Canon Ixus Wireless - bezdrátový kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon Ixus Wireless - bezdrátový kompakt v praxi

3. května 2006, 00.00 | Canon po vzoru svého konkurenta vypustil na trh digitální kompakt, který umí přenášet snímky bezdrátově, pomocí Wi-Fi. Ostatními parametry nás však příliš nepřekvapí, zapadá mezi ostatní současné kompakty. Nabízí rozlišení 5 MPix, trojnásobný optický zoom a 2“ LCD displej. Jak funguje bezdrátový přenos v akci a jak tento fotoaparát obstál v redakčním testu si můžete přečíst v tomto článku.

{Popis a konstrukce}

Canon po vzoru svého konkurenta vypustil na trh digitální kompakt, který umí přenášet snímky bezdrátově, pomocí Wi-Fi. Ostatními parametry nás však příliš nepřekvapí, zapadá mezi ostatní současné kompakty. Nabízí rozlišení 5 MPix, trojnásobný optický zoom a 2" LCD displej. Jak funguje bezdrátový přenos v akci, a jak tento fotoaparát obstál v redakčním testu si můžete přečíst v tomto článku.

Konstrukce a design
Designem příliš neoslní. Ostatní současné Ixusy jsou o něco pohlednější. Rozporuplným prvkem je anténa bezdrátového adaptéru, která je jakoby připojena k levému boku fotoaparátu. Konstrukce díky tomu nepůsobí příliš kompaktně, i když samotné rozměry fotoaparátu jsou příjemné. Šířka je 99 mm, výška 54,4 mm a do hloubky má přístroj 21,7 mm. Hmotnost je cca 130 g. Bez problémů tedy můžeme fotoaparát přenášet po kapsách. Plášť těla je vyroben z kovu, takže můžeme počítat i s poměrně vysokou povrchovou odolností.

I podle počtu tlačítek lehko uhádneme, že se jedná o jednodušší kompakt. Na horní straně nalezneme klasický prstencový ovladač zoomu s tlačítkem spouště uprostřed a zapuštěné tlačítko pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Na zadní stranu se i přes umístění 2" LCD displeje vešel i optický průhledový hledáček, který však může posloužit spíše v krizových situacích, nebo při šetření baterií. Hledáček sice má reálné zobrazení zoomu, ale jeho pokrytí scény není dostatečné, je spíše orientační. Napravo od displeje jsou tři funkční tlačítka, umístěná v okolí křížového ovladače s potvrzovacím tlačítkem. V pravém horním rohu je přepínač režimu prohlížení snímků, fotografování a natáčení videosekvencí.

I když je pro přenos vybaven bezdrátovým modulem, máme zde k dispozici na pravém boku také klasické konektory pro USB a A/V. Paměťová karta a baterie se vkládají klasicky ze spodní strany, kde je jejich prostor chráněn plastovými dvířky.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
To hlavní, tedy fotografování, zajišťuje CCD snímač s efektivním rozlišením 5 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost můžeme nastavit na ISO 50, 100, 200 a 400. Snímky ukládáme v rozlišení 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence pořídíme v rozlišení 640 x 480, nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 15 sn./s ve formátu AVI. Nahrávat můžeme až do zaplnění paměťové karty (najednou ale max. 1 GB). Režim pro záznam rychlého pohybu umí ukládat videa s rozlišením sice pouhých 320 x 240 bodů, ale zato s frekvencí 60 sn./s. Délka je ale omezena na 1 minutu.

Při fotografování můžeme zvolit režim Color Accent (Zdůraznit barvu), který zdůrazní vybranou barvu (vymezenou oblastí ve středu scény vybereme požadovanou barvu) a zbytek snímku bude černobílý, nebo režim Color Swap (Zaměnit barvu), který vybranou barvu přemění na jinou vybranou barvu (bílá stěna bude obarvena na žlutou barvu, kterou nabereme na žlutém papíru atd). Nechybí ani pomocný režim pro fotografování panoramat. Na výběr máme také několik barevných filtrů: Vivid (živější barvy), Neutral (opak předchozího), Sepia (známý hnědý filtr pro "retro" snímky), Positive Film, Lighter Skin Tone, Darker Skin Tone (filtry pro ovlivnění podání pleťové barvy).

Objektiv Canon Zoom Lens nabízí klasický trojnásobný zoom s rozsahem ohniska od 5,8 mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-105 mm). Světelnost objektivu je F2,8-4,9. Fotografovat můžeme nejen pomocí displeje, ale také optického průhledového hledáčku s reálným zobrazením zoomu. Automatické pasivní TTL zaostřování měří kontrast na max 9 bodech. Zvolit lze i jednobodový režim. Minimální vzdálenost zaostření je 30 cm v klasickém režimu a 3 cm v makro režimu.

Fotoaparát nabízí pouze automatické režimy expozice, ve kterých nastavuje časy mezi 1/1500 s a 1 s. Výjimku tvoří některé scénické režimy. Manuálně můžeme nastavit 1 s až 15 s. Jinak musíme automatiku korigovat pomocí korekce expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Expozice se měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Sériové snímání pracuje rychlostí cca 2,1 sn./s. Správnost expozice můžeme ověřit pomocí histogramu u uloženého snímku.

Vyvážení bílé barvy nastavujeme pomocí předvoleb (denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H), nebo manuálního měření. Vše také může obstarat automatické měření. Vestavěný blesk pracuje ve známých režimech, např. s redukcí jevu červených očí, s pomalou synchronizací apod. Jeho dosah je cca 50 cm až 3,5 m na nejkratším ohnisku.

Barevný LCD TFT displej s úhlopříčkou 2" má rozlišení 118 000 bodů. Pomocí bezdrátového připojení a dodávaného softwaru můžeme ovládat fotoaparát na dálku. Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD (nebo MMC). Přímý tisk je zajištěn pomocí standardu PictBridge (k tiskárně se připojíme USB kabelem, nebo pomocí WA-1E bezdrátového adaptéru, který se zasune do USB v tiskárně). Bezdrátové komunikace zajišťuje standard IEEE 802.11b (WiFi). Dosah vysílání by měl být cca 30 m při přímé viditelnosti. Komunikace s počítačem je buď bezdrátová, nebo pomocí USB 2.0. Nechybí ani A/V výstup (s formátem PAL i NTSC). Fotoaparát je napájen dobíjitelným Li-on akumulátorem NB-4L.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak bylo řečeno v předchozích oddílech, jedná se o poměrně jednoduchý kompakt. Ovládání není nijak náročné a dokonce i nastavení bezdrátového přenosu zvládne i méně zkušený uživatel. Otázkou je, zda-li ho využije. Tlačítka fotoaparátu se příjemně používají a spoušť má čitelný chod. Fotoaparát se klasicky zapíná malým zapuštěným tlačítkem na horní straně přístroje. Režim fotografování, natáčení videa, nebo prohlížení snímků nastavíme posuvným ovladačem v pravém horním rohu zadní strany. Křížovým ovladačem můžeme rychle nastavit citlivost, makro režim, samospoušť, sériové snímání a režim blesku. Ostatní důležité parametry nastavujeme tlačítkem Func/Set, které je uprostřed křížového ovladače.

V rychlém menu přístupném tímto tlačítkem nastavíme režim expozice (plně automatický, klasický automat, nebo scénické režimy), korekci expozice (stisknutím tlačítka Menu si korekci expozice přepneme na nastavení času závěrky s možností nastavení od 1 s do 15 s), vyvážení bílé barvy, barevné efekty, oblast měření expozice a rozlišení snímků.

Tlačítkem menu se dostaneme v nastavení vícebodového inteligentního zaostřování, délky samospouště, aktivaci pomocného světla AF, digitálního zoomu, doby prohlížení snímku po jeho pořízení, pomocné vodící mřížky, data vkládaného do snímků, dlouhé závěrky a pomocného programu pro fotografování panoramat. Bezdrátový přenos snímků má vlastní menu, kde připojujeme zařízení. Pomocí WiFi tak můžeme bezdrátově tisknout snímky, nebo přenášet data do počítače. K tomu je určen speciální program dodávaný na CD spolu s fotoaparátem. Pomocí tohoto programu můžeme také fotoaparát na dálku řídit a fotografovat.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
S digitálním šumem je to u tohoto fotoaparátu v rámci průměru. Ani nezklame a ani příliš nepřekvapí. Odpovídá své kategorii malých kompaktů. I na nejnižší citlivosti můžeme při podrobném zkoumání přiblíženého snímku najít drobný šum, ale ten nám kvalitu příliš neovlivňuje při normálním prohlížení snímků si jej ani nevšimneme. Stejně tak je to na citlivosti ISO 100. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 200 jsou již více poznamenány šumem, ovšem na snímcích pořízených ve dne jej stále můžeme vidět pouze při maximálním přiblížení. Tato citlivost je tedy stále použitelná. Stejně tak jako ISO 400, které v nouzi může postačit pro kvalitní zmenšené snímky. Zde je však již vhodné snímky lehce upravit dodatečnou softwarovou redukcí šumu v počítači.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Při fotografování v exteriéru se na něj můžeme zcela spolehnout. V místnostech se žárovkovým osvětlením však chybuje a snímky mají příliš nažloutlý nádech. To je klasická chyba vyvážení bílé, kterou trpí prakticky všechny digitální fotoaparáty. Vyvarovat se jí můžeme pomocí nastavení jedné z předvoleb, nebo použitím manuálního měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Kvalita snímků je na této fotoaparát poměrně dobrá. Zachyceno je mnoho detailů a i když se objektiv na první pohled nezdá příliš důvěryhodný, tak kresbu má dobrou. Ostrost se lehce ztrácí pouze v rozích, což je běžný jev. Zde však ztráta není příliš velká. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je také příjemně malé, ostatně se ani nejedná o příliš širokoúhlý objektiv, kde se tato chyba projevuje více. Soudkovitost mizí spolu s přibývající ohniskovou vzdáleností. S ní klesne lehce i ostrost, ale nejedná se o nijak razantní změnu. Chromatickou aberací (fialové kontury na kontrastních přechodech) trpí fotoaparát pouze minimálně, spíše v rozích. Vinětace (ztráta světla v rozích) je přijatelná. Celkově jsou snímky velmi kvalitní s dobrou kresbou detailů.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Fotoaparát startuje poměrně rychle, od stisknutí tlačítka On/Off uplyne do pořízení prvního snímku pouze cca 1,7 s. Slušná je také reakce na náhlé stisknutí spouště, kdy fotoaparát exponuje po cca 0,4 s. Reakce po namáčknutí spouště je okamžitá. Zoomování je rozdělenou pouze na 6 kroků, což není příliš ideální, ale lze si na to zvyknout. Nemusíme ale vždy najít vhodnou polohu ovladačem. V takovém případě se musíme k objektu přiblížit, nebo se od něj vzdálit. Přezoomování trvá něco málo přes jednu sekundu, což je slušné. Zpoždění displeje je velmi malé a tolerovatelné. Pro dané účely plně vyhovuje, nikdo nepředpokládá, že fotoaparát je vhodný pro fotografování Formule 1. Pro běžné potřeby je rychlost displeje více než dostatečná. Zpoždění se může v určitých případech o něco zvětšit. To v případě, že zabíráme scénu příliš tmavou a fotoaparát se nám ji na displeji snaží zobrazit tak, abychom něco viděli.

Celkově je fotoaparát poměrně rychlý. Automatické zaostřování pracuje spolehlivě a ve zhoršených světelných podmínkách si na krátké vzdálenosti může pomoci asistenčním světlem. Automatická expozice se snaží exponovat snímky optimálně tak, abychom je nemuseli upravovat v počítači. Bohužel však fotoaparátu chybí nastavení kontrastu. Ten je u některých snímků lepší zvětšit následnou úpravou v počítači, ale není to nutností. Pro stanovení správné expozice, resp. správnou práci s korekcí automatické expozice zde máme možnost zobrazení histogramu u již uložených snímků. Ten nám pomáhá analyzovat rozlišení jasů a stínů na snímku.
Samotnému bezdrátovému přenášení snímků nelze nic vytknout. Nastavení není příliš složité, ale otázkou je, kdy uživatel tohoto přístroje bude takový přenos potřebovat. Absence manuálního režimu expozice, nebo možnosti nastavení více parametrů (kontrast, ostrost, saturace) nenaláká náročnější uživatele, a tak lze předpokládat, že o fotoaparát budou mít zájem spíše amatérští nenároční fotografové. Bezdrátové přenášení snímků tak bude spíše pro zábavu. Praktické využití bychom viděli například při fotografování na prezentacích, kdy potřebujeme, aby se snímek ihned zobrazil v počítači.

+ jednoduché ovládání
+ možnost nastavení expozice manuálně, v rozsahu od 1 s do 15 s
+ WiFi přenos snímků
+ kvalitní ostré snímky
+ malé a kompaktní tělo
+ režim video sekvence s frekvencí až 60 sn./s
+ režim Mé barvy

- malý počet kroků zoomu
- absence samostatného nastavení kontrastu, saturace a ostrosti

Závěr
Canon Ixus Wireless kromě možnosti bezdrátového přenosu snímků svými parametry příliš nepřekvapí. Snad až na vysokorychlostní video sekvenci nabízí klasické parametry, jako velké množství ostatních přístrojů. V záplavě kompaktů patří spíše k nadprůměru, díky kvalitním snímkům bez zjevných vad. Výhodou je také přítomnost českého menu. Bezdrátový přenos lze brát jako příjemný bonus, u kterého však nelze očekávat, že ho budeme využívat každý den. Doporučená maloobchodní koncová cena je stanovena na 13 999 Kč včetně DPH.

::Technické parametry Canon Ixus Wireless

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: