Canon PowerShot A570 IS: stabilizovaný a funkcemi nabitý kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon PowerShot A570 IS: stabilizovaný a funkcemi nabitý kompakt v praxi

3. května 2007, 00.00 | Canon Powershot A570 – to je kreativní a funkčně nabitý kompakt, určený pro pokročilejší amatérské uživatele, kterým nabídne efektivní rozlišení 7.1 MPix, 4x optický zoom, stabilizátor obrazu, vysokou citlivost ISO, průhledový hledáček a spoustu manuálních funkcí. Jak si vedl v našem redakčním testu?

{Základní popis}

Jeden z posledních digitálních kompaktů od Canonu – PowerShot A570 představuje funkčně zajímavý přístroj, určený pro kreativní a pokročilé amatéry v oblasti digitální fotografie. Konstrukčně tento model vychází z typu A530 (respektive řady A600). Novinka v sobě kloubí jak přednosti "pokročilejších" modelů řady A6xx, tak i uživatelsky "jednoduššího" A530. Dočkáme se zde rozlišení 7,1MPix, 4x optického zoomu, optického průhledového hledáčku, možnost snímání na vysokou citlivost – až ISO 1600, optického stabilizátoru a spousty manuálních funkcí. Svým koncepčním pojetím se jedná o přístroj, který má spíše než ke klasickým kompaktům blíže k EVF přístrojům (jak svým provedením, tak i výbavou). Typickou uživatelskou skupinou tedy mohou být nejen pokročilí amatéři, ale i fotografové, kteří sáhnou po Canonu Powershot A570 coby po skladné, malé a jednodušší alternativě ke své zrcadlovce. A jak si A570 vedl v našem redakčním testu?

Základní popis

Canon Powershot A570 je sice na první pohled o něco větší než většina dnešních kompaktů, nicméně tento fakt kompenzuje o poznání lepší výbava a možnosti (o tom dále). Přední stěně již standardně dominuje teleskopický objektiv, lemovaný mohutným stříbrným plastovým prstencem, který zároveň chrání závit pro redukční kroužky a předsádky (vlevo dole pod objektivem leží tlačítko sloužící jako pojistka pro odkrytí závitu). Dále zde máme poměrně robustní úchopový grip – ten slouží jednak k pohodlnějšímu držení přístroje a zároveň ve svých útrobách ukrývá dvojici AA článků – napájení. Plášť tentokrát tvoří plast. Kromě optiky a gripu je na přední straně ještě optický průhledový hledáček, interní blesk, mikrofon a pomocné světlo autofocusu (to slouží zároveň jako signalizace samospouště). Na levé straně (gripové) je kovové očko pro upevnění řemínku na zápěstí. Na protilehlou stranu umístil výrobce pryžovou podlouhlou záslepku, ukrývající trojici zdířek: DC IN (vstup pro napájení), USB konektor a A/V výstup (například pro sluchátka). Ze spodní strany je možný přístup k akumulátoru a paměťové kartě a také zde najdete plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu. Ten je však úplně mimo osu objektivu.

Na horní hraně přístroje leží spoušť (kterou lemuje prstenec pro ovládání optického zoomu), tlačítka zapnutí/vypnutí a kruhový ovladač pro změny expozičních režimů (automatické, polo-manuální a manuální, asistenční programy, kamera a scénické režimy). Zadní část přístroje je věnována ovládání a displeji. Ten má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 115 000 bodů. Kromě displeje máte k dispozici i příjemně velký optický průhledový hledáček – bohužel však bez dioptrické korekce. Zbylý prostor zadní stěny vyplňují ovládací prvky. V pravém horním rohu je přepínač režimů fotografování/prohlížení, v pravé dolní části leží multifunkční křížový ovladač (s potvrzovací klávesou Func/Set uprostřed), který obklopuje čtveřice tlačítek (zleva - doprava, shora - dolů: Koš/Kompenzace expozice, Sdílení/Tisk, Display, Menu. Fyzické rozměry a hmotnost A570 jsou: 90 x 64 x 43 mm a 215 g (včetně baterie a paměťové karty). Plášť přístroje tvoří sice plast (oproti starším modelům), na druhou stranu je však díky tomu zase o 100 g lehčí, než byl jeden z jeho předchůdců – Canon Powershot A630 (ten vážil 315 g včetně karty a baterie).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Canon PowerShot A570 fotografuje pomocí CCD snímacího čipu s úhlopříčkou 1/2,5" a s efektivním rozlišením 7,1 MPix. Můžete zaznamenávat snímky do maximální velikosti 3 072 x 2 304 bodů, dále poté 3 072 x 1 728 (16:9), 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a VGA formát 640 x 480 bodů. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600. Kromě fotografií lze zaznamenávat také ozvučené videosekvence, a to ve formátech VGA 640 x 480 bodů nebo QVGA 320 x 240 bodů při frekvenci snímkování 30 nebo 15 snímků za sek. Video se ukládá včetně zvukové stopy, a to ve formátu AVI (audio do WAV formátu), formát obrazu je JPEG.

Jako optiku zde výrobce použil Canon Zoom objektiv se 4x optickým zoomem a s ohniskovým rozsahem 5,8 - 23,2 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 35 – 140 mm) a při světelnosti F2,6 - 5,5 s možností nastavení nejvyššího clonového čísla F8 (na nejkratším i nejdelším ohnisku). Autofocus pracuje systémem 9-bodového měření AiAF a měří kontrast na všech zónách, nebo bodově, se zaměřením na střed. Autofocus pracuje v režimech: normální, makro a manuální. V normálním režimu můžeme ostřit od cca 45 cm, v makro režimu funguje AF přinližně od 3 cm. Při volbě manuálního ostření se na displeji zobrazí lišta, pomocí níž volíte vzdálenost fotografovaného objektů (např.: 10, 20, 50 cm, 1, 2, 5 m a nekonečno).

Měření expozice probíhá poměrově, se zdůrazněným středem a bodově. Pro úplné začátečníky je buď možnost plné automatiky, nebo režimu Program (clonu a čas nastaví fotoaparát, ostatní parametry lze ovládat manuálně). Pokročilejším fotografům však nabízí A570 IS také polomanuální i plně manuální možnosti řízení expozice (režimy s prioritou clony/času - Av/Tv nebo plně manuální mód - M). A nechybí ani předdefinované asistenční programy: Portrét, Krajina, Noční krajina, Děti a zvířata, Interiér a Panoráma. V poslední řadě zde máme 7 scénických režimů, které zahrnují většinu běžných situací (Akvárium, Pod vodou, Noční scéna, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj). Poslední volba na kruhovém ovladači aktivuje režim videokamery. Časy závěrky se pohybují od 15 s do 1/2000 sekundy. Co se týče sériového snímání, pracuje rychlostí 1,7 snímků za sekundu.

Optický stabilizátor zde funguje na principu plovoucích čoček a pracuje ve třech odlišných režimech. Buď stabilizuje stále, dále jen při exponování, nebo můžete zvolit režim "Panorámování". K dispozici máte i možnost použití několika barevných filtrů (Standard, Živý, Neutrální, Sépie, Monochromatický, Vlastní barva). Vyvážení bílé barvy umožňuje nastavit měření plně automatické, nebo volit některý z 6 předdefinovaných režimů: Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka 1 a 2, Pod vodou. Nechybí ani možnost manuálního nastavení WB. Integrovaný blesk pracuje v režimech: automatický, vypnuto, s redukcí červených očí, protisvětlo a pomalá synchronizace, jeho dosah je 3,5 až 5,0 m. Všechna data se ukládají na paměťové karty typu SD/MMC, případně do interní paměti 16 MB. Jako rozhraní slouží standardní USB 2.0.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Kruhovým ovladačem, umístěným na horní straně aparátu, měníme expoziční režimy (Auto, Program, Priorita času, Priorita clony, Manuál, Portrét, Krajina, Noční scéna, Děti a zvířata, Interiér, Scénické režimy, Asistent při panorámování, Kamera. Multifunkčním čtyřsměrovým ovladačem listujete v menu (nebo prohlížíte fotografie, případně se pohybujete v náhledech), manuálně ostříte (vlevo/vpravo), ovládáte funkce blesku (nahoru) a nastavujete způsob ostření (Normální, Manuální a Makro).

Pro další funkce používáme ještě čtveřici kláves, které jsou uspořádány do čtverce okolo multifunkčního křížového ovladače. Klávesou s ikonou Koše mažeme snímky (v režimu prohlížení), měníme kompenzaci expozice a také přepínáme mezi časem a clonou (případně clonou a kompenzací expozice) v polomanuálních a manuálních režimech. Klávesa hned vedle slouží pro tisk a sdílení. Tlačítkem "Display" nastavujeme zobrazení/deaktivaci informací na displeji (včetně náhledu s histogramem, ten však bohužel funguje jen v režimu prohlížení). Stisk klávesy "Menu" nám zobrazí hlavní strukturu menu. Dvoupolohovým přepínačem (v horní části zadní stěny) měníme režimy Fotografování/Prohlížení.

 

 

Menu se rozděluje na tři základní úrovně. Do té první – jednoduché vstoupíme stiskem klávesy Func/Set a umožňuje nám měnit základní parametry při fotografování, jako jsou: Citlivost ISO, Vyvážení bílé barvy, Způsob snímání, Barevné filtry, Kompenzace záblesku (+/- 2EV po 1/3 krocích), Měření expozice, Stupeň komprese JPEGu (Superfine, Fine a Normal) a Rozlišení. Do rozšířeného menu vstoupíme stiskem stejnojmenné klávesy a to se dále rozděluje na další dvě části – menu Fotografování a menu Nastavení (Set-Up).

 

 

 

Záložka "fotoaparát" nabízí možnosti: Ostření AF, Digitální zoom, Červené oči, Bezpečné FE, Zoom bodu MF, Bezpečný MF, Pomocné světlo AF, Prohlížení snímků, Překrytí zobrazení, Režim stabilizace IS, Konvertor. Položka Nastavení umožňuje regulovat: Ztlumení, Hlasitost, Úvodní obrázek, Úsporný režim, Datum/Čas, Formátování, Číslování souborů, Vytvoření složky, Rotace, Jednotky, Automatické zasunutí objektivu, Jazyk, Videosystém, Metoda tisku a Resetovat vše.

Režim videokamery i prohlížení nabízí stejné možnosti v případě Nastavení. V režimu prohlížení fotografií jsou dále k dispozici možnosti nastavení: Auto-přehrávání, Redukce červených očí, Zvukové poznámky, Ochrana, Otáčení, Mazání, Přenos a dále možnosti při tisku (Výběr všech snímků nebo jen vybraných, Zrušení volby a Nastavení tisku).

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Canon Powershot A570 fotografuje celkem na šest citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Na prvních třech citlivostech ISO 80, 100 a 200 není se šumem prakticky žádný problém (při ISO 200 již je mírně pozorovatelný, ale stále jsou snímky dobře použitelné i v měřítku 1:1). Fotografie pořízené s další citlivostí – ISO 400 již vykazují pozorovatelnou hladinu šumu, nicméně ta je stále poměrně jemného zrna a bez ostrých kontur, tudíž i takto pořízené fotografie jsou v praxi stále dobře použitelné. Při citlivosti ISO 800 je šum již silný a jasně pozorovatelný, na jednolitých plochách má výrazné zrno a především ostré kontury. Snímky pořízené na ISO 800 jsou použitelné maximálně jako malé náhledy. Poslední citlivost ISO 1600 již vykazuje dosti silný šum a takto pořízené snímky jsou víceméně nepoužitelné (zde toho mnoho nezmůžou ani programy na potlačení šumu). Přesto však v případě šumu představuje Canon PowerShot A570 nadstandard ve své třídě.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé pracuje v přirozeném světle dobře, problém však nastává tradičně v případě umělého světla, kde mají snímky silně žlutavý nebo namodralý nádech (v případě žárovkového nebo zářivkového osvětlení). V takových případech je proto nezbytné použít některý z šesti přednastavených módů: Den, Zataženo, Žárovka, 2 typy zářivky a Pod vodou. Nechybí ani možnost ručního měření vyvážení bílé barvy.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

V případě ostrosti, kresby a barevného vyvážení podává Canon PowerShot A570 slušné výsledky, které jsou též v daném segmentu lehce nadstandardní. Na testovacích terčích je patrná dobrá úroveň prokreslení detailů a rovněž v krajích snímků je ostrost stále na dobré úrovni (což nebývá u kompaktů zdaleka běžné), i když je zde ostrost samozřejmě nižší než ve středu snímku. Na svislých i vodorovných liniích je však jasně patrné moiré a projevuje se také chromatická aberace, sílící především v okrajích. Ztráta světla v rozích (vinětace) je minimální, projevuje se tu dále soudkovité zkreslení, to však ustupuje se zvětšujícím se ohniskem. Na nejdelším ohnisku je samozřejmě patrný úbytek ostrosti, přesto je však na tom i zde A570 stále relativně dobře. Snímky se celkově mohou pochlubit dobrou ostrostí, kresbou i barevnou vyvážeností a vady optiky jsou celkově také tolerovatelné.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo, F2,6) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F5,5).

