je bez problémů, kromě spouště. Námi testovaný kus měl velmi špatně čitelné namáčknutí spouště a extrémně krátký chod spouště. Problém tkví v použití velmi širokého tlačítka spouště. U našeho kusu spoušť korektně reagovala při tlaku na její levou část. Při stisknutí prostředku bylo namáčknutí špatně čitelné a při stisknutí pravé části fotoaparát pouze zaostřil, ale neexponoval. Chyba tedy může být v našem kusu, nebo v provedení spouště. Každopádně se lze tomuto problému přizpůsobit používáním pouze levé části spouště.
V režimu fotografování se pomocí křížového ovladače dají nastavit parametry, jejichž ikony jsou na fotoaparátu naznačeny (samospoušť, režim blesku, režim expozice, makro). Prostředním tlačítkem ovladače nastavíme zobrazování informací na displeji (pomocná mřížka, histogram, informace o nastavení) a zeleným tlačítkem s ikonkou koše zobrazíme rychlou volbu (vyvážení bílé, rozlišení, komprese JPEG a korekce expozice), kde nastavíme parametry křížovým ovladačem. V režimu prohlížení snímků pracuje prostřední potvrzovací tlačítko obdobně, přepínáme jím zobrazené informace a zobrazení histogramu. Spodní tlačítko křížového ovladače při prohlížení slouží k přístupu k možnostem úprav snímků (slideshow, zmenšování, ořez, otáčení, aplikace barevných filtrů, efektových filtrů, stříhání videosekvencí apod.)
V menu přístroje můžeme nastavit rozlišení snímků, kompresi JPEG, vyvážení bílé barvy, oblast zaostřování, oblast měření expozice, citlivost, kompenzaci EV, parametry videa (rozlišení, komprese, softwarový anti-shake), digitální zoom, zobrazování snímků po jejich pořízení, paměť nastavených parametrů (po vypnutí se nastavení fotoaparátu resetuje), funkci zeleného tlačítka (zkratka k výše popsané čtveřici parametrů, které také můžeme měnit, nebo možnost natáčení videosekvencí) a parametry snímku (ostrost, saturace, kontrast).
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}Kvalita snímků
Digitální šum je zde patrný i při přiblížení snímků pořízených na nejmenší citlivost. Jeho úroveň je ale minimální a snímky jsou použitelné. Se zvyšující se citlivostí spíše roste míra softwarové redukce šumu, než jeho samotný projev. Výsledkem je pak ztrácející se kresba a detaily, což je průvodní jev redukce šumu. Tento fotoaparát byl jednoznačně vyroben pro nejběžnější uživatele, kteří si šumem nechtějí lámat hlavu, a tak byl šum redukován i za cenu ztráty ostrosti snímků. Pokud se ale vytiskneme snímek pořízený s citlivostí ISO 400 na oblíbený rozměr 9 x 13, snímek bude pro běžné účely použitelný a ztráta ostrosti se příliš neprojeví.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
U automatického vyvážení bílé je vše v pořádku. Za běžných situací pracuje jak má a můžeme se na něj spolehnout. Stejně jako ostatní digitální fotoaparáty, selhává v žárovkovém osvětlení, kde je lepší zvolit odpovídající předvolbu. Překvapením byla přítomnost možnosti použití manuálního měření vyvážení bílé barvy, s čímž se setkáváme zpravidla u dražších modelů.
Optické vlastnosti použitého objektivu profesionála neoslní, ten by je označil za slabé, ale pro běžné použití je kvalita vyhovující. Ostrost a rozlišení snímků by mohla být lepší, zde se potvrzuje, že rozlišení 6 MPix je zde spíše marketing, protože detaily odpovídající tomuto rozlišení zde nejsou.
Na videosekvenci se projevilo fialové pruhování díky lokálnímu přeexponování záběru. Tento jev se nevyskytuje na videu vždy, ale pouze ve světlých scénách s lokálním přeexponováním.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Doba náběhu fotoaparátu není z nejrychlejších. Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne něco málo přes 4 s. Stejně tak stisknutí spouště bez namáčknutí přináší více než sekundovou prodlevu. Spoušť navíc musíme držet po celou dobu, jinak se snímek neexponuje. Velkou měrou se na těchto prodlevách podepisuje automatické zaostřování, které nepatří mezi nejrychlejší. Při horších světelných podmínkách může selhávat. Zpoždění displeje je pozorovatelné, ale zcela odpovídající i dražší kategorii. Poměrně vysoké rozlišení displeje nám umožňuje příjemné fotografování.
Abychom pouze nehledali chyby, musíme pochválit tento přístroj za nadprůměrné možnosti nastavení a množství funkcí. Jednou z nich je možnost zobrazení živého histogramu při fotografování, nebo toho klasického u uložených snímků. Možnosti adaptace fotoaparátu uživateli jsou zde také zastoupeny. Můžeme si vybrat, které parametry si bude fotoaparát pamatovat po zapnutí. To se hodí zejména při používání v rodině, kdy ponecháním starého nastavení můžete zmást ostatní uživatele. Takto můžeme nechat resetovat režim blesku, režim expozice, zaostřování, pozici zoomu, vyvážení bílé, citlivost, korekci EV, digitální zoom a nastavení displeje.
Vzhledem k malému množství tlačítek si zde můžeme i nastavit funkci zeleného tlačítka, které nám umožní rychle nastavit vybranou čtveřici různých parametrů pomocí křížového ovladače. Pro jeho každý směr můžeme nastavit jiný parametr.
Závěr
BenQ X600 zřejmě nebude volbou náročných fotoamatérů, ale jako cenově přijatelný model své místo na trhu má. Výhodou kromě kompaktního štíhlého a líbivého těla s velkým displejem je několik nadstandardních funkcí. Obrazovou kvalitou běžné fotoamatéry neurazí a umožní jim pořídit použitelné snímky z dovolené, nebo jiných běžných situací.
:: Technická specifikace BenQ DC X600
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014