Canon PowerShot S1 IS v praxi aneb co dokáže fotoaparát s videokamerou v jednom? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon PowerShot S1 IS v praxi aneb co dokáže fotoaparát s videokamerou v jednom?

Canon PowerShot S1 IS

20. května 2004, 00.00 | Dnešní recenze vám představí dalšího zástupce řady ultrazoomových elektronických zrcadlovek - model Canon PowerShot S1 IS, který se vyznačuje především optickou stabilizací obrazu. Na podobný přístroj od Canonu již řada fotografů netrpělivě čekala. Mohly se vyplnit jejich představy?

{Popis a ovládání}

Necelé 4 roky nechal Canon své příznivce čekat na nástupce úspěšného ultrazoomového modelu PowerShot Pro 90is, na který se mezitím vlivem sedmistovkové řady od společnosti Olympus skoro zapomnělo. Čtyři roky znamenají pro oblast digitální fotografie obrovský časový posun, přinášející velká technologická zlepšení a mnohonásobný nárůst užitné hodnoty přístroje. Co nám za tu dobu Canon v modelu PowerShot S1 IS nachystal a jaký je tento fotoaparát v denní praxi vám ukáže dnešní recenze.

Konstrukce, design
Digitální fotoaparát PS S1 IS se vyznačuje kompaktní konstrukcí příjemně zaoblených tvarů, tak typických pro fotoaparáty Canon. Tělo o přibližných rozměrech 111x78x66 mm je takřka celé vyrobeno z plastu a samotné váží cca 370 g.
Výsuvný objektiv s optickou stabilizací možná až překvapí svou kompaktností v klidovém stavu, v provozu je však vysunut o další necelé 3 cm. Aby bylo možné před něj přidat filtry a předsádky, je jeho tubus na konci opatřen bajonetem pro uchycení redukce. Bajonet je při běžném provozu chráněn plastovým prstencem, který se uvolňuje po stisku pojistky umístěné dole vedle objektivu na těle přístroje. Zboku objektivu pak objevíme dvě ovládací tlačítka. Otvor nad nápisem PowerShot patří kontrolní LED časovače. Je-li vyskakovací blesk aktivní, můžeme si vpravo pod výbojkou všimnout LED omezující svým svitem jev červených očí. Čidlo infračerveného dálkového ovládání je elegantně ukryto v černé "kapce", kterou vidíme v rohu fotoaparátu vedle spouště.

Horní strana je doslova "poseta" ovládacími prvky. V pravé části nalezneme spoušť se zoomovacím prstencem, třináctipolohový kruhový volič a speciální ovládací prvek, který Canon využívá již v několika modelech pro zapínání a vypínání přístroje a pro přepínání mezi režimem focení a prohlížení. Interní blesk a elektronický hledáček tvoří opticky jeden celek. Otvory v něm patří internímu mikrofonu, který je netradičně nasměrován směrem k fotografovi. Pokud by byla ploška na vrchní části hledáčku malinko větší, vešla by se na ni i hot-shoe patice. Tento model však bohužel připojení externího blesku neumožňuje. Další dvě ovládací tlačítka vidíme nalevo od hledáčku. Pod nimi je zboku umístěn reproduktor. Na opačné straně přístroje pak nalezneme výklopná dvířka zpřístupňující paměťovou kartu.

Při pohledu na fotoaparát zezadu vás možná upoutá velký průzor elektronického hledáčku s možností dioptrické korekce. Ten však nabízí rozlišení pouhých 114 000 bodů, tedy stejné, jako má i LCD o úhlopříčce 1,5" pod ním. Displej je výklopný a otočný,což přináší hned dvě výhody - pozorovací úhel displeje je velký a navíc může být přiklopen obrazovkou směrem k přístroji, čímž je dobře mechanicky chráněna. Vedle displeje vidíme celou řadu ovládacích tlačítek, jež je nahoře zakončena spouští pro natáčení videa. V pravé části fotoaparátu se nachází čtyřsměrný multifunkční volič, poslední dvě nejmenovaná ovládací tlačítka a LED indikující komunikaci s paměťovou kartou. Pod displejem nalezneme pod gumovou krytkou konektory přístroje: napájecí, USB a A/V out.
Čtyři napájecí tužkové články se vkládají zespodu fotoaparátu, jejich rozložení neumožňuje použití CR-V3 lithiových článků. Šroub pro stativový závit je kovový.

Technická specifikace
Oproti předchozímu modelu Pro 90is nabízí S1čka o trochu větší rozlišení - konkrétně 3,2 milióny bodů na CCD snímači o velikosti 1/2,7". Jeho citlivost je nastavitelná od 50 do 400 ISO. Snímky o maximálním rozlišení 2048x1536 obrazových bodů jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF2.2 a DPOF na externí paměťovou kartu CF typ II (včetně podpory disků MicroDrive). Snímky je možno pořizovat i sekvenčně s rychlostí přibližně 1 sn./s a (umožní-li to rychlost paměťové karty) v neomezeném počtu do série.
Nově zkonstruovaný objektiv Canon s USM posunem optického zoomu nabízí přepočtený ohniskový rozsah 38 až 380 mm při pěkné světelnosti f/2,8 - f/3,1. Objektiv je složen z jedenácti členů uspořádaných v devíti skupinách, přičemž jeden člen je asférický. Navíc je vybaven technologií optické stabilizace, umožňující použít delší expoziční časy, aniž by byl výsledný snímek rozmazán. Optická soustava zaostří od 10 cm při nejkratším a od 93 cm při nejdelším ohnisku. Což jsou vzdálenosti běžně označované jako makro režim. Ten u přístroje nějak zvlášť aktivovat nejde. Fotoaparát nabízí jednobodový autofokus s nastavitelnou pozicí zaostřovacího bodu. K dispozici je i ruční ostření, kontinuální ostření a bracketing zaostření.

Po expoziční stránce se jedná o plně manuální přístroj pracující s časy od 15 s do 1/1250 s při libovolné cloně F2,8 - F8. Pokud clonu zvýšíme alespoň na hodnotu F5,6, je možné zkrátit dobu expozice až na 1/2000 s. Fotoaparát samozřejmě nabízí režim priority clony, času a programový režim, podobně jako i šest scénickým programů (portrét, krajina, noční portrét, rychlé a pomalé pohyby, panorama) a také plnou automatiku. Měření expozice je buď plošné, bodové (středové nebo svázané s ostřícím bodem) či s posíleným středem, přičemž výslednou hodnotu je možno korigovat v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Také se nabízí expoziční bracketing tří snímků s nastavitelným rozpětím v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV.
Fotoaparát nabízí 6 předdefinovaných hodnot vyvážení bílé barvy, ruční kalibraci a samozřejmě i automatické nastavení. U interního blesku s pracovním rozsahem 1 - 4,2/3,8 m (při citlivosti 100 ISO) je možno volit jeden šesti z režimů (vždy zapnuto / vypnuto, automatický, s redukcí červených očí, případně v kombinaci se synchronizací s delšími časy). V plně manuálním režimu je jeho výkon nastavitelný ve třech stupních, v ostatních režimech je pak ovlivnitelný v rozsahu +- 2EV s třetinovým krokem.

PowerShot S1 IS umožňuje i řadu dalších funkcí, mezi které patří dvou či desetisekundová samospoušť, dálkové infračervené ovládání, intervalové snímání 2 až 100 snímků s periodou 1 až 60 minut, připojování až minutových hlasových poznámek či automatické otáčení pořízených snímků v závislosti na poloze přístroje při expozici. Podporován je také přímý tisk, a to nejen na tiskárny Canon CP a některé Bubble Jet, ale i pomocí standardizovaného protokolu PictBridge.
Na závěr jsme si nechali specifikaci videosekvencí ukládaných ve formátu AVI. Ty se natáčí v rozlišení 640x480 (k dispozici jsou dva kompresní poměry) či 320x240 obrazových bodů s rychlostí 30 či 15 sn./s. Sekvence jsou pochopitelně ozvučené a to monofonně ve formátu WAV (PCM 22 kHz, velikost vzorku 16bitů). To jsou již dobré parametry, čemuž však odpovídá i výsledná velikost souboru. V plné kvalitě platí přibližný poměr 100 MB dat na jednu minutu videozáznamu. Jeho maximální délka je omezena na 60 minut či 1 GB - záleží, který parametr by se překročil dřív.
O napájení se stará čtveřice tužkových článků, případně síťový zdroj, který však není součástí dodávky. Ta obsahuje 4 alkalické články, USB a A/V kabel, návod a CD s ovladači a programy Canon Zoom Browser EX, Image Browser, PhotoStitch a ArcSoft PhotoStudio a VideoImpression.

Ovládání
Canon zůstal v principu věrný způsobu ovládání, na který jsme zvyklí u PowerShotové řady, i u modelu S1 IS. Většina potřebných funkcí v režimu focení je tedy přístupná po stisknutí tlačítka FUNC., kdy se v levé části displeje zobrazí nastavitelné parametry odpovídající příslušnému režimu. Jejich hodnota se pak určuje pomocí multifunkčního voliče a tlačítka SET na řádku zobrazeném v dolní části displeje. Tímto způsobem jsou dostupné takové parametry, jako je vyvážení barev, hodnota citlivosti snímače, či kompenzace expozice. Na fotoaparátu nově přibylo programovatelné tlačítko, jehož význam lze volit v menu z následující nabídky: rozlišení, citlivost, vyvážení barev, fotografické efekty, blokování expozice, blokování ostření a vypnutí displeje (tlačítko DISPLAY totiž pouze přepíná mezi zobrazením na LCD bez ikon, na LCD s ikonami a v EVF s ikonami). Dále jsou na těle vyhrazena samostatná tlačítka pro způsob měření expozice, režim blesku (tímto tlačítkem se blesk také elektronicky vyklápí) a pro zapínání sekvenčního režimu focení či aktivaci samospouště/infračerveného ovládání. Míra vychýlení zoomovacího prstence určuje jednu ze dvou rychlostí USM optického přiblížení. Ruční ostření se provádí pomocí šipek Nahoru/Dolů multifunkčního voliče za současného stisku tlačítka MF. Je-li v menu nastaven pomocník při ostření, zobrazí se na displeji zvětšený výřez ostřícího bodu, jehož poloha je libovolně nastavitelná po skoro celé ploše displeje.

Pro přepínání mezi fotografickými režimy slouží kruhový volič. Pokud se jím přístroj přepne do režimu videokamery, změní se funkce některých jeho tlačítek. V první řadě se natáčení nespouští pomocí spouště na horní straně, nýbrž speciálním tlačítkem s červenou tečkou uprostřed, jehož vzhled a umístění má více vzbuzovat dojem videokamery. Během natáčení je možné zapínat optickou stabilizaci, používat optický zoom (k dispozici je pouze pomalý chod), ručně kompenzovat expozici (pomocí tlačítka měření expozice, přístroj ji jinak sám dopočítává poměrně rychle) a přepínat mezi zobrazením na LCD a v EVF.
Do režimu prohlížení se fotoaparát přepne pomocí vychýlení ovládací páčky směrem k modré šipce symbolizující tento režim. Nyní mají ovládací tlačítka význam daný modrým symbolem, je-li u nich uveden. Pomocí tlačítka DISPLAY se přepíná mezi zobrazením samotného snímku, snímku se základními informacemi či zobrazením malého náhledu (s vysvícením přepálených míst) doplněného o histogram a podrobnější informace o expozici. Pomocí menu lze se snímky dále manipulovat - otáčet je, zamykat, či definovat pořadí tisku.
Menu je již tradičně děleno na tři záložky. První odpovídá nastavenému režimu, druhá se věnuje vlastnímu nastavení přístroje - tedy nastavení hlasitosti reproduktoru, jasu displeje, volbě jazyku či formátování karty. Počet položek v poslední záložce zabývající se uživatelským nastavením přístroje se čím dál víc rozšiřuje. U tohoto modelu již nabízí 6 nastavení - uvítacího obrázku a uvítací melodie a dále zvuku spouště, časovače a zvuku při stisku jakéhokoliv tlačítka. Hodnoty všech položek jsou přímo ručně definovatelné - obrázek lze tedy vybrat z řady pořízených snímků a zvuk je možno nahrát přímo pomocí mikrofonu.


[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Snímky pořízené fotoaparátem PowerShot S1 se vyznačují příjemným barevným podáním, na které jsme ostatně zvyklí z většiny fotoaparátů Canon. Automatické vyvážení barev má tendenci vytvářet teplejší barvy, ruční nastavení je však přesné.

WB auto WB manual
Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo ručně nastavené)

Malé rozměry objektivu spolu s jeho velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti si vybírají svou daň na chromatické aberaci, která je při nejdelším ohnisku poměrně často patrná, nikterak však tragická.

ISO50 ISO50
Ukázka optického přiblížení a porovnání vyvážení barev na denních snímcích (vlevo automatické vyvážení barev a 38 mm, vpravo oblačno a 380 mm, oboje ISO50)

Šum na snímcích je patrný již při citlivosti 100 ISO, nicméně ještě pro hodnotu 200 ISO je přijatelný. Další zvýšení citlivosti však přináší výraznou ztrátu detailů.


Porovnání šumu na neutrálně šedé (50, 100, 200 a 400 ISO)

ISO100 ISO200 ISO400
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO, automatické vyvážení barev)

ISO50 ISO100
ISO200 ISO400
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50 ISO, slunečno - dále 100, 200 a 400 ISO, automatické vyvážení barev)

Při nejkratším ohnisku vykazuje objektiv průměrné soudkovité zkreslení, které se s rostoucím ohniskem vytrácí. Prokreslenost detailů je na fotoaparát s rozlišením 3 Mpixely pěkná.

full wide Tele
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 380 mm)

Praktické zkušenosti
Fotoaparát Canon S1 IS nás ani tak nepřekvapil plastovým provedením, na které jsme zvyklí z amatérské Áčkové řady, jako spíš mechanickým provedením ovládacích tlačítek, která jsou velice citlivá. Často se nám stalo, že jsme je stiskli nechtěně. To samé platí i o multifunkčním voliči. Na druhou stranu je mechanické ovládání velice rychlé díky lehkosti, s jakou je potřeba prvky mačkat. I zoomovací prstenec reaguje jemně a již malinko větší vychýlení vyhodnocuje jako povel k rychlému zoomování. Jemným posuvem se dostaneme přes celý ohniskový rozsah objektivu cca za šest sekund, zatímco při rychlém stačí pouhá sekunda. Tato velká rychlost je zaplacena nepříjemným rozostřením vykreslované scény během zoomování.
Pokud bychom měli hledat vysloveně mušky, vadilo by nám uchycení krytky objektivu. Ta totiž drží pouze třením a poměrně často při nošení padá.
Celkově je přístroj rychlý - do režimu focení nastartuje i s vysunutím objektivu za 3 s, další snímek v plné kvalitě a rozlišení je možné pořídit za cca 1,3 s, přičemž do té doby je již uložen. V režimu prohlížení se další snímek zobrazí za necelou sekundu (záleží na jeho velikosti) a ihned ho je možno zvětšovat a rychle se v něm pohybovat. Jediné, co rychlost přístroje degraduje, je ostření. To typicky trvá sekundu, ale při delší ohniskové vzdálenosti se může protáhnout až na 3 s. Během ostření se navíc pozastaví překreslování displeje, což je nepříjemné především při focení pohybujících se objektů. Také nás příliš nepotěšilo rozlišení hledáčku, které neumožňovalo přesnější kontrolu zaostření.
Účinek optické stabilizace jsme testovali několikrát a dospěli jsme k závěru, že dovolí prodloužit dobu expozice minimálně o 1,5 expozičního čísla, což v kombinaci s dobrou světelností a přijatelným ostřením za šera posouvá práci s fotoaparátem i směrem ke ztíženým světelným podmínkám. Překvapivě však přístroj nepoužívá LED umístěnou pod výbojkou blesku k osvícení tmavé scény. K ostření máme ještě jednu poznámku - přístroj indukuje úspěšné zaostření vedle akustického signálu (který lze vypnout) i zezelenáním rámu ostřícího bodu. O neúspěchu pak informuje barva oranžová, jejíž odstín je však blízký zelené, což může vést ke zbytečnému nedorozumění.
PowerShot S1 IS je velice pěkně připraven pro natáčení videosekvencí, při kterém je možné používat i optický zoom a řadu dalších funkcí, jak jsme psali v kapitole ovládání. Canon tak konečně nabízí fotoaparát s možnost pořízení až 60 minut nepřetržitého záznamu, což je v porovnání s ostatními modely této značky znatelný pokrok. V diskuzích se často objevují dotazy na potřebnou rychlost paměťové karty. Při našem testování vyhověly pouze dvě z používaných pěti redakčních karet - IBM/Hitachi MicroDrive (ten obecně vyhovuje natáčení videosekvencí) a Transcend CF 512 MB. Zjistili jsme, že levné CF paměťové karty nezvládají ani zápis při menším rozlišení sekvence, což nás celkem překvapilo. Proto doporučujeme při výběru karty konzultaci s někým, kdo ji již má, nebo vyzkoušení přímo na prodejně. Zvuk při použití optického zoomu je sice někdy v nahrávce slyšet, ale nepůsobí nijak rušivě.

Závěr
Elektronickou zrcadlovku Canon PowerShot S1 IS lze zařadit mezi zdařilé amatérské přístroje. Zákazníka může oslovit účinnou optickou stabilizací, světelným objektivem s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností a výklopným displejem. Obrazová kvalita fotoaparátu je dobrá, podobně jako jeho rychlost, jejíž obecně výborné výsledky degraduje schopnost ostření. Navíc je škoda, že fotoaparát nenabízí vyšší rozlišení hledáčku. Chápeme však, že je vždy potřeba udělat určitý kompromis mezi funkční výbavou a doporučenou cenou, která je pro tento model stanovena na 20 499,- Kč s DPH.
PowerShot S1 IS také jasně ukazuje, že digitální fotoaparáty začínají šlapat na paty digitálním videokamerám. Ještě je však potřeba vyřešit možnost ukládání záznamu v komprimovaném formátu. Již teď je však jasné, že Canon s modelem S1 IS úspěšně pokračuje v nastoupené ultrazoomové cestě, na níž bude mít stále co vylepšovat.
Pokud by vám možnosti použití tohoto fotoaparátu již teď nestačily, můžete k němu dokoupit celou řadu příslušenství, jako je například 0,7x širokoúhlý konvertor, 1,6x telekonvertor či podvodní pouzdro s provozem až do hloubky 40 m.

:: Podrobná specifikace fotoaparátu

:: Porovnání fotoaparátů Olympus C-770UZ, Canon S1 IS a Panasonic FZ10

[-more-]{Další ukázkové snímky}

Ukázkové snímky ke stažení
Na vaše četná přání jsme připravili několik snímků pořízených fotoaparátem PowerShot S1 IS v běžných situacích (u všech snímků je použita ohnisková vzdálenost 380 mm) včetně jedné krátké videosekvence.


čas: 1/800 s, clona: f/5,0, vyvážení barev: slunečno, citlivost 50 ISO (1,5 MB)


čas: 1,6 s, clona: f/8,0, vyvážení barev: automatické, citlivost 50 ISO (1,3 MB)


čas:1/1600 s, clona: f/6,3, vyvážení barev: automatické, citlivost automatická (1,1 MB)


čas: 1/60 s, clona: f/3,5, vyvážení barev: blesk (odpálen), citlivost 50 ISO (1,1 MB)


denní videosekvence ve formátu AVI, 640x480, 30 sn./s (POZOR 14 MB!!!)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: