Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon IXUS 800 IS: stabilizovaný, stylový kompakt v praxi
4. srpna 2006, 00.00 | Canon IXUS 800 IS je dalším z řady povedených kompaktů od tohoto giganta v oblasti digitální fotografie. Novinka nabízí kromě pěkného designu rozlišení 6,0 MPix, 4x optický zoom, 2,5" displej a v neposlední řadě optickou stabilizaci obrazu "IS" (Image Stabilizer).
{Základní popis}Canon Digital IXUS 800 IS je jedním z posledních kompaktů stylové řady IXUS, vyznačující se kompaktními rozměry, propracovaným designem a v poslední řadě také bohatou funkční výbavou (odpovídající cílové skupině uživatelů, na kterou je IXUS 800 IS zaměřen). Jedná se o nenáročný - plně automatický kompaktní přístroj, který nabídne efektivní rozlišení 6,0 MPix, 4x optický zoom, 2,5" displej a v neposlední řadě též optickou stabilizaci obrazu "IS" (Image Stabilizer).
Konstrukce a design
Design patří rozhodně k silné stránce kompaktu a výrobci se konstrukční řešení u tohoto modelu zvlášť vyvedlo. Je zde nápadná podobnost s dalším designovým "šperkem" od Canonu - IXUS iZoom (především co se týče povrchových úprav a detailů). Tělo kompaktu je vyrobeno z kovu, barevné provedení je kombinací stříbrné a černé barvy. Rozměry a hmotnost IXUSu 800 IS jsou: 90,4 x 56,5 x 26,4 mm a 165 g. Přední straně dominuje rozměrný teleskopický objektiv, který lemuje lesklý-stříbrný prstenec. Nad ním leží optický průhledový hledáček, asistenční světlo autofocusu a interní blesk. Na spodní straně najdete pouze kovový závit pro instalaci kompaktu do stativu a dvířka, pod nimiž se ukrývá akumulátor a paměťová karta typu SD. Na bocích není, kromě kovového očka pro uchycení řemínku, nic.
Výčet ovládacích prvků je vzhledem k zaměření přístroje, minimální. Většina z nich leží na zadní části aparátu a najdeme zde opravdu jen několik nejdůležitějších tlačítek. Na horní části je pochopitelně umístěná pouze spoušť a kruhový prstenec pro ovládání zoomu (případně zvětšené náhledu při prohlížení). Zadní straně vévodí displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 173 000 bodů. Na displej se vešlo pouze tlačítko pro zapnutí / vypnutí a optický průhledový hledáček, který však (jak už tomu u kompaktů bývá) nevyniká žádnými velkými rozměry pro pohodlné fotografování. Poslouží spíše například v situacích, kdy chcete šetřit baterii nebo pro prudké sluneční světlo je displeji špatně čitelný. Hledáček má reálné zobrazení zoomu, ale také dost velký ořez (zobrazuje zhruba tak 80% scény). Napravo od displeje jsou tři funkční tlačítka, soustředěná kolem multifunkčního křížového ovladače s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. V pravém horním rohu je kruhový přepínač režimu prohlížení snímků, fotografování a natáčení videosekvencí.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Canon Digital IXUS 800 IS fotografuje na základě CCD snímacího prvku s efektivním rozlišením 6,0 (fyzické rozlišení je 6,20 MPix) a úhlopříčkou 1/2,5". Lze tedy pořizovat snímky s maximálním rozměrem 2 816 x 2112 bodů, dále do velikostí 2 272 x 1 704, 1 600 x 1 200, 640 x 480 bodů. Použitý formát je JPEG (tři druhy komprese - Super Fine, Fine a Normal). Jako obrazový procesor zde použil výrobce druhou generaci DIGIC. Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Ozvučené videosekvence pořídíme v rozlišení 640 x 480, nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 15 sn./s ve formátu AVI. Nahrávat můžeme až do zaplnění paměťové karty (najednou ale max. 1 GB).
Použitá optika obsahuje 4x optický zoom, s ohniskovým rozsahem 5,8 - 23,2 mm (35 - 140 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) a při světelnosti objektivu F2.8 - 5.5. Autofocus používá 9bodového měření a ostří v normálním režimu od 45 cm, v režimu makro od 2 cm. Přítomnost optických stabilizátorů obrazu začíná být i u kompaktů stále častější (a je to jen dobře) Nejinak je tomu i v případě IXUSu 800 IS (viz dvojice písmen na konci kódového označení), jenž je vybaven stejnou technologií optické stabilizace obrazu jakou používají objektivy EF od Canon. Čip Canonu s procesorem IS řídí pohyby jednotlivých optických členů objektivu a poskytuje rychlou a přesnou korekci roztřesení (4 000 signálů za sekundu). V objektivu je asférická čočka s ultravysokým indexem lomu (UA), díky níž výrobce mohl kompaktu dopřát relativně úzký profil. Optický stabilizátor pracuje ve třech režimech: Stabilizovat stále, Stabilizovat jen při fotografování a Panorámování. Lze jej samozřejmě také úplně deaktivovat.
V případě expozičních parametrů nenabízí IXUS 800 IS žádné pokročilé manuální možnosti. K dispozici máme pouze plnou automatiku a režim program (i když zde naprosto scestně označovaný jako "Manual"), který umožňuje ovlivňovat jen jisté parametry jako například ISO, WB nebo funkce blesku. Expoziční časy se nastavují v rozmezí 15 - 1/1 600 s. Sekvenční snímání zde pracuje rychlostí 2,1 snímek / sekundu. Měření expozice je poměrové, se zdůrazněným středem a bodové. Kompenzaci expozici můžeme korigovat v rozmezí 2EV (+/- 1/3EV kroků). V případě specifických fotografovaných scén lze využít některý ze scénických režimů (položka SCN na kruhovém ovladači): Portrét, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Pod vodou, Zdůraznit barvu a Zaměnit barvu. Režimem "Zdůraznit barvu", vymezíme pomocí malého rámečku ve středu scény oblast, kterou chceme barevně přetransformovat a poté zvolíme v dolní liště displeje požadovanou barvu (zbytek snímku bude černobílý). Režimem "Zaměnit barvu", změníme stejným postupem zvolenou barvu na jiný barevný odstín.
S barvami lze dále čarovat pomocí 12 barevných filtrů: Standard, Živé, Neutrální, Sépie, Black & White, Pozitiv, Světlé pleťové tóny, Tmavé pleťové tóny, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená a Vlastní barva. Histogram lze bohužel zobrazit pouze v režimu prohlížení. Displej pracuje ve třech režimech: Zapnutý bez informací o expozici, včetně informací o expozici a také jej lze úplně vypnout. Vyvážení bílé barvy nastavujeme pomocí předvoleb (Automatika, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H) a manuální měření. Vestavěný blesk má celkem pět režimů: Zapnuto stále, Vypnuto, Pomalá synchronizace, Auto, S redukcí červených očí. Dosah blesku je cca 50 cm až 3,5 m na nejkratším ohnisku. Data se ukládají buďto na externí paměťové médium (SD/MMC) nebo do interní paměti 16 MB. Canon IXUS 800 IS napájí lithium-Iontový NB-5L akumulátor.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání nepředstavuje nikterak náročnou záležitost zvládne jej i méně zkušený uživatel. Tlačítka fotoaparátu se příjemně používají a spoušť má čitelný chod. Fotoaparát spustíte (i vypnete) malým zapuštěným tlačítkem na horní straně přístroje - nad displejem. Samotné režimy měníte kruhovým ovladačem na zadní hraně přístroje a máme zde možnosti: Prohlížení, Plná automatika, Manual (ve skutečnosti režim "Program"), Scénické režimy (SCN) a Kamera. Multifunkčním křížovým ovladačem měníme citlivost (nahoru), způsob ostření: Makro / Krajina / Normalní (vlevo), režim snímání: Jednorázově, Sériově, Samospoušť (dolů) a režimy blesku (vpravo). Ostatní parametry nastavujeme tlačítkem Func/Set, uprostřed křížového ovladače.
V rychlém menu přístupném tlačítkem Func/Set nastavíme režim expozice (plně automatický, program, scénické režimy), korekci expozice, vyvážení bílé barvy, barevné efekty, oblast měření expozice, kvalitu snímků (velikost komprese JPEGu) a rozlišení. Tlačítkem menu se dostaneme do hlavního menu, které se rozděluje na tři hlavní záložky: Fotoaparát, Nastavení a Uživatelské nastavení. V první záložce nalezneme možnosti: vícebodové zaostřování, délka samospouště (2s, 10s, volitelně), aktivace pomocného světla AF, digitální zoom, doba prohlížení snímku po jeho pořízení, pomocná mřížka, režim stabilizátoru IS (Vypnout, Stabilizovat stále, Stabilizovat jen při fotografování a Panorámování), Datum a Dlouhá závěrka.
Podsložka menu "Nastavení" umožňuje měnit: ztlumení, hlasitost, jas displeje, úspora energie, časové pásmo, datum a čas, zobrazení hodin, formátování, číslování souborů, vytvoření složky, automatické otáčení snímků, doba zasunutí objektivu (při nečinnosti), jazyk, videosystém, metoda tisku, resetování. Poslední záložka - uživatelské nastavení - obsahuje měnit zvuky a témata (téma, úvodní obrázek, úvodní zvuk, zvuky činnosti, zvuk samospouště a zvuky závěrky). Přepnete-li fotoaparát do režimu prohlížení snímků, objeví se vám v hlavním menu ještě čtvrtá roletka, umožňující provádět: přechody, prezentace, změny barev, zvukové poznámky, ochrana snímků, otáčení, mazání.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Canon IXUS 800 IS fotografuje celkem na pět různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Při prvních dvou ISO 80 a 100 se neprojevuje téměř žádný šum, jež by kazil vizuální dojem snímků (a to i při větším náhledu než 1:1). Fotografie pořízené na třetí citlivost ISO 200 jsou již poznamenány šumem, ovšem fotografie jsou stále kvalitní. S fotografiemi pořízenými ve dne není žádný problém - na nočních snímcích již je šum znát, ale i takovéto snímky jsou stále dobře použitelné (i v měřítku 1:1). Při ISO 400 nastupuje poměrně silně zašuměná plocha (zvláště jednolitá tmavá místa na fotografiích), takové snímky jsou použitelné spíše jen jako zmenšeniny. Obdobná situace nastává i při nejvyšší citlivosti ISO 800, ale šum je ještě mnohem výraznější a takové snímky již jsou v praxi téměř nepoužitelné. S digitálním šumem představuje tedy IXUS 800 IS naprostý standard ve své kategorii.
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Při fotografování v exteriéru se na něj můžeme zcela spolehnout. V místnostech se žárovkovým osvětlením však je třeba přepnout na některý z předdefinovaných režimů - případně lze použít také funkci manuálního nastavení WB. Celkově však vyvážení bílé barvy představuje slabinu fotoaparátu a i při odpovídajících nastaveních má stále tendenci posouvat barevné spektrum špatným směrem (lehce namodralé snímky). V umělém osvětlení je tedy někdy nutné, věnovat této funkci více prostoru (provést vícekrát manuální kalibraci, vyzkoušet různá přednastavení), abyste dosáhli optimálních výsledků.
V případě kvality snímků je na tom fotoaparát poměrně dobře. Fotografie jsou dobře kontrastní, ostré a barevně vyvážené. Též použitý objektiv má dobrou kresbu. Na testovacích terčích můžeme pozorovat jen lehkou ztrátu ostrosti v rozích, což však není nic výjimečného. Soudkovité zkreslení se projevuje na nejkratším ohnisku, ale je v přípustných mezích. Se zvětšujícím se ohniskem, soudkovité zkreslení mizí (a s ním také klesá opět lehce i ostrost). Projevuje se zde moiré, ale také nijak výrazně, chromatická aberace se také projevuje, ale pouze minimálně a převážně v rozích. Další klasickou vadou objektivu je vinětace (ztráta světla v rozích) - i ta je zde přijatelná. Celkově můžeme pořídit IXUSem 800 IS velmi kvalitní snímky, s dobrou kresbou detailů i barevnou vyvážeností.
Canon IXUS 800 IS v praxi
Canon IXUS 800 se může pochlubit startovací rychlostí, sahající lehce pod hranici 2 sekund (cca 1,9 s). Při fotografování bez namáčknuté spouště, dojde k vyexponování snímků za 0,8 s. Reakce kompaktu po namáčknutí spouště je okamžitá, tedy v našich podmínkách neměřitelná (pod 0,1 s). Zoomování je rozdělenou na 8 kroků, přičemž doba během které změníte ohnisko z nejkratšího na nejdelší (a naopak) je 1,6 s. V tomto případě si fotoaparát zaslouží výtku - možná by nebylo od věci použít optický zoom s citlivějším krokováním. Automatické zaostřování pracuje spolehlivě a ve zhoršených světelných podmínkách si na krátké vzdálenosti může pomoci asistenčním světlem. Automatická expozice se snaží exponovat snímky optimálně tak, abychom je nemuseli upravovat v počítači. Pro kontrolu správné expozice máme možnost zobrazení histogramu u již uložených snímků (škoda že chybí také živý histogram při samotném fotografování).
Někomu možná bude chybět možnost manuálních a polomanuálních režimů, nicméně u aparátů této kategorie se nejedná o funkce nezbytně nutné. Stabilizátor obrazu IS funguje výborně a spolehlivě, zvlášť znatelný je při delších ohniscích. Navíc nabízí možnosti práce jak průběžně tak i jen při fotografování - z vlastní zkušenosti však je lepší používat spíše druhou variantu, neboť ta první se pochopitelně negativně podepíše na spotřebě baterií. Zpoždění displeje se zde vyskytuje (jako vlastně u všech kompaktů), ale je malé a nijak vás nezdržuje ani neruší při samotném exponování. Kromě displeje můžete použít také optický hledáček, režim displeje lze pomocí klávesy "Disp" také úplně vypnout čímž jednak šetříte baterii a také vás nic nerozptyluje. Nicméně možná by bylo lepší, kdyby výrobce místo hledáčku použil raději větší displej. Hledáček jako takový totiž má zřetelný ořez skutečně snímané scény (minimálně 20%) a navíc je tak nešťastně umístěn, že vám v samotném výhledu zaclání vysunutý objektiv, který zabírá značnou část levého dolního rohu.
Závěr
Canon IXUS 800 IS na jednu stranu nenabízí nic převratného, na stranu druhou však potěší všemi důležitými funkcemi, které se po fotoaparátu dané kategorie požadují. Optimální rozlišení, 4x optický zoom, kompaktní rozměry a povedený design uspokojí jistě spoustu potenciálních rekreačních-nenáročných fotografů. Jako třešničku na dortu zde máte navíc také optický stabilizátor nebo průhledový hledáček. V záplavě dnešních kompaktů by se dal "ixus-osmistovka" zařadit směle spíše k nadprůměru a to zejména díky kvalitním snímkům a překvapivě též relativně slušné použité optice. Výhodou je také přítomnost českého menu. Přístroj již je v prodejní síti a doporučená maloobchodní koncová cena byla stanovena na 13 000 Kč včetně DPH.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014