Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon EOS 1D Mark II - profesionální reportážní DSLR v praxi
18. ledna 2005, 00.00 | Již je tomu téměř rok, co byl oznámen nástupce legendárního fotoaparátu Canon 1D, který si oblíbili zejména reportážní fotografové. Nyní nám 1D Mark II dorazil do redakce k podrobnému testu a nelze skrýt nadšení z rozlišení 8,2MPix, sériového snímání 8,5 snímků za sekundu a neuvěřitelně velkému bufferu, díky kterému pořídíme v sérii až 40 snímků. Co tedy tato profesionální DSLR zrcadlovka nabízí?
{Popis a konstrukce}Téměř před rokem na PMA oznámil Canon nástupce svého rychlého reportážního fotoaparátu 1D. Ani po roce však nepřestává model 1D Mark II fascinovat svým výkonem, protože rozlišení 8 MPix a rychlost snímání 8,5 snímků za sekundu jsou na digitální jednookou zrcadlovku s výměnnými objektivy opravdu slušné hodnoty, na které slyší většina fotografů, kteří se věnují reportáži, nebo fotografování přírody.
Konstrukce a design
Stejně, jako jeho předchůdce, vychází z těla filmové zrcadlovky Canon 1V. Ze stejného těla vychází i vlajková loď digitálních zrcadlovek Canon 1Ds Mark II, takže na první pohled tyto přístroje nerozlišíte. Tělo ze slitiny hořčíku je velmi robustní a je chráněno proti vniku prachu a vlhkosti. Proužek gumy, který utěsní spáry na sobě má i baterie, nebo krytka slotu paměťové karty. Velká část plochy je pogumována, takže se fotoaparát velmi dobře drží. Provedení gripu je velmi dobré, je hluboký a má velkou prohlubeň pro prostředníček, takže se dobře drží i jedincům s velkou rukou. To se však nedá říci o gripu pro vertikální držení, který není tak hluboký a nemá tak strmou vnitřní stranu, držení je tak o něco málo příjemnější.
Na přední straně nalezneme kromě bajonetu pro objektivy také tlačítko pro náhled hloubky ostrosti, indikátor samospouště a také samozřejmě štítky s označením produktu. Levý bok ukrývá pod gumovými krytkami konektory pro připojení USB, FireWire, A/V kabelu, synchronizaci blesku a kabel drátové spouště. Z levého boku se také zasunuje baterie, která zabírá celou spodní část fotoaparátu. Na spodní straně je pouze závit pro stativ a úchyt pro řemínek, pokud chceme nosit fotoaparát otočený na výšku.
Horní část nad optickým hledáčkem s možností dioptrické korekce a možnosti jeho uzamknutí je lehce vystouplá díky umístění senzoru vyvážení bílé barvy. Na tomto výstupku nad hledáčkem je také patice pro externí blesk. Nalevo je skupina tří tlačítek, přičemž každé má svou specifickou funkci (volba režimu expozice, zaostřování a oblasti měření expozice) a stisknutí jakýchkoliv dvou těchto tlačítek má opět svou funkci (bracketing, sériové snímání, citlivost). Napravo na horní straně je stavový displej a s tlačítkem pro jeho podsvícení, nastavení korekce automatické expozice, multifunkční kolečko a tlačítko spouště.
Zadní strana se zdá na první pohled přeplněná ovládacími tlačítky, ale po chvíli zjistíte, že orientace mezi nimi není složitá. Po levé straně je řada pěti tlačítek, které slouží pro ovládání funkcí na displeji, první zamyká snímky (a nahrává zvukové komentáře), druhé aktivuje menu a slouží pro pohyb mezi jeho jednotlivými kartami, třetí slouží pro pohyb po jednotlivých položkách menu, čtvrté zobrazí snímky na displeji a páté je určené pro přiblížení snímků a volbu paměťové karty. Pod hledáčkem je LCD displej a druhý stavový displej, pod kterým jsou tři tlačítka. Jedno pro mazání snímků, druhé pro volbu rozlišení a třetí pro vyvážení bílé. Pravé části zadní strany dominuje velké multifunkční kolečko, jehož použití lze uzamknout přepínačem umístěným vlevo nad ním. Pod kolečkem je umístěn vypínač fotoaparátu, kterým se zároveň na třetí poloze aktivuje zvuková signalizace zaostření. Prostor pro dvě paměťové karty je ukryt za dvířky, které se otevírají pojistkou, která vylučuje jejich náhodné otevření. V pravé horní části zadní strany pak nalezneme tři tlačítka pro korekci vyvážení bílé, uzamknutí expozice a zvolení ostřících bodů.
V pravém dolním rohu přístroje pak jsou kopie některých tlačítek pro lepší ovládání pomocí vertikálního gripu, jehož funkci lze zablokovat přepínačem. Mezi tyti zdvojené ovládací prvky patří tlačítko spouště, blokace expozice, volení ostřících bodů, korekce vyvážení bílé a multifunkční kolečko u spouště. Toto léty prověřené robustní tělo má šířku 156 mm, výšku 157,6 mm, hloubku 79,9 mm a hmotnost úctyhodných 1 220 g (bez baterie, která má 335 g).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Na rozdíl od svého předchůdce, který byl vybaven CCD snímačem, je 1D Mark II vybaven již CMOS snímačem z dílny Canonu, která se jim nyní velmi věnuje. Velikost snímače je 28,7 x 19,1 mm (APS-H), díky čemu je ořezový faktor 1,3x (ohniskovou vzdálenost použitého objektivu je nutné tímto číslem násobit). Efektivní rozlišení 8,2 MPix dává možnost snímat fotografie v rozlišení 3504x2336, 3104x2072, 2544x1696, nebo1728x1152 bodů do formátu JPEG, nebo RAW (pouze v maximálním rozlišení, možné je také ukládat zároveň RAW a libovolnou velikost JPEG). Snímač umožňuje použít citlivost 100-1600 ISO s krokem nastavení 1/3 a možností rozšíření na 50 a 3200 ISO, což umožňuje nastavit hodnoty 50, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600 a 3200 ISO. Pro zachování rychlého snímání a dosažení lepších snímků byl ve fotoaparátu použit obrazový procesor DIGIC II. Před snímačem je umístěn nízkopásmový a infračervený filtr. Pro zpracování snímků lze nastavit parametry: komprese JPEG (10 stupňů), ostrost (6 stupňů), kontrast (5 stupňů) a nahrát si svou vlastní tonální křivku. V nastavení barevného prostoru lze zvolit také saturaci (5 stupňů) a tón barev (5 stupňů).
Podporovány jsou veškeré objektivy EF (nikoliv však EF-S) a je nutné počítat s prodlužovacím (ořezovým) faktorem 1,3x. O TTL zaostřování se stará speciální CMOS senzor, který měří kontrast na 45 bodech, přičemž lze zapnout automatický, nebo manuální výběr jednoho, či skupiny bodů. V nabídce je jak režim jednorázového ostření, tak i servo AF. Pomocné světlo autofokusu je na volitelných blescích Speedlite.
O automatické nastavení expozice se stará TTL měření na 21 zónách. Na výběr je poměrové měření (svázané s libovolným bodem AF), částečné měření (cca 8,5% hledáčku uprostřed), centrované bodové měření (přibližně 2,4% uprostřed hledáčku), bodové měření svázané s bodem AF (2,4% hledáčku), vícebodové měření (max 8 bodů) a celoplošné měření se zdůrazněným středem. Kompenzaci automatické expozice můžeme nastavit +-3 EV po 1/3 EV krocích. Expozici lze řídit pomocí automatiky (P), priority času (Tv), priority clony (Av), manuálního nastavení (M), nebo režimu Bulb. Elektronicky řízené závěrce můžeme nastavit čas expozice od 1/8000 s do 30 s.
Automatické měření vyvážení bílé má svůj vlastní senzor a je možné jej kompenzovat ve čtyřech směrech modrá/žlutá(jantarová) +-9 kroků a purpurová/zelená +-9 kroků. K dispozici je i 6 přednastavených hodnot (denní světlo, stín, zataženo, žárovka), možnost manuálního měření a nastavení teploty ve stupních Kelvina od 2800° do 10.000° po 100° krocích. Na výběr jsou barevné prostory sRGB (4 varianty), AdobeRGB a 2 uživatelsky nastavitelné.
Optický TTL hledáček s pětibokým hranolem a možností dioptrické korekce je vybaven závěrem okuláru. Je možné vyměnit matnici, kde je na výběr 9 různých typů, přičemž standardně se dodává matnice Ec-CIII. Zajímavostí je zobrazení počtu zbývajících snímků, které lze v sérii pořídit, plus samozřejmě počet zbývajících snímků na kartě a informace o hodnotách expozice.
Jedním z nejlákavějších parametrů tohoto fotoaparátu je vysokorychlostní sériové snímání, které pořídí až 40 snímků v JPEG a kompresi 8, nebo 20 snímků ve formátu RAW rychlostí 8,5 snímků za sekundu. Trvanlivost závěrky je udávána na 200.000 cyklů.
LCD displej fotoaparátu má úhlopříčku 2" a rozlišení 230.000 bodů, což je téměř dvojnásobek oproti modelu 1D. Interní blesk zcela chybí a tak je nutné si dokoupit externí zábleskové zařízení Speedlite, které podporují E-TTL II, nebo jakýkoliv manuální blesk pro HotShoe patici. Nejkratší čas synchronizace je 1/250 s. S blesky Speedlite EX lze dosáhnout díky vysokorychlostní synchronizaci FP stejných časů jako závěrka, tzn. 1/8000 s.
Ke snímkům můžeme nahrávat i 30 s monofonní zvukové nahrávky do formátu WAV. Fotografie lze tisknout přímo pomocí tiskárny Canon CP a tiskárny Bubble Jet s funkcí přímého tisku, nebo díky jakékoliv tiskárně se standardem PictBridge. Při prohlížení snímků si je můžeme zvětšit až 10x, což umožňuje dobrou kontrolu nad výslednými fotografiemi. Samozřejmostí je i zobrazení histogramu a základních expozičních hodnot, se kterými byl snímek pořízen. Pro přenos snímků je zde jak rozhraní FireWire (IEEE 1394), tak i USB 1.1 a video výstup s formáty NTSC a PAL.
Jako paměťové médium lze zvolit Compact Flash karty typu I i II, nebo karty SD. Fotoaparát je vybaven dvěma sloty, které lze používat paralelně, pro současné ukládání snímků na obě karty, nebo ukládat snímky pouze na jednu kartu, která se zvolí příslušným tlačítkem. Napájení fotoaparátu zajišťuje Ni-MH akumulátor NP-E3, který má výrobcem udávanou kapacitu až 1200 snímků a baterií CR2025 pro udržení data a nastavení.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Právě ovládání bude zřejmě největším problémem pro uživatele, kteří nejsou zvyklí na DSLR značky Canon, zejména ty nejvyšší. Ovládání je značně specifické a většinou se nese v duchu stisknutí příslušného tlačítka a volby hodnoty multifunkčním kolečkem. Tak je to u většiny DSLR, ale zaskočí zejména ovládání menu, kde je také nutné držet tlačítko a používat kolečko. Neexistuje zde žádný křížový ovladač, nebo joystick. Menu se aktivuje stejnojmenným tlačítkem, obsahuje 5 skupin nastavení, po kterých se pohybujeme držením tlačítka Menu a otáčením kolečka na zadní straně. Po zvolení příslušné karty menu a uvolnění tlačítka se kurzor posune na první položku v kartě a po řádcích se pohybujeme držením tlačítka Select a otáčením kolečka na zadní straně. Uvolněním tlačítka zvolíme položku, na které se kurzor nachází. Takto postupujeme dále do hloubky, k návratu o jeden stupeň slouží tlačítko menu. Stejným způsobem se prohlíží i pořízené snímky, které se vyvolají tlačítkem Display (kterým se pak dále volí režim zobrazování) a listuje se tlačítkem Select a kolečkem na zadní straně.
Nastavení citlivosti, režimu expozice, sériového snímání a jiných parametrů dosáhneme pomocí stisknutí jednoho, či více tlačítek na horní straně fotoaparátu. Tímto řešením bylo dosaženo minimalizování počtu ovládacích prvků. Během několika hodin používání fotoaparátu si již na ovládání zvyknete a nebude vám činit žádné problémy. Konstrukční zpracování tlačítek a veškerého ovládání je na velmi dobré úrovni.
V první kartě Menu lze nastavit vlastní vyvážení bílé dle zvoleného snímku, kompresi JPEG, parametry zpracování, barevný prostor, zobrazování náhledů, redukci šumu a rozšířenou citlivost. Druhá karta nabízí ochranu a otáčení snímků, zvýraznění přeexponování, zobrazení zaostřovacích bodů na snímku a typ zobrazeného histogramu (jasový, nebo RGB). V třetí kartě nastavíme automatické vypínaní přístroje, číslování souborů, kopírování z karty na kartu, automatické otáčení snímků, uložení a nahrání nastavení fotoaparátu a formátování karty. Třetí karta poskytuje nastavení jasu LCD displeje, data, jazyka, video formátu, nahrání nového firmwaru a čištění snímače. Poslední karta nabízí 21 volitelných funkcí (Custom Functions), například: zobrazení zbývajícího počtu snímků v hledáčku během fotografování série, exponování bez paměťové karty, ostření tlačítkem blokace expozice, zvolení oblasti zaostření, předsklopení zrcátka pro redukci vibrací, počet zaostřovacích bodů, citlivost kontinuálního zaostřování, nebo nastavení použité zaostřovací matnice. Můžeme si zde také nastavit 27 osobních funkcí (Personal Functions), kterými se zejména individualizuje ovládání. Lze nastavit například oblast měření pro manuální režim, maximální a minimální hodnoty clonového čísla a času expozice, rychlost sériového snímání, maximální počet snímků v sérii, podsvícení displeje během režimu Bulb, změna směru multifunkčních koleček atd.
Kvalita snímků
Při použití citlivosti 50 a 100 ISO nemůže být o digitálním šumu vůbec řeč a stále je to velká výhoda oproti DSLR Nikon, které zpravidla začínají na citlivosti 200 ISO. Do citlivosti 400 ISO se nemusíme prakticky o šum starat. Šum začne být patrný od citlivosti 800 ISO, kde je viditelný při zobrazení 1:1, ale stále lze takové snímky tisknout na velké formáty, nebo používat výřezy. Citlivost 1600 ISO s sebou přináší o něco silnější šum, ale stále s velmi jemnou strukturou, která je vidět pouze při přiblížení. Zvýšená citlivost 3200 ISO již má na fotografiích šum, který lehce ničí detaily a je lehce patrný i na zmenšeném snímku, avšak po úpravách v počítači (redukce šumu, doostření atd.) je fotografie stále pro mnoho účelů použitelná (pro internet, nebo tisk malých formátů).
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO
Automatické vyvážení bílé je velmi dobré. Nechybí možnost manuálního měření, či nastavení teploty barev ve stupních Kelvina.
Rozlišení je na velmi dobré úrovni. Zaskočit však může první dojem z ostrosti snímku, která není na vysoké úrovni. Důvodem je, že tovární nastavení fotoaparátu má ostrost na minimální hodnotě (0), kterou lze samozřejmě zvýšit a na stupni 5 již dosáhneme ostrého snímku. Je tak dán prostor uživatelům, kteří preferují manuální doostřování v počítači. Efekt moiré se vyskytuje jen nepatrně.
Porovnání optického přiblížení objektivu 24-70/F2,8, ekvivalent pro kinofilm je 31-91mm (vlevo nastavené ohnisko 24 mm, vpravo 70 mm)
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO)
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO)
Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplyne cca půl sekundy, což je slušný čas, ale již výše zmiňovaná DSLR Nikon D70 má start takřka okamžitý. Půl sekundy je však velmi krátký čas a než uživatel zvedne fotoaparát k očím a zamíří, tato doba již uplyne. Zpoždění závěrky s namáčknutím i bez něj je v našich podmínkách neměřitelné, takřka okamžité.
Displej je velmi dobře použitelný a zvýšení rozlišení mu pouze prospělo. Výhodou také je možnost přiblížení snímku až 10x. Hledáček je dostatečně velký a zobrazuje veškeré nutné informace. Příjemným vylepšením je ukazatel zbývajících snímků v sérii, tzn. kolik snímků ještě fotoaparát pořídí, než se sníží rychlost snímání. Automatické zaostřování pracuje velmi rychle a takřka bez chyb. Zajímavě je řešeno vyvážení bílé, které lze kompenzovat po dvou osách v devíti krocích do každého směru (modrá-žlutá(jantarová) a purpurová-zelená).
Zaostřovací body - matnice Ec-CIII
Sériová sekvence
Hlavním lákadlem pro reportážní a sportovní fotografy je vysokorychlostní snímání, které zvládne pořizovat fotografie rychlostí 8,5 sn./s. S touto rychlostí se však velmi rychle zaplní paměťová karta a probírání snímků je pak zdlouhavé, tudíž je nutné této funkce užívat s mírou. Pomocí je možnost nastavení rychlosti snímání a maximálního počtu snímků v Personal Functions (nutno nastavit pomocí EOS Viewer Utility z dodaného CD). Implicitně je ve fotoaparátu možné aktivovat vysokorychlostní snímání 8,5 sn./s nebo pomalejší cca 3 sn./s.
vysokorychlostní sekvence pořízená na sjezdu bruslařů
Snímač
Změna technologie fotoaparátu jen prospěla, původní verze 1D byla vybavena CCD snímačem s citlivostí 200-1600 ISO s možností rozšíření na 100 a 3200 ISO. Model 1D Mark II je vybaven CMOS snímačem s citlivostí 100-1600 ISO rozšiřitelnou na 50 a 3200 ISO. V důsledku toho nelze považovat prodloužení minimálního času expozice z 1/16000 s na 1/8000 s jako nevýhodu, protože možnost použít menší citlivost tento posun plně kompenzuje. Nový snímač má také o něco málo menší šum a spotřebu.
CMOS snímač
Předsklopení zrcátka
Zrcadlovka samozřejmě disponuje funkcí předsklopení zrcátka, takže se omezí vibrace způsobené jeho pohybem. Pohyb zrcátka je velmi rázný, ale díky hmotnosti fotoaparátu nemá až takový efekt na jeho stabilitu. Pokud je tato funkce aktivována, po prvním stisknutí spouště se zrcátko sklopí, takže v hledáčku není nic vidět, ale závěrka je stále zavřená, tudíž na snímač nedopadá žádné světlo. Závěrka se otevře až druhým stisknutím spouště.
1D Mark II vs 1D - srovnání současného a předchozího modelu
Změn bylo provedeno požehnaně a snad kromě prodloužení nejkratšího času synchronizace s bleskem jsou všechny příjemné. Stručně tedy:
- nový snímač, CCD byl nahrazen stejně velkým CMOS snímačem s téměř dvojnásobným rozlišením
- nový obrazový procesor DIGIC II s větší propustností a větším bufferem (více snímků v sérii se stejnou rychlostí snímání)
- menší minimální citlivost 50 ISO (noční snímky absolutně bez šumu i při dlouhých expozicích; zároveň také kompenzuje změnu nejkratšího času závěrky)
- E-TTL II systém externích blesků
- dva sloty paměťových karet, jeden pro CF a nový pro SD
- displej s větším rozlišením
- přidáno komunikační rozhraní USB 1.1
- delší minimální čas závěrky (z 1/16000 na 1/8000s)
- delší minimální čas synchronizace s bleskem (z 1/500s na 1/250s)
obrazový procesor
1D Mark II vs 1Ds Mark II - srovnání současných high-end DSLR Canon
Tyto fotoaparáty jsou si velmi podobné a tak se nelze divit, že mnoho profesionálů se bude mezi těmito dvěma modely rozhodovat. Hlavní rozdíl, snímací čip, tvoří mezi těmito fotoaparáty cenovou propast téměř 100.000,- Kč. Zatímco 1D Mark II je vybaven APS-H snímačem s rozlišením 8,2 MPix (s ořezovým faktorem 1,3x), má vlajková loď společnosti Canon full-frame snímač (velikost filmové políčka, bez ořezu) s rozlišením 16,7 MPix, kde není nutné přepočítávat ohniskové vzdálenosti objektivů. Mají téměř na chlup stejné tělo a díky snímači s mnohem větším rozlišením také rozdílnou maximální rychlost snímání, kde 1Ds Mark II dosahuje hodnoty "pouze" 4 snímků za sekundu. Rozdíl velikosti čipu, rozlišení a rychlosti snímání je však pro mnohé velmi důležitý.
1D Mark II vs konkurence
"Král je mrtev, nechť žije král." Canon 1D Mark II zřejmě převezme žezlo od svého předchůdce, ale nelze pominout výraznou konkurenci v podobě Nikonu D2X, který byl oznámen na konci léta minulého roku a nyní se dostává na trh. Disponuje CMOS snímačem s rozlišením 12,4 MPix a ořezovým faktorem 1,5x. Sériové snímání rychlostí 5 snímků za sekundu sice ve srovnání s 1D Mark II pokulhává, ale poskytuje možnost vysokorychlostního snímání 8 sn./s s rozlišením 6,8 MPix. Jinými slovy, obětováním rozlišení dosáhne srovnatelného výsledku. Disponuje však navíc ještě větším displejem a USB 2.0
Závěr
Jak praví označení, 1D Mark II je vylepšením svého předchůdce, který kraloval reportážní fotografii. Mezi hlavní změny patří přechod z CCD snímače na CMOS se stejnou úhlopříčkou, ale takřka dvojnásobným rozlišením. Pro zachování vysoké rychlosti sériového snímání má nový obrazový procesor DIGIC II velkou propustnost a zvětšený buffer, díky čemuž zvládne pořídit až 40 snímků v sérii rychlostí 8,5 sn./s. Přidán byl slot pro SD paměťovou kartu, zvětšeno bylo rozlišení displeje a přidána možnost zvětšení snímku na displej až 10x. Zůstalo robustní tělo, odolné prachu a vlhkosti s vertikálním gripem a obrovskou baterií, která při ideálních podmínkách vydrží přes 1000 snímků. Nově příchozím uživatelům k profesionálním DSLR zrcadlovkám zřejmě chvíli trvat než si zvyknou na specifické ovládání, ale vše má svůj účel. Na fotoaparátu nenaleznete žádný kreativní režim, nebo plně automatický, protože se prostě od uživatele očekává jistá dávka zkušeností. Přechod z 1D na 1D Mark II lze doporučit v případě, že potřebujete nutně větší rozlišení, nebo toužíte po těch mnoha drobných vylepšeních, které tento fotoaparát budou držet ještě nějakou chvíli na špici reportážní fotografie. Srovnat lze pouze s Nikon D2X, který však nenabízí tak velký výpočetní výkon a buffer. Canon 1D Mark II je v ČR k dostání za doporučenou maloobchodní cenu (cena stanovená českou pobočkou Canonu) 163.999,- Kč včetně DPH.
::Technické parametry Canon 1D Mark II
::Technické parametry Canon 1D Mark II vs Canon 1Ds Mark II vs Canon 20D vs Konica Minolta 7D vs Nikon D2X
Živé fotografie
Pro originální snímek klikněte na náhled:
Snímek byl pořízen s: 8s f/9 50ISO
Snímek byl pořízen s: 1/200s f/6,3 100ISO ostrost +5
Snímek byl pořízen s: 1/1000s f/6,3 1000ISO
Snímek byl pořízen s: 1/500s f/7,1 100ISO
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014