Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon PowerShot A430 - překvapení za pět tisíc v praxi
22. března 2006, 00.00 | Jsou již čtyřmegpixelové digitální fotoaparáty mrtvé, nebo mají stále své místo na trhu? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dnešní recenzi, kdy se detailně podíváme na kompakt PowerShot A430 od Canonu. Ten nabízí právě rozlišení 4 MPix, jednoduché nenáročné ovládání, ozvučená videa, české menu a zejména také příznivou cenu nepřesahující pět tisíc korun.
{Popis a konstrukce}Jsou již čtyřmegpixelové digitální fotoaparáty mrtvé, nebo mají stále své místo na trhu? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dnešní recenzi, kdy se detailně podíváme na kompakt PowerShot A430 od Canonu. Ten nabízí právě rozlišení 4 MPix, jednoduché nenáročné ovládání, ozvučená videa, české menu a zejména také příznivou cenu nepřesahující pět tisíc korun.
Konstrukce a design
Za výše zmíněnou cenu nemůžeme očekávat žádný miniaturní kovový voděodolný fotoaparát, takové se prodávají za téměř dvojnásobek ceny. Přesto nás model A430 velmi příjemně potěšil svým provedením. Tělo má dobře zpracované a velmi pevné, nijak nevrže ani při silnějším uchopení. K dostání je v několika barevných provedeních, takže si můžeme vybrat modrou, červenou, champagne, nebo stříbrnou variantu přední strany. Barevně se verze liší pouze částí přední strany, zbytek mají všechny verze stejně matně stříbrný. Z kovu je pouze lesklý proužek na horní straně a prstenec okolo objektivu.
Prstenec slouží spíše pro okrasu, není odnímatelný jako u pokročilejších PowerShotů, kde skrývá bajonet pro předsádky. Nad vysouvacím objektivem je průzor optického průhledového hledáčku, mikrofon, vestavěný blesk a dioda pomocného světla autofokusu. Na rozhraní přední strany pravého boku je úchyt pro řemínek. Pravý bok pak slouží pro vkládání baterií a paměťové karty, jejichž prostor chrání plastová dvířka s pojistkou. Nad dvířky jsou gumovou krytkou chráněné konektory napájení a USB. A/V výstup je pod krytkou na levém boku, kde je také ukryta plochá baterie pro zachování data a nastavení při vyjmutí klasických tužkových baterií.
V lesklém kovovém proužku na horní straně nalezneme řadu malých dírek signalizujících, že se pod nimi ukrývá reproduktor. Dále je zde také velké tlačítko spouště a menší zapuštěné tlačítko zapínání a vypínání přístroje.
Zadní strana je velmi jednoduchá a přehledná. Nad na dnešní dobu nepříliš velkým displejem je optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu a napravo je skupina ovládacích tlačítek. Nechybí zde ani kruhový volič expozičních režimů a křížový ovladač, který zároveň slouží i pro ovládání zoomu.
Snad pouze rozměry (103,3 x 51,8 x 40,2 mm), zejména šířka a hloubka, nám připomínají, že se nejedná o nijak luxusní model. Slabinu vidíme ve větší hloubce, díky čemuž bude nošení v kapse o něco málo nepohodlnější. I přesto jej však v kapse nosit lze. Hmotnost je cca 156 g bez karty a baterií. S výbavou je to cca 212 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 1/3", což znamená, že plochou je o něco menší, než běžně užívané snímače v současných kompaktech. Citlivost můžeme nastavit na ISO 64, 100, 200 a 400. Srdcem fotoaparátu je obrazový procesor DIGIC II, který se používá ve všech současných digitálních fotoaparátech Canon. Snímky se ukládají v rozlišení 2 272 x 1 704, 2 272 x 1 280, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Na výběr máme tři různé stupně komprese JPEG. Ozvučené videosekvence se ukládají v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 10 sn./s, 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s, nebo 160 x 120 bodů s frekvencí 15 sn./s ve formátu AVI. První dvě rozlišení můžeme ukládat až do velikosti 1 GB. Nejmenší videa můžeme natáčet maximálně pouze 3 minuty.
Při fotografování můžeme zvolit režim Color Accent (Zdůraznit barvu), který zdůrazní vybranou barvu (vymezenou oblastí ve středu scény vybereme požadovanou barvu) a zbytek snímku bude černobílý, nebo režim Color Swap (Zaměnit barvu), který vybranou barvu přemění na jinou vybranou barvu (bílá stěna bude obarvena na žlutou barvu, kterou nabereme na žlutém papíru atd). Nechybí ani pomocný režim pro fotografování panoramat. Na výběr máme také několik barevných filtrů: Vivid (živější barvy), Neutral (opak předchozího), Sepia (známý hnědý filtr pro "retro" snímky), Positive Film, Lighter Skin Tone, Darker Skin Tone (filtry pro ovlivnění podání pleťové barvy). Ve speciálním "Custom" filtru si pak sami můžeme upravit na pět různých úrovní kontrast, ostrost, saturaci, podání pleťové barvy a jednotlivě i červený, zelený a modrý kanál.
Objektiv Canon Zoom Lens (složený ze 7 členů v 6 skupinách) nabízí čtyřnásobné přiblížení díky proměnnému ohnisku od 5,4 mm do 21,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 39 - 156 mm). Světelnost je F2,8-5,8. Automatické TTL (through the lens) zaostřování porovnává kontrast na 9 bodech, přičemž si můžeme zvolit režim ostření i s jedním bodem uprostřed. Minimální zaostřovací vzdálenost je podle výrobce v super makro režimu 1 cm. V super makro režimu se automaticky nastaví ohnisková vzdálenost na hodnotu blízkou nejkratšímu ohnisku, kdežto v klasickém makro režimu můžeme ostřit již od cca 4 cm a používat optický zoom (čímž si zároveň prodloužíme nejkratší zaostřitelnou vzdálenost). Při horších světelných podmínkách může automatika využít vestavěné asistenční diody pro přisvícení scény.
Expozice se měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Fotoaparát nabízí pouze automatické nastavení expozice (včetně scénických režimů pro specifické situace), takže jedinou možností jak expozici ovlivnit je kompenzace o +- 2 EV po 1/3 EV krocích. Čas závěrky se nastavuje od 1/2 000 s do 1 s. Při časech mezi 1/6s a 1s se automaticky aktivuje redukce šumu, což je u PowerShotů typickou vlastností. Kromě jednosnímkového fotografování si můžeme aktivovat i sériové snímání pracující rychlostí cca 2,3 sn./s až do zaplnění paměťové karty.
Vyvážení bílé barvy nabízí jak automatické měření, tak i volbu z přednastavených hodnot pro různé typy osvětlení (slunce, zataženo, žárovka, zářivka a zářivka H). I když se jedná o prakticky nejjednodušší model, nechybí zde ani možnost manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 47 cm do 3 m na nejkratším ohnisku a do 2 m na nejdelším ohnisku. Používat ho můžeme v režimu automatického i vynuceného záblesku, s funkcí synchronizace s dlouhým čase expozice i s redukcí jevu červených očí. Korekce záblesku není možná. Dokoupit si můžeme externí blesk HF-DC1, určený pro kompakty Canon.
TFT LCD displej má úhlopříčku 1,8" a rozlišení 77 000 bodů, což není zcela ideální hodnota, ale displej je stále dobře použitelný. Jas displeje můžeme nastavit na 15 různých úrovní, což nám zjednodušuje používání fotoaparátu v extrémně světlém, nebo naopak tmavém prostředí. Fotoaparát podporuje přímý tisk bez přítomnosti počítače jak pomoc Standardu PictBridge, tak i kompatibilitou s tiskárnami Canon SELPHY a PIXMA. Přenos dat zajišťuje USB, nebo A/V výstup (PAL a NTSC). Vše se ukládá na SD (Secure Digital), nebo MMC (MultiMedia Card) paměťové karty. Napájení je řešeno dvojicí tužkových AA baterií.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání je poměrně jednoduché a vstřícné. Počet tlačítek je redukován na nutné minimum, dokonce křížový ovladač slouží zároveň i jako ovladač zoomu. I přesto si zachovává menu klasický vzhled, který známe z ostatních PowerShotů, tzn. nejdůležitější parametry fotografování měníme pomocí průhledného menu (zobrazuje se na displeji přes fotografovanou scénu) ukrytého pod tlačítkem Func. Sem patří například režim fotografování (normální, super makro, zdůraznění barvy, zaměnění barvy apod), kompenzace expozice, citlivost, vyvážení bílé barvy, sériové snímání, barevné filtry a rozlišení snímků.
Tlačítek má PowerShot A430 poskrovnu, z nichž většina se nachází na zadní straně. Kruhovým voličem expozičních režimů můžeme nastavit natáčení videosekvencí, fotografování za pomocí scénických režimů (neumožňují nastavit citlivost a vyvážení bílé), klasický automatický režim (označený písmenem M, ale o manuální režim se nejedná), plně automatický režim a prohlížení snímků. Tlačítkem Disp. nastavujeme množství zobrazených informací na displeji. Ten může být zcela vypnutý, zobrazovat scénu pouze se znázorněním zaostřovacího bodu (v případě, že máme vypnuto AiAF), nebo zobrazovat informace o nastavení fotoaparátu. Bohužel však nezobrazuje živý histogram, ani nastavené expoziční hodnoty (čas a clonu). Můžeme si alespoň nechat zobrazit pomocnou mřížku pro lepší dodržení vodorovného horizontu apod.
Tlačítkem Menu se dostaneme k nastavení ostatních parametrů, jako je devítibodové zaostřování (AiAF), oblast měření expozice, pomocné světlo AF, digitální zoom, zobrazení pořízeného snímku, zobrazení pomocné mřížky, nastavení zvuků, jas LCD displeje, režim spánku, datum, číslování souborů, vytváření nových složek, automatické otáčení, jazyk (nastavit můžeme i češtinu), formát video výstupu, způsob tisku fotografií, nebo resetování nastavení. Vše je přehledně rozděleno do dvou složek, přičemž třetí složka obsahuje nastavení prostředí (druhy zvuků, úvodní obrázek apod).
Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je srovnatelná s ostatními kompakty. Na citlivostech ISO 64 a 100 není prakticky žádný problém. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 200 však již vykazují vyšší hladinu šumu. Zrno je však ale stále poměrně malé a na zmenšeném snímku se může lehce ztratit. Na citlivosti ISO 400 je již šum patrný i na zmenšených fotografiích. Softwarová redukce šumu zřejmě není nastavena tak agresivně, jako u konkurenčních přístrojů. Zrno šumu má poměrně ostré hrany. Díky tomu je i snímek ostřejší, nepůsobí "vyžehleně". Celkově je tedy úroveň šumu velmi podobná jako u konkurence. Výhodou může být to, že automatická redukce šumu dává uživateli určitý prostor pro následnou úpravu v počítači. To si ovšem odporuje s celkovou koncepcí, kdy se počítá s tím, že uživatel snímky nebude příliš upravovat.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé podává dobré výsledky za běžného denního osvětlení. Selhává pouze v žárovkovém osvětlení (stejně jako drtivá většina fotoaparátů). I když se jedná o amatérský low-end, tak zde překvapivě nechybí možnost manuálního měření vyvážení bílé barvy.
Od objektivu v tomto fotoaparátu nelze čekat zázraky, ovšem svou úrovní nás příjemně překvapil. Na nejkratším ohnisku se sice setkáme s klasickými neduhy, jako je soudkovité zkreslení, neostrost v rozích, nebo chromatická aberace, ale celková úroveň detailů a ostrost snímku je na lepší úrovni, než jsme očekávali. Na vodorovných liniích je patrné moiré. Vinětace, aneb ztráta světla v rozích, je zde pouze minimální. Posunutím objektivu na nejdelší ohnisko klesne celková ostrost snímku, což je běžný jev. Zároveň ale vzdálením se od nejkratšího ohniska zmizí i soudkovité zkreslení.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 64, 100, 200 a 400), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power uplyne do pořízení prvního snímku cca 1,7 s, což je velmi dobrá hodnota. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá necelé dvě sekundy. Ovládání zoomu je rozděleno na 7 kroků, což není zcela ideální. Krokování by mohlo být jemnější. Snadno se tak stane, že místo nalezení pravé polohy optického zoomu budeme muset použít nejstarší způsob přiblížení, a tím je pohyb fotografa. Během natáčení videosekvence nelze zoomovat.
Automatické zaostřování pracuje bez problémů. Vzhledem k tomu, že fotoaparát nemá manuální ani poloautomatické nastavení expozice, tak je velmi důležité, aby pracovalo správně automatické nastavování. Na to se můžeme spolehnout. Velmi úspěšně se mu daří správně exponovat snímky, které většinou nepotřebují další úpravu v počítači. Nemusíme ani často sahat po kompenzaci expozice. Zpravidla je automatika ochotna menší oblasti ohrozit přeexponováním, díky čemuž se prokreslí detaily ve stínech.
To, že se více počítá s tím, že uživatel již snímky nebude příliš upravovat v PC je patrná i na některých funkcích. Například funkce "Zdůraznit barvu", nebo "Zaměnit barvu" lze s lepšími výsledky provádět ve Photoshopu, ovšem k tomu nemá cílový zákazník znalosti. Není také zvykem, že u low-endových modelů můžeme nastavit úroveň kontrastu, ostrosti, saturace a dokonce i jednotlivých barevných kanálů.
Fotografování s PowerShotem A430 bylo poměrně příjemné. Displej ukazuje scénu velmi reálně, tzn. tak, jak se snímek uloží. Nenáročné ovládání a české menu potěší méně zkušené uživatele. Příjemným detailem je i to, že v hledáčku nevidíme část objektivu, což se u těchto kompaktů často stává.
Nic není ideální, a tak se na tomto fotoaparátu najde několik much. Množství funkcí je příjemné, ale postrádáme histogram alespoň u prohlížených snímků. Stejně tak by nebylo od věci zobrazovat expoziční časy a clonu nastavené automatikou. Místo toho nás pouze při delších časech fotoaparát pomocí ikonky upozorní, že hrozí rozmazání snímku vlivem delšího času.
A zda-li stačí v současné době rozlišení 4 MPix? Ano, pokud snímky nechceme příliš upravovat, nebo tisknout na větší formáty než 10 x 15 cm. Pro tisk na tento formát a pro vystavování na internetu jsou pro amatérské potřeby snímky z tohoto fotoaparátu dostatečné.
Závěr
Canon PowerShot A430 je příjemný automatický digitální kompakt, který neklade příliš velké nároky na znalosti uživatele a produkuje na svou kategorii velmi dobré snímky. Příjemně překvapí tím, že nabízí nikoliv pouze trojnásobný, ale čtyřnásobný optický zoom, ozvučené videosekvence a české menu. Především potěší také cenou, která je stanovena (maloobchodní doporučená koncová cena, stanovena českou pobočkou Canon) na 4 999 KČ včetně DPH.
::Technické parametry Canon PowerShot A430
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014