Canon Powershot A710 IS: vyladěný a stabilizovaný kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon Powershot A710 IS: vyladěný a stabilizovaný kompakt v praxi

18. října 2006, 00.00 | Canon Powershot A710 IS je klasickým kompaktem, určeným pro pokročilejší amatérské uživatele, který může nabídnout vysoké rozlišení 7 MPix, 6x optický zoom, průhledový hledáček, kompaktní rozměry a především optický stabilizátor obrazu.

{Základní popis}

Společnost Canon nedávno uvedla zajímavý kompaktní fotoaparát řady Powershot - A710 IS. Jedná se o kompaktní model, který sice má všechny parametry kompaktních přístrojů (malé rozměry, nízká hmotnost, líbivý plášť a jednoduché ovládání), přesto však nepostrádá zajímavé technické parametry a bohatou funkční výbavu, kam patří například manuální ovládání expozice a dobrá pracovní rychlost. Nechybí však ani vysoké rozlišení 7,1 MPix, optický průhledový hledáček nebo úchopový grip pro lepší držení přístroje. Nejvýznačnější funkcí A710 IS je optická stabilizace obrazu (Image Stabilizer) a také nezvykle široký ohniskový rozsah s 6x optickým zoomem, což je parametr u této třídy fotoaparátů zatím stále výjimečný. Za zmínku rozhodně stojí také vyšší citlivost (až ISO 800). Canon Powershot A710 IS tak svým konstrukčním provedením a výbavou míří do segmentu kreativních amatérských fotografů a všech nadšenců, kteří už nejsou na poli digitální fotografie úplnými začátečníky. Powershot A710 IS sice představuje nástupce modelu A700, ale po bližším seznámení zjistíte, že se jedná spíše o typ přístroje, ležící někde mezi klasickými "áčkovými" aparáty a úspěšnými modely Powershot S2/S3 IS.

Canon Powershot A710 IS zaujme především nápadným úchopovým gripem, který slouží jednak pro příjemnější úchop a zároveň se v jeho útrobách skrývá také dvojice akumulátorů (2x AA baterie). Přední stěně mimoto dominuje vystouplý teleskopický objektiv, který lemuje stříbrný prstenec. Hned nad ním leží optický průhledový hledáček a vedle něj interní blesk spolu s pomocným světlem autofocusu (to funguje zároveň též jako signalizace samospouště). Dále máme na přední straně ještě otvor s mikrofonem a pojistku, která uvolní stříbrný kroužek objektivu, sloužící též jako ochrana závitu pro redukce. Na levé straně je pouze kovové očko pro upevnění řemínku na zápěstí, na straně pravé naleznete gumovou záslepku s konektory: vstup pro napájení, USB a AV výstup. Ze spodní strany je pouze plastová dvířka pro akumulátor a paměťovou kartu (typu SD/MMC) a plastový závit pro montáž přístroje do stativu.

Veškeré ovládání soustředil výrobce na vrchní část a zadní panel. Na horní části leží spoušť, tu obepíná kruhový prstenec na ovládání zoomu a zvětšování náhledu při prohlížení fotografií. Kromě toho zde máme tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a také kruhový volič režimů měnící módy: Auto, Program, Priorita času/Clony, Manuální režim, Kamera, Panorama, Scénické režimy a 3 asistenční programy. Zadní panel vyplňuje z převážné části display s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 115 000 bodů. Hned nad ním leží optický průhledový hledáček, bohužel bez dioptrické korekce. Vpravo od displeje leží zbylá ovládací tlačítka V pravém horním rohu je dvoupolohový přepínač režimů fotografování/prohlížení. Pod ním naleznete multifunkční čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem "Func.Set" uprostřed (slouží ke vstupu do základního menu a zároveň jím potvrzujete volby). Okolo multifunkčního ovladače je čtveřice kláves (od shora dolů, z leva do prava): Koš/Kompenzace expozice, Tisk/Sdílení, Display a Menu. Rozměry a hmotnost Canonu A710 IS jsou: 98 x 67 x 41 mm a 210 g (včetně baterie a paměťové karty).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Canon Powershot A710 fotografuje pomocí CCD snímače s rozlišením 7.10 MPix a úhlopříčkou 1/2.5". Fotografovat tedy můžete v maximálním rozlišením 3 072 x 2 304 bodů, v ostatních rozlišeních pak 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. K dispozici je celkem pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Použitá optika přístroje nabízí zajímavý (a v této kategorii zatím vzácný) 6x optický zoom, jehož ohniskový rozsah je 5,8 - 34,8 mm (35 - 210 mm po přepočtu na 35 mm kinofilm) se světelností f/2.8 - 4.8. Autofocus pracuje v režimech: normálním, makro a manuálním režimu. AF využívá 9-bodového měření AiAF, které umožňuje v makro režimu zaostřit již od 1 cm, v normálním režimu pak od 50 cm. Kromě snímání lze natáčet i videosekvence a to v kvalitě VGA 640 x 480 bodů nebo QVGA - tedy 320 x 240 bodů, ovšem s frekvencí snímkování až 60 snímků za sekundu (což je také zatím u digitálních fotoaparátů ojedinělé), dále jsou zde k dispozici klasické snímkovací rychlosti 15 nebo 30 snímků za sekundu.

Měření expozice pracuje poměrově, se zdůrazněným středem a nebo bodově. Kromě plně automatického režimu, můžete zvolit také režim Program (automaticky se zde nastavuje čas a clona), dále režim s prioritou času (Tv) a clony (Av) nebo plně manuální mód. Expoziční časy lze nastavit od 15 s do 1/2 000 sekundy. V manuálním módu přepínáte mezi časem a clonou klávesou "Koš / Kompenzace expozice".

Expoziční kompenzaci korigujete +/- 2EV (po 1/3EV krocích). Přístroj nabízí dále možnost volby 3 asistenčních módů (Portrét, Krajina, Noční scéna), 9 předdefinovaných scénických režimů (Sníh, Pláž, Ohňostroj, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Noční momentka, Děti/Zvířata, Interiér, Listí) a také již typickou funkcí - Panoramatické foto. Sekvenční snímání Canonu A710 IS pracuje rychlostí 1,7 snímků za sekundu.

Funkce vyvážení bílé barvy lze nastavit na plně automatický režim nebo zvolit manuální vyvážení bílé barvy. Kromě toho můžete definovat 5 přednastavených módů: den, zataženo, žárovka, zářivka 1, zářivka 2. Integrovaný blesk pracuje v režimech: auto, vypnuto, zapnuto nebo s redukcí červených očí. Výsledná data se ukládají ve formátu JPEG na paměťová média typu SD/MMC, video je zpracováno do formátu AVI a zvukové poznámky do WAVu. Jako rozhraní zde výrobce použil USB 2.0. Canon Powershot A710 IS vybavil výrobce obrazovým procesorem Canon DIGIC II s technologií iSAPS. Nechybí optický hledáček a display s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 115 000 bodů. Volitelně můžete vybírat z široké nabídky příslušenství, obsahující například širokoúhlý konvertor s 0.7x zoomem (WC-DC58N), tele-konvertor s 1.75x zoomem (TC-DC58N) nebo vodě odolné pouzdro účinné do hloubky až 40 metrů.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání Canonu Powershot A710 IS je intuitivní, menu je uspořádáno přehledně a nepředstavuje nic složitého. Tlačítka fotoaparátu se příjemně používají a spoušť má jemný ale jasný chod. Fotoaparát zapnete/vypnete zapuštěným tlačítkem na horní straně přístroje. Režimy měníte kruhovým ovladačem na zadní hraně, který nabízí možnosti: Auto, Program, Manual, Av, Tv (Priorita času, Priorita clony), Kamera, Asistence při panorámování, Scénické režimy (SCN) a tři asistenční programy (Portrét, Krajina, Portrét při soumraku. Multifunkčním křížovým ovladačem měníme citlivost, způsob ostření, režim snímání a funkce blesku. Ostatní parametry nastavujeme tlačítkem Func/Set, uprostřed křížového ovladače.

V rychlém menu přístupném tlačítkem Func/Set nastavíme režim expozice (plně automatický, program, scénické režimy), korekci expozice, vyvážení bílé barvy, barevné efekty, oblast měření expozice, kvalitu snímků (velikost komprese JPEGu) a rozlišení. Tlačítkem menu se dostaneme do hlavního menu, které se rozděluje na tři hlavní záložky: Fotoaparát, Nastavení a Uživatelské nastavení.

 

 

V první záložce měníme samotné nastavení expozice jako například: vícebodové zaostřování, délka samospouště, aktivace pomocného AF světla, digitální zoom, doba prohlížení snímku po jeho pořízení, pomocná mřížka, režim stabilizátoru IS (Vypnout, Stabilizovat stále, Stabilizovat jen při fotografování a Panorámování) a podobně.

 

 

Záložka menu "Nastavení" zpřístupní funkce, kterými měníte přímo vlastnosti a funkce přístroje jako například: ztlumení, hlasitost, jas displeje, úspora energie, časové pásmo, datum a čas, zobrazení hodin, formátování, číslování souborů, reset a podobně. Poslední záložka "Uživatelská nastavení" mění zvuky a témata (téma, úvodní obrázek, úvodní zvuk, zvuky činnosti, zvuk samospouště a zvuky závěrky). Přepnete-li fotoaparát do režimu prohlížení, v hlavním menu je k dispozici ještě čtvrtá roletka pro změny: přechodů, prezentací, změny barev, zvukové poznámky, ochrana snímků, otáčení, mazání.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Canon Powershot A710 IS fotografuje na pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Na prvních dvou citlivostech ISO 80 a 100 není prakticky žádný znatelný šum. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 200 již vykazují pozorovatelnou hladinu šumu, nicméně jemného zrna, tudíž fotografie pořízené na tuto citlivost jsou stále velice dobře použitelné. Na citlivosti ISO 400 je šum již o poznání silnější, ale fotografie pořízené na tuto citlivost jsou stále ještě dobře použitelné - určitě jako zmenšené náhledy, v některých případech i v měřítku 1:1. Poslední citlivost ISO 800 již vykazuje velice silný šum, který působí celkově již značně rušivě a zasahuje výrazně i do detailů. Celkově je na tom A710 IS v případě redukce šumu dobře a je zde patrné zlepšení oproti ostatním předchůdců "áčkové" řady (například Powershot A710, A530). Přístroj používá softwarové úpravy snímků, za které však platíme daň ve formě jistého "vyžehlení" snímků.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Při fotografování v exteriéru se na něj lze spolehnout. V místnostech s umělým osvětlením však je lepší použít některý z předdefinovaných režimů. Nechybí zde ani funkce manuálního nastavení WB.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Fotografie jsou dobře kontrastní, ostré a barevně vyvážené. Též použitý objektiv má dobrou kresbu. Na testovacích terčích můžeme pozorovat opravdu jen mírnou ztrátu ostrosti v rozích. Na druhou stranu se zde však výrazněji projevují též klasické vady optiky. Na svislých i vodorovných liniích je patrné silnější moiré a také chromatická aberace jde zde mírně nad průměr - sílí především směrem k okrajům fotografie. Soudkovité zkreslení se projevuje na nejkratším ohnisku, ale je v přípustných mezích. Se zvětšujícím se ohniskem, soudkovité zkreslení mizí (a s ním také klesá opět lehce i ostrost). Ztráta světla v rozích (vinětace) je zde jen mírná. Podtrženo a sečteno, Canon Powershot A710 IS dělá dobře kontrastní, prokreslené a vyvážené snímky, ovšem za cenu silnějších optických neduhů.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

V režimu makro...

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Canon Powershot A710 IS v praxi

Mezi stisknutím spouště a vyexponování prvního snímku uplynou 2 sekundy. Při fotografování bez namáčknuté spouště, dojde k vyexponování snímku za 0,7 sekundy. Reakce kompaktu po namáčknutí spouště je okamžitá, tedy v našich podmínkách neměřitelná (menší než 0,1 sekundy). Doba během které změníte ohnisko z nejkratšího na nejdelší dělá zhruba 2,1 s. Automatické zaostřování pracuje spolehlivě a za zhoršených světelných podmínek napomáhá k lepšímu zaostření asistenční AF dioda. Automatické měření expozice pracuje také korektně, v případě lepší kontroly expozice můžete použít také některý z polomanuálních (Av, Tv), manuálních, asistenčních programů nebo scénických režimů. Pro kontrolu správné expozice máme možnost zobrazení histogramu.

Zpoždění displeje se zde vyskytuje (což je ale celkem běžný jev u tohoto typu fotoaparátů), nicméně zpoždění je zde tolerovatelné. Spousta uživatelů navíc určitě ocení přítomnost optického průhledového hledáčku. Režim displeje lze také vypnout čímž šetříte energii a neruší vás to při fotografování právě přes průhledový hledáček. Hledáček jako takový totiž má však poměrně velký ořez skutečně snímané scény (asi 20%). Stabilizátor obrazu Image Stabilizator pracuje spolehlivě a oceníte jej zejména při fotografování na nejdelší ohnisko. K dispozici máte možnosti jak průběžné stabilizace, tak jen při fotografování. Během natáčení videosekvencí lze používat také zoom a stejně tak funguje optická stabilizace.

Závěr

Canon Powershot A710 IS představuje zajímavý a funkčně nadupaný model, který nabízí všechno, co může pokročilý foto-amatér potřebovat. Kromě vysokého rozlišení i relativně vysoké citlivosti (ISO 800) můžete využít také širokou škálu manuálních režimů, velký display, optický hledáček a především účinný optický stabilizátor nebo velký rozsah zoomu. To vše je navíc úhledně zabaleno do decentního a stylového, přesto bytelného těla. Co se týče fotografií, nabízí A710 IS slušnou kvalitu s dobrou ostrostí i kresbou v detailech. Přístroj již je v prodejních sítích a jeho koncová cena se pohybuje okolo 9 500 Kč včetně DPH.

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: