Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon PowerShot A510 - odlehčená verze legendy v praxi
31. ledna 2005, 00.00 | Jako první máme možnost vám přinést recenzi horké novinky od Canonu. Úspěšný model A75 je nahrazen modelem A510, který si ze svého předchůdce bere to nejlepší. Tělo fotoaparátu však bylo znatelně zmenšeno, nový objektiv poskytuje až čtyřnásobný optický zoom, rozlišení snímků 3 MPix zůstává a navíc komunikuje i v českém jazyce. Jak dopadl A510 v redakčním testu?
{Popis a konstrukce}Horkou novinkou, která byla oznámena před PMA je také Canon PowerShot A510, který jsme získali k recenzování jako jedni z prvních celosvětově. Jedná se o nástupce velmi úspěšného modelu A75. Změněno bylo hned několik věcí, z nichž nejzajímavější je zmenšení konstrukce díky napájení pouze dvěma bateriemi, prodloužení optického zoomu na hodnotu 4x, změna paměťového média a české menu.
Konstrukce a design
Designem je velmi podobný modelu A75, ale ihned poznáme, že je o něco uhlazenější a tělo fotoaparátu menší. Právě zmenšení může být dobrou zprávu pro uživatele, kterým se A75 zdál dobře vybavený, ale rozměrný. Fotoaparát se velmi dobře drží díky zachování gripu. Na šířce ubral díky redukci počtu baterií a přechod z rozměrné CF karty na SD se na celkovém objemu také zcela jistě projevil.
Na přední straně se sice některé prvky přesunuly, ale výbava zůstala stejná. Okolo vysouvajícího se objektivu v plovoucím tubusu, je kryt bajonetu, na který lze nasadit předsádky. Nad objektivem je umístěn mikrofon, pomocné světlo autofokusu, průzor optického průhledového hledáčku a interní blesk. Novinkou je také zoomovací mechanismus blesku, který zvyšuje jeho dosah při delší zvolené ohniskové vzdálenosti.
Horní stěna je takřka identická jako u předchůdce. V horním pravém rohu je umístěn prstenec pro ovládání zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště. Nepřehlédnutelný je volič expozičních režimů, vedle kterého je umístěn reproduktor a tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje.
I změny na zadní straně zůstaly pouze designového charakteru. Optický průhledový hledáček stále nalezneme nad displejem, pod kterým se však změnilo umístění tlačítek a jsou zde nyní tlačítka pro sdílení a tisk snímků, aktivaci menu a tlačítko Func, sloužící pro nastavení nejdůležitějších parametrů a mazání snímků. Napravo od displeje je tlačítko pro jeho ovládání, křížový ovladač a přepínač režimů snímání a prohlížení.
Na levém boku je pod gumovou krytkou umístěna řada konektorů pro síťový zdroj, USB konektor a A/V kabel. Na přelomu zadní a spodní strany je pod plastovou krytkou prostor pro paměťovou kartu. Spodní strana ukrývá prostor pro baterie a závit pro stativ je oproti A75 posunut na levý okraj (směrem ke straně s konektory). Šířka, která doznala největší změny, je 90,7 mm, výška 64 mm, hloubka 38,4 mm a hmotnost klesla na cca 180 g (bez baterie a paměťové karty).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,5" a rozlišením 3,2 MPix, který je schopen snímat fotografie s rozlišením 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1024 x 768, nebo 640 x 480 bodů do formátu JPEG s citlivostí 50, 100, 200, nebo 400 ISO. Ozvučené video sekvence s rozlišením 640x480 bodů lze snímat max. po dobu 30s a sekvence 320x240 a 160x120 bodů můžeme natáčet až 3 minuty, to vše do formátu AVI. Videa 640x480 bodů mají frekvenci 10 snímků za sekundu a ostatní 15sn./s. O zpracování dat se stará procesor DIGIC s technologií iSAPS.
Nový objektiv poskytuje rozsah ohniskové vzdálenosti od 5,8 mm do 23,2 mm (ekvivalent pro kinofilm je 35-140 mm). Světelnost objektivu je F2,6-5,5. S aktivovaným makro režimem lze zaostřovat již od 5 cm. K dispozici je taktéž i manuální zaostřování. O automatické zaostřování se stará buď 9 bodový AiAF systém, nebo 1 bodový AF (kterým může asistovat pomocné světlo).
Expozici lze řídit plně manuálně, nebo nechat měření na automatice, která nabízí režim priority času, priority clony, automatický režim a 13 scénických režimů. Výsledky automatiky lze ovlivňovat korekcí automatické expozice +-2 EV po 1/3 EV krocích. Měření expozice nabízí fotoaparát poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové (střed). Čas expozice lze nastavit od 1/2000 s do 15 s, přičemž časy nad 1,3 s lze nastavit pouze v manuálním režimu a uplatňuje se při nich automatická redukce šumu. Některé kombinace časů a clony nejsou přístupné, například na clonových číslech F2.6, F3.2 a F3.5 na nejkratším ohnisku lze nastavit nejkratší čas pouze 1/1250 s. To samé platí pro nejdelší ohnisko a clonová čísla F5.5, F6.3 a F7.1.
Nastavení bílé barvy lze nechat na automatickém měření, zvolit jednu z předvoleb (denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H), nebo jej změřit ručně. Kromě jednosnímkového fotografování a samospouště lze také aktivovat sériové snímáním, které pořídí až 12 snímků rychlostí cca 2,3 snímků za sekundu.
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" s přibližně 115.000 body. Při prohlížení snímků si je můžeme přiblížit až 10x a pro fotografování na výšku je ve fotoaparátu senzor natočení, který může snímky automaticky otáčet. Pracovní dosah interního blesku je udáván mezi 45 cm a 3,5 m na nejkratším ohnisku a 2,2 m na nejdelším. Mezi volitelné příslušenství pak také patří nový externí blesk určený pro kompaktní digitální fotoaparáty Canon, který nese název HF-DC1. Jako paměťové médium byla zvolena paměťová karta SD, nebo MMC. Pro přenos snímků je zde USB 1.1 (škoda, že nebylo zavedeno USB 2.0), nebo A/V výstup se standardy NTSC a PAL. Napájení zajišťují dvě AA baterie, se kterými má fotoaparát udávanou výdrž 80 snímků.
Ovládání
Způsob ovládání se od modelu A75 prakticky neliší, pouze se změnila pozice několika málo tlačítek. Zůstalo tedy velmi jednoduché, kdy se voličem expozice nastaví požadovaný režim a tlačítkem Func nastaví další parametry (dle zvoleného režimu). V plně manuálním režimu jím lze nastavit výkon interního blesku (3 stupně), vyvážení bílé, sériové snímání a samospoušť, citlivost, filtry (živé barvy, neutrální barvy, rozostření, sépie, černobílý režim, nebo žádný filtr), oblast měření expozice a kvalita snímků. Pro lidi neznalé cizích jazyků je ovládání usnadněno přítomností českého jazyka. Křížovým ovladačem nastavíme režim blesku (vypnutý, vynucený záblesk, automaticky) a zaostřování (normální, makro, manuální).
Tlačítkem Menu se dostaneme v režimu snímání k nastavení devítibodového automatického zaostřování AiAF, režimu červených očí (nastavení blesku), zvětšení středu při manuálním zaostřování, aktivaci pomocného světla AF, digitálního zoomu, prohlížení pořízeného snímku, zvuků, úsporného režimu, nastavení data, číslování souborů, senzoru otočení a jazyka. V režimu prohlížení snímků v menu nalezneme možnost ochrany snímků před smazáním, otáčení snímků, pořízení zvukové poznámky, smazání všech snímků, automatické přehrávání a jejich tisk.
Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je vzhledem k dané kategorii fotoaparátů na velmi dobré úrovni. Na citlivosti 50 ISO jsou patrné jeho stopy jen při podrobném zkoumání při přiblížení 1:1. Na citlivosti 100 ISO jsou snímky stále velmi dobré. Pokud zvolíme citlivost 200 ISO, musím již zejména na nočních snímcích počítat s lehkým šumem, který však na zmenšených snímcích není patrný. Citlivost 400 ISO již přináší znatelný šum, který lze v tmavých partiích spatřit i na zmenšených snímcích.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)
Za běžných podmínek podává automatické vyvážení bílé spolehlivé výsledky, problémem je ale žárovkové osvětlení interiéru. Lze však nastavit jak příslušnou předvolbu, tak i změřit vyvážení manuálně.
Kvalita obrazu je srovnatelná s A75. Rozlišení a ostrost jsou na 3 MPix přístroj na velmi dobré úrovni, stejně jako vady objektivu. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je přijatelné a aberace je takřka nepozorovatelná.
Praktické zkušenosti
Mezi stisknutím tlačítka On a pořízením prvního snímku uplyne cca 2,9 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1,5 s. Ovládání zoomu je rozděleno na 7 kroků, což je dostatečné, ale bylo by příjemnější plynulejší ovládání. Zejména první krok z nejkratšího ohniska je velmi citelný. Celkově je provoz fotoaparátu relativně rychlý.
Automatická expozice i zaostřování pracují spolehlivě. Při fotografování sice není možné zobrazovat živý histogram, ale je možné jej zobrazit u již pořízených snímků, což velmi zpříjemňuje práci s expozicí. Displej má lehké zpoždění, které lze tolerovat.
Závěr
Canon PowerShot A510 je velmi povedený nástupce modelu A75. Díky snížení počtu baterií ze 4 na 2 (vykoupeno menší výdrží) a přechodu z CF na SD karty se ušetřilo mnoho místa, díky čemuž je fotoaparát citelně menší a lehčí. Zachovává si však stále svou ergonomii a dobře se drží v ruce. Kvalita snímků je srovnatelná s A75, tzn. na velmi dobré úrovní. Díky použití nového objektivu je však prodloužen optický zoom ze 3x na 4x. Lze říci, že tento model má velkou šanci navázat na úspěch svých předchůdců, zejména díky kvalitním snímkům, možnosti manuální expozice a nízké ceně. Fotoaparát bude dostupný v únoru za dosud neznámou doporučenou cenu.
::Technická specifikace
:: Srovnání A75 vs. A510
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014