Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon PowerShot S5 IS – stabilizovaný ultrazoom v praxi
12. července 2007, 00.00 | Nedávno představený ultrazoomový EVF kompakt Canon PowerShot S5 IS dostal oproti předchůdci větší rozlišení - 8 MPix. Nový je také displej s větší úhlopříčkou i rozlišením. Samozřejmě Canon nezapomněl do fotoaparátu integrovat nejnovější obrazový procesor Digic, který je nyní již ve verzi III. Podívejme se, jak dopadl v redakčním testu.
{Popis a konstrukce}Nedávno představený ultrazoomový EVF kompakt Canon PowerShot S5 IS dostal oproti předchůdci větší rozlišení - 8 MPix. Nový je také displej s větší úhlopříčkou i rozlišením. Samozřejmě Canon nezapomněl do fotoaparátu integrovat nejnovější obrazový procesor Digic, který je nyní již ve verzi III. Podívejme se, jak dopadl v redakčním testu.
Konstrukce a design
Konstrukce odpovídá klasické koncepci EVF kompaktů. Na přední straně je umístěn tubus objektivu, který se po zapnutí vysune o několik centimetrů, a vystouplý bateriový grip, který umožňuje lepší držení fotoaparátu. V pravém horním rohu přední části je umístěno pomocné světlo automatického zaostřování. Nad objektivem se nacházejí dva mikrofony pro stereo ozvučení video sekvencí. Nalevo od objektivu je malý LED indikátor samospouště, který zároveň pracuje jako zdroj světla pro redukci jevu červených očí. Na konci tubusu objektivu je pak krytkou chráněný bajonet pro uchycení předsádek. Jeho kovová záslepka se uvolňuje pojistkou umístěnou nalevo pod objektivem.
Na levé části tubusu objektivu najdeme dvě tlačítka pro aktivaci manuálního zaostřování a makro režimu. Levý bok těla fotoaparátu poskytuje prostor reproduktoru. Na pravém boku jsou pod společnou krytkou umístěny konektory A/V a USB. Pod samostatnou krytkou je konektor napájení. Na spodní straně je umístěn kovový závit pro stativ, který je bohužel mimo osu objektivu, a plastová dvířka s pojistkou, chránící prostor pro čtyři tužkové AA baterie a paměťovou kartu. Nad objektivem na horní straně se nachází vestavěný výklopný blesk, který nemá příliš velký zdvih. Vyklápí se ručně, bez nutnosti stisknout pojistku. Napravo od něj je pak kruhový volič expozičních režimů, prstencový volič režimu fotografování a prohlížení snímků, který funguje zároveň jako zapínání přístroje, tlačítko pro aktivaci sériového snímání a prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je spoušť. Zcela vlevo máme tlačítko sloužící pro nastavení režimu blesku.
Zadní strana nabízí výklopný a otočný LCD displej (lze otočit o 180° vlevo a rotovat o 270°), nad kterým je vystouplý EVF hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od displeje najdeme řadu tří tlačítek pro nastavení parametrů fotografování a ovládání displeje. Zajímavostí je tlačítko, které funguje jako spoušť pro video sekvence. Je umístěno napravo od hledáčku a je zvýrazněno červenou tečkou uprostřed. V pravém horním rohu figuruje křížový ovladač a tlačítka pro aktivaci menu a potvrzovací tlačítko. Tlačítko pro tisk je v levém horním rohu.
Plastové tělo je dobře zpracováno a velmi dobře sedí v ruce. Šířka fotoaparátu je 117 mm, výška 80 mm a hloubka 77,7 mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je cca 450 g. S bateriemi a kartou to činí cca 540 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 8 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Díky němu můžeme fotografovat snímky s rozlišením 3264 x 2448, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů s citlivostí ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600 ve formátu JPEG. Video sekvence se stereo ozvučením mohou mít rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 a 15 sn/s. Jejich délka je limitována velikostí paměťové karty, maximálně však mohou mít 4 GB nebo délku maximálně 1 hodinu. Při časech delších než 1,3 s se uplatňuje softwarová redukce šumu.
Objektiv Canon Zoom Lens nabízí 12x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6 mm do 72 mm (ekvivalent kinofilmu je 36 - 432 mm). Světelnost je F2,7-3,5. Elektronický EVF hledáček s úhlopříčkou 0,33" a 115 000 body nabízí 100% pokrytí scény a možnost dioptrické korekce -5,5 až +1,5 D. Automatické TTL zaostřování umí pracovat od 50 cm na nejkratším ohnisku a 90 cm na nejdelším. V makro režimu je rozsah 10 - 50 cm, a pokud aktivujeme Super Makro režim, tak můžeme zaostřovat od 0 cm (v praxi však hrozí znečištění nebo poškození objektivu, resp. také velká ztráta světla zastíněním hranou objektivu). K dispozici je i možnost manuálního zaostřování. Zkratka IS (Image Stabilizer) napovídá, že se tento fotoaparát řadí do kategorie stabilizovaných ultrazoomů. Optická stabilizace zde pomocí pohybu čoček pracuje ve dvou různých režimech, stejně jako jsme zvyklí od konkurence. Nejúčinnější režim stabilizace pracuje pouze v době expozice snímku a druhý, méně účinný, ale uživatelský příjemnější režim stabilizuje obraz i během namáčknutí spouště, tzn. při komponování záběru.
V závislosti na expozičním režimu se čas expozice může pohybovat od 1/3 200 s do 15 s. Expozici může nastavit sám uživatel pomocí manuálního režimu a poloautomatických režimů s prioritou času a clony, nebo lze využít automatického měření (na výběr je klasický automatický režim, plná automatika a mnoho scénických režimů). Měření světla probíhá poměrově, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. K dispozici je také kompenzace automatické expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 1,5 snímků až do zaplnění paměťové karty. K dispozici je rychlost cca 0,9 sn/s, kde se během fotografování na displeji zobrazuje snímaná scéna a pracuje automatické zaostřování. U běžného sériového snímání se zobrazují jen pořízené snímky.
Vyvážení bílé barvy může nastavit automatika nebo sám uživatel pomocí několika přednastavených hodnot (den, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H) a manuálního měření. Dosah vestavěného blesku je na nejkratším ohnisku cca 0,5 - 5,2 m a na nejdelším ohnisku cca 0,9 - 4 m. V makro režimu 0,3 - 0,7 m. Kompenzaci zábleskové expozice lze regulovat o +-2EV po 1/3 EV krocích. Pokud nám nestačí blesk vestavěný, můžeme připojit i externí. Patice podporuje i systémové blesky Canon Speedlite.
LCD TFT displej na zadní straně je vyroben z nízkoteplotního polykrystalického křemíku, nabízí úhlopříčku 2,5" a disponuje 207 000 zobrazovacími body. Data se ukládají na paměťovou kartu SD, SDHC nebo MMC. Do počítače se přenášejí pomocí USB 2.0, díky kterému můžeme realizovat i přímý tisk bez přítomnosti počítače pomocí PictBridge (kompatibilní i s Canon Direct Print a Bubble Jet Direct). Využít můžeme i video výstup ve formátech PAL a NTSC. Menu nabízí možnost volby českého jazyka. O napájení se starají 4 tužkové AA baterie.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Fotoaparát se zapíná otočením prstencového voliče, kterým nastavujeme režim fotografování a prohlížení. Ovladač má pojistku (v místě, kde se ho palcem při běžném držení dotýkáme), bez které se neotočí. Pro vypnutí přístroje je zde pro tento účel tlačítko umístěné uprostřed tohoto ovladače, které musíme nechat stisknuté určitou dobu, nereaguje na pouhé jednorázové stisknutí. Prstenec pro ovládání zoomu je na přední straně gripu a je velmi dobře vyřešen. Na každou stranu nabízí dvě polohy, rozlišené rozdílným mechanickým odporem. Po menším otočení ovladače bude zoomování pomalejší, a díky tomu bude jednodušší i jemné nastavení požadovaného ohniska, posunutí do krajní polohy umožní přezoomovat na druhý konec během relativně krátké doby.
Vzhledem k zaměření na náročnější uživatele je velká část nastavení přístupná přes tlačítka, která jsou rozmístěna po těle fotoaparátu. Na levé straně tubusu objektivu se nacházejí dvě tlačítka sloužící pro nastavení zaostřování. První aktivuje manuální režim a druhé nastavuje makro režim (stisknutím) a super makro režim (podržením). Na horní straně přístroje, nalevo od vestavěného blesku je tlačítko pro nastavení režimu záblesku, případně pro pořízení zvukového komentáře snímku. Samo o sobě neslouží pro vysunutí blesku, to musíme udělat ručně. Tlačítko Func. napravo od displeje na zadní straně slouží pro nastavení vyvážení bílé, barevného filtru (živé barvy, neutral, sepia, černobílý, pozitivní film, světlý tón pleti, tmavší tón pleti, živá modrá, živá zelená, živá červená a uživatelský), bracketingu, kompenzace zábleskové expozice, oblasti měření expozice, kvality video sekvencí a rozlišení snímků. Kompenzaci expozice provádíme stisknutím horní části křížového ovladače a pro nastavení citlivosti je zde speciální tlačítko napravo od displeje.
Tlačítko Menu nabízí nastavení oblasti zaostření, digitálního zoomu, synchronizace blesku (na 1. nebo 2. lamelu), synchronizace s dlouhým časem expozice, režimu redukce červených očí, samospouště, bodového měření expozice, automatické citlivosti, zvětšení středu při manuálním ostření, režimu AF, pomocného světla AF, zobrazení snímků po jejich expozici, režimu stabilizace apod. V záložce Setup je pak nastavení parametrů zvuku (úroveň mikrofonu, filtr větru, vzorkovací frekvence), zvuků fotoaparátu, jasu displeje, úsporného režimu, data, automatického otáčení snímků, stabilizace obrazu, nasazení konvertoru na objektiv.
Na další záložce lze nastavit zvuky, jas displeje, úsporu energie, čas, datum, číslování souborů, formátování paměťové karty, vytvářet složky, nastavit i jednotky vzdálenosti, jazyk, formát video výstupu a metodu tisku.
Kvalita snímků
Zvýšení rozlišení oproti předcházejícímu modelu bylo marketingovou nutností. Posun ze 6 na 8 MPix je však znát na hustotě snímacích buněk, která je na snímači 1/2,5" velká. Na nejmenší citlivosti jsou snímky velmi dobré, velmi drobný šum je pozorovatelný pouze při maximálním zvětšení. Až do citlivosti ISO 200 jsou snímky dobře použitelné. Na ISO 400 je již šum silnější. Canon zde volil cestu zachování šumu, díky čemuž mají snímky i velmi dobrou úroveň detailů. Nedočkáme se zde silnějších zásahů softwarové redukce šumu. Rostoucí citlivost pak přináší ještě vyšší úroveň šumu, přičemž maximum je ISO 1600. Zde jsou však již snímky citelně zasažené šumem.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje spolehlivě. Pokud se nám výsledky nezdají, hlavně v žárovkovém osvětlení, máme k dispozici přednastavené hodnoty nebo manuální měření (pomocí bílé nebo šedé plochy).
Výhodou vyššího rozlišení je však velké množství detailů, které jsou na snímcích zachyceny, zejména ve středu obrazu. Zde je ostrost nejvyšší. Celkově lze objektiv označit za kvalitní. Ostrost v rozích je sice slabší, ale stále je snímek použitelný. Chromatická aberace je tu v mezích normálu a soudkovité zkreslení je přijatelné. Velmi slušná je i ostrost na nejdelším ohnisku, není sice tak dobrá jako na nejkratším ohnisku, ale obraz zde zase netrpí žádným zkreslením (soudkovitost mizí s rostoucím ohniskem).
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power (nemusíme jej dlouze držet, stačí stisknout) do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,6 s. Tento čas je velmi dobrý, některé konkurenční fotoaparáty překračují i 3 s. V zapnutém stavu, po stisknutí nenamáčknuté spouště pořídí snímek po cca 0,1 s. To je opět velmi dobrá hodnota. Fotoaparát je tedy velmi pohotový. Zpoždění při namáčknuté spoušti (kdy má fotoaparát zaostřeno) je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Při zobrazování scény na displeji i v hledáčku je pouze minimální zpoždění. Z nejkratšího ohniska na nejdelší přezoomujeme za necelou sekundu. Přesun je to bleskurychlý a zároveň se nemusíme bát, že bychom nezvládli jemné krokování, kdy chceme pouze upravit kompozici. Prstencový ovladač zoomu má více poloh. Pokud jej posuneme málo, zoomování je pomalé a plynulé. Pokud jej posuneme "na doraz", zoomování je velmi rychlé. Celý rozsah zoomu je rozdělen na několik desítek kroků, cca 30. Krokování není zcela jemné, ale po chvilce tréninku jde všechno hladce.
Automatická expozice pracuje velmi dobře a lze se na ni spolehnout i na kontrastních scénách, kde se snaží chovat neutrálně. Neupřednostňuje tedy ani stíny nebo světla.
Objektiv se nezměnil již delší dobu a používal se i v předchozích modelech. Vyhnul se však současnému trendu širokoúhlých počátečních ohnisek. Pokud tedy chceme využívat širší úhly záběru, musíme dokoupit příslušný konvertor, který se na objektiv nasadí.
Mezi velké výhody S5 IS patří výklopný a otočný displej, který nám dovoluje fotografovat i z netradičních pozic, jako například od země, nad hlavou apod. Pokud má uživatel vážnější ambice, může k fotoaparátu připojit externí blesk, jak manuální, tak i systémový od Canonu, kde získá výhodu přesného automatického TTL měření scény pro stanovení správné intenzity záblesku. Další velkou výhodou je dvojice mikrofonů pro stereo ozvučení video sekvencí.
Velkým lákadlem může být i makro "od 0 cm", ale musíme si uvědomit jeho rizika. Nulová vzdálenost je nepoužitelná jednak proto, že musíme chránit objektiv před znečištěním a poškozením, ale také proto, že si objektivem zastíníme fotografovaný předmět, a tím si výrazně prodloužíme čas expozice. Pak nám hrozí rozmazání snímku, což nemusí zachránit ani optická stabilizace obrazu. Ideální je tedy být cca 2 cm od fotografovaného objektu.
Závěr
Canon PowerShot S5 IS je vhodný pro náročnější fotoamatéry, kteří se nechtějí nosit s DSLR zrcadlovkou, starat se o výběr a výměnu objektivů, ale zároveň požadují univerzální přístroj. Jedinou vadou na kráse je delší počáteční ohnisko (36 mm ekv. kinofilmu). Na druhou stranu kvalita obrazu je velmi dobrá a fotoaparát nabízí i příjemné "vychytávky", jako je otočný a výklopný displej nebo stereo ozvučení videa.
::Technická specifikace Canon PowerShot S5 IS
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014