Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon IXUS 80: malý a výkonný kompakt v praxi
8. dubna 2008, 00.00 | Jedna z posledních novinek od Canonu řady IXUS nese kódové označení 80 IS a kromě kompaktních rozměrů a stylového kovového pláště nabídne také rozlišení 8 Mpix, 3x optický zoom s optickým stabilizátorem obrazu, display s úhlopříčkou 2,5” nebo průhledový hledáček.
{Základní popis}Jedna z posledních novinek od Canonu řady IXUS nese kódové označení 80 IS a kromě kompaktních rozměrů a stylového kovového pláště nabídne také rozlišení 8 Mpix, 3x optický zoom s optickým stabilizátorem obrazu (viz označení v samotném názvu), display s úhlopříčkou 2,5” nebo průhledový hledáček. Vzhledem k zaměření fotoaparátu zde nemůžeme počítat s nějakými rozšířenými manuálními funkcemi – k dispozici jsou jen předdefinované módy (18 režimů vč. automatiky a programu). Co se týče designu, ten je opět vyveden v elegantním duchu (jako všechny přístroje řady IXUS) a samozřejmě vychází ze svých předchůdců. A jaký je Canon IXUS 80 IS v praxi a jakou kvalitu snímků nám nabídne?
Základní popis
Hrany jsou jen mírně zaoblené, v pravé části – v místě držení přístroje při fotografování – je tělo zúžené, což je příjemné na uchopení a napomáhá to lepšímu držení fotoaparátu. Přední straně dominuje teleskopický objektiv, který lemuje mohutný, ale vizuálně příjemný kovový prstenec. Do něho zasahuje v horní části (zleva doprava) asistenční světlo AF (sloužící též jako světlo samospouště), dále otvor průhledového hledáčku a integrovaný blesk. Vrchní strana fotoaparátu nabízí pouze spoušť, kterou lemuje prstenec pro ovládání optického zoomu a klávesu pro zapnutí/vypnutí přístroje. Spodní strana je vybavena dvířky, pod nimiž se ukrývá akumulátor a pak již jen závit pro umístění fotoaparátu do stativu. Závit – což není u této řady přístrojů příliš běžné - leží téměř v ose objektivu a je kovový. Na pravé straně nalezneme pak již jen robustní kovové očko (pro upevnění řemínku na zápěstí) a záslepku, pod níž je ukryt A/V výstup (jack konektor a USB).
Většinu zadního panelu vyplňuje display, přesto však výrobce našel prostor pro umístění optického hledáčku (to je u současných digitálních kompaktů také spíše výjimkou). Kromě již zmíněného velkého displeje a hledáčku sem výrobce umístil jen něco málo ovládacích prvků, z nichž dominuje multifunkční čtyřsměrový křížový ovladač. Dále zde můžete spatřit již jen trojici kláves (Tisk, Disp a Menu) a třípolohový přepínač režimů (Fotoaparát, Videokamera, Prohlížení). Rozměry a hmotnost IXUSu 80 IS jsou: 86,8 x 54,8 x 22 mm a 125 g (bez akumulátoru a paměťové karty). Fotoaparát je dodáván ve čtyřech základních barevných provedeních: v růžové, stříbrné, karamelové a hnědé, tělo kompaktu tvoří kov.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Canon IXUS 80 IS je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 8 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3264 x 2448, (Wide formát) 3264 x 1832, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Formát obrazu je JPEG. Citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. K dispozici jsou také automatické volby: Auto ISO a High ISO Auto (včetně Detekce pohybu – Motion Detection Technology). O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC III, který využívá většina dnešních Canon přístrojů (DSLR nevyjímaje). Používat můžeme speciálních filtrů (neboli efektů) jako jsou: živé barvy, neutrální barvy, sépie, černobílé, světlý tón pleti, tmavý tón pleti, živá modrá, živá zelená, živá červená nebo manuální nastavení kontrastu, ostrosti a saturace. Ozvučená videa lze natáčet v rozlišení 640 x 480, 320 x 240 bodů s frekvencí 30 a 15 snímků/sek, nebo 160 x 120 bodů s frekvencí 15 sn./s. Délka videa je omezena délkou jedné hodiny nebo velikostí souboru max. 4 GB u nejvyššího rozlišení.
Použitý objektiv je složen z 6 členů řazených do 5 skupin a disponuje ohniskovým rozsahem 6,2-18,6mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm) a světelností F2,8-4,9. Autofocus systému TTL používá 9-bodového AiAF měření nebo 1-bodového zaostření (středový nebo rámeček funkce Face Select and Track – umožňující výběr a sledování obličeje ve scéně). AF pracuje ve třech režimech: Normální, Makro a Nekonečno. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost aparátu je již od 3 cm (režim makro). Ve zhoršených podmínkách je zde k dispozici pomocné světlo. Nechybí ani automatická detekce obličejů ve scéně (a zaostření na ně).
