Canon PowerShot S95 – test a recenze - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Recenze - fotoaparáty

Canon PowerShot S95 – test a recenze

s95_titulni

1. března 2011, 00.00 | Vylepšená verze nápaditě řešeného a výkonného kompaktu kapesní velikosti. Výrobce zachoval vše, co se osvědčilo u modelu S90, a zlepšil především ovladatelnost – S95 má vyšší míru ručního ovládání. Změna je také u natáčení videoklipů, které je možno pořizovat v HD kvalitě. K dispozici je systém HS a bez zajímavosti není ani fakt, že tento přístroj byl jako první kompakt Canon vybaven hybridní technologií optické stabilizace obrazu.



Oblíbený ovládací prstenec na objímce objektivu, který se poprvé objevil u předchozího modelu S90, byl zdokonalen tak, aby nabídl ještě větší pružnost. Na základě připomínek uživatelů byl přepracován multifunkční otočný ovladač, jenž byl rozšířen o lepší zajišťovací mechanismus, zabraňující nechtěným změnám nastavení během fotografování. Změněno bylo provedení i umístění tlačítka „Ring Func.“ a hlavního spínače a multifunkční otočný ovladač byl vylepšen.



S95 je oproti svému předchůdci také ještě o něco málo tenčí a má stejnou povrchovou úpravu jako digitální zrcadlovka EOS 7D pro lepší úchop a ochranu proti vyklouznutí.



Canon PowerShot S95 IS podrobněji

Použit je 1/1,7-palcový obrazový snímač CCD s rozlišením 10 milionů efektivních pixelů a obvod s procesorem DIGIC 4. Základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 16:9, 3:2, 4:5 a 1:1. Pořizovat můžeme snímky ve formátu JPEG a data RAW (i simultánně JPEG + RAW) a ozvučené video MOV (H.264 + Linear PCM – stereofonní) s maximem HD/1 280 × 720 px á 24 obr./s. U videa lze pomocí nižší snímkové frekvence vytvořit dojem časosběrného snímání, k dispozici je efekt miniatury. Během natáčení není k dispozici optický zoom a automatické přeostřování, pokud změnou svého stanoviště změníme vzdálenost od snímaných objektů. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus i HC MMCplus a přístroj podporuje i bezdrátový přenos dat s využitím technologie Wi-Fi prostřednictvím funkce Eye-Fi connected.



Objektiv Canon je 3,8-násobný optický zoom 6–22,5 mm 1:2,0–4,9. Po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 28–105 mm. Stejný byl použit i u S90. Součástí jeho konstrukce je systém optické stabilizace obrazu, zamezující rozostření snímků chvěním fotoaparátu. Miniaturní gyroskopické senzory přesně detekují pohyby přístroje způsobené chvěním rukou. Signály zpracovává jednočipový IS řadič, který odlišuje chvění rukou od vlastních, záměrných pohybů fotoaparátu. Signály z pohybů způsobených chvěním rukou jsou odesílány do jednotky stabilizace obrazu, která vychýlí jeden z optických členů tak, aby došlo k úpravě dráhy světelných paprsků a potlačení účinků roztřesení fotoaparátu. Díky tomu můžeme využít prodloužení expozičního času až o 4 kroky oproti tomu, který bychom museli použít bez optického stabilizátoru.



PowerShot S95 byl ovšem jako první digitální fotoaparát Canon vybaven hybridní technologií stabilizace obrazu, která byla poprvé úspěšně použita u objektivu EF 100 mm 1:2,8L Macro IS USM. Hybridní stabilizace koriguje úhlové i lineární otřesy, které se projevují především při fotografování z velké blízkosti. Snímač úhlové rychlosti detekuje míru úhlových otřesů přístroje, zatímco snímač zrychlení detekuje míru lineárních otřesů. Hybridní stabilizátor upravuje polohu elementů objektivu tak, aby otřesy byly významně kompenzovány u obou typů pohybu, a výrobce také uvádí výhodnost systému pro snímky zblízka v makrorežimu. A jak vidíte z přiložených ilustračních snímků, uživatelsky můžeme vybírat ze tří režimů a čtvrtou možností je snímat bez využití stabilizace, typicky například s přístrojem umístěným na stativu.

Devítibodový systém AiAF nabízí funkci detekce tváří v záběru a umožňuje také bodové ostření ve středu obrazu. K dispozici je režim ostření po jednotlivých snímcích i ostření souvislého a funkce Servo AF/AE a sledování objektu v pohybu – Tracking AF. Nechybí pomocné osvětlení AF a zámek zaostření AF-lock. Možné je i ruční ostření. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 5 cm v makrorežimu.



Exponometrický systém je provázán i s rámečkem Face Detection AF a nabízí také měření vyvážené na střed a bodové v centrální části záběru. K dispozici je zámek nastavení AE-lock, korekce expozice v rozsahu běžném u malých spotřebitelských kompaktů, ale na druhou stranu má vysoce citlivý snímač s vyšším dynamickým rozsahem než konvenční snímače a s lepší tonální reprodukcí. A na snímání vysoce kontrastních scén lze použít i funkci se zvýšeným dynamickým rozsahem (na 200 a 400 %), nebo speciální program, který ze tří různě exponovaných snímků vygeneruje jeden s optimalizovaným vysokým dynamickým rozsahem a tedy s lepším prokreslením detailů ve stínech i světlech.

Pro fotografování je k dispozici režim s plně ručním ovládáním, poloautomatické programy s prioritou clonového čísla a prioritou závěrky (1/1 600–15 s), pružná programová automatická expozice, ale také slušný výběr scénických programů a maximálně pohodlný režim Smart Auto. Jeho součástí je technologie detekce scény, která inteligentně vyhodnocuje snímanou scénu a vybírá optimální nastavení z 28 předvoleb. Samozřejmě je také možno použít funkci souvislého snímání. Uživatelské rozhraní obsahuje i Rady a tipy pro začátečníky.



Výsuvný elektronický blesk nabízí kromě standardních i funkce, jako je záblesková expozice provázaná s detekcí obličejů v záběru nebo „bezpečná“ záblesková expozice. Nechybí ani zámek nastavené zábleskové expozice, možnost ručně upravit výkon blesku, anebo nastavit synchronizaci blesku s druhou lamelou závěrky. Anebo je po ruce „uživatelsky pohodlný“ režim Smart Flash Exposure, který ovládá intenzitu blesku podle okolních podmínek, aby byl fotografovaný objekt optimálně nasvícen a exponován. Maximální dosah záblesku je 6,5 m při použití nejkratší ohniskové vzdálenosti a 2,5 m v poloze teleobjektivu.

Ovládání přístroje pomocí zdokonaleného ovládacího prstence je velice příjemné. Ovladač umožňuje nastavení citlivosti (v krocích po 1/3), rychlost závěrky, clonové číslo, ale také zaostřování nebo kompenzaci expozice. Prstenec má jemný chod, ale i dobře řešené jednotlivé „pozice“, tudíž se mi nestalo, že bych nechtěným pootočením změnil nastavení. Funkce ovládacího prstence objektivu i multifunkčního otočného ovladače je možné přednastavit pro různé fotografické režimy.



Vyhrazenému funkčnímu tlačítku můžeme přiřadit jednu z nabízených funkcí, k níž máme poté okamžitý přístup během fotografování. Je to příjemné, poněvadž fotoaparát má minimum vyhrazených tlačítek, a toto speciální můžeme dobře zkombinovat s funkcí, kterou přiřadíme otočnému voliči na objímce objektivu. Nabídku funkcí vidíte ve formě piktogramů na sejmuté obrazovce. Nejčastěji jsem používal funkce iContrast a volbu režimu vyvážení bílé nebo citlivosti.



Základní parametry obrazu můžeme upravovat pomocí voleb Moje barvy s tím, že v nabídce je i možnost zvolit míru ostrosti, kontrastu a sytosti barev. K dispozici je i funkce bracketingu, a to expozičního a pro míru ostrosti.



Displej typu PureColor II G TFT LCD má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce), rozlišení 461 tisíc obrazových bodů a je opatřen vrstvou z temperovaného skla pro větší odolnost. Displej druhé generace má vyšší kontrast, širší pozorovací úhel a lepší viditelnost za jasného okolního světla, než měl předešlý typ. Poskytuje 100% pokrytí záběru a základní parametry obrazu lze upravovat. Nový RGB histogram při přehrávání umožňuje lépe kontrolovat správnou expozici.



Na displeji si můžeme zobrazit potřebné údaje o pořízených snímcích a dobře poslouží i při výběru a nastavování různých funkcí. Na ukázkovém menu vpravo je pro příklad nastavení chodu samospoušti s překryvným zobrazením virtuálních "nástrojů". Mimochodem: při snímání ze stativu s využitím samospoušti přístroj tento způsob snímání nezruší po jedné každé expozici, ale dokud si změnu nepřejeme a neprovedeme sami. I v této zdánlivé maličkosti S95 překračuje hranice běžného kompaktu.



Canon PowerShot S95 IS – uživatelský test a zkušební fotografie



Kvalita obrazu je výborně optimalizovaná. Systém nezvyšuje kontrast hran, minimalizované je i jejich třepení. Kvalitně je nastavena míra ostření a prokreslení detailů. V okrajových oblastech obrazu je patrná barevná odchylka, samozřejmě hlavně v pasážích s velkými jasovými rozdíly. A nezapomeňme, že můžeme využít soubory RAW, které zpracujeme pomocí software Digital Photo Professional nebo jiného vhodného programu.



Na snímku hřbetů knih různých barev a struktur můžeme posoudit ostrost a podání jemných detailů obrazu i jaký je vliv různé hodnoty citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice byl 1 s), vpravo ISO 1 600 (čas 1/4 s). Clonové číslo bylo v obou případech 8, barevnost i další nastavení standardní, ohnisková vzdálenost 8,56 mm, což u 35mm formátu odpovídá 39,95 mm.



Optické zkreslení obrazu je u nejkratší ohniskové vzdálenosti výraznější, u nejdelšího ohniska je téměř neznatelné, víceméně zanedbatelné.



Za běžného a dobrého osvětlení je obrazová kvalita výborná. Dobrou kvalitu měly i snímky pořízené s vysokou hodnotou citlivosti. Přístroj si dobře poradil i se záběry s poměrně velmi vysokým kontrastem. Výhodné je použít funkci i-Contrast pro rozšíření dynamického rozsahu. Vlevo: čas expozice 1/50 s, vpravo se zvýšením na 400 % byl čas 1/80 s. Clonové číslo bylo 8, citlivost 400 ISO a ohnisková vzdálenost 18,19 mm (ekv. cca 85 mm).



Jak vidíte, funkce je snadno použitelná a na výběr jsou dvě pozice: 200 a 400 % základní úrovně.



Reprodukce barev byla ve standardním nastavení v exteriéru realistická. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila nepřesně, s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný.



Pro vyvážení bílé barvy a tedy i celkového barevného podání je kromě plně automatického systému, který zahrnuje i funkci Face Detection WB, připraveno sedm režimů (Denní světlo, Pod mrakem, Žárovka, 2× Zářivka, Bleskové světlo a Pod vodou), možné jsou i jemné korekce nastavení, anebo můžeme provést vyvážení ruční, uživatelské.



Míra i charakter obrazového šumu jsou velmi dobře optimalizované v celém rozsahu citlivosti. Šum spolu s citlivostí přirozeně roste, ale podle mého subjektivního posouzení je mezní hodnotou ISO 800, více je vidět až od ISO 1 600, ale použitelná je i hodnota ISO 3 200 ISO. Šum je více patrný od středních po tmavé tóny.



Šum u záběru z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (čas expozice 0,6 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/10 s). Nastavil jsem clonové číslo 8 (program s prioritou clony) a ohnisková vzdálenost byla 12,85 mm (ekv. 35mm formátu: cca 60 mm).



Základní rozsah ekvivalentu obecné citlivosti ISO je 80 až 3 200. Systém HS umožňuje fotografovat s citlivostí až ISO 3 200 při plném rozlišení. Můžeme si také upravit parametry v režimu Auto ISO a nastavit maximální citlivost ISO, jakou si při fotografování přejeme použít. A v režimu Nízké osvětlení (piktogram svíčka) může fotoaparát pracovat v rozsahu citlivostí ISO 320 až 12 800 při rozlišení cca 2,5 Mpx (1 824 × 1 368 bodů). V tomto režimu lze citlivost ISO a vyvážení bílé nastavit také ručně a získat tak ještě vyšší kontrolu nad fotografováním slabě osvětlených scén.



Vlevo je maximální citlivost 12 800 ISO (čas expozice 1/125 s a clonové číslo 4,5) a uprostřed 3 200 ISO (čas 15 s a clona 8); sejmuto za téměř úplné tmy. A vpravo pro srovnání při použití žárovkového osvětlení při citlivosti 400 ISO (čas 0,8 s, clona 8). Ohnisková vzdálenost byla 18,19 mm (ekv. 35mm formátu: cca 85 mm).



Pro barevné úpravy můžeme použít sadu digitálních filtrů a také nástroj pro uživatelské úpravy. Výše jsem zmínil jednu část této funkce, zde je druhá. A níže vám předkládám alespoň dvě ukázky využití.



První ukazuje, jak pestrých, živých barev obrazu můžeme dosáhnout, anebo naopak jak přístroj podá obraz s omezenou barevností – v sépiově hnědém podání, a jak si poradí s převodem barevných tónů do šedé škály. Čas expozice byl 1 s, clonové číslo 8, citlivost 160 ISO a ohnisková vzdálenost 12,85 mm (ekv. 60 mm).



A na druhé ukázce je jedna ze zábavně-tvůrčích funkcí, která umožňuje na černobílém obrazu zachovat jednu zvolenou barvu. Čas expozice byl 1 s, clonové číslo 8, citlivost 320 ISO a ohnisková vzdálenost 8,56 mm (ekv. 39,95 mm).



Použití speciálního programu pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, HDRI – High Dynamic Range Imaging. Poněvadž program pořizuje tři různě exponované snímky, které systém analyzuje a zkombinuje do výsledného obrazu, je třeba zařídit, aby fotoaparát byl při snímání pevně fixován, ideální je použití stativu. Zkusil jsem pořídit několik obrázků „turisticky“ z ruky během lyžování, ale výsledkem je v řadě případů zmnožení obrazu, které rozhodně nemíním vydávat za „tvůrčí umělecký záměr“ – podle mě jsou takové obrazy nepoužitelné. Tedy – buďto stativ, anebo se pěkně vydýchat a nezatěžovat stabilizační systém úkoly, které „nejsou v jeho kompetenci“. Systém IS prostě není určen k tomu, aby zaručil přesný „soutisk“ několika rychle po sobě snímaných záběrů. „Duchařina“ vlevo: čas expozice byl 1/400 s, clonové číslo 8, citlivost 80 ISO a ohnisková vzdálenost 10,70 mm (ekv. cca 50 mm). Uprostřed: čas 1/400 s, clona 8, citlivost 80 ISO a ohnisko 12,85 mm (ekv. cca 60 mm). A vpravo: čas 1/400 s, clona 8, citlivost 80 ISO a ohnisko 6 mm (ekv. 28 mm).



Snímky drobného objektu s použitím výsuvného blesku. Vlevo je pro porovnání snímek bez použití blesku (čas 1 s, clona 8, citlivost ISO 320). Uprostřed s bleskem, jehož výkon jsem snížil; čas 1 s, clona 8 a citlivost ISO 320 – na blízkém pozadí je stále patrný lehký stín. Vpravo také s bleskem se sníženým výkonem, čas 0,5 s, clona 5,6 a citlivost ISO 400. Ohnisková vzdálenost byla stejná – maximální, tedy 22,50 mm (ekv. 105 mm).



Vlak I. Zoom na maximu (22,50 mm/ekv. 105 mm), čas 1/200 s, clona 4,9 a citlivost 400 ISO.



Vlak II. Zoom na maximu, čas 1/200 s, clona 4,9 a citlivost 400 ISO.



Vlak III. Zoom na maximu, čas 1/200 s, clona 5,6 a citlivost 400 ISO.



Vltava I. Zoom v základní poloze (6 mm/ekv. 28 mm), čas 1/200 s, clona 8 a citlivost 640 ISO.



Vltava II. Zoom v základní poloze, čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 640 ISO.



Vltava III. Ohnisková vzdálenost 7,49 mm (ekv. cca 35 mm), čas 1/800 s, clona 7,1 a citlivost 640 ISO.



Vltava IV. Zoom v základní poloze (6 mm/ekv. 28 mm), čas 1/400 s, clona 8 a citlivost 640 ISO.



Východ I. Zoom v základní poloze, čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.



Východ II. Zoom na maximu (22,50 mm/ekv. 105 mm), čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.



Východ III. Ohnisková vzdálenost 18,19 mm (ekv. cca 85 mm), čas 1/50 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

Stručně na závěr

Canon PowerShot S95 IS uspokojí uživatele, kteří požadují kvalitní, výkonný a pružně použitelný kapesní přístroj s mnoha možnostmi při ručním ovládání, ale poslouží i pro snadné a zábavné fotografování, neboť nabízí výběr scénických režimů a nechybí mu ani plná automatika řízená umělou inteligencí, která poskytuje maximum uživatelského pohodlí i nezkušeným začátečníkům.

Díky malým rozměrům a nízké váze ho můžeme mít snadno všude s sebou a připravený k pohotovému použití. Přitom ale rozhodně není pouhým „obrazovým zápisníčkem“. Umožňuje i zajímavou a zábavnou digitální tvorbu a v řadě ohledů uspokojí i náročné fotografy. Nabízí spolehlivý chod všech systémů, výběr z bohaté nabídky režimů, programů a funkcí a možnost pořizovat a následně podle potřeby vhodně zpracovávat surová data RAW. Předností je také nápaditá a praktická koncepce ovládání, využívající kombinaci zadních tlačítek s multifunkčním voličem s otočným kroužkem a velkého otočného prstence na objímce objektivu, kterému lze přiřadit různé funkce. A uspokojí i obrazovou kvalitou.

Kapesní rozměry ale mohou někteří uživatelé považovat také za omezující faktor. Na fotoaparát „se nevešly“ aktivní sáňky pro připojení výkonných a pružně použitelných externích blesků a případně i dalšího externího příslušenství. Tím by třeba mohl být násuvný elektronický hledáček. I když je použitý displej velký a kvalitní, přeci jen jsou situace, kdy je hledáček „nad zlato“ – typicky jasný den s intenzivním svitem slunce, zejména je-li člověk na písečné pláži u moře nebo na zasněžených horách. Hledáček u digikompaktů nejčastěji postrádají hlavně nároční uživatelé, na které je PowerShot S95 především cílen.

Kladně lze hodnotit, že video má nyní maximum HD/720 p oproti VGA u S90, nicméně nadále nelze používat optický zoom, pouze digitální, a zaostření je pevně stanoveno na začátku záznamu, bez možnosti přeostření při změně předmětové vzdálenosti. Ale podle mého názoru jsou toto drobnosti, které uvádím jen pro úplnost, neboť nelze vyloučit možnost, že by je někdo mohl považovat za důležité.

Podstatná je obrazová kvalita, celková vybavenost přístroje a spolehlivý chod všech systémů. A také výborné provozní rychlosti, a to jak z hlediska reakčních časů a operativnosti obsluhy, tak i z hlediska výkonů. Kupříkladu souvislé snímání nabízí rychlost až 1,9 obr./s pro řady snímků JPEG omezené jen volnou pamětí na kartě. U souborů RAW je rychlost nižší, necelý jeden obrázek za sekundu. Sečteno a podtrženo, PowerShot S95 IS je – slovy čertíka z jedné oblíbené pohádky – „malý, ale šikovný“, výborně koncipovaný a vyladěný kapesní fotoaparát.

Plus několik důležitých údajů „pod čarou“

Zdrojem energie je stejně jako u modelu S90 dobíjecí 3,7V lithio-iontová baterie NB-6L s kapacitou 1 000 mAh (3,5 Wh). Na plné nabití umožňuje pořídit asi 200 snímků, což je podprůměrná výdrž, která se za chladného počasí ještě zhoršila. Doporučuji mít připravenu druhou baterii v záloze. Pro fotografování a prezentace snímků a videoklipů v interiéru s elektrickou sítí je praktická sada napájecího adaptéru ACK-DC40, kterou je možno k přístroji dokoupit.

Z dalšího nabízeného příslušenství lze jmenovat různá pouzdra včetně voděodolného a dokonce i vodotěsného (WP-DC35, které umožňuje ponor až do hloubky 40 m), ale také třeba externí blesk HF-DC1 na liště, kterou k fotoaparátu přišroubujeme pomocí závitu na stativ (závit je kovový, odolný), anebo kabel Canon HDMI HTC-100 – fotoaparát lze pak díky mini HDMI konektoru připojit k HD TV a pořízené snímky a video přehrávat bez ztráty kvality. A díky technologii HDMI Consumer Electronics Control (HDMI-CEC) je možné používat dálkový ovladač televizoru. Přístroj má přirozeně i rozhraní USB 2.0 Hi-Speed a AV výstup (PAL/NTSC).

Canon PowerShot S95 v době uveřejnění této recenze zakoupíte v eShopu Megapixel.cz za 9 290 Kč a ještě obdržíte program Adobe Photoshop Elements 8 jako dárek.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: