Canon EOS 5D - 12,8 MPix snímač velikosti kinofilmu v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon EOS 5D - 12,8 MPix snímač velikosti kinofilmu v praxi

29. listopadu 2005, 00.00 | To, o čem se nedávno ještě spekulovalo, je nyní realitou. Digitální DSLR zrcadlovka s full size snímačem (velikost jako kinofilmové políčko) je nyní k dostání za méně než 100 tisíc korun. Canon 5D nabízí CMOS snímač s rozlišením 12,8 MPix, hořčíkové tělo, velký hledáček, 2,5“ displej s velkým rozlišením a jiné příjemné vymoženosti. Jak obstál v našem velkém redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

To, o čem, se nedávno ještě spekulovalo, je nyní realitou. Digitální DSLR zrcadlovka s full size snímačem (velikost jako kinofilmové políčko) je nyní k dostání za méně než 100 tisíc korun. Canon 5D nabízí CMOS snímač s rozlišením 12,8 MPix, hořčíkové tělo, velký hledáček, 2,5" displej s velkým rozlišením a jiné příjemné vymoženosti. Jak obstál v našem redakčním testu?

Konstrukce a design
Tělo je vyrobeno z lehké hořčíkové slitiny a plastu, přičemž design se drží tradice DSLR zrcadlovek Canonu. Na první pohled je velmi podobný modelu 20D, ale ve skutečnosti má o něco větší rozměry. Na rozdíl od vyšších modelů (1Ds MII a 1D MII) není 5D vybaven integrovaným vertikálním gripem, a tak je jeho tělo o něco kompaktnější, než jeho dražší kolegové. Grip padne do ruky téměř perfektně. Rozměry fotoaparátu jsou: 152 x 113 x 75 mm a hmotnost je cca 810 g.

Jak již bylo řečeno, velmi se podobá modelu 20D, takže se zde setkáme se známými tlačítky a ovladači. U bajonetu pro objektivy nalezneme uvolňovací pojistku, pod kterou je také tlačítko sloužící pro náhled hloubky ostrosti. Mezi bajonetem a gripem pak nalezneme indikátor samospouště.

Na horní straně ucítíme změnu oproti 20D na voliči expozičních režimů, kde již nejsou nijak zastoupeny scénické režimy. Také nad hledáčkem nenalezneme vestavěný blesk, ale pouze hot-shoe patici pro nasazení blesku externího. Napravo je pak velký stavový LCD displej s tlačítky pro nastavení parametrů. Nad gripem je umístěno multifunkční tlačítko a spoušť. Oboje pohodlně ovladatelné ukazováčkem.

Levý bok nabízí čtveřici konektorů ukrytou pod gumovou krytkou. Připojit zde můžeme USB a A/V kabely, drátovou spoušť a synchronizaci blesku. V pravém boku je slot paměťové karty, chráněný obyčejnými plastovými dvířky. Spodní strana nabízí kovový závit stativu, umístěný v ose objektivu a prostor pro akumulátor.

Zadní strana nabízí opravdový luxus pro fotografování a prohlížení snímků. Hledáček s dioptrickou korekcí je opravdu velký, stejně jako LCD displej. Zde snad již ani není co vylepšovat. Samozřejmostí je pak i vyměnitelná matnice a možnost připojení úhlového hledáčku. Okolo displeje jsou rozmístěna tlačítka pro mazání a přehrávání snímků, aktivaci a pohyb v menu a tisk snímků. Napravo od displeje je miniaturní osmisměrový joystick, který slouží pro mnoho funkcí, které si popíšeme v sekci "Ovládání". Klasikou je pak u Canonu velké kolečko na zadní straně, s tlačítkem uprostřed. To slouží v kombinaci s kolečkem na přední straně gripu pro nastavování nejzákladnějších parametrů. Poslední dvě tlačítka jsou v pravém horním rohu zadní strany.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Jednou z nejzajímavějších věcí na tomto fotoaparátu je CMOS snímač o velikosti 35,8 x 23,9 mm (cca velikost kinofilmového políčka). Jeho efektivní rozlišení je 12,8 MPix, což v kombinaci s velikostí snímače umožňuje použití poměrně velkých snímacích buněk, které mají 8,2 x 8,2 mikrometru. To umožňuje mimo jiné i dosažení lepších výsledků v práci s digitálním šumem a dynamickým rozsahem. Na šumu se tyto změny projevily nejvíce. Pro srovnání, stejně velké buňky má i Canon 1D Mark II. Canon 20D má 6,4 x 6,4 mikrometru a Nikon D2X 5,5 x 5,5 mikrometru. Nejnovější snímač od Sharpu, který má rozlišení 10 MPix a úhlopříčku 1/1,7" (určen pro kompakty) má 2,05 x 2,05 mikrometru. Canon si vyrábí své CMOS snímače sám a zjevně tak činí dobře.

Maximální rozlišení snímků, které s 5D pořídíme, je 4 368 x 2 912 bodů. Jinak můžeme také fotografovat do rozlišení 3 168 x 2 112 a 2 496 x 1 664 bodů. Snímky můžeme ukládat ve formátech JPEG a RAW. Možný je i záznam obou formátů najednou, RAW je ale dostupný pouze pro max. rozlišení. Citlivost lze nastavit na ISO 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600 s možností rozšíření na ISO 50 a 3200. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC II, který je používán ve většině současných modelů od Canonu od kompaktů po 1Ds Mark II. Ten umožňuje mimo jiné také nastavit snímkům různých úrovní kontrastu, ostrosti, saturace a odstínu. Jednou z voleb je také černobílý režim.

Bajonet podporuje objektivy EF, kromě objektivů EF-S, které jsou určeny pouze pro DSLR s menším snímacím čipem. Při jejich použití nehrozí mechanické poškození, ale na snímcích bude extrémní vinětace (ztráta světla v rozích snímků). Díky full size snímači tedy můžeme zapomenout na ořezový faktor, s čímž sice mizí výhoda "prodlužování" teleobjektivů, ovšem opět získáváme více prostoru při komponování širokoúhlých záběrů. Tuto příjemnost ještě více vylepšuje opravdu velký hledáček. V minulém testu jsme fotografovali s Olympusem E-500, kde velikost hledáčku nepatří k nejlepším parametrům, takže se pohledem do 5D lehce zamotá hlava. Takto by měl vypadat hledáček každé DSLR zrcadlovky. I konkurence použila v Nikonu D2X poměrně velký hledáček, což je poměrně blízká cenová kategorie. Hledáček je konstruován pomocí pětibokého hranolu a umožňuje výměnu zaostřovací matnice.

Automatické TTL-CT-SIR zaostřování se speciálním CMOS snímačem pracuje s 9 body (plus 6 neviditelných bodů). Systém nabízí tři režimy ostření, klasický jednorázový, inteligentní pro pohybujicí se objekty a kontinuální. Manuální režim lze nastavit na objektivu. Minimální vzdálenost zaostření závisí na použitém objektivu.

TTL měření expozice měří údaje na 35 zónách. K dispozici je: poměrové měření (svázáno s libovolným bodem AF), částečné měření (přibl. 8 % hledáčku uprostřed), bodové měření (přibl. 3,5 % hledáčku uprostřed) a celoplošné měření se zdůrazněným středem. Kompenzace expozice pracuje s rozsahem +-2 EV po 1/3, nebo 1/2 EV krocích. Závěrka má pracovní rozsah od 1/8 000 s do 30 s, včetně režimu Bulb. Sériové snímání umožňuje fotografovat rychlostí 3 snímky za sekundu až 60 snímků ve formátu JPEG nebo 17 ve formátu RAW.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické a manuální měření, možnost zadání teploty v Kelvinech a samozřejmě také předvolby: denní světlo, stín, zataženo, žárovka, bílé zářivkové světlo a blesk. Nastavení je možné regulovat pomocí kompenzace modrá/jantarová +/-9 stupňů a purpurová/zelená +/-9 stupňů. Vybrat si můžeme mezi dvojicí barevných prostorů: sRGB a Adobe RGB. Přístroj podporuje externí zábleskové zařízení kompatibilní s E-TTL II systémem řízení blesků. Rychlost X-Sync je 1/200 s.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení cca 230 000 bodů. Jas mu můžeme nastavit v pěti úrovních. Přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače je podporován díky standardu PictBridge. Pro přenos snímků je zde plnohodnotné USB 2.0. Fotoaparát má slot pro paměťové karty typu CF I i II. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor BP-511/BP-511A nebo BP-512/BP-514. V pokojové teplotě by měl vydržet až pro cca 800 snímků. Dokoupit si mimo jiné můžeme vertikální bateriový grip BG-E4.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je typické pro DSLR od Canonu. Nejblíže má k modelu 20D, se kterým má i velmi podobný design a stejně jako u 20D nám ovládání zpříjemňuje multifunkční joystick na zadní straně. Posun k profesionalitě poznáme již při pohledu na volič expozičních režimů, kde zcela chybí scénické režimy. Je zde plně automatický režim, PASM režimy, Bulb a Custom. Poslední položka slouží k rychlé aktivaci uložených parametrů. Do paměti fotoaparátu si můžeme uložit určité nastavení fotoaparátu a touto pozicí jej rychle vyvolat (režim expozice, typ AF, body AF, oblast měření expozice, citlivost, sériové nebo jednoduché snímání, kompenzace expozice, kompenzace záblesku, vyvážení bílé, rozlišení snímku, fotografování bez karty, bracketing, manuální WB, barevný prostor, parametry snímku - ostrost, kontrast apod., doba zobrazení náhledu, druh histogramu, automatické vypínání, jas displeje, číslování souborů a uživatelské funkce).

Tlačítka u stavového displeje slouží k aktivaci jeho osvětlení, nastavení AF režimu, vyvážení bílé, režimu snímání, citlivosti, oblasti měření expozice a kompenzace záblesku. Pro nastavení konkrétního parametru stiskneme příslušné tlačítko (každé zastupuje dva parametry) a nastavíme jej multifunkčním kolečkem. Kolečko nad gripem nastavuje první uváděný parametr (AF, snímání a oblasti) a kolečko na zadní straně nastavuje ty druhé. Není zde tedy třeba dvojchvatů, které známe u Nikonu. Na obojí se snadno zvyká a těžko říci, který je lepší.
Pravým tlačítkem v pravém horním rohu nastavujeme oblast zaostřování, zvětšujeme jím náhled snímku při prohlížení uložených fotografií a nastavujeme ořez při tisku. Jeho kolega po levé straně nabízí možnost blokace expozice a zaostření a zmenšování náhledu a oblasti tisku snímku.

Výše zmiňovaný joystick můžeme využít pro volbu zaostřovacího bodu, nastavení korekce vyvážení bílé, pohyb ve zvětšeném náhledu uloženého snímku a nastavení výřezu při tisku. Tlačítka, která jsou umístěna v okolí displeje slouží převážně pro prohlížení snímků a pohyb v menu. Zde můžeme nastavit parametry, které uvádíme o několik odstavců výše, u možnosti uložení nastavení, plus několik dalších: automatické otáčení snímků, datum, volba adresáře, nastavení jazyka, formátu video výstupu, USB režimu, čištění snímače (zrcátko se odklopí až do vypnutí přístroje). Pro upřesnění je dobré dodat, že do nastavení parametrů snímků patří ostrost, kontrast, sytost a odstín. Máme zde možnost vlastního nastavení v 7 stupních, i několik přednastavených režimů, včetně černobílého. Mezi uživatelské funkce pak patří: nastavení funkce tlačítka SET, redukce šumu u dlouhých expozic, synchro blesku v režimu priority clony, funkce spouště (blokace zaostření a expozice, nebo jen zaostření a jen expozice), přisvětlení AF (pomocí externího blesku), krokování EV (1/3, nebo 1/2), odpalování blesku, rozšíření citlivosti (na ISO 50 a 3200), pořadí sekvence bracketingu, zvýraznění bodů zaostření, pozice kurzoru tlačítka Menu (návrat na původní pozici, na první položku apod.), předsklopení zrcátka, způsob volby bodu AF, režim E-TTL II měření záblesku, synchronizace blesku na 2. lamelu, nastavení typu zaostřovací matnice atd.

Při prohlížení snímků máme možnost si je zobrazit přes celý displej nebo zmenšený náhled s histogramem a hodnotami nastavení expozice. Na tomto náhledu se nám zobrazí i přepálená místa a lze si nastavit i zobrazení AF bodů. Můžeme si nechat zobrazit jasový histogram nebo RGB histogramy.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Po pohledu na parametry snímače můžeme doufat v dobré výkony v oblasti digitálního šumu. To se při testech také potvrdilo, Canon 5D má velmi dobré výsledky a "šumí" minimálně. Ještě při citlivosti ISO 400 jsou snímky bez viditelného šumu a velmi podobné je to i na ISO 800. Lehký šum vystupuje na ISO 1600, ale ve srovnání s DSLR zrcadlovkami s APS-C snímačem je to stále velmi dobré. Viditelnější barevný šum s jemným zrnem vystupuje na citlivosti ISO 3200, ale snímky jsou stále použitelné. Takové snímky nejsou příliš vhodné pro tisk na velký formát, ale díky vysokému rozlišení je zde stále prostor pro softwarové úpravy. Je zde prostor i pro citlivost ISO 6400, ale bohužel nebyla použita.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy se velmi snaží i v umělém osvětlení, ale výsledky stále nejsou ideální. Za normálních okolností pracuje spolehlivě a nabízí i velké možnosti nastavení a korekcí.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Díky vysokému rozlišení a kvalitnímu objektivu jsme překonali rozlišení námi používaného testovacího terče, což v našich testech podobným způsobem zatím dokázalo velmi málo fotoaparátů (např. Canon 1Ds Mark II, nebo Nikon D2X). Míra aberace, soudkovitosti, vinětace apod. záleží na použitém objektivu. Velké rozlišení snímků sice klade větší nároky na prostor, ale na druhou stranu máme velký prostor pro úpravy, včetně radikálních ořezů.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Canon EF 50/1,4 nastaven na F9,0): vlevo se střední hodnotou doostření, vpravo softwarové doostření na maximum

 
Porovnání optického přiblížení (objektiv Canon EF 24-70/2,8 vlevo ohnisko 24 mm, vpravo 70 mm), výřezy 1:1

 
 
 

Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1

 
 
 

Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO : ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Zapnutí fotoaparátu je téměř okamžité. Od posunutí přepínače do prvního snímku uběhlo cca 0,2 s. Největším omezením je tedy hlavně objektiv, potažmo jeho rychlost AF motorků a samozřejmě také lidský faktor. Spolehlivost automatického zaostřování je velmi vysoká. Zaostří i na jednobarevné plochy bez výraznější kresby a problémy mu nedělají ani zhoršené světelné podmínky.

Když jsme do redakce před pár dny dostali na testování nový Canon EOS 5D, zaplesali jsme radostí. Nové "5Dčko" je opravdu výjimečný fotoaparát - 12,8 Megapixelový CMOS senzor velikosti plného filmového políčka (35,8 x 23,9 mm - neboli tzv. "full frame" formát) je vestavěn v malém a lehkém těle. Alespoň tedy ve srovnání s dnešním jediným full-frame konkurentem Canon 1Ds Mark II. Canon 1Ds Mark II (16 Mpixelů) je profesionál každým coulem a jako takový je vybaven vertikální spouští, bateriovým gripem se dvěma bateriemi, sloty pro dvě karty atp., což z něj dělá ale poměrně velký a těžký stroj. Canon EOS 5D šlape 1Ds Mark II na paty rozlišením a velikostí senzoru, je však vestavěn v mnohem lehčím a menším těle jen o chlup větším než Canon EOS 20D. Každý, kdo s fotoaparátem hodně cestuje, kdo ho vláčí do obtížně přístupných terénů či nosí na krku mnoho hodin, jistě ocení sympatický rozměr EOS 5D v kombinaci s full-frame 12,8 Mpixely. Canon EOS 5D je taktéž první fotoaparát, který v kategorii full-frame prolomil hranici 100 000 Kč včetně DPH. Proto jsme se na něj tolik těšili a byli zvědaví, jak Canon tento průlom celkově zvládl.

První dojmy
Na první pohled nedává Canon EOS 5D svých 12,8 Mpixelů ani full-frame znát. Tváří se diskrétně a svým tvarem, rozměry i váhou připomíná běžné fotoaparáty. Na rozdíl od masivního a každým coulem profesionálního vzhledu 1Ds a 1D vám ponechá určitou diskrétnost a nekřičí do světa, že se vám na krku houpe 100 000 Kč plus objektiv. Budou ho tedy zřejmě vyhledávat ti, kteří chtějí vysokou kvalitu obrazu a přitom zůstat z řady důvodů trochu v pozadí.

Hledáček
Poté, co přiložíte poprvé hledáček k oku, budete skoro šokováni vynikajícím, velkým a jasným obrazem v něm. Každého, kdo přejde z DSLR s menším senzorem na full-frame 5D, pohled do hledáčku skutečně překvapí. Hledáček je v základních rysech převzat z Canonu EOS 1Ds, informace které se promítají do hledáčku jsou ale shodné "jen" s EOS 20D. Z modelu 1Ds chybí celá řada údajů jako je vyvážení bílé, ISO, kompenzace expozice bleskem atd. 5D ale na rozdíl od 20D umožňuje vyměňovat matnice v hledáčku.


Canon EOS 5D, 1/125sec, f/2.8, ISO200, objektiv Canon EF 24-70 f/2.8L @70mm

Displej
Další positivní dojem vzbudí velký, jasný a jemný zadní displej - takový, který Canon osazuje do nejnovějších Canon EOS 1Ds Mark II N (úhlopříčka 2,5 palce, 230 000 bodů). Nejen že prohlížením fotografií na displeji se již dá reálně posoudit kvalita fotografie, ale i text, menu a veškeré ovládání je dobře čitelné, což usnadňuje i manipulaci s fotoaparátem v terénu.

Bez interního blesku
I když ovládání je téměř totožné s EOS 20D, na Canonu EOS 5D budete marně hledat tlačítko na vyklopení interního blesku. 5D totiž žádný interní blesk nemá. I když chápeme důvod (interní blesk se pro seriózní práci použít skutečně nedá) přesto existují situace, kdy nic jiného po ruce nemáte. A v režimu fill-in vyhoví v nouzi i vestavěný blesk. Mít ho s sebou stále připravený, byť jen interní, je podle našeho názoru výhoda a absence blesku na EOS 5D tudíž nevýhoda. Je to věc názoru, nicméně existují i profesionální fotoaparáty, které vestavěný blesk mají. 5D stejně jako série 1D nemají pravděpodobně interní blesk proto, že velký hranol v hledáčku, který zajišťuje tolik chválený kvalitní obraz, prostě na vestavěný blesk nenechal místo. A tak blesk ustoupil kvalitnímu hledáčku. Chápeme, ale škoda.

Ostření (auto focus)
Ostřící systém EOS 5D silně připomíná ostření na EOS 20D. Podobná citlivost (rozsah světelných podmínek 0.5 až 18 EV), podobných 9 ostřících bodů uspořádaných do diamantu, podobné režimy.


Na obrázku je vidět 9 zaostřovacích bodů uspořádaných do diamantu. Vedle 9 viditelných bodů obsahuje Canon EOS 5D i 6 neviditelných bodů (plné čtverce) pomáhající v režimu AI SERVO.
Canon EOS 5D, 1/125sec, f/6.3, ISO200, objektiv Sigma 70-200 f/2.8 @135mm

I když Canon ostření oproti 20D inovoval a dodal 6 neviditelných ostřících bodů používaných v režimu AI SERVO pro sledování pohybujícího se objektu, nedosahuje systém kvalit a rychlosti ostření na model řady 1D. Výkon autofocusu EOS 5D bude samozřejmě stačit na 95% běžných situací, ale v náročných okamžicích (pohybující se zvířata, rychle se měnící scéna atp.) nebude ve srovnání s modely 1D stačit s dechem. Vzhledem k tomu, že EOS 5D nemá interní blesk ani pomocný AF paprsek, bez nasazeného externího blesku také neostří ve tmě.

 
Na uvedeném obrázku je vidět "omyl" ostření, kdy rychle se pohybující objekt je zaostřen "kousek za". Je vidět zaostření na obojek místo na oči psa. Canon EOS 5D, 1/800sec, f/2.8, ISO400, objektiv Sigma 70-200 f/2.8 @200mm, ostření AI servo

Full frame senzor
Co na EOS 5D je výjimečné, je 12,8 Mpixelový senzor plné velikosti filmového políčka (tzv. full frame senzor). Snad nic nebylo na diskuzích tolik protřásáno jako otázka APS-C versus full frame (APS-C je zkratka pro senzory s úhlopříčkou cca 1,5x-1,6x menší než film). Co je lepší, je věcí názoru či účelu použití, co je ale zřejmé, je fakt, že Canon se rozhodl protlačit full frame i do amatérské veřejnosti. A dá se předpokládat, že EOS 5D je jen první vlašťovkou.

Výhodou full frame formátu je, že všechny objektivy mají svojí konstrukční ohniskovou vzdálenost, jinými slovy: není potřeba nic přepočítávat (tzv. crop faktor je totiž právě roven 1). To zklame všechny digitální fotografy ptáků atp., protože na EOS 5D bude 200 mm objektiv skutečně 200 mm, kdežto na APS-C senzorech byl cca 300mm. Na druhou stranu lze snáze dosáhnout široká ohniska (dobrá zpráva pro krajinářem, fotografy architektury, interiérů atp.). I když se v poslední době sice objevil dostatek nových širokoúhlých objektivů pro APS-C senzory, stále 95% objektivů v brašnách nás všech je konstruováno na 35mm film.

Další důležitý fakt je, že na full frame fotoaparát typu EOS 5D nemohou být použity objektivy konstruované pouze na APS-C senzory. Je nutné zapomenout na objektivy se zkratkami EF-S (Canon), Di II (Tamron), DC (Sigma) či DX (Tokina). Tyto objektivy kreslí pouze pro menší APS-C senzory a na full frame EOS 5D by silně vinětovaly (viz ukázka).

Full frame senzor má dále vliv i na hloubku ostrosti, na nižší šum v obraze, jasnější a větší obraz v hledáčku atp.


Důsledek nasazení objektivu (zde Tamron 11-18mm f/4.5-5.6 Di II) konstruovaného výhradně pro APS-C senzory na full frame EOS 5D.

12,8 Mega pixelů
Není pochyb o tom, že 12,8 megapixelů, navíc v kombinaci s full frame formátem, je vynikající rozlišení, daleko za hranicí střední třídy digitálů. K čemu je ale dobré? Čím více megapixelů, tím větší fotografii je možné vytisknout. Navíc málokdy fotografie nevyžaduje alespoň malý ořez - srovnání horizontu, odstranění rušivých prvků atp. A každým ořezem se bohužel přichází o pixely. Hodně pixelů má ale i své nevýhody. Jestliže u 6 Mpix fotoaparátu je střední velikost jpeg souboru kolem 3 MB, u 12,8 Mpix EOS 5D je to již kolem 6 MB (3-9 MB podle obsahu). Karta se tak plní skutečně rychle, o nárocích na HW PC, které má se soubory manipulovat, nemluvě.

Kvalita obrazu - šum
Kvalitě 12,8 Mpix obrazu není co vyčíst, obraz je plný detailů, jemný a tonálně bohatý, s rozumnou mírou doostření. Na druhou stranu ve srovnání se současnými kvalitními DSLR nepřináší žádné překvapení snad s výjimkou skutečně nízké úrovně šumu v obraze. Obraz je použitelný i při hodnotách ISO 1600 a praktický smysl dostává dokonce i nastavení ISO High, kdy je hodnota ISO rovná 3200.


Porovnání šumu při ISO 1600
EOS 10D EOS 5D

Vymáčknout z 5D maximum pomůže i řada praktických nastavení - tzv. stylů obrazu (Picture Style). Na výběr je Standard, Portrait, Landscape (krajina), Neutral, Faithful (věrný), Monochrome (černobílý) a 3 uživatelsky definované sady. Ve všech těchto sadách je možné nastavovat celkem 4 parametry - ostrost obrazu, saturaci barev, kontrast a barevné podání. Je tak možné de facto simulovat různé druhy filmů.

Porovnání obrazů 1/400sec, f/7.1, ISO200, vyvážení bílé zamračeno objektiv Canon EF 24-70 f/2.8L
EOS 10D zoom na 24mm EOS 5D zoom na 34mm

Objektivy
Jak již bylo řečeno, na Canon EOS 5D patří výhradně objektivy konstruované pro plné filmové políčko (full frame). Nicméně není to jediná podmínka. Je třeba si uvědomit, že vzhledem k 12,8 Mpix rozlišení je velikost jednoho pixelu cca 0,0082 mm. Nasadit tedy na EOS 5D objektiv neschopný takové kresby v celém obrazovém poli je znehodnocení investice a pasování EOS 5D na průměrný 6Mpix fotoaparát. Z tohoto důvodu k EOS 5D patří objektivy Canon třídy "L", Sigma třídy EX, Tokina PRO atp.


Canon EOS 5D, 1/100sec, f/5, ISO400, objektiv Canon EF 24-70 f/2.8L @70mm

RGB histogram
Drobnost ale potěší. Po vzoru profesionálních modelů řady 1D má EOS 5D možnost v menu nastavit, že klasický jasový histogram známý z většiny DSLR se nahradí 3 histogramy RGB kanálů. Pro nepřátele histogramů k ničemu, pro ty, kteří se naučili z histogramu perfektně odhadovat expozici, velmi potěšující fakt. RGB histogram zabrání nejen přepálení bílé ale i přepálení jednoho barevného kanálu - častá bolest třeba při snímání v umělém světle žárovek, které rády přepalují červený kanál. Jak jsme bez RGB histogramů mohli žít?

Absence kreativních režimů
Ovládací kolečko v levé části přístroje je nápadně "chudé" a neobsahuje kreativní režimy (sport, portrét, krajina atd.). Naopak obsahuje režim "B" (bulb), který nechá otevřenou závěrku po celou dobu stisku spouště a režim C (Custom), který umožní cokoliv předprogramovat a kdykoliv pootočením do polohy C snadno vyvolat. Canon tak dává jasně najevo, že EOS 5D míří k profesionálům, nikoliv amatérům zvyklých právě na scénické režimy.


Canon EOS 5D, 1/125sec, f/5,6, ISO200, objektiv Canon EF 24-70 f/2.8L @70mm

Závěr
Není pochyb o tom, že Canon EOS 5D opět posune kola dějin digitální fotografie o kousek vpřed. Jednak použitím full frame senzoru, dále rozlišením 12,8 Mpix, lehkým a malým tělem i kvalitou obrazu a nízkým šumem. Zda se EOS 5D objeví v rukou profesionálů či ne ukáže teprve čas. Co však je zřejmé, je, že EOS 5D nadchne všechny fotografy, kteří to myslí s fotografováním opravdu vážně, hodlají do fotovýbavy investovat, mají kvalitní objektivy a z nějakého důvodu nemohou či nechtějí stávající profesionální DSLR Canon EOS 1D a 1Ds.

Výhody Canon EOS 5D:
+ Vynikající rozlišení 12,8 Mpix
+ Full frame formát senzoru, všechny objektivy bez přepočtu
+ Malé a lehké tělo (ve srovnání s 1D a 1Ds) leč stále robustní a odolné
+ Velký a jasný displej, rychlé a pohodlné prohlížení fotografií
+ Vynikající jasný a velký hledáček
+ Vynikající kvalita obrazu, nízký šum i při ISO 1600 a 3200
+ Rychlá reakce na spoušť, rychlý start z režimu spánku (fotoaparát není třeba prakticky vůbec vypínat)
+ Možnost RGB histogramu
+ Lepší TTL měření expozice, na rozdíl od 20D nemá 5D tendenci přepalovat světla

Nevýhody Canon EOS 5D:
- Pomalé ostření
- Absence vestavěného blesku
- Bez externího blesku neostří ve tmě
- Nutnost použít kvalitní full frame objektivy
- LCD displej se na silném slunci leskne

Canon prolomil ledy uvedením digitální zrcadlovky s full size (full frame) snímačem, jejíž cena v maloobchodě klesla i pod psychologickou hranici 100 000 Kč. Doporučená maloobchodní cena (cena stanovená dovozcem, tj Canon CZ) je 109 999 Kč včetně daně za tělo EOS 5D. Tělo EOS 5D a objektiv EF 24-105 L IS USM mají doporučenou cenu 133 999 Kč.

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: