Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon Powershot G7: kompakt s ambicemi zrcadlovky v praxi
14. listopadu 2006, 00.00 | Společnost Canon představila prostřednictvím letošní Photokiny netrpělivě očekávaného nástupce modelu G6 - Powershot G7. Tento kompakt pro náročné nabídne efektivní rozlišení 10 MPix, 6x optický zoom, optickou stabilizaci a možnost nastavení vysokých citlivostí. A jak dopadl tento kousek v našem redakčním testu?
{Základní popis}Canon Powershot G7 je nástupcem povedeného modelu G6. Výrobce poprvé představil novinku na letošní Photokině a nám se tento zajímavý a netradiční digitální kompakt dostal do redakce na testování. Canon Powershot G7 představuje přístroj pro náročnější uživatele, který sice designově spadá do třídy kompaktních fotoaparátů, ale funkčně a především svou výbavou si v lecčem nezadá s elektronickými zrcadlovkami či dokonce s trochou nadsázky i s DSLR přístroji. "Gé-sedmička" nabídne vysoké efektivní rozlišení 10 MPix, 6x optický zoom, optickou stabilizaci obrazu, množství manuálních režimů, průhledový hledáček, závit pro redukce a také možnost fotografování na vysoké citlivosti - ISO 1600 (respektive ISO 3200). Tím však výčet funkcí novinky od Canonu nekončí. Chcete vědět více? Pak čtěte směle dál.
Konstrukce a design
Jak již bylo řečeno, svým vzezřením se Canon Powershot G7 nijak neodlišuje od ostatních kompaktů. Rozměry jsou 106 x 72 x 43 mm. Ovšem již při prvním fyzickém kontaktu s aparátem seznáte několik změn oproti ostatním kompaktům. Předně váha přístroje je znatelně vyšší - 380 g (včetně baterie), což je daň za celo-kovový, robustní plášť, velký displej i přítomnost optického průhledového hledáčku. Dále také ovládacích prvků je zde o poznání více než u "konvenčních" konkurenčních strojů. Přední stěně vévodí teleskopický objektiv, který lemuje stříbrný prstenec. Ten slouží zároveň coby krytka závitu na redukce a předsádky. V pravém dolním rohu je stříbrné tlačítko, která uvolní pojistku onoho prstence. Hned nad objektivem leží optický průhledový hledáček, který vybavil výrobce též dioptrickou korekcí. Vedle nalezneme interní blesk spolu s pomocným světlem autofocusu (to funguje zároveň též jako signalizace samospouště). Dále máme na čelní straně již jen malou pogumovanou lištu - sloužící pro lepší uchopení přístroje a logo modelu "G7".
Na bocích fotoaparátu jsou kovová očka pro upevnění řemínku na zápěstí, implementovaný reproduktor a konektory A/V výstupu (1 x jack a 1 x USB 2.0). Na horní části je tlačítko pro zapnutí, spoušť jež lemuje prstenec pro ovládání optického zoomu, dále dvojice kruhových ovladačů (scénické režimy a citlivost - ISO) a mile překvapila také přítomnost hot-shoe sáněk pro externí zábleskové zařízení. Na spodní straně je pak jen kovový závit pro umístění aparátu do stativu a dvířka, pod nimiž je ukryt akumulátor a paměťová karta typu SD.
Většinu ovládacích prvků soustředil výrobce na zadní stěnu fotoaparátu. Nejvíce místa zde samozřejmě zabírá displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 207 000 bodů. Hned nad ním je průzor průhledového hledáčku s dioptrickou korekcí. Nalevo i vpravo od hledáčku jsou dvě klávesy: Pro přímý Tisk/Sdílení (vlevo) a Přepínání režimů (vpravo). Ostatní ovládání je situováno do pravé části zadní stěny. Nejvýše (v pravém horním rohu) leží klávesa pro uzamčení expozice a aktivaci hlasového záznamníku, hned pod ní následuje dvojice kláves kterou nastavujete Ostřící zóny/Mažete snímky a hned vedle je tlačítko pro Kompenzaci expozice/Rotaci snímků. V dolní části již je starý známý Multifunkční čtyřsměrový ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed, který navíc lemuje prstenec - jež má stejnou funkci jako roller u EVF nebo DSLR fotoaparátů (nastavují se s ním například expoziční parametry - čas a clona - v manuálních režimech). Výčet ovládání zakončuje dvojice kláves Display a Menu, ležící v pravém spodním rohu přístroje.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Srdcem Canonu Powershot G7 je CCD snímací typ s úhlopříčkou je 1/1,8" a efektivním rozlišením 10 MPix (fyzické rozlišení zde je 10,3 MPix). To nám dovoluje pořizovat fotografie do velikosti až 3 648 x 2 736 bodů. V dalších velikostech poté: 2 816 x 2 112, 2 272 x 1 704, 1 600 x 1 200 a VGA 640 x 480 bodů. Formát obrazu je v předchozích případech klasický "kompaktní", tedy 4:3, ale v případě potřeby můžeme přepnout také na formát typický pro DSLR přístroje, tedy 3:2 (s rozlišením 3 648 x 2 048 bodů). Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Nastavíme-li kruhový ovladač do polohy SCN (Scénické režimy) je zde dokonce režim ISO 3200, ovšem v tomto případě se nám automatický sníží rozlišení na pouhé 2 MPix. G7 je vybaven novým obrazovým procesor DIGIC III. Snímky se ukládají ve formátu JPEG, RAW bohužel není k dispozici, což je trochu škoda - vzhledem k možnostem přístroje. Ozvučená videa se ukládají v rozlišení buďto VGA 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 15 snímků/sekundu nebo 30 snímků/sekundu. Zajímavostí u tohoto přístroje je možnost nastavení videa ještě na velikost 1 024 x 768 bodů, ovšem zde pouze s frekvencí snímkování 15 snímků/sekundu. Video se ukládá ve formátu AVI (zvuk ve WAVu). Maximální délka videa je 4GB, nebo 1 hodina. U nejmenšího rozlišení je délka omezena na 3 minuty.
Výrobce vybavil tento kousek optikou Canon Zoom Lens IS. Skládá se z 9 členů, řazených do 7 skupin. Užitečným pomocníkem je zde optická stabilizace obrazu, fungující na principu plovoucí čočky. Stabilizátor funguje ve třech režimech: Stabilizovat stále, Jen při exponování a Panorámování. Stabilizátor lze pochopitelně také úplně deaktivovat. Rozsah ohniskové vzdálenosti objektivu je 7,4 - 44,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 35 - 210 mm), čímž dosáhneme 6ti násobného zoomu. Světelnost je F2,8-4,8 a nejvyšší clonové číslo je F8 (na nejkratším i nejdelším ohnisku). Automatické zaostřování pracuje systémem TTL, porovnává kontrast na 9 bodech, přičemž si můžeme zvolit režim ostření i s jedním bodem uprostřed se všemi body (devět) nebo s detekcí tváře - zabírá střed fotografované scény (cca 40%). Minimální zaostřovací vzdálenost je dle zvoleného režimu buďto od 50 cm (Normální režim) nebo začíná již na 1 cm (v režimu Makro), což se potvrdilo i v praxi. Budete-li chtít, můžete využít také Manuálního ostření. Při horších světelných podmínkách může automatika využít vestavěné asistenční diody pro přisvícení scény.
Expozice se měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Fotoaparát nabízí automatické i manuální režimy nastavení expozice (s prioritou clony Av, s prioritou času Tv a plně manuální režim), včetně scénických režimů. Těch zde máme celkem 16 druhů: Portrét, Krajina, Noc, Sport, Noční momentka, Děti a Zvířata, Interiér, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Akvárium, Pod vodou, ISO3200, Zdůraznit barvu a Zaměnit barvu. Automatiku lze ovlivnit pomocí kompenzace o +/- 2 EV po 1/3 EV krocích. Čas závěrky se pohybuje od 1/2500 s do 15 s. K lepšímu určení expozice můžeme využít i možnost zobrazení "živého" histogramu. Způsob snímání je buďto standardní - jednorázový, nebo průběžný - pracující rychlostí cca 2 snímky/sekundu a to až do zaplnění paměťové karty. Přístroj je vybaven i pár zajímavými utilitami, jako je například (již zmíněná) možnost nastavení vysoké citlivosti ISO3200, což však je spíše pro experimentátory. Další praktickou funkcí je přítomnost ND filtru. Ten je přímo v nabídce základního menu (kam se dostanete stiskem Func/Set v pohotovostním stavu).
Vyvážení bílé barvy nabízí jak automatické měření, tak i volbu z přednastavených hodnot pro různé typy osvětlení (slunce, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, blesk, pod vodou. Nechybí zde ani možnost manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 30 cm do 4 m na nejkratším ohnisku a do 2,5 m na nejdelším ohnisku. Dokoupit si můžeme externí blesk HF-DC1, určený pro kompakty Canon, nebo použít libovolný externí blesk Canon EX s E-TTL (Hot-Shoe patice obsahuje jak hlavní středový kontakt, tak i čtyři další, takže by neměl být problém s komunikací mezi aparátem a bleskem).
TFT LCD displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Fotoaparát podporuje přímý tisk bez přítomnosti počítače jak pomoc Standardu PictBridge, tak i kompatibilitou s tiskárnami Canon SELPHY a PIXMA. Přenos dat zajišťuje USB 2.0, nebo A/V výstup (PAL a NTSC). Vše se ukládá do interní paměti s kapacitou 32 MB, nebo na paměťové karty SD / SDHC, nebo MMC. Napájení je řešeno pomocí Li-Ion akumulátoru NB-2LH/NB-2L.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání Canonu Powershot G7 je trochu složitější než u ostatních fotoaparátů třídy "kompakt", nicméně od potenciálních uživatelů se již očekává určitá znalost této problematiky a pokročilá zkušenost s digitálním fotoaparátem. Jinak ovládání samotné i struktura Menu se nese v duchu Canonů, takže by neměla činit potíže "canonistům" ani lidem s jistou praxí s digitálními fotoaparáty. Tlačítka se dobře používají, mají jemný ale jasný chod a reakce.
Fotoaparát zapnete/vypnete zapuštěným tlačítkem na horní straně přístroje. Režimy měníte kruhovým ovladačem na horní straně, který nabízí možnosti: Auto, Program (P), Priorita času (Tv), Priorita clony (Av), Manual (M), Scénické režimy (SCN), Asistence při panorámování, Kamera a Dvě uživatelská nastavení (Custom - C1 a C2). Na horní straně (v levé části) je další kruhový ovladač, sloužící k nastavení citlivosti (ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600, High Sensitivy a Auto). Na vrchní straně naleznete pak již jen tlačítko spouště a prstenec pro ovládání optického zoomu.
Rychlé menu zpřístupníte tlačítkem Func/Set, kde můžete měnit nejběžněji používané funkce jako jsou: Nastavení vyvážení bílé barvy, Bracketing, Kompenzace výkonu blesku, Způsob měření expozice, ND filtr, Úroveň komprese JPEGu, Rozlišení. Multifunkčním ovladačem se jednak pohybujete při prohlížení fotografií a dále s ním nastavujete některé další funkce: Normalní AF/Makro AF (vlevo), Funkce blesku (vpravo), Manuální ostření (nahoru) a Způsob snímání - sólo, sériově, samospoušť. Prstenec okolo multifunkčního ovladače má stejnou funkci jako roller u EVF nebo DSLR přístrojů - měníte jím expoziční režimy (čas a clona), vybíráte jím scénické režimy, případně slouží též k pohybu při prohlížení snímků.
Trojice tlačítek v horní části zadního panelu přístroje má dvojí funkci - a to podle režimu (Prohlížení/Fotografování) v kterém se právě nacházíte. Horní klávesa uzamyká expozici a spouští hlasový zápisník. Klávesa pod ní (vlevo) nastavuje ostřící zóny a nebo maže snímky. Klávesa vpravo slouží ke kompenzování expozice a nebo pomocí ní otáčíte fotografie. Tlačítkem Display zobrazujete, deaktivujete informace k fotografiím (také jím lze úplně vypnout displej, aby vás nerušil při fotografování přes průhledový hledáček). Stiskem "Menu" se dostaneme do hlavní nabídky menu, které se rozděluje na tři hlavní záložky: Fotoaparát, Nastavení a Uživatelské nastavení.
První záložka obsahuje volby: Digitální zoom, Synchronizace blesku (1. lamela, 2.lamela), Samospoušť (2s, 10s, volitelná nastavení), Bod bodového AE, Zoom bodu MF (manual focus), Režim AF, Asistenční světlo AF, Prohlížení snímků (doba zobrazení), Automatická kategorie, Režim stabilizátoru, Konvertor, Uživatelské zobrazení, Tlačítka přímého přístupu, Uložení nastavení. Záložka menu "Nastavení" zpřístupní funkce, kterými měníte vlastnosti přístroje: Ztlumení, Hlasitost, Audio, Jas LCD, Úspora energie, Časové pásmo, Datum a čas, Zobrazení hodin, Formátování, Číslování souborů, Vytvořit složku, Autorotace, Jednotky, Zasunutí objektivu (po nečinnosti), Jazyk, Videosystém, Metoda tisku, Reset.
Poslední záložka "Uživatelská nastavení" mění zvuky a témata (téma, úvodní obrázek, úvodní zvuk, zvuky činnosti, zvuk samospouště a zvuky závěrky). Přepnete-li fotoaparát do režimu prohlížení, v hlavním menu je k dispozici ještě čtvrtá roletka pro změny: přechodů, prezentací, změny barev, zvukové poznámky, ochrana snímků, otáčení, mazání.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Canon Powershot G7 fotografuje celkem na šest individuálně nastavitelných citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600. Na prvních třech citlivostech ISO 80,100 a 200 není prakticky žádný znatelný šum. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 400 již vykazují jistou hladinu šumu, ovšem jemného zrna, tudíž fotografie jsou stále dobře použitelné. Na citlivosti ISO 800 je šum již znatelný, nicméně snímky lze použít ještě jako zmenšené náhledy. Poslední citlivost ISO 1600 již vykazuje velice silný šum, který působí celkově již silně rušivě a zasahuje výrazně i do detailů. Celkově je na tom G7 v případě redukce šumu velice dobře a strčí do kapsy většinu kompaktů, ale i EVF přístrojů, jejichž použitelnost v případě citlivosti končí v drtivé většině kolem ISO 200. Samozřejmě že pravým zrcadlovkám nemůže v tomto ohledu G7 konkurovat, ale vzhledem k velikosti jeho snímače, jsme to také předpokládali. V případě digitálního šumu a vzhledem k malým rozměrům snímače, nás G7 příjemně překvapil. Ve scénickém režimu je možnost i nastavení ISO 3200 (stejnojmenný režim), ale to je spíše zajímavostí než regulérní - prakticky použitelnou funkcí. Jednak totiž v tomto režimu nelze nic měnit (ani vyvážení bílé či velikost fotografie) a především dochází k automatickému snížení rozlišení na pouhé 2 MPix (ukázky viz níže).
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Při fotografování v exteriéru - za přirozeného osvětlení se na něj lze spolehnout. V místnostech s umělým osvětlením však bude praktičtější použít některý z předdefinovaných režimů. Nechybí zde ani funkce manuálního nastavení WB.
Fotografie jsou dobře kontrastní, ostré a barevně vyvážené, s pěknou kresbou a dobrým podáním i malých detailů. Převážný podíl na tom samozřejmě má zejména vysoké rozlišení 10 miliónů bodů. Též použitý objektiv má dobrou kresbu a poměrně úspěšně si poradí i s klasickými optickými vadami. Na testovacích terčích můžeme pozorovat opravdu jen mírné moiré, ostrost je překvapivě dobrá i v krajích fotografie. Jediná vada, která se zde výrazněji projevuje, je chromatická aberace. Stejně tak zde máme i jasně pozorovatelné soudkovité zkreslení, které se projevuje na nejkratším ohnisku, ovšem je tolerovatelné. Se zvětšujícím se ohniskem, soudkovité zkreslení mizí (a s ním také klesá lehce i ostrost, ale to není nic neobvyklého). Ztráta světla v rozích (vinětace) je zde jen mírná. V případě kvality snímků je na tom Canon Powershot G7 velice dobře a jeho fotografie lze považovat v dané třídě za nadprůměrné.
Canon Powershot G7 v praxi
Prodleva mezi stisknutím spouště a vyexponování prvního lehce přesáhne 2 sekundy (cca 2,2s), což je relativně dobrý parametr. Při fotografování bez namáčknuté spouště, dojde k vyexponování snímku za 0,7 sekundy. Reakce kompaktu po namáčknutí spouště je okamžitá, tedy v našich podmínkách neměřitelná (menší než 0,1 sekundy). Doba během které změníte ohnisko z nejkratšího na nejdelší (a naopak) zabere 1,6 sekundy. Optický zoom je přitom rozdělen do 13 kroků. Automatické měření expozice, stejně jako též automatické zaostřování pracuje spolehlivě a za zhoršených světelných podmínek mu napomáhá k lepšímu ostření silná asistenční AF dioda. Ovládání je intuitivní, menu přehledné. Canon se drží svého zaběhnutého systému, tudíž jak ovládání tak i menu by nemělo činit žádné vážnější potíže lidem, kteří již mají jisté zkušenosti s digitálním fotoaparátem (o "canonistech" ani nemluvě). Jako užitečná pomůcka slouží živý histogram, který vám pomůže korektně určit správnost expozice. V případě potřeby můžete též využít služeb digitálního hlasového záznamníku. Zpoždění displeje se nevyhnul ani G7, nicméně zpoždění je zde tolerovatelné.
Canon Powershot G7 je vybaven několika užitečnými funkcemi a vylepšeními, mezi které patří jednoznačně například optický průhledový hledáček s možností regulace dioptrické korekce (displej lze v tomto případě pomocí klávesy též úplně vypnout, aby vás nic nerušilo při fotografování přes hledáček). Jedinou vadou na kráse zde však je fakt, že na nejkratším ohnisku, vám vysunutý objektiv značně zasahuje do výhledu, což může být občas nepříjemné. Další užitečnou záležitostí je pochopitelně stabilizátor obrazu Image Stabilizator (Canon IS). Ten pracuje ve třech režimech (Neustálá stabilizace, Jen při exponování a Panorámování). Stabilizátor pracuje spolehlivě a oceníte jej zejména při fotografování na nejdelší ohnisko nebo v případě fotografování za zhoršených světelných podmínek. Lze jej též vypnout. Během natáčení videosekvencí lze používat také zoom a stejně tak funguje optická stabilizace. Nedocenitelným pomocníkem určitě bude ND filtr, kterým je G7 vybaven a jedná se celkem o raritu, kterou u kompaktu nenaleznete. Funkci najdete přímo pod základním menu (stisk klávesy Func/Set v pohotovostním stavu - a položka ND) a slouží pro dodání snímku vetší dynamiky. Jeho uplatnění oceníte například v situacích, kdy potřebujete nastavit dlouhý expoziční čas ale zároveň se vyvarovat přeexponování scény, například fotíte-li vodopád (nebo tekoucí vodu obecně) za dostatečného světla. Aktivací filtru dodáte snímku více "života" ale zároveň bude vše správně exponováno. Praktickou pomůckou je také (ačkoli se mi to ze začátku příliš nezdálo) samostatný kruhový volič pro nastavení citlivosti. Pokud totiž často fotografujete v různém světle, je toto nedocenitelný pomocník - pro snadné a rychlé nastavení namísto zdlouhavého lovení v menu přístroje.
Závěrem
Canon Powershot G7 představuje velice ojedinělý, zajímavý a především "nabušený" model, který nabízí snad všechno, co by si mohl pokročilý foto-amatér přát. Vše je navíc úhledně "zabaleno" v kompaktním - relativně malém těle. Šasi aparátu chrání robustní celo-kovový plášť, který dává jasně najevo, že tenhle foťáček opravdu něco vydrží. Přístroj nabízí vysoké rozlišení, velký rozsah zoomu, možnost fotografování na vysoké citlivosti, optický stabilizátor obrazu, průhledový hledáček nebo také například velikost videa až 1 024 x 768 bodů. Canon Powershot G7 představuje zajímavou kombinaci kompaktů (svými rozměry) a EVF přístrojů, respektive pravých zrcadlovek (svým vybavením a funkcemi) a je určen pro pokročilé uživatele, kteří již mají vyšší nároky jak na možnosti aparátu tak i na výsledné fotografie. Menu přístroje je lokalizované do naší mateřštiny. Ovšem vybavení i zaměření přístroje odpovídá samozřejmě též doporučená maloobchodní koncová cena, která čítá 14 950 Kč včetně DPH (což je ale vzhledem k výkonu a možnostem fotoaparátu částka odpovídající).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014