Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon PowerShot S80 - nadupaný stylový kompakt v praxi
21. února 2006, 00.00 | Jedním z pokročilejších kompaktů ve stáji Canonu je model PowerShot S80, který uživatelům kromě originálního černého designu nabízí také vysoké rozlišení 8 Mpix, čtyřnásobný optický zoom, velký displej, videa s rozlišením až 1 024 x 768 bodů a možnost manuálního nastavení mnoha parametrů. Jak dopadl v testu?
{Popis a konstrukce}Jedním z pokročilejších kompaktů ve stáji Canonu je model PowerShot S80, který uživatelům kromě originálního černého designu nabízí také vysoké rozlišení 8 Mpix, čtyřnásobný optický zoom, velký displej, videa s rozlišením až 1 024 x 768 bodů a možnost manuálního nastavení mnoha parametrů. Jak dopadl v testu?
Konstrukce a design
Tento fotoaparát se od konkurence odlišuje nejvíce stylový designem, kterému vévodí černá barva. Leskle černá je celá přední strana, kde je posuvný kryt sloužící k ochraně a zapínání přístroje. Zbytek těla má matně stříbrnou barvu, kromě černého proužku přes levý bok a horní stranu, kde se střídá s proužkem z imitace kůže. Ten se line přes pravý bok až na spodní stranu. Polovinu přední části tvoří posuvná krytka, kterou se zároveň také zapíná fotoaparát. Po jejím úplném odsunutí se vysune objektiv, díky čemuž se tloušťka fotoaparátu téměř zdvojnásobí. Nad objektivem je průzor optického průhledového hledáčku, interní blesk a asistenční dioda automatického zaostřování.
Na horní straně nalezneme pouze černé tlačítko spouště. Na pomezí pravého boku a zadní strany je netradičně umístěný ovladač expozičních režimů a plastovou krytkou chráněné konektory A/V a USB. Závit stativu (není v ose objektivu) je umístěn na spodní straně, spolu s dvířky prostoru baterie a paměťové karty.
Dominantou zadní strany je bezesporu velký displej, nad kterým je poměrně malý optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu (bez možnosti dioptrické korekce). Nalevo od hledáčku jsou na zakulaceném přechodu zadní a horní strany dvě tlačítka sloužící pro nastavení sériového snímání, tisku snímků apod. V pravé části zadní strany je menší výstupek, na kterém je umístěn křížový ovladač. Ten kromě možnosti ovládání ve čtyřech směrech (pomocí stisknutí) umožňuje i otáčet kolečkem, které je okolo středového tlačítka. V praxi tak můžeme ovládat více parametrů pomocí jednoho ovladače. V jeho okolí je několik dalších tlačítek a v pravém horním rohu nalezneme kolébkový ovladač zoomu.
Povrch fotoaparátu je z větší části kovový. Plastové jsou pouze dílčí součásti. Fotoaparát je to stále kompaktní, ale nesnaží se být miniaturní. Díky velkému displeji, většímu množství tlačítek a jistým ústupkům designu jsou rozměry těla vypnutého přístroje 104 x 57 x 38,8 mm. Hmotnost je cca 225 g bez výbavy.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
CCD snímač použitý v tomto modelu má efektivní rozlišení 8 MPix a úhlopříčku 1/1,8". Citlivost je nastavitelná na ISO 50, 100, 200 a 400. Snímky se ukládají v rozlišení 3 264 x 2 448, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG s různými stupni komprese. Pro zpracování obrazu je zde obrazový procesor DIGIC II, kterým je vybavena celá produktová řada fotoaparátů od nejlevnějších kompaktů až po profesionální zrcadlovky. Snímkům můžeme nastavit úroveň kontrastu, saturace a ostrosti ve třech různých krocích pomocí vlastního nastavení efektů. Kromě toho máme přednastavené efekty pro živé a neutrální barvy, rozostření, sépii a černobílou fotografii. Ozvučené videosekvence můžeme ukládat v rozlišení až 1 024 x 768 (s frekvencí 15 sn./s), 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 (s frekvencí 30 nebo 15 sn./s) bodů ve formátu AVI. Natáčet můžeme až do zaplnění paměťové karty.
Objektiv s rozsahem ohniskové vzdálenosti od 5,8 do 20,7 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 100 mm) má světelnost F2,8 - 5,3. Počátek rozsahu ohniska je tedy poměrně širokoúhlý. Konstrukce objektivu obsahuje 8 členů v 7 skupinách. Automatické TTL pasivní zaostřování porovnává kontrast na 9 bodech. Zaostřovat můžeme pomocí všech 9 bodů (automatika vybere ten správný) nebo jednoho bodu. Ten může být nejen ve středu záběru, ale také v jeho okolí. Nastavitelných bodů je pro tento režim cca 231. Nechybí ani možnost manuálního zaostřování. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 1 cm.
Měření expozice pracuje celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově, přičemž ostřící bod může být svázaný s ostřícím. K dispozici máme i kompenzaci automatické expozice o +-2 EV p o1/3 EV krocích. Pro lepší práci je k dispozici i živý náhled histogramu. Čas expozice lze nastavit od 1/2 000 s do 15 s. Při expozicích delších než 1,3 s se automaticky uplatňuje softwarová redukce šumu. Režimů expozice máme na výběr nepřeberné množství a samozřejmě mezi nimi nechybí ani manuální režimy s prioritou času a clony a plně manuální režim. Sériové snímání pracuje rychlostí až 2,4 sn./s až do zaplnění paměťové karty.
Vyvážení bílé barvy nabízí zvolit jednu z přednastavených hodnot: den, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H a pod vodou. Pokud si nejsme jisti, tak si můžeme nechat bílou nastavit od automatiky. Nechybí ani možnost manuálního měření podle bílé nebo středně šedé plochy. Vestavěný blesk umí pracovat v režimu synchronizace s dlouhým časem, redukce jevu červených očí i synchronizovat záblesk na druhou lamelu (na konec expozice). Výkon můžeme regulovat ve 13 stupních (+- 2 EV po 1/3 EV krocích). Dosah blesku je udáván na 55 cm - 4,2 m na nejkratším ohnisku a 2 m na nejdelším ohnisku. Rychlost X-sync synchronizace je až 1/250 s. K fotoaparátu můžeme připojit i externí blesk Canon HF-DC1, což je speciální blesk pro digitální kompakty od Canonu.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 115 000 bodů. Jas displeje si můžeme nastavit na 15 různých úrovní. Konektivitu s počítačem zajišťuje USB 2.0, který podporuje i standard PictBridge (přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače). Jako záznamové médium se používají SD karty. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor. V menu si kromě jiného můžeme zvolit i český jazyk.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Fotoaparát se zapíná posunutím krytky přední strany. Vypínání funguje opačně. O kousek posuneme přední krytku směrem k objektivu, který se automaticky zasune a poté nám pojistka dovolí krytku posunout dále. Ovládání je podobné tomu, co mají ostatní kompakty od Canonu, ale v detailech se liší. Nejmarkantnější změnou je otočný křížový ovladač, který pracuje klasicky čtyřsměrově a zároveň s ním můžeme otáčet okolo středu. To slouží pro rychlé nastavení času expozice a clony v manuálním režimu nebo pro manuální zaostřování. V automatických režimech otáčením nastavujeme kompenzaci expozice (po stisknutí příslušného tlačítka) a při prohlížení snímků listujeme fotografiemi zároveň se zobrazeným datem a časem jejich pořízení. Tlačítky v okolí křížového ovladače nastavíme zaostřovací bod a kompenzaci expozice. Tlačítky samotného ovladače pak změníme citlivost snímače, nastavíme makro režim, zvolíme režim vestavěného blesku, nebo aktivujeme manuální zaostřování.
Stejně jako u všech ostatních kompaktů Canonu nastavujeme určité parametry tlačítkem Func, které je zde umístěnu uprostřed křížového ovladače. Po jeho stisknutí se dostaneme do menu, které se promítá zároveň se snímanou scénou. Zde nastavíme vyvážení bílé barvy, barevné efekty, bracketing, oblast měření expozice, stupeň kompresi JPEG a rozlišení snímků. Dvě tlačítka nalevo od hledáčku umožňují nastavit sériové snímání, nebo rychle změnit rozlišení snímků. Tlačítku zcela vlevo, kterým implicitně měníme rozlišení, můžeme naprogramovat v menu jinou funkci pomocí nastavení "tlačítka přímého přístupu".
Zbývající parametry se nastavují v menu, které se vyvolává stejnojmenným tlačítkem. Zde nastavíme synchronizaci blesku na 2. lamelu, redukci jevu červených očí pomocí předzáblesku, samospoušť, svázání ostřícího bodu s bodem měření expozice, zvětšení středu scény při manuálním ostření, pomocné světlo AF, digitální zoom, zobrazení pomocné mřížky na displeji, histogram, intervalové snímání, funkci tlačítka "přímého přístupu" (rozlišení, vyvážení bílé, barevné efekty, oblast měření světla, blokování AE, blokování AF, vytvoření složky) a uložit si aktuální nastavení. V druhé složce menu nastavíme zvuky, jas LCD displeje, čas, datum, číslování souborů, automatické otáčení, jazyk (lze nastavit češtinu), jednotky, formát videovýstupu (PAL, NTSC), nebo zde můžeme formátovat kartu a vytvářet složky. Poslední, třetí, záložka slouží pro nastavení grafického téma, barev, zvuku spouště apod.
Kvalita snímků
Na rozdíl od některých modelů konkurence se Canon zatím nepustil do používání vyšších citlivostí u kompaktů a tak se zde setkáme s maximálně ISO 400. Na nejnižší citlivosti ISO 50 se můžeme těšit na vynikající snímky téměř bez šumu. Podobně je to i u následující citlivosti, ISO 100. Na snímcích pořízených s touto citlivostí jsou patrné pouze velmi slabé stopy po šumu, které nám v praxi příliš vadit nebudou. Citlivost ISO 200 přináší již pozorovatelný šum, který o sobě dá vědět po přiblížení snímku 1:1. Snímky zde již lehce ztrácejí kresbu, ale stále jsou dobře použitelné. Citlivost ISO 400 přináší silnější šum, který může být u jednolitých ploch (obloha nočního záběru) patrný i na zmenšeném snímku. Stále však můžeme se snímkem pracovat (odstranění šumu v PC, zmenšení, doostření) a výsledkem může být stále velmi dobrý zmenšený snímek pro publikování na displeji počítače, tzn. i internetu. Celkově je míra šumu srovnatelná s lepším průměrem, kterého dosahuje konkurence.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě za většiny světelných podmínek. Stejně jako většina digitálních fotoaparátů však selhává v žárovkovém osvětlení, kde je lepší nastavit příslušnou předvolbu. K dispozici máme také manuální měření, které pracuje velmi dobře.
Jak bylo řečeno u hodnocení šumu, tak fotoaparát nabízí kvalitní snímky s dobrou kresbou a s množstvím zachycených detailů. Výhodou je sice "širokoúhlost" objektivu, ale to s sebou přináší i méně milé důsledky, jako je například ztráta ostrosti v rozích. Ta je zde na nejkratším ohnisku patrná, naštěstí jen v malé oblasti u rohů snímku. Okolo středu snímku není patrná prakticky žádná chromatická aberace, ta se projevuje spíše u krajů snímku typickými fialovými a zelenými konturami. Vinětace je pouze v nejzazších rozích a je v rámci normálu. S rostoucím ohniskem neklesá ostrost tak jak jsme čekali. Ztráta je pouze minimální. Na druhou stranu zcela zmizí soudkovité zkreslení, které nejmenší ohnisko mělo a v rozích je opět kresba. Fotoaparát celkově podává lehce nadprůměrné výkony.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power uplyne do pořízení prvního snímku cca 2,2 s, což je poměrně dobrý výkon. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,5 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1,5 s. Ovládání zoomu je rozděleno na 8 kroků. Během natáčení videosekvence nelze zoomovat pomocí objektivu, ale pouze digitálně.
Automatické zaostřování je spolehlivé, stejně jako expoziční automatika. Ta dělá jasné snímky, které již téměř nevyžadují úpravu jasu v počítači. Zpoždění displeje je pouze minimální. Při namáčknutí spouště se zobrazování scény pouze na okamžik zastaví. Jedinou výhradu k displeji máme k jeho rozlišení. Mohlo by být o něco větší. K jednoduchosti ovládání přispívá i přítomnost českého menu.
Fotoaparát nabízí manuální nastavení mnoha parametrů, které je zpříjemněno ovládáním pomocí otočného voliče. Můžeme s ním poměrně rychle manuálně zaostřovat, což nám ještě ulehčuje možnost zvětšení středu scény.
Jedná se o poměrně univerzální fotoaparát. Manuální nastavení a širokoúhlý objektiv jsou jednoznačně příjemné, ale nevýhodou je nejdelší ohnisko, které má pouze 100 mm (ekvivalent kinofilmu). Jako příslušenství si ale můžeme dokoupit 2,0x telekonvertor TC-DC10 nebo 0,8x širokoúhlý konvertor WC-DC10. K dostání je i speciální podvodní pouzdro WP-DC1 do hloubky až 40 m.
Závěr
Canon S80 se jeví jako velmi příjemný fotoaparát, který potěší své majitele kromě jiného také neotřelým designem. Širokoúhlé fotografování je však vyváženo poměrně krátkým nejdelším ohniskem. Mnoho manuálních funkcí dělá z fotoaparátu dobrý nástroj pro kreativní amatéry, kteří také chtějí využít vysokého rozlišení ať již pro tisk nebo pro úpravy na počítači. Kvalita snímků je na odpovídající úrovni. Maloobchodní doporučená cena (cena stanovena českou pobočkou Canon) je stanovena na 18 999 Kč s DPH. V maloobchodech se však reálná cena pohybuje na menší úrovni.
::Technické parametry Canon PowerShot S80
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014