 

Fotografování se středně nastavenou clonou na nejkratším ohnisku (vlevo, F4,5) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F6,3).

 

Fotografování s maximální clonou na nejkratším ohnisku (vlevo, F8) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F8).

 

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Canon Powershot A570 IS v praxi

Od zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uběhnou necelé dvě sekundy (přesně 1,9 s), což je v této třídě dobrý čas. Navíc vzhledem k tomu, že je třeba ještě vysunout objektiv, jedná se o skutečně poměrně rychlou startovací rychlost. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná, a tedy v našich podmínkách neměřitelná (menší než 0,1 sekundy). Bez namáčknutí je prodleva cca přesně 1/2 sekundy, což je opravdu rychlý čas (zásluhu na tom má především rychlý autofocus). Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá 1,7 sekundy, přičemž ovládání je rozděleno do 8 kroků. Optický zoom, stejně tak i stabilizátor obrazu, funguje i při záznamu videosekvencí. Celkově se s Canonem A570 pracuje dobře a pohodlně, nabízí slušnou pracovní rychlost a také spoustu manuálních funkcí. K lepšímu držení přístroje poslouží úchopový grip (což však je značně individuální záležitost a ne každému toto může vyhovovat). Všechna tlačítka mají lehký chod a reagují dobře a okamžitě.

Pochvalu si zaslouží optický stabilizátor, který pracuje spolehlivě. Funguje na principu plovoucích čoček a pracuje ve třech režimech. Stabilizaci můžete nastavit napevno (průběžnou), pak jen při exponování, nebo můžete zvolit režim "Panorámování". Třetí způsob stabilizace je však v překladu (Panorámování) značně zavádějící a je toto třeba upřesnit. Ve skutečnosti se v tomto režimu jedná o stabilizaci pouze ve vertikální ose, které využijete například při fotografování rychle se pohybujících objektů – např. když fotografujete sport nebo různé závody (auta, dostihy), zkrátka cokoli, kde je žádoucí zachytit dynamiku pohybu (a tedy nestabilizovat i v horizontální rovině). Odtud také originální název "Panning" neboli česky "švenkování". Příjemným překvapením je také optický průhledový hledáček, který má uprostřed vyznačen střed (pomocí kříže), je příjemně velký a ve výhledu nepřekáží objektiv (což je častý neduh hledáčků kompaktů). Na druhou stranu však musíte počítat s větším ořezem skutečně zobrazované scény, který je zde minimálně 20 %. Chybí také možnost dioptrické korekce. Displej přístroje má zpoždění, ale ne větší než je v dané kategorii běžné. Automatické měření expozice pracuje přesně a spolehlivě, příjemně překvapil i autofocus, který pracují rychle a okamžitě, a to i za horších světelných podmínek. Navíc jak ovládání expozice, tak i ostření nabízí kromě automatiky též plně manuální ovládání. Všechna data se ukládají na externí paměťové médium – karty SD/MMC, nebo můžete použít interní paměť fotoaparátu 16 MB. Canon Powershot A570 IS má i podporu češtiny. Kromě samotného aparátu dodává výrobce ve standardním balení dále také 2x alkalické akumulátory, český manuál, nabíječku, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.

Závěr

Canon Powershot A570 představuje šikovný, rychlý, dobře funkčně vybavený kreativní kompakt, který je určen pro pokročilejší a kreativní fotografy amatéry. Stejně tak může přijít vhod i vlastníkům DSLR přístrojů – jako záložní (kompaktní) fotoaparát. A570 nabídne optimální rozlišení, kreativní režimy, optický stabilizátor, průhledový hledáček, velký displej, kompaktní rozměry a příjemné ovládání. Malým zklamáním je opět absence živého histogramu (ten je dostupný jen v režimu prohlížení snímků). V případě poměru ceny a výkonu představuje Canon Powershot A570 IS velice konkurenceschopný stroj. Na pultech prodejen již je k dispozici a jeho koncová cena se pohybuje mezi 7,5 a 8 tisíci korun (včetně DPH).

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: