Casio Exilim EX-V7 – tenký kolibřík v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Casio Exilim EX-V7 – tenký kolibřík v praxi

20. září 2007, 00.00 | Konečně se nám do rukou dostal kompakt od Casia, který vyniká kombinací malých rozměrů, slušného optického zoomu a stabilizace obrazu. Ne náhodou byl model pojmenován Exilim V7, protože kromě 7 MPix rozlišení nabízí právě i 7x optický zoom. Jeho nový nástupce V8 bude mít vyšší rozlišení, ale to bude také jediná podstatná změna. Jak tedy V7 dopadl v testu?

{Popis a konstrukce}

Konečně se nám do rukou dostal kompakt od Casia, který vyniká kombinací malých rozměrů, slušného optického zoomu a stabilizace obrazu. Ne náhodou byl model pojmenován Exilim V7, protože kromě 7 MPix rozlišení nabízí právě i 7x optický zoom. Jeho nový nástupce V8 bude mít vyšší rozlišení, ale to bude také jediná podstatná změna. Jak tedy V7 dopadl v testu?

Konstrukce a design
I když nedosahuje tak malé tloušťky jako řada T od Sony, tak jsou rozměry V7 stále velmi dobré. Z placatého těla nevystupuje tubus objektivu ani bateriový grip. Fotoaparát se sice drží dobře i bez gripu, problém však může dělat objektiv, který je umístěn zcela v rohu, takže si jej jednoduše zakryjeme prstem. Na druhou stranu někomu může toto umístění naopak vyhovovat, například pro účely stereo fotografie apod.

Velká posuvná krytka objektivu na přední straně fotoaparátu slouží také pro jeho zapnutí. Pod krytkou se nachází i malý vestavěný blesk. Pod objektivem najdeme dvojici mikrofonů pro stereo ozvučení videosekvencí a bílou lampu pro přisvícení scény pro lepší práci automatického zaostřování.

Horní strana nabízí pouze tlačítko spouště. Levý bok je zcela prázdný, resp. ozdobený stříbrnou lištou. Pravý bok má úchytku pro řemínek a posuvnou/odklápěcí krytku, pod níž se schovává baterie s paměťovou kartou. Na spodní straně nalezneme závit pro stativ a konektor pro kolébku, s níž lze přenášet data a nabíjet baterii.

Podstatnou část zadní strany zabírá poměrně velký displej. Napravo od něj jsou uspořádány ovládací prvky – kolečko pro nastavení expozičního režimu, křížový ovladač pro pohyb v menu a nastavování parametrů, posuvný ovladač zoomu a dvě tlačítka.
Plášť fotoaparátu je kovový. Rozměry jsou: 95,5 x 59,8 x 25,1 mm a hmotnost bez baterie a karty je cca 149 g. S baterií, která je překvapivě velká, a paměťovou kartou je hmotnost cca 178 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 7,2 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Můžeme pořizovat snímky v rozlišení 3072 x 2304, 3072 x 2048, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů s citlivostí ISO 64, 100, 200, 400 a 800 ve formátu JPEG. V režimu "Nejvyšší citlivost" lze dosáhnout až ISO 1600, ale o použité citlivosti rozhoduje automatika. Pokud tedy elektronika naměří dostatečné množství světla na scéně, tak nejvyšší citlivost nepoužije. Ozvučené videosekvence můžeme natáčet v rozlišení 848 x 480, 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s u většího rozlišení a 15 sn./s u nejmenšího rozlišení. Snímač je vybaven stabilizací obrazu, která kompenzuje vliv otřesů a snižuje riziko rozmazání snímků.

Objektiv nabízí 7x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6,3 mm do 44,1 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-266 mm). Světelnost je F3,4-5,3. Automatické pasivní zaostřování pracuje na principu porovnávání kontrastu (pasivní zaostřování), ale nastavit lze i manuální ostření. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm v klasickém režimu a 10 cm v makro režimu. Automatika má k dispozici přisvětlovací lampu s bílým světlem. Tu lze při fotografování zapnout i jako trvalé světlo.

 

Automatické měření expozice pracuje celoplošně, bodově a s důrazem na střed. Čas závěrky se může pohybovat od 60 s do 1/800 s. K dispozici je i manuální řízení expozice, včetně priorit času a clony. Clonové číslo lze nastavit na hodnoty F3.4, F4.6 a 9.2 na nejkratším ohnisku a F5.3, F6.5 a F13 na nejdelším ohnisku. Pro ovlivňování automatické expozice máme k dispozici kompenzaci v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání umí pracovat rychlostí cca 2 sn./s pro 3 snímky, nebo rychlostí cca 1,3 sn./s až do zaplnění paměťové karty. K dispozici je taká série tří snímků s bleskem, ovšem daní je menší výkon blesku, resp. není možné při této sérii využít jeho plný potenciál.

Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatice, změřit jej manuálně, nebo nastavit jednu ze 6 přednastavených hodnot pro specifické druhy osvětlení (den, zataženo, stín, 2 různé zářivky a žárovka). Vestavěný blesk má pracovní dosah od 0,1 do 2,8 m na nejkratším ohnisku a od 1 do 1,8 m na nejdelším ohnisku.

Fotoaparát zcela postrádá optický hledáček, a tak jsme odkázáni pouze na LCD TFT displej s úhlopříčkou 2,5" a 230 400 body. Data se ukládají do interní paměti o velikosti 11,6 MB nebo na volitelnou paměťovou kartu SD/SDHC či MMC. Napájení zajišťuje speciální Li-Ion akumulátor NP-50. Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 2.0. K napájení i přenosu dat je potřeba kolébka, která je součástí balení.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jedná se především o jednoduchý kompaktní fotoaparát pro méně náročné fotografy. Tomu je přizpůsobeno i ovládání, které je poměrně jednoduché. Posunem krtky objektivu zapneme fotoaparát. Zoomování ovládáme elektronicky, pomocí posuvného ovladače na zadní straně. Fotoaparát se tedy jednoduše ovládá i jednou rukou.

Zadní strana je na ovládání poměrně snadná. Tlačítko Menu nám zobrazí možnosti nastavení fotoaparátu, v kterých se pohybujeme pomocí křížového ovladače. Ten také během fotografování slouží pro nastavení blesku (dolním tlačítkem) a displeje (zobrazení histogramu a dalších informací). Středové tlačítko "Set" slouží pro nastavení hodnot expozice a korekce expozice. Všechna tlačítka jsou velmi dobře zpracována a dobře se používají. Mají čitelné dorazy a velikost je adekvátní tomuto přístroji.

Samotné menu (v českém jazyce) je rozděleno na tři záložky, které jsou dále děleny na jednotlivé stránky po šesti řádcích. V záložce "Záznam" nastavíme režim zaostřování, sériové snímání, samospoušť, stabilizaci (posuv snímače), oblast zaostření, přisvícení pro AF, osvětlení scény při fotografování, digitální zoom, zvukové komentáře, zobrazení vodící mřížky, zobrazení pořízeného snímku a ukládání parametrů do paměti (zda-li si fotoaparát pamatuje nastavení i po vypnutí). Záložka "Kvalita" nabízí nastavení velikosti snímku, kvality videa, kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivosti, oblasti měření expozice, barevného filtru, softwarového vylepšení dynamického rozsahu, filtru pro portréty, ostrosti, kontrastu, saturace a korekce intenzity záblesku. V záložce "Nastavení" nastavíme zvuky, čas, vkládání data do snímku, jazyk, úsporný režim, formát videovýstupu, režim USB a můžeme zde formátovat paměťovou kartu nebo resetovat nastavení.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Počáteční citlivost ISO 64 je, co se týče šumu, použitelná. I na ISO 100 jsou snímky velmi dobré. Citlivost ISO 200 je stále dobře použitelná, ale při pohledu 1:1 již poznáme, že ostrost klesá kvůli softwarové redukci šumu. Stejně tak i u ISO 400. Vysoká citlivost ISO 800 již přináší značně zkreslený obraz, zmenšený snímek je ale stále použitelný. Citlivost ISO 1600 je dostupná pouze v režimu vysoké citlivosti, a to v případě, že to uzná za vhodné automatika. Při našem testovacím osvětlení automatika nastavila ISO 400, takže nebylo možno hodnověrně porovnat tuto citlivost s ostatními. Výsledek však splnil očekávání. Obraz je extrémně zkreslený softwarovou redukcí šumu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje ve standardních podmínkách spolehlivě. V žárovkovém osvětlení automatika produkuje teplejší odstíny barev. Není ale problém vše napravit pomocí zvolení jedné z předvoleb nebo pomocí manuálního měření (na bílou či středně šedou plochu).

 
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo výsledek automatického měření, vpravo manuální měření)

Kvalita obrazu ani při zvětšení na nejkratším ohnisku a nejmenší citlivosti nemusí nikoho urazit. Obraz je celkem kvalitní. Problém spočívá v příliš velkém optickém zoomu, kde bylo akceptováno mnoho kompromisů a kvalita obrazu na nejdelším ohnisku není příliš valná. Jednoduše řečeno – ostrost na největším zoomu radikálně poklesne, a to více než je u kompaktů obvyklé. Zmenšené snímky jsou stále použitelné, při prohlížení snímků zmenšených na velikost monitoru nemusíme nic poznat, ale při zobrazení 1:1 je jasné, že kvalita objektivu není velká. Na druhou stranu snímky takřka vůbec netrpí chromatickou aberací a sférické zkreslení je také přijatelné. Zklame pouze ostrost na delším ohnisku.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 266 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 266 mm), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Casio Exilim EX-V7 je "na papíře" velmi zajímavý fotoaparát a nabízené parametry jsou velkým lákadlem. Malé rozměry v kombinaci se širokorozsahovým zoomem jsou příjemné. Bohužel rozsah ohnisek začíná až na ekvivalentu 38 mm, což v současné době není příliš dobrá hodnota. Ani nástupce V8, který brzy přijde na trh, na tom nic nezmění. Navíc snahou nabídnout co největší zoom utrpěla kvalita obrazu. Snímky jsou použitelné, ale pokročilejší uživatele příliš nenadchnou.
Další papírovou výhodou je stabilizace obrazu řešená pomocí posuvu snímače. Efekt zde sice je, stabilizace nám pomůže redukovat riziko rozmazaných snímků, ale kvalit konkurence nedosahuje. Účinnost stabilizace není závratná.
Na první pohled nevýhodné umístění objektivu, který si fotograf lehce zastíní prstem levé ruky, může být na druhou stranu velmi výhodné při pořizování stereo fotografií. Pro daný druh fotografie je tento fotoaparát poměrně zajímavý, zvláště pokud vedle sebe dokážeme upevnit dvě V7 najednou, a pořídit tak stereo fotografii oběma zároveň. Výhodou je malá vzdálenost mezi objektivy (pokud k sobě přiložíme levé boky fotoaparátů).
Zajímavostí, kterou mnoho fotoaparátů nenabízí, je možnost osvícení scény trvalým světlem přisvětlovací lampy. Ta u většiny fotoaparátů slouží pouze pro přisvícení autofokusu, aby lépe zaostřil. U V7 si s ním můžeme osvítit scénu trvalým světlem, podobně jako "bleskem" u fotomobilů. Samozřejmě můžeme použít i klasický blesk, který však díky své velikosti nenabízí příliš velký výkon.


pozor na zakrytí objektivu...

Závěr
Casio Exilim EX-V7 je vhodný fotoaparát pro nenáročné začátečníky, kteří ocení jeho velikost a rozsah objektivu. Pro pokročilejší jsou zde i manuální režimy expozice. Na druhou stranu náročnější uživatelé nemusí být uspokojení kvalitou obrazu. Cena v maloobchodech se pohybuje okolo 8500 Kč.

:: Technická specifikace Casio Exilim EX-V7

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: