Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon IXUS 500 - malý elegán s pěti megapixely v praxi
12. srpna 2004, 00.00 | Společnost Canon uvedla na začátku roku svou vlajkovou loď mezi kompaktními digitálními fotoaparáty řady IXUS. Model IXUS 500 dostal oproti svému předchůdci 5MP, lepší video sekvence a jiná drobná vylepšení. Jak dopadl v naší recenzi? Je jeho ovládání jednoduché i pro začátečníky?
{Popis a ovládání} Na začátku tohoto roku uvedla společnost Canon svůj nejlepší fotoaparát z řady IXUS, konkrétně model 500, který nahrazuje IXUS 400. Přináší jeden megapixel obrazového rozlišení navíc, lepší video sekvence, tlačítko pro přímý tisk a lepší obrazový procesor Digic. Vyplatí se tedy upgrade z IXUS 400 na 500?Konstrukce a design
Klasický vzhled řady IXUS je použit i u nové pětistovky. Matně stříbrná povrchová úprava kovového těla působí velmi decentně. Nevtíravý elegantní design jen trošku ruší lesklý kruh okolo objektivu. Na horní straně fotoaparátu je velké tlačítko spouště, okolo kterého je prstenec ovládání zoomu. Vedle spouště je o mnoho menší tlačítko pro zapínání a vypínání fotoaparátu.
Na levé straně jsou pod šedivou gumovou krytkou ukryté konektory externího napájení a USB kabelu. Právě krytka je prvek, který se nejméně hodí ke kovově stříbrnému designu. Část pravé strany slouží jako odklápěcí dvířka pro paměťovou kartu, vedle kterých je úchytka pro řemínek. Kovový závit pro stativ a prostor pro akumulátor jsou na spodní straně.
Veškeré ostatní ovládací prvky jsou soustředěny na zadní stranu přístroje, kde je velká plocha nevyužitého místa. Jiným uspořádáním tlačítek by konstruktéři získali prostor pro větší displej, ale na druhou stranu můžeme ocenit skutečnost, že při držení fotoaparátu palcem pravé ruky nezavadíme o žádná tlačítka. Vlevo nad displejem je otočný volič expozičních režimů a optický průhledový hledáček. Pod displejem jsou funkční tlačítka Set, Menu, Disp a Func (jejich funkce si vysvětlíme v Ovládání). Napravo od displeje jsou čtyři tlačítka uspořádána do kříže. Posledním tlačítkem je speciální tlačítko pro tisk a sdílení fotografií. V pravém horním rohu zadní strany přístroje je posuvný zámek krytu paměťové karty a přepínač mezi režimem fotografování a prohlížení snímků.
Na přední straně je lesklým kruhem zdůrazněný vysunovací objektiv, nad kterým je průzor optického hledáčku, přisvětlovací lampa autofokusu a interní blesk. Tělo bez baterie a paměťová karty váží 185g a má 87mm na šířku, 57mm na výšku a 27,8mm do hloubky.
Technická specifikace
Použitý CCD snímač má 5 miliónů efektivních pixelů a úhlopříčku 1/1,8". Fotografovat lze v rozlišení 2592x1944, 2048x1536, 1600x1200, nebo 640x480 s citlivostí 50, 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence jde s tímto fotoaparátem snímat v rozlišení 640x480 (rychlostí 10sn./s), 320x240 (15sn./s), nebo 160x120(15sn./s) bodů do formátu AVI. Délka je omezena na 30 sekund při nejkvalitnějším videu a 3 minuty v kvalitě 320x240, nebo 160x120 bodů. Nahrávat lze také zvukové záznamy o délce až 60s ve formátu WAV.
Objektiv Canon Zoom Lens poskytuje trojnásobné optické přiblížení. Jeho ohnisková vzdálenost se pohybuje od 7,4 do 22,2mm (při přepočtu na 35mm kinofilm je to 36-108mm) se světelností f2.8-f4.9. V normálním režimu můžeme na fotografovaný objekt zaostřit od 46cm. V makro režimu je ostřící vzdálenost 5-46cm na nejkratším ohnisku a 30-46cm na nejdelším ohnisku. Vzdálenost je uváděna od hrany objektivu. Čtyřnásobný zoom spolu s trojnásobným optickým, dávají přiblížení až 12x.
Snímaná scéna, nebo hotové snímky se zobrazují na barevném LCD displeji s úhlopříčkou 1,5" disponujícím 118.000 body. Ke komponování snímku lze také použít průhledový optický hledáček s reálným zobrazením zoomu. Přiblížit si prohlížený snímek je možné až desetinásobně.
Zaostřování lze zvolit buď 9ti bodové, nebo 1 bodové na střed. Pro lepší práci automatiky v horších světelných podmínkách je zde k dispozici i přisvětlovací lampa. Expoziční automatika nastavuje časy závěrky v rozmezí 15-1/2000s. Časy 15-1s jsou možné pouze v režimu dlouhé závěrky. Při časech delších než 1,3s se automaticky aktivuje redukce šumu. Přístroj nabízí buď plně automatický režim, kde nastavuje čas, clonu, citlivost a vyvážení bílé, nebo klasický automatický režim, kde nastavuje pouze čas a clonu a ostatní parametry může nastavit uživatel. Měření světla probíhá poměrově, celoplošně se zdůrazněním středu, nebo bodově pouze na středu. Automatickou expozici lze řídit také korekcí expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Nastavení bílé poskytuje automatický režim, možnost ručního měření, nebo volbu jedné z přednastavených hodnot: slunce, zataženo, žárovka, zářivka, nebo zářivka H.
Interní blesk má maximální dosah 3,5m na nejkratším ohnisku v režimu automatické citlivosti. Intenzitu záblesku nelze nijak regulovat, je možné pouze vybírat z režimů: auto, redukce červených očí, vynucený záblesk, nebo synchronizace s dlouhým časem závěrky.
Sériovým fotografováním můžeme fotografovat snímky rychlostí 2,2sn./s kdy je udržována tato rychlost až pro 14 snímků. Zvolit můžeme také pomalejší sérii s rychlostí 1,5sn./s až pro 17 snímků. Samozřejmostí je také samospoušť bez které by fotograf zůstával vždy v pozadí. Hotové snímky se dají přenášet pomocí USB 1.1. Jako paměťové medium zde slouží karty Compact Flash (CF) typu I. Přístroj se může chlubit bohatou podporou přímého tisku kde se o něj mohou starat standardy PictBridge, Bubble Jet Direct, nebo Canon Direct Print. Výstupní video formát lze nastavit na NTSC, nebo PAL. Napájení je zajištěno Li-Ion akumulátorem.
Ovládání
K ovládání lze říci pouze to, že je jednoduché, tlačítka se příjemně používají a spoušť má jasný chod. Vzhledem k absenci gripu není držení fotoaparátu úplně stabilní, což ale lze prominout, protože zachování čistého designu je u řady IXUS prioritou.
Tlačítko ON/OFF je potřeba cca půl sekundy podržet než se fotoaparát zapne. Prstencem pro ovládání zoomu se také přibližují snímky v režimu prohlížení. Kruhový volič expozičních režimů je relativně malý a má pouze čtyři polohy. Plně automatický režim, klasický automatický režim, asistenci pro fotografování panoramat a video sekvence.
Tlačítko Set pod displejem slouží k potvrzování, či výběru položek v menu. Tlačítko Menu zpřístupní v režimu fotografování nastavení: okamžitého snímání, samospouště, přisvětlovací lampy AF, digitálního zoomu, zvuků, hlasitosti, jasu displeje, data, formátování karty, resetování číslování souborů, automatického otáčení snímků, jazyka, video formátu, nebo osobních profilů. V režimu prohlížení je zde nabídka ochrany snímku, mazání snímku, nahrání zvukové poznámky, nebo přímého tisku. Tlačítko Disp ovlivňuje to, co se zobrazuje na LCD displeji. Lze ho úplně vypnout, aktivovat zobrazování pouze snímané scény, nebo zobrazení scény s hodnotami nastavení nejdůležitějších parametrů. Tlačítko Func aktivuje menu s nastavením nejdůležitějších parametrů jakými zde jsou: rozlišení, stupeň komprese, vyvážení bílé, citlivost, korekce expozice a efektové filtry.
Horním tlačítkem křížového ovladače přepínáme způsob měření světla, levým aktivujeme makro režim automatického ostření, pravým volíme typ záblesku interního blesku a dolním nastavujeme sériové snímání a samospoušť.
Kvalita snímků
Digitální šum je u tohoto fotoaparátu na slušné úrovni. Při citlivosti 50 ISO je nepostřehnutelný. Na fotografiích pořízených s citlivostí 100 ISO je vidět nepatrný šum pouze při zobrazení snímku 1:1. To samé platí i o snímcích fotografovaných s citlivostí 200 ISO, kde je šum o něco větší. Při citlivosti 400 ISO je již šum patrný i na náhledu. Struktura šumu je ale vcelku jemná, takže příliš nenarušuje obraz.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO
Vyvážení bílé pracuje uspokojivě. V žárovkovém osvětlení je lepší ho hlídat, nebo zvolit přednastavenou hodnotu "žárovka". U přístroje naštěstí nechybí možnost ručního změření vyvážení bílé.
Na nejkratším ohnisku je ostrost na dobré úrovni, jen v rozích se lehce ztrácí. Patrné je také přijatelné soudkovité zkreslení. To s rostoucí ohniskovou vzdáleností mizí. Lehká chromatická aberace je patrná pouze v rozích.
Praktické zkušenosti
Od zapnutí přístroje až do exponování první fotografie uběhnou necelé 3s. Zpoždění závěrky po stisknutí namáčknuté spouště je takřka okamžité, méně než 0,1s. Bez namáčknutí je zpoždění 0,7s. Při aktivaci funkce rychlého snímku se čas bez namáčknutí krátí na cca 0,5s. Start fotoaparátu je tedy relativně dlouhý, ale rychlost reakce závěrky potěší zejména ty, kteří rádi fotografují momentky. Při zobrazování scény na displeji je znát určité zpoždění, ale celkově lze hodnotit displej jako relativně rychlý. Při namáčknutí spouště se zobrazování na okamžik zastaví.
Zoomování má 6 kroků, ale bohužel na displeji se nezobrazuje žádný ukazatel polohy zoomu. Pouze při přechodu do oblasti digitálního zoomu zobrazí fotoaparát v pravé části displeje celkovou míru přiblížení, tzn 3-12x. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 1,5s.
Brouzdání obrázky je pomalé, snímky se dlouho načítají. Na druhou stranu je jejich přibližování a posun po nich rychlý. Pro rychlý přesun mezi fotografiemi je tedy lepší si zapnout (prstencem zoomu) zobrazování devíti náhledů na obrazovce a posunovat se zde. Přesun po jednotlivých snímcích je opravdu únavně pomalý. Automatická expozice pracuje na výbornou i při nočních záběrech a video sekvence jsou i přes nízký framerate použitelné.
Závěr
Celkově dělá Canon Digital IXUS 500 velmi pěkné snímky s malým zpožděním závěrky. Oproti předcházejícímu modelu IXUS 400 má o megapixel navíc, větší rozlišení video sekvencí, nové tlačítko pro přímý tisk fotografií a lepší obrazový procesor. Pro majitele čtyřstovky tedy nemá valnou cenu pořizovat si novější model. Nové zákazníky má možnost nalákat na svůj prověřený jednoduchý design a každodenní použitelnost díky snadnému ovládání bez nutnosti hlubší znalosti techniky. Doporučená koncová cena pro ČR je 16.999,- Kč včetně DPH.
:: Srovnání IXUS 400 vs. IXUS 500
:: České stránky společnosti Canon
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014