Měření expozice probíhá buďto celoplošně (spolupracující s rámečkem detekce obličeje), celoplošné s důrazem na střed nebo bodové (na středu). Nastavení clony a času expozice obstarává automatika, a tak máme k dispozici pouze kompenzaci +/-2EV po 1/3EV krocích. Kromě plné automatiky (Auto) a klasického program módu (označovaného zde mylně jako Manual – což může být dosti zavádějící) je zde pak již jen několik scénických režimů. Těch výrobce implementoval celkem 16, a sice: Digitální zoom, Portrét, Noční momentka, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Stitch Assist, Film, Děti/Zvířata, Interiér, Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Akvárium, Pod vodou. Čas expozice se nastavuje (podle zvoleného režimu) od 1/1500 s do 15 s. Kromě jednosnímkového režimu můžeme použít i sériové snímání, pracující rychlostí cca 1,3 snímků za sekundu (v maximálním rozlišení) a fotografovat lze až do zaplnění paměťové karty.
Vyvážení bílé barvy probíhá automaticky, nebo můžete zvolit některý s předdefinovaných módů – Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka 2. Nechybí ani možnost manuální kalibarace WB. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 30 cm do 3,5 m (na krátkém ohnisku), resp. 2 m (na ohnisku dlouhém). K dispozici jsou zde pouze tři režimy: Auto, Vypnuto, Zapnuto. Funkce Redukce červených očí je samozřejmě též dostupná, ale nastavuje se přímo v menu přístroje. TFT display má velikost 2,5” a rozlišení 230 000 bodů. V menu naleznete také funkci digitálního záznamníku, jež umožní ukládat ke snímkům vlastní komentáře (až 60 sekund/snímek).
Jako rozhraní zde slouží USB slot 2.0. Pro promítání snímků můžeme použít A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Přímý tisk je zajištěn pomocí PictBridge. Všechna data se ukládají na paměťové karty typu SD (nechybí ani podpora vysokopaměťových karet SDHC). Přístroj napájí lithium-iontový akumulátor NB-4L. Mezi jazyky nechybí ani čeština. O napájení se stará Li-Ion akumulátor NB-4L (akumulátor i nabíječka jsou součástí balení). Udávaná životnost na jedno nabití je okolo 240 snímků (dle standardů CIPA).
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Samotné ovládání fotoaparátu je vhledem k jeho cílové skupině opravdu až tristně jednoduché a stačí vám něco málo tlačítek. Hlavní ovládací prvek představuje multifunkční křížový ovladač, kterým nastavujete: Citlivost (nahoru), Ostření (vlevo), Způsob snímání (dolů) a Funkce blesku (vpravo). Prostřední klávesou potvrzujete volby nebo zobrazíte základní menu. Kolem ovladače je pak již jen trojice kláves: Sdílení/tisk (nahoře) a Disp + menu (dole) – kterými aktivujete/deaktivujete info na displeji, resp. vstupujete do hlavní nabídky menu. Na horní liště přístroje ještě najdete tlačítko pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu, spoušť a prstencový ovladač zoomu. Na závěr nesmíme zapomenout ještě na třípolohový přepínač režimů: Fotoaparát/Kamera/Prohlížení (ležící v pravém horním rohu zadní stěny).
Ovládání přístroje probíhá z drtivé části pomocí klávesy Func.Set, která leží uprostřed křížového ovladače. Jejím stiskem vstoupíme do základního menu (pro nastavení základních parametrů během fotografování). Na displeji vlevo se nám zobrazí lišta, na které můžeme vybrat konkrétní nastavení pro: Režim (auto, program, digitální makro, portrét, noční momentka, zdůraznění nebo změna barvy a Děti/Zvířata), Kompenzaci expozice, Vyvážení bílé barvy (auto, slunce, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka 2 a manuální WB), Barevné filtry (celkem 10 fitrů + jeden vlastní a standardní zobrazení), Způsob měření expozice (poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové), Komprese JPEGu (superjemný, jemný a normální) a Velikost/Rozlišení (8MPix: 3264 x 2448 bodů, Wide formát: 3264 x 1832 bodů, 5MPix: 2592 x 1944 bodů, 3MPix: 2048 x 1536 bodů, 3MPix: 1600 x 1200 bodů a VGA: 640 x 480 bodů).
Některé funkce máme však dostupné přímou volbou (pomocí křížového ovladače – stiskem nahoru, dolů, vlevo,vpravo). Jsou jimi například Citlivost, Způsob ostření (normální, makro, nekonečno), Způsob snímání (sólo, série, samospoušť 10s, 2s a vlastní nastavení) a funkce blesku (trvale zapnuto, trvale vypnuto, automatika).
Tlačítkem Disp. ovládáme zobrazování informací na displeji (scéna s informacemi o nastavení, pouze scéna – bez info a vypnutý displej). Tlačítko Menu nás přesune do hlavního menu, které je rozděleno na tři záložky – Foto, Nastavení a Přizpůsobení. V první záložce nastavíme: Rámeček AF, Velikost rámečku AF, Zoom bodu AF, Digitální zoom, Nastavení blesku, Samospoušť, Pomocné světlo AF, Prohlížení, Info k prohlížení, Autom. kategorie, Překrytí zobrazení, Režim IS, Nastavení klávesy sdílení/tisk, Stitch assist. Druhá záložka představuje klasický setup a umožňuje měnit: Zvuky, Hlasitost, Jas displeje, Úspora energie, Časové pásmo, Datum/Čas, Zobrazení hodin, Formátování, Číslování souborů, Vytvoření složky, Automatická rotace, Zasunutí objektivu (prodleva), Jazyk, Videosystem, Metoda tisku, Reset. Poslední položka umožní přizpůsobit si fotoaparát svým potřebám zejména po vizuální stránce. Zde si můžete nastavit: Téma, Úvodní uvítací obrázek a zvuky (činnosti, samospouště, závěrky atd.).
V režimu prohlížení snímků máme k dispozici menu pro práci s prohlížením fotografií. Po stisku tlačítka Menu v prohlížecím módu se nám nabídnou čtyři hlavní záložky, z nichž nastavení a personalizace jsou shodné, avšak navíc zde máme záložky pro nastavení tisku, sdílení a prohlížení. Můžeme zde snímky řadit, promítat pomocí prezentací, třídit, mazat, zamykat, aplikovat filtr redukce červených očí, dělat ořezy, měnit velikost, používat barevné filtry, nahrávat zvukové poznámky, otáčet snímky, popřípadě též používat hlasový digitální záznamník. Druhá záložka umožní nastavení tisku (tisknout vybrané, tisknout všechny, zrušit, nastavení tisku).
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Canon IXUS 80 IS fotografuje celkem na šest různých citlivostí – ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Softwarová redukce šumu je sice aktivní i u nejnižších rozlišení, nicméně vzhledem k použití Digic III (který si umí s šumem relativně účinně poradit), dosahuje přístroj vcelku uspokojivých výsledků. Digitální šum se sice projevuje i na nejnižších citlivostech (stejně jako u konkurenčních aparátů), ale na prvních dvě citlivosti ISO 80 a 100 je šum minimální a můžete jej zpozorovat jen v jednolitých plochách a v měřítku 1:1. Na další dvě citlivosti ISO 200 a 400 již je šum patrný, nicméně stále lze tyto snímky v praxi ve většině případů použít. Na ISO 800 však již začíná být šum výrazný, zasahující do detailů, a také vlivem redukce šumu dochází ke znatelným ztrátám detailů. Při největší citlivosti ISO 1600 jsou již snímky silně degradovány šumem a její softwarovou redukcí. Celkově však Canon Ixus 80 IS dosahuje v oblasti digitálního šumu (vzhledem ke konkurenčním aparátům) nadstandardních výsledků.
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje standardně. Na přirozeném světle není s vyvážením bílé žádný problém, ovšem v interiérech je opět nutné nastavit některý s předdefinovaných módů (přístroj má tendenci posouvat spektrum barev – s ohledem na skutečné světlo, do teplejších tónů). Benefitem je zde také možnost manuálního nastavení vyvážení bílé barvy.
Aparát dosahuje (co se týče kvality fotografií) nadstandardních výsledků. Vhodná kombinace snímače, objektivu (potažmo post-procesingu zpracování obrazu) má slušnou, detailní kresbu, dobré barevné vyvážení i ostrost (která však směrem ke krajům snímku slábne). Díky vyššímu rozlišení oproti předchůdci (Canonu IXUS 70) je zde o něco lepší prokreslení a ostrost. Na druhou stranu zde však spolu s ostrostí a pěknou kresbou máme také silnější moiré (pozorovatelné jak na vodorovných, tak i svislých liniích). Příjemně překvapily též ne příliš výrazné vady optiky. Sice zde máme jak chromatickou aberaci, tak i sférická zkreslení, obojí je však v rámci dané kategorie tolerovatelné a nijak výrazně nekazí celkový dojem ze snímku. Ovšem trochu jiná situace nastává na nejdelším ohnisku – tam se dočkáme sice eliminace soudkovitého zkreslení, na druhou stranu je výrazný pokles ostrosti (vzhledem k tomu, že se zde bavíme “pouze” o 3x optickém zoomu, pokles je dost silný). I tak však můžeme - v rámci váhové ktegorie, kterou IXUS 80 IS reprezentuje - označit výslednou kvalitu snímků jako velmi slušnou.
Praktické zkušenosti
Canon Ixus 80 IS dosahuje velice pohotových časů. Reakce jsou téměř okamžité, s minimem různých prodlev a zpoždění. Od zapnutí k vyexponování snímku dojde za 1,5 sekundy. V případě fotografování bez zaostření (bez namáčknutí spouště) trvá přístroji přesně 0,5 sekundy než exponuje. Jedna celá sekunda je tedy věnována vysunutí objektivu – vzhledem ke konstrukci přístroje jde o velice slušný čas. Prodleva fotoaparátu je při namáčknutí téměř nulová (tj. menší než 0,1 sekundy). Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší (a obráceně) zabere 1,2 sekundy (přičemž zoomování se rozděluje do pouhých 6ti kroků). Při prohlížení snímků nás však může ze začátku trochu zklamat pomalejší reakce fotoaparátu (což byl neduh už i předchůdce Ixus 70). Co se týče autofocusu, ten funguje korektně a velice rychle, a to i za slabšího světla. Stejně tak tomu je i v případě měření expozice – automatika též pracuje korektně a můžeme se na ní spolehnout (vlastně se to od ní očekává, protože zde bohužel ani jinou možnost – jako nastavení expozice manuálně – nemáme). Zpoždění displeje zde sice najdeme, nicméně není nijak výrazné (naprostý průměr – vzhledem ke konkurenci).
Malý a příjemný benefit zde představuje optický průhledový hledáček (se zobrazením aktuálního ohniska), vzhledem k jeho velikosti jej sice lze použít, ale fotografování přes něj není žádné velké terno a je mnohdy lepší spolehnout se na displej (ale toto samozřejmě bude značně individuální). Také musíme počítat s tím, že hledáček má poměrně velký ořez (cca 20%). Při záznamu videa bohužel nefunguje optický zoom (pouze digitální, což je však vzhledem k jeho výsledkům nepoužitelné). Nicméně lze nastavit zoom ještě před spuštěním videa. Formát videosekvencí je AVI a součástí videa je audio stopa (WAV). Živý histogram přístroj bohužel nenabízí, nicméně v případě potřeby si lze prohlédnout, jak jsme na tom s jasem v režimu prohlížení. Kromě toho nás display informuje i o všech důležitých parametrech (a to jak v režimu snímání, tak i v režimu prohlížení) jako například: Režim, Způsob měření expozice, ISO, Clona, Čas, Kompenzace expozice, WB, Velikost snímku, Rozlišení, Úroveň komprese JPEGu, Čas a datum pořzení fotografie. Samozřejmostí již zde je lokalizované menu (do naší mateřštiny).
Ze zajímavých funkcí ještě stojí za zmínku režim High ISO Auto nebo nová technologie detekce pohybu. Nechybí ani Face detection - detekce obličeje s novými funkcemi vyvážení bílé (White Balance) a výběru a sledování obličeje (Face Select a Track). Lze nastavit také automaticky redukci červených očí v režimu snímání a přehrávání snímků. Příjemnou a praktickou je nová funkce Zoom bodu AF (AF Point Zoom), umožňující zvětšit rámeček AF na displeji (při stisknutí spouště závěrky do poloviny). Tím dostaneme zvětšený náhled (výřez dané scény), což nám umožní lepší kontrolu fotografovaného objektu/tváře. Přístroj je vybaven také senzorem orientace – tudíž snímky se vám zobrazují vždy podle aktuální pozice fotoaparátu, což je v praxi velice příjemné. A na závěr rozhodně nesmíme opomenout jednu z nejpraktičtějších funkcí, a sice optickou stabilizaci obrazu (pracující na principu plovoucích čoček), která nám může hodně usnadnit práci při fotografování s delšími časy (při slabším světle).
Závěr
Canon Ixus 80 IS představuje pěkný, kompaktní a pohotový kompaktní fotoaparát. Na svou třídu podává – co se kvality snímků týče - velice dobrých výsledků. Mezi další klady přístroje patří například přítomnost optického stabilizátoru, funkce Face Detection (detekce tváře), optický průhledový hledáček, snadné ovládání nebo povedený design (navíc v kompaktním, kovovém těle). Na druhou stranu však zde bohužel úplně chybí jakákoli možnost manuálního ovládání expozice (clony, času) a také počáteční ohnisko 38mm (ekvivalent kinofilmu) není ničím výjimečným a rozhodně by zde kratší ohnisko nebylo na škodu. I přesto je IXUS 80 IS vhodnou volbou pro začínající amatéry, kteří chtějí nenáročný, kvalitní fotoaparát, a to za rozumný peníz. Canon IXUS 80 IS již je v prodejních řetězcích, jeho cena byla výrobcem oficiálně stanovena na 6 990 Kč včetně DPH.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014