Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon EOS 6D v testu
14. ledna 2013, 16.26 | Fotoaparát je vybaven plnoformátovým obrazovým senzorem CMOS s rozlišením 20,2 Mpx a 14bitovým procesorem DIGIC 5+, má velký rozsah citlivosti ISO, rychlý 11bodový AF systém se středovými body křížového typu, systém měření expozice se 63 zónami SPC s dvojitou vrstvou, je bohatě vybaven režimy, programy a funkcemi a umožňuje vhodně přizpůsobit různým potřebám uživatelů.
Když jsme si EOS 6D představovali jako novinku, zdůraznili jsme hlavně to, že se jedná o full-frame zrcadlovku v kompaktním balení, dostupnou širšímu okruhu uživatelů, a jako velkou přednost také integrované moduly Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci a GPS pro záznam zeměpisných souřadnic u pořízených snímků a videoklipů. Aktivní sáňky díky tomu zůstávají volné pro použití externího blesku, případně mikrofonu. Můžeme současně využívat blesk, GPS i Wi-Fi jednotku. Uživatelský test je tudíž zaměřen nejen na důležité ovládací prvky, vybrané detaily a kvalitu obrazu, ale také na tyto dvě funkce. Článek "Canon EOS 6D: full-frame v kompaktním balení" se základními informacemi a srovnáním EOS 6D s dalšími vybranými zrcadlovkami si můžete otevřít v novém okně.
Canon EOS 6D je řešen kompaktněji než EOS 5D Mark III, i jeho konstrukce je ale odolná a pevná a výrobce ho primárně doporučuje pro cestování. Přední a zadní kryt těla je z hořčíkové slitiny, horní kryt pak z polykarbonátu, a to hlavně kvůli zabudovaným jednotkám Wi-Fi a GPS. Má intuitivní ergonomii a snadné ovládání. Uspořádání a nabídka režimů snímání i další funkce – vše je „ušito na míru“ těm uživatelům, kteří ačkoli nejsou profesionálními fotografy, chtějí přejít k výkonné plnoformátové digitální zrcadlovce, aniž by se museli vzdát určitých zjednodušených postupů, které současné digitální fotoaparáty nabízejí – jak ukazuje i tato recenze.
Je jen dobře, že výrobce drží v linii fotoaparátů EOS určitá shodná či obdobná řešení, která se osvědčila. Jedná se hlavně o některé ovládací prvky, jako jsou tlačítka a ovladače na zadní stěně a na pravé straně horní desky. Přístroj má opět páčku pro zapnutí/vypnutí pod otočným voličem režimů expozice, který je standardně na levé straně a je opatřen tlačítkem pro uvolnění pohybu, jinak je právě nastavený režim pevně uzamčen.
Hledáček má optický hranol pro korektní zobrazení snímané scény v okuláru, přibližně 97% pokrytí záběru a zvětšení obrazu přibližně 0,71×. Dioptrická korekce okuláru má rozsah -3 až +1 dioptrie. Pryžová závěrka okuláru je umístěna na poutku řemene. Zaostřovací matnice je vyměnitelná. Jako standardní slouží Precision Matte Eg-A II a dokoupit je možno další dva typy: Eg-D s mřížkou a Super Precision Matte Eg-S. K dispozici je také oční mušle Eb, dioptrická korekční čočka řady E s pryžovým rámečkem Eb, nástavec okuláru EP-EX15 a úhlový hledáček C.
Přístroj používá sklopné polopropustné zrcátko s rychlým návratem, které má přenos světla – reflexní poměr 40:60. K oříznutí obrazu na zrcátku nedochází při použití objektivu s ohniskovou vzdáleností 600 mm (f/4) a kratší. V hledáčku jsou zobrazeny informace týkající se automatického zaostřování (AF body, indikátor správného zaostření), o expozici (čas expozice, clonové číslo, citlivost ISO, blokování AE, úroveň expozice/kompenzace, kroužek bodového měření, upozornění na chybnou expozici, automatický bracketing expozice/AEB, o blesku (blesk připraven, vysokorychlostní synchronizace, blokování expozice s bleskem, kompenzace expozice s bleskem), o snímku (priorita zvýraznění tónu D+, maximální počet snímků sekvence), o paměťové kartě, stav baterie. K dispozici je také elektronický horizont (při snímání na šířku; slouží jen pro vodorovný směr), varovný symbol pro černobílý režim, korekce vyvážení bílé, rozšířený rozsah citlivosti nebo bodové měření. A samozřejmě je pomocí vyhrazeného tlačítka možný náhled a kontrola hloubky ostrosti.
Picture Styles mají standardní nabídku: Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a tři uživatelem definované. Vždy je možno nastavit základní parametry obrazu, jako je ostrost, kontrast nebo sytost barev, u černobílého podání lze vybrat efekt snímacího filtru a barevného tónování.
Zvládat náročné světelné podmínky, zejména velmi vysoký kontrast scény, umožňuje funkce s prioritou jasných tónů a automatická optimalizace jasu, u které má uživatel možnost volby ze čtyř nastavení: vypnuto, nízká, standardní a vysoká míra optimalizace.
Fotoaparát disponuje velmi dobře koncipovaným režimem HDR, tedy snímání s upraveným dynamickým rozsahem. Nemá sice přímý vstup pomocí tlačítka, jako EOS 5D Mk.III, nicméně funguje zcela bez problémů. K dispozici je také funkce násobné expozice (až devět) a řada dalších praktických funkcí včetně režimu tichého snímání jednotlivých snímků, nebo snímků v souvislé řadě.
Přístroj disponuje také funkcemi pro eliminaci vybraných vad objektivů, konkrétně je to automatická korekce periferního osvětlení objektivu (vinětace) a korekce barevné vady. Nabízí ale také sadu uživatelských funkcí a přístroj lze do velké míry nastavit tak, aby vyhovoval rozdílným individuálním potřebám fotografů a také v různých situacích a při využití pro odlišná tvůrčí zadání.
Pro některé uživatele je důležité, že přímo ve fotoaparátu mohou provádět některé úpravy pořízených snímků včetně obrazových souborů RAW.
Uživatel si může dokoupit sadu napájecího adaptéru ACK-E6, nabíječku baterie do automobilu CBC-E6 a bateriové madlo BG-E13, které umožňuje použít dvě baterie LP-E6 nebo tužkové napájecí články či akumulátory (6 AA/LR6) a které je vybaveno ovládacími prvky pro příjemné snímání ve formátu na výšku. Při použití dvojice baterií LP-E6 lze pořídit kolem 2130 snímků, při použití primárních alkalických článků ovšem je asi 480 snímků.
Pro test jsem ale měl k dispozici náhradní baterii Hähnel HL-E6 s kapacitou pouze 1650 mAh a energií 11,9 Wh, která navíc s fotoaparátem nekomunikovala. Neměl jsem tudíž informace o jejím momentálním stavu, které jsou jinak běžně k dispozici, poněvadž přístroj má šestiúrovňový indikátor stavu baterie a zobrazuje i stav jejího nabití v procentech.
Celková kvalita obrazu je vynikající, zejména pak v exteriéru za dobrého osvětlení. Pro základní test včetně zjištění, jak pracují s obrazovými daty systémy přístroje, jsem použil grafický formát JPEG a „firemní“ nastavení. Dynamický rozsah je velmi dobře optimalizován, stejně tak reprodukce barev a podání jemných tonálních přechodů i prokreslení jemných detailů obrazu. Hrany mají jen mírně zvýšený kontrast, ostrost struktur je výborná, třepení hran je zcela minimalizované. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit a přirozeně lze využít i obrazové soubory RAW. Testovací obrazec byl snímán s objektivem EF 24–70 mm 1:2,8L II USM, ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 100 ISO, clona 11 a čas expozice 8 s.
Městská krajina IV. Ohnisková vzdálenost 70 mm, citlivost 100 ISO, clonové číslo 3,5 a čas expozice 1/500 s. Scénický program Sport.
Městská krajina V, 2× na výšku. Vlevo scénický program Krajina, citlivost 100 ISO, clonové číslo 9 a čas expozice 1/200 s. Vpravo režim s ručním nastavením parametrů expozice, citlivost 125 ISO, clonové číslo 11 a čas expozice 1/125 s. Ohnisková vzdálenost 70 mm v obou případech.
Využití jednotky GPS
Vestavěný systém GPS určí přesnou zeměpisnou polohu přístroje a přidá do exif metadat každého snímku informace o místě pořízení, konkrétně zeměpisnou šířku a délku a také nadmořskou výšku. A v režimu zaznamenávání souřadnic GPS pořizuje záznam o trase, i když je fotoaparát vypnutý. S příjmem signálu z družic nebyl nejmenší problém.
Záznam exif metadat v programu Zoner PhotoStudio plus některé možnosti zobrazení míst pořízení snímků pomocí vybraných internetových map.
Některé příklady zobrazení pomocí webové aplikace Mapy.cz.
Součástí sady programů, které Canon poskytuje spolu s fotoaparátem, je aplikace Map Utility 1.4. Jsou-li snímky importované, místa jejich pořízení jsou na mapě označena virtuálními červenými připínáčky.
Vybrané ukázky možností programu Canon Map Utility 1.4. Chceme-li zobrazit snímky na mapě s místem jejich pořízení, stačí kliknout na soubor snímku nebo na "připínáček" na mapě. Doplnit a zobrazit je možno i směr fotografování a červené dráhy pohybu, tedy procestované trasy.
Využití rozhraní Wi-Fi
Funkce bezdrátové sítě LAN fotoaparátu umožňuje odesílat snímky do webových služeb, jiných fotoaparátů, tabletů, notebooků nebo chytrých mobilních telefonů, na kompatibilní fotografickou tiskárnu s Wi-Fi rozhraním, ale také dálkové ovládání fotoaparátu s využitím velkého displeje tabletu nebo notebooku a také s využitím programu EOS Utility. Pro odesílání snímků do webových služeb, jejich ukládání a sdílení lze využívat speciální webovou službu Canon Image Gateway, která je ale dostupná jen ve vybraných zemích. Podrobnosti najdete na webu Canon.
Ukázky nabídek pro funkci Wi-Fi. Po základním povolení funkce Wi-Fi je třeba další dílčí nastavení uskutečnit v rámci nabídky uživatelských funkcí.
Bezdrátová síť LAN podporuje standardy IEEE 802.11b/g/n a přenosový dosah má asi 30 m. Centrální přenosový kmitočet je 2412 až 2462 MHz a k dispozici je 11 kanálů. Na výběr je několik metod připojení: v režimu infrastruktura, ad hoc, nebo v režimu přístupového bodu fotoaparátu.
_______________________________________________________________________________________
Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon EOS 6D.
Přílohy:
6dtest_hloubka_ost.jpg (11 758,68 kB)
6dtest_kocka1.jpg (4 988,33 kB)
6dtest_kocka2.jpg (3 195,40 kB)
6dtest_noc01.jpg (8 697,92 kB)
6dtest_noc02.jpg (7 764,16 kB)
6dtest_noc_iso01.jpg (17 551,76 kB)
6dtest_noc_iso02.jpg (15 748,09 kB)
6dtest_noc_iso03.jpg (14 597,83 kB)
6dtest_noc_iso04.jpg (14 182,54 kB)
6dtest_noc_iso05.jpg (13 278,85 kB)
6dtest_noc_iso06.jpg (13 063,16 kB)
6dtest_pierot.jpg (14 059,08 kB)
6dtest_pierot_cl45a56.jpg (13 164,76 kB)
6dtest_plener1.jpg (8 264,83 kB)
6dtest_plener10.jpg (8 714,92 kB)
6dtest_plener11.jpg (7 086,35 kB)
6dtest_plener12.jpg (6 207,22 kB)
6dtest_plener2.jpg (8 119,09 kB)
6dtest_plener3.jpg (8 512,03 kB)
6dtest_plener4.jpg (11 257,72 kB)
6dtest_plener5.jpg (13 051,16 kB)
6dtest_plener6.jpg (19 611,06 kB)
6dtest_plener7.jpg (9 606,43 kB)
6dtest_plener8.jpg (7 982,08 kB)
6dtest_plener9.jpg (7 749,80 kB)
6dtest_sum_real.jpg (10 545,37 kB)
6dtest_sumu_red_knihy.jpg (27 215,46 kB)
6dtest_sumu_red_real.jpg (15 171,87 kB)
6dtest_sumu_redukce.jpg (4 541,61 kB)
6dtest_vitkov01.jpg (9 158,43 kB)
6dtest_vitkov02_16ku9.jpg (5 559,93 kB)
6dtest_vlak1.jpg (7 813,47 kB)
6dtest_vlak2.jpg (5 536,59 kB)
6dtest_vlak3.jpg (6 394,52 kB)
6dtest_vlak4.jpg (8 166,96 kB)
6dtest_vlak5.jpg (7 954,66 kB)
6dtest_vlak6.jpg (7 961,18 kB)
6dtest_vlak7_16ku9.jpg (7 085,93 kB)
6dtest_vlak8_16ku9.jpg (7 108,00 kB)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014