Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon PowerShot S3 IS: třetí princ přichází
27. června 2006, 00.00 | Společnost Canon nedávno uvedla v pořadí již třetí generaci stabilizovaného EVF ultrazoomu řady S. Poslední model nese označení PowerShot S3 IS a oproti svému předchůdci S2 nabídne rozlišení 6 MPix, objektiv s 12-násobným zoomem, optickou stabilizací obrazu a 2,0" displej. A jaké výsledky podává S3 IS v praxi?
{Základní popis}Velké očekávání vzbuzovala další elektronická zrcadlovka od Canonu - PowerShot S3 IS, kterou oficiálně výrobce představil na letošním americkém veletrhu PMA. Novinka nabídne oproti svému předchůdci S2 IS hned několik zásadních změn. Kromě několika "kosmetických" rozdílů zde máme jednak vetší rozlišení, které narostlo z původních 5,0 MPix na 6,0 MPix. S3 IS dále nabídne rozměrnější displej 2,0" (oproti displeji 1,8", kterým disponovala S2 IS) a v neposlední řadě například také zvýšenou citlivost snímacího čipu, který dovoluje fotografovat na až ISO 800. Stejně jako předchůdce S2 IS, nechybí ani zde optická stabilizace obrazu IS a Canon optika s 12x optickým zoomem. A jak obstál Canon PowerShot S3 IS v našem redakčním testu?
Konstrukce a design
Konstrukčně se jedná o typickou elektronickou zrcadlovku, která svým designem nijak nevybočuje ze zajetých kolejí moderních EVF přístrojů. Tělo aparátu je plastové, přesto však S3 IS nepůsobí nijak tuctově, ale naopak - bytelně a mohutně, přesto však kompaktně. Fyzické rozměry a hmotnost fotoaparátu jsou: 113 x 78 x 76 mm (Š x V x H) a 510 g. Na přední straně je umístěn nápadný objektiv, který se po zapnutí vysune o několik centimetrů. Hned vedle něj leží mohutný bateriový grip, který napomáhá pohodlnějšímu držení fotoaparátu a ve svých útrobách zároveň ukrývá také napájecí akumulátor ve formě čtyř tužkových baterii. V pravém horním rohu přední části leží pomocné asistenční světlo autofocusu. Vlevo nad objektivem je signalizační světlo samospouště (pracující zároveň jako pomocník pro redukci jevu červených očí) a přímo nad objektivem je dvojice otvoru, pod nimiž se ukrývají dva mikrofony pro stereoozvučení videosekvencí. Vlevo pod tubusem naleznete ještě pojistku pro uvolnění ochranného kroužku na konci objektivu, sloužící pro ochranu bajonetu k uchycení předsádek. Stejně jako u předešlého modelu se ani v tomto případě nepodařilo výrobci vyřešit trochu nešťastné řešení krytky objektivu, která se na něj pouze nasazuje, tudíž často se vám bude stávat, že vám z objektivu při manipulaci s přístrojem spadne.
Z levé strany přístroje můžeme vidět dvojici tlačítek pro práci s ostřením (manuální zaostřování a makrorežimy). Kromě nich sem umístil výrobce také konektor výstupu A/V (chráněný pryžovou záslepkou), a reproduktor. Na opačném - pravém boku, jsou pod společnou krytkou konektory napájení a USB. Pod nimi leží plastová dvířka, kam se vkládá paměťová karta (typu SD/MMC). Na spodní straně leží jen plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu a dvířka s pojistkou chránící prostor pro čtyři tužkové AA baterie. Hornímu panelu vévodí vestavěný výklopný blesk. Ten nemá automatickou pojistku, musíte jej tedy vyklápět ručně. Napravo od blesku naleznete kruhový volič expozičních režimů, prstencový volič režimu fotografování a prohlížení snímků, který funguje též jako zapínání přístroje, tlačítko pro aktivaci sériového snímání (samospouště) a prstencový ovladač zoomu, který obsahuje také spoušť.
Zadní strana obsahuje výklopný a otočný LCD displej a velký EVF hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od displeje je sloupec čtyř tlačítek pro nastavení parametrů fotografování (FUNC), změnu citlivostí (ISO), klávesa sdílení a klávesa pro zobrazení/deaktivaci informací na displeji a změnu režimů display/EVF. Kromě čtveřice kláves je zde také čtyřsměrový křížový ovladač a dvojice kláves SET a MENU. Výčet ovládacích prvků zakončuje tlačítko, fungující striktně jako spoušť pro spuštění/vypnutí záznamu videosekvencí.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Canon PowerShot S3 IS pracuje na základě CCD snímače s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 6,0 MPix (fyzické rozlišení je 6,2 MPix). Použitý snímač nám dovoluje fotografovat do maximální velikosti 2 816 x 2 112 bodů, v ostatních velikostech poté: 2 272 x 1 704, 1 600 x 1 200, 640 x 480 bodů. Citlivosti můžeme nastavit na ISO 50, 100, 200, 400 a 800. Ozvučené videosekvence lze zaznamenávat do velikosti VGA, tedy 640 x 480 bodů a frekvencí až 30 snímků za sekundu, ve formátu AVI. Maximální velikost videa je 1 GB. Během natáčení můžeme používat optický zoom a zvuk se zaznamenává ve dvou oddělených kanálech (ve stereo kvalitě).
Objektiv s dvanáctinásobným přiblížením má rozsah ohniskové vzdálenosti od 6 mm do 72 mm (ekvivalent kinofilmu je 36 - 432 mm) a světelnost F2,7 - 3.5 s nejvyšším clonovým číslem F8. Minimální zaostřovací vzdálenost je v klasickém režimu 50 cm. V makro režimu zaostříme od 10 cm a u super makro režimu Canon uvádí minimální vzdálenost pro zaostření 0 cm (což sice můžeme potvrdit, nicméně v praxi je to celkem nepoužitelné, neboť v takovém případě vše silně zastíníte samotným objektivem). Automatické TTL zaostřování pracuje na principu měření kontrastu.
Měření expozice pracuje v režimech celoplošný, bodový (vázané na zvolený bod AF, nebo na střed), se zdůrazněným středem. Časy expozice se pohybují v rozsahu od 15 sekund do 1/3 200 sekundy (dostupný v režimu priority času a v manuálním režimu). Nabídka expozičních režimů zahrnuje plnou automatiku, program (čas a clona se nastavují automaticky, ostatní lze ovlivňovat), poloautomatické režimy s prioritou času a clony a samozřejmě také plně manuální režim a přednastavené režimy. Kompenzaci expozice můžete korigovat v rozsahu +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání pracuje max. rychlostí 2,3 snímky za sekundu. Kromě kreativních režimů můžete zvolit některý ze čtyř základních asistenčních módů na kruhovém ovladači (portrét, krajina, noční scéna, sport) nebo některý z dalších 8 scénických režimů (sníh, pláž, ohňostroj, zdůraznit barvu, zaměnit barvu, noční momentka, interiér, listí). Poslední z možností usnadňující práci s aparátem je funkce pro skládání panoramatických snímků - tzv. Stitch Assist.
Vyvážení bílé barvy nastavuje buďto automatika, nebo můžete využít některou z předvoleb: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H a blesk. Nechybí ani možnost manuální kalibrace vyvážení bílé. Vestavěný blesk pracuje v režimech: auto, zapnuto, vypnuto a má udávaný pracovní rozsah na nejkratším ohnisku 0,5 - 5,2 m a na nejdelším 0,9 - 4 m. V makro režimu má mít rozsah od 30 cm do 50 cm (s nastavenou citlivostí na Auto). Výkon blesku je možno regulovat o +- 2 EV po 1/3 EV krocích. Funkce potlačení červených očí se nastavuje přes menu. Kromě EVF hledáčku nám k fotografování a prohlížení snímků slouží také LCD TFT displej na zadní straně s úhlopříčkou 2" a rozlišením 115 000 bodů. Pro pohodlnější fotografování je vybavený kloubem pro vyklápění a otáčení (lze jej natáčet v rádiusu 315°). Data se ukládají na paměťové karty SD / MMC.
O přenos dat se stará USB 2.0, což umožňuje i přímý tisk pomocí PictBridge. Pro napájení byla použita čtveřice tužkových AA baterií (standardně dodávané články mají kapacitu: 2400 mAh). Optický stabilizátor IS můžete v menu jednak úplně deaktivovat, a nebo lze nastavit jeden ze tří režimů: stabilizovat pouze při fotografování, stabilizovat stále a panorama.
Ovládání a práce v menu
Canon PowerShot uvedete do pohotovostního stavu otočením prstencového voliče, kterým nastavujeme režim fotografování a prohlížení (otočením vlevo - fotíte, otočením vpravo - prohlížíte). Ovladač na zadní straně - v místě, kde se ho palcem při držení dotýkáme, drobnou pojistku, kterou musíte také stisknout. Toto důmyslné řešení eliminuje různá nechtěná přepnutí, otočení. Vypnutí provedete tlačítkem umístěným nahoře - uprostřed tohoto ovladače. Expoziční režimy (scénické i kreativní) nastavujete pomocí kruhového ovladače (viz odstavec popis fotoaparátu). V místě ukazováčku pravé ruky je pochopitelně umístěno tlačítko spouště, které lemuje prstenec optického zoomu. Ten je rozdělen na pomyslné dvě polohy (na každou stranu), ty se rozlišují rozdílným mechanickým odporem - jemnější krokování a výraznější posuny.
Nejběžněji používané funkce můžete ovládat přímo tlačítky, rozmístěnými po těle aparátu. U těch ostatních funkcí (například redukce červených očí, citlivost, vyvážení bílé) budete muset občas zabrousit do menu přístroje. Dvojicí tlačítek na levé straně tubusu objektivu volíte režimy a způsob zaostřování (AF, manuální) a spuštění makro režimu. Režim super-makro aktivujete přidržením tlačítka s ikonkou květiny. Na horní straně - vlevo od blesku umístil výrobce tlačítko pro nastavení režimu záblesku, případně pro pořízení zvukového komentáře. Blesk jako takový musíte vysunout svépomocí, až poté se vám na displeji zpřístupní jeho režimy. Ostatní základní parametry nastavujete klávesami, ležícími na zadní části těla fotoaparátu, kde naleznete tlačítka FUNC, ISO, S, DISP, SET a MENU.
Prvně jmenovaná - klávesa Func, umožňuje měnit základní nastavení expozičních parametrů: kompenzace expozice, vyvážení bílé barvy, barevné filtry (normální, živé, sépie, černobílé, pozitiv, pleťový tón světlý, pleťový tón tmavý, živá modrá, živá zelená, živá červená, vlastní barva), bracketing (WB a AF), kompenzace blesku, měření expozice, velikost videa a frekvence snímkování, velikost snímků. Druhou klávesou měníme citlivost (ISO), třetí tlačítko slouží pro přímý tisk a sdílení snímků a čtvrtou klávesou přepínáme mezi režimem displeje a EVF hledáčku a zároveň s ní zobrazíme informace na displeji, včetně živého histogramu a asistenční mřížky. Křížový ovladač slouží pro pohyb v menu, případně pro prohlížení fotografií. Poslední dvojice kláves Set a Menu slouží pro potvrzování vybraných voleb a jako vstupní brána do struktury menu.
Tlačítko Menu nám zpřístupní hlavní strom menu, které se rozděluje do tří hlavních záložek (Fotoaparát, Nastavení a Přizpůsobení). Záložka "Nastavení" nabízí synchronizace blesku (na 1. nebo 2. lamelu), pomalou synchronizaci, režimu redukce červených očí, sériového snímání, samospoušť, bodového měření expozice (střed, nebo svázané s bodem AF), zvětšení středu při manuálním ostření, režim AF, pomocné světlo AF, digitálního zoom, prohlížení snímků po jejich expozici, automatické převrácení obrazu, režim stabilizace, konvertor, interval měření, uživatelské zobrazení, přímý přístup, uložení nastavení. V záložce "Setup" je pak nastavení parametrů zvuku (ztlumení, hlasitost, audio), jas LCD, úsporný režim, časové pásmo, datum/čas, formátování, číslo souboru, vytvoření složky, automatická rotace, jednotky vzdálenosti, jazyk, videosystém, metoda tisku, reset. Poslední záložka "Přizpůsobení" umožňuje provádět změny jako: téma, úvodní obrázek, uvítací tón, zvuk kláves, zvuk samospouště, zvuk závěrky.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Canon PowerShot S3 IS fotografuje na pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. První tři citlivosti: ISO 80, 100 a 200, nenaznačují prakticky žádný šum, který by rušil vizuální dojem z fotografií. Následující citlivost ISO 400 již zobrazuje dosti znatelný šum, který zasahuje i do detailů. Nemá však výrazné kontury, tudíž takto pořízené snímky mohou být v případě potřeby stále použity, lépe však jen coby zmenšené náhledy - například pro webové prezentace. V případě citlivosti ISO 800 již je šum velice výrazný a to s dosti ostrými hranami, takže působí velice rušivě i v případě zmenšenin. Fotografie pořízené na nejvyšší citlivost již jsou v praxi nepoužitelné a ani v grafických editorech toho s nimi moc nenaděláte. V celkovém hodnocení redukce šumu dosahuje Canon PowerShot S3 IS průměrných výsledků. Je sice chvályhodné, že výrobce navýšil oproti předešlému modelu nejvyšší citlivost z ISO 400 na ISO 800, v tomto případě se to však naprosto míjí účinkem.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. V umělém osvětlení můžeme použít některý z bohaté nabídky předdefinovaných režimů: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H a blesk. Nechybí zde ani možnost manuálního nastavení vyvážení bílé barvy.
Model S3 IS udělal kromě všech již popsaných inovací velký krok především právě v případě kvality snímků. Oproti předešlému typu S2 IS, můžeme u "es-trojky" pozorovat znatelně ostřejší a kontrastnější snímky (samozřejmě především díky snímači s vyšším rozlišením). Na snímcích se sice projevují negativní známky jako moiré nebo chromatické aberace, ale také tyto vady jsou opět o něco méně výrazné, než tomu bylo v případě S2 IS. Na nejkratším ohnisku je patrné soudkovité zkreslení, které spolu s rostoucím ohniskem mizí. Neostrost v rozích mírně ubývá. Vinětace je mizivá. Snímky jsou barevně vyvážené, s věrným podáním.
Canon PowerShot S3 IS v praxi
Mezi posunutím ovladače pro zapnutí přístroje a pořízením prvního snímku uplynou přesně 2 sekundy, což je dobrá hodnota na tuto třídu aparátů. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tedy menší než 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,7 sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá rovnou 1 sekundu, opačně (z nejdelšího na nejkratší ohnisko) je tato doba ještě o 0,2 sekundy kratší (0,8 s), což je opět velmi dobrý parametr (vezmeme-li v úvahu rozsah zoomu). Ovládání zoomu je velmi plynulé a rozděluje se do několika desítek malých kroků (cca 40 kroků). Prstenec reaguje přitom velice citlivě a záleží na tom, jakou silou na něj zatlačíte. Celý prstencový ovladač optického zoomu uvádí do pohybu dvojici zoomovacích motorků. Při slabém stisku posunete zoom o malý kousek, silnější stisk jej vychýlí podstatně více. LCD displej má relativně rychlou odezvu, zpoždění zde sice nepatrné je, ale lze jej bez problému tolerovat. Během natáčení videosekvencí lze používat také zoom a stejně tak funguje optická stabilizace. Automatické měření expozice pracuje přesně a spolehlivě, stejně tak tomu je i v případě automatického ostření, které patří bezpochyby k silným stránkách fotoaparátu. Celkem mile překvapil i režim Super-makro, který skutečně funguje v podstatě i při nulové vzdálenosti (viz třetí obrázek "tužky" v super-makru). Ale musíte v tomto případě brát v úvahu, že si silně zacloníte samotným objektivem (o riziku upatlání čočky ani nemluvě).
Při samotném fotografování oceníte zejména rychlost autofocusu, stejně tak je velice praktická vysoká rychlost zoomu (přeostříte z nejmenšího na nejdelší ohnisko již za sekundu). Automatické ostření však občas má problémy při zhoršených světelných podmínkách, a to i přesto, že mu pomáhá silné asistenční světlo AF. Nicméně toto je jev, nijak ojedinělý pro tuto kategorii fotoaparátů. Příjemný je dostatečně velký EVF hledáček, se kterým se exponuje opravdu pohodlně. Naopak výtku si zaslouží displej, který je jednak stále poměrně malý (což je ovšem cena za velký EVF hledáček), ale předně by si zasloužil vyšší rozlišení a především o poznání vyšší jas. Pokud totiž fotografujete na přímém světle, vizuální vjemy s displeje mohou být dosti matoucí a zavádějící. Například můžete mít pocit, že fotografie jsou stále příliš podexponované a zvýšením kompenzaci expozice nechtěně budoucí snímek již předem přepálíte. Při fotografování na slunci je proto lépe spolehnout se na elektronický hledáček a zároveň si pro kontrolu zapnout funkci histogramu. Při namáčknutí spouště se zobrazování scény na displeji zastaví na zlomek sekundy, což je poměrně dobré. Ovládání může být pro lidi s většími prsty trochu problém, vzhledem k velikosti přístroje a malým rozměrům ovládání (především tlačítko pro zapínání). Celkově se jedná o pohotový přístroj, který se za své pracovní rychlosti rozhodně nemusí stydět. Příjemné je také použití kamery, kterou spouštíte přímo k tomu určeným tlačítkem a navíc máte možnost fotografovat i v průběhu natáčení (bez nutnosti přepínání režimů).
Závěr
Elektronická zrcadlovka S3 IS nabízí dobrou volbu pro náročnější amatérské uživatele. Přístroj disponuje dostačujícím rozlišením, širokým rozsahem zoomu (12x), slušnou pracovní rychlostí a nehlučným provozem. Na druhou stranu oproti předešlé verzi S2 IS se příliš změn neudálo a také můžeme u novinky najít i několik nedostatků (displej, ovládání, ruční vyklápění blesku), to je však dobře kompenzováno zase o něco lepší celkovou kvalitou výsledných snímků. Majitelé PowerShotu S2 IS nemusí litovat a hned měnit své přístroje za novější model, ale novinka "es-tři" určitě najde spoustu nových zájemců. Canon PowerShot S3 IS již je na pultech prodejen a to za přibližnou cenu, pohybující se pod hranicí 15 000 Kč (včetně DPH).
:: Srovnání fotoaparátů: Canon S3 IS vs Sony DSC-H2 vs Kodak Z612 vs Panasonic FZ7
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014