Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon IXUS i Zoom: decentní, stylový kompakt v praxi
8. září 2005, 00.00 | Společnost Canon vychrlila na trh koncem léta rozsáhlou řadu moderních, stylových a designově vyvedených kompaktů řady IXUS. Dnes se detailně seznámíme s modelem IXUS i Zoom, který nabízí rozlišení 5 MPix, neotřelý design a proměnlivou ohniskovou vzdálenost.
{Základní popis}Společnost Canon vychrlila na trh koncem léta rozsáhlou řadu moderních, stylových a designově vyvedených kompaktů řady IXUS. V následujícím článku přinášíme recenzi zrovna jednoho z nich – a sice modelu IXUS i Zoom. Koncepčně se jedná o poměrně originální kousek, který svým designem vybočuje z řady velkého množství snadno zaměnitelných modelů (od různých výrobců), které jsou dnes na trhu k mání. Fotoaparát je to drobný, s vyvedeným designem a leskle stříbrnými doplňky. Jedná se o vůbec první model řady „i“, jenž se může pochlubit objektivem s proměnlivou ohniskovou vzdáleností (oproti předchozím modelům, jež disponovaly jen pevným ohniskem).
Konstrukce a design
Plášť kompaktu je celokovový – pouze boční dvířka (kde je uložena paměťová karta a baterie) jsou z plastu. Námi testovaný kousek byl v černém provedení se stříbrnými doplňky – kolem teleskopického objektivu a výstupku na levém předním okraji (pro uvázání řemínku na zápěstí). Výrobce zde použil matný lak s hrubším povrchem (kvůli lepšímu uchopení) a nutno uznat, že to splnilo svůj účel. Kromě černé barvy budete moci volit též mezi rudou, fialovou a champagne barevným odstínem. Rozměry a hmotnost, jež IXUS i Zoom nabízí, tvoří příjemných 96,1 x 45,1 x 23,9 mm (Š x V x H) a 105 g (bez baterie a paměťové karty). Ačkoliv v žádném případě nejsem vyznavačem malých kompaktních fotoaparátů, musím říci, že na tomto modelu se vývojáři z Canonu opravdu vyřádili – a to je myšleno jen v dobrém.
Na přední straně, se uprostřed stříbrného lemu schovává objektiv s ohniskovým rozsahem 6,3 – 14,9 mm a 2,4 x optickým zoomem. Vedle objektivu ještě naleznete mikrofon. Nad ním je interní blesk a hned vedle něj pomocné světlo autofocusu. Na bocích nenajdete nic, vyjma jediných – společných dvířek pro akumulátor a paměťovou kartu – Secure Digital. Zadní stranu vyplňuje z poloviny LCD display o rozměru 1,8“ a druhou polovinu sdílejí ovládací prvky. Zde si zaslouží IXUS i Zoom první výtku a sice právě malou velikost displeje, který mohl být ještě alespoň o půl palce rozměrnější a to klidně na úkor většího zhuštění ovládacích tlačítek. Horní stranu obývá pouze tlačítko spouště, Vypnutí / Zapnutí přístroje a reproduktor. Na dně aparátu je závit pro stativ a USB konektor 2.0.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Canon IXUS i Zoom disponuje CCD snímačem o velikosti 1 / 2,5“ s efektivním rozlišením 5,0 MPix. Můžeme tedy pořizovat snímky v rozlišeních: 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480 bodů a to při citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400 v komprimovaném JPEG formátu. Natáčet lze též ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů ve formátu AVI a zvukem ve WAVu. Součástí objektivu je optický zoom s 2,4 x přiblížením, rozsahem ohniskové vzdálenosti f / 6,3 - 14,9 mm. (ekvivalent 35mm kinofilmu je 39 – 90 mm) a světelností F3,2 - 5,4. Optický zoom lze ještě rozšířit 4 x zoomem digitálním. Čas závěrky se pohybuje od nejkratšího – 1 / 1600 s až po nejdelší – 15 s. Při expozicích, kdy jsou využívány dlouhé časy (1,3 s a výše), je automaticky aktivována funkce redukce šumu v obraze. Ovšem při použití takových časů, musíte v menu aktivovat funkci dlouhého otevření závěrky (časy nad 1s). Devítibodové zaostřování pracuje již od 10 cm v makro režimu a od 0,5 m v režimu normálním. Autofokus fotoaparátu funguje na pasivní bázi a při zhoršených světelných podmínkách mu pomáhá pomocné světlo (ležící hned vedle blesku).
Expoziční režimy nabízejí plnou automatiku, makro, 5 předdefinovaných možností (Portrét, Krajina, Noční momentka, Mé barvy a Děti + zvířata). Kromě toho máte ještě možnost Manuálního nastavení. To nabízí korigovat: Kompenzaci expozice (+/- 2EV po 1 / 3EV krocích), změnu citlivosti (ISO 50, 100, 200, 400), nastavení vyvážení bílé barvy: automatické, 5 pevných voleb (den, zataženo, žárovka, 2 x zářivka) a manuální nastavení WB (což je ne příliš typická funkce pro tuto třídu aparátů). Další funkce, jenž lze u manuálního nastavení měnit, je samozřejmě rozlišení (celkem 5 typů), měření expozice (Poměrové, Celoplošné se zdůrazněným středem, bodové) a v poslední řadě speciální efekty (celkem 5 druhů filtrů: živý, neutrální, rozostření, sépie, monochromatický). Vestavěný blesk má rozsah od 30 cm do 2 m a pracuje ve čtyřech režimech: Zapnuto, Auto, Pomalá synchronizace a Redukce červených očí. Blesk lze samozřejmě též úplně vypnout.
Mezi další užitečné funkce patří například Sériové snímání, jenž pracuje rychlostí 1,8 snímků za sekundu. Jas LCD displeje lze regulovat celkem v 15 úrovních. IXUS i Zoom podporuje samozřejmě přímý tisk fotografií – PictBridge a jako rozhraní je u něj používáno 2.0 USB. Zajímavou funkci nabízí samospoušť, kde kromě standardních pevných přednastavených časů 2 a 10 s, můžete také nastavovat počet snímků (při použití samospouště) a interval mezi jednotlivými shoty. A to v rozmezí od 1 do 10 snímků v intervalu od 1 do 30 sekund mezi jednotlivým snímáním. Zaznamenaná data se ukládají na paměťové médium SD nebo MMC kartu do kapacity až 2 GB.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Menu kompaktního aparátu je přehledné, ovládání intuitivní. Na horní straně přístroj zapnete / vypnete a nebo fotíte. Veškerá ostatní ovládací tlačítka jsou na zadní straně v pravé části. Třípolohovým přepínačem volíte mezi: prohlížením, kamerou a fotografováním, tlačítko hned pod ním slouží pro sdílení (například při tisku přes PictBridge), Největší plochu zabírá kruhový – multifunkční ovladač, který ovládá: zoom (nahoru / dolů), aktivace samospouště / singl / sériové snímání (vlevo), funkce blesku (vpravo). Poslední dvojici kláves představuje Menu (pro vstup do hlavní nabídky) a Function Set – která zobrazuje hlavní panel nabídek při fotografování, umožňuje základní expoziční změny a supluje klávesu OK. V režimu prohlížení slouží multifunkční kruhové tlačítko k posunu (vlevo / vpravo), k zoomování snímků (nahoru / dolů) – s možností až 10 násobného přiblížení a nebo též k mazání (v původním náhledu bez zoomu – směrem dolů).
Malým, ale poměrně nepříjemným nedostatkem u ovládání je právě onen fakt absence potvrzovací klávesy. Změny jednotlivých položek totiž nemusíte potvrzovat – stačí na ně najet kurzorem a automaticky tím dojde ke změně. Je to sice jednodušší (ušetříte jeden stisk tlačítka), ale tímto způsobem lehce můžete cokoli změnit, aniž byste si toho nutně museli všimnout. Je třeba tedy mít toto na paměti a brát na to ohled alespoň dokud se takovému systému menu nepřizpůsobíte.
Též systém menu je snadný, lehce a rychle akceptovatelný. V režimu fotografování se dostanete do hlavní nabídky Menu stiskem stejnojmenné klávesy, kde se vám objeví položka s třemi roletkami: funkce fotografování, Nastavení a Servisní menu. První položka obsahuje: AF, Samospoušť (2, 10, a průběžná samospoušť), Pomocné světlo AF, Digitální Zoom, prohlížení fotografií (Vypnout, Přidržet, automaticky: 2 – 10 s), Mřížka (při exponování snímku), Dlouhá závěrka. Nastavení zahrnuje: Zvuky (závěrky, kláves), Hlasitost, Zobrazení info (snímky / prohlížení / kamera), Jas displeje (celkem 15 kroků), Úsporný režim, Časové pásmo, Datum a čas, Zobrazení Data a času, Formátování, Číslování, Vytvořit složku, Autootáčení, Jazyk (celkem 22 řečí, včetně češtiny), výstupní videoformát (NTSC / PAL) a Úplný reset. Poslední roleta v nabídce menu nabízí změny typu: Úvodní obrázek, Úvodní zvuk, Zvuk samospouště, Zvuk závěrky. Při prohlížení je odlišná pouze první roletka hlavního menu, která nabízí funkce: Ochrany snímků, Otáčení snímků, Zvuková poznámka, Mazání, Prezentace, Tisk fotografií, Přenos do PC a Přechod (volby: OFF, slide show, plynulý přechod).
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Canon IXUS i Zoom fotografuje na čtyři různé citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Redukce šumu snímků je při prvních dvou citlivostech – tedy ISO 50 a 100, velmi dobrá. Při citlivosti ISO 200 je šum patrný spíše jen při přiblížení snímku, obrázky jsou jinak stále velmi dobře použitelné. Při nastavení nejvyšší citlivosti, tedy ISO 400, se již projevuje výrazný šum, který má poměrně jemné zrno, což nemusí být na zmenšených snímcích patrné. ISO 400 lze tedy také použít, ale jen u zmenšených snímků a za denního světla (za slabšího osvětlení nebo na nočních snímcích je šum již velmi patrný).
Automatické vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Horší už to je v interiérech při umělém osvětlení. IXUS i Zoom ale nabízí předvolby (žárovka, zářivka atd.), ale především umožňuje volbu kalibrace manuálního nastavení vyvážení bílé barvy, což představuje velkou výhodu.
S kvalitou snímků je na tom IXUS i Zoom vcelku dobře. Projevuje se zde sice silnější moiré a také větší soudkovité zkreslení (i když nenabízí žádné širokoúhlé fotografování, nejkratší ohnisko je 39 mm), které však s rostoucím ohniskem mizí. Na druhou stranu ostrost snímků je velmi dobrá, a také aberace se projevuje jen velice slabě. Kvalitu snímků můžeme tedy hodnotit jako dobrý průměr.
Canon IXUS i Zoom v praxi
A nyní se pojďme podívat, jak si vedl přístroj ve fyzických testech. Časová prodleva od spuštění fotoaparátu až po exponování prvního snímku dělá zhruba 2,4 s, což se může zařadit do průměrného času na kompaktní fotoaparát. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je téměř nulová - cca 0,1s, tudíž v našich podmínkách neměřitelná. Bez namáčknutí spouště však prodleva trvá poměrně dlouho - něco málo přes 1,5 s, což není nejlepší výsledek na kompaktní přístroj. Ovšem pošramocenou reputaci tomuto Canonu trochu napraví rychlý čas přezoomování ohniska z nejkratšího na nejdelší. To proběhne během necelé 1 sekundy (cca 0,8 s), což je naopak čas dobrý (Zoom je přitom rozdělen do 10 kroků). Zpoždění displeje je silnější (řekněme, slabší průměr), ale to není zas až tak neobvyklý jev u této kategorie fotoaparátů, takže to nelze označit za vyložený zápor.
V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě, automatické ostření je sice trochu pomalejší, ale ne zase nějak výrazně (asi 1,5 – 2 s), pomocné světlo autofocusu funguje též dobře a spolehlivě, i při horších světelných podmínkách pořídíte kvalitní snímky. Ovládání je jednoduché, k čemuž hodně přispívá ergonomické řešení ovládacích prvků. Odezvy tlačítek jsou okamžité, navíc fotoaparát umí zobrazit také histogram k pořízeným snímkům (pouze však v režimu prohlížení). Vedle histogramu můžete též zkontrolovat základní expoziční parametry (režim, citlivost, kompenzaci a měření expozice, režim blesku, rozlišení a velikost snímku. Výrobce dodává k fotoaparátu také kolébkový stojánek (sloužící též jako základna pro dobíjení baterie), český manuál, napájecí zdroj, USB kabel, video kabel pro připojení k TV, řemínek a samozřejmě též instalační CD s ovladači.
Resumé
Canon IXUS i Zoom představuje lehký, kompaktní, stylový a snadno ovladatelný přístroj s neotřelým designem, určený pro méně náročné uživatele, kteří chtějí prostě jen fotografovat, avšak zároveň kladou velký důraz na vizuální stránku produktu. IXUS i Zoom v tomto ohledu zaručeně nezklame. Vedle toho nepostrádá všechny standardní funkce dnešních kompaktních přístrojů. Automatika i autofocus pracují dobře a můžete se na ně spolehnout. Kvalitu snímků přitom poskytuje tento kompakt vzhledem ke své kategorii uspokojivou. Canon IXUS i Zoom je však především záležitostí image více, než čehokoliv jiného, takže své místo nalezne především coby stylový, módní doplněk (především asi mezi ženskou částí fotografických nadšenců). Ovšem proti gustu žádný dišputát, líbí-li se vám, není důvod jej nekoupit. Canon IXUS i Zoom by měl dorazit do prodejen v nejbližších dnech (během první poloviny září 2005) a to za cenu 11 999,- Kč včetně DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014