Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Casio QV-R52 - rychlík s 5 MPix a velkým displejem v praxi
8. března 2005, 00.00 | Pro dnešní recenzi jsme testovali digitální kompaktní fotoaparát Casio QV-R52. Jedná se o model s nízkou cenou a jednoduchým ovládáním, který nabízí řešení pro méně zdatné uživatele. Rozlišení 5MPix, velký LCD displej a rychlý provoz jsou klady tohoto fotoaparátu. Jak dopadl v našem testu?
{Popis a konstrukce}Jedním z digitálních fotoaparátů značky Casio určených pro méně zdatné uživatele je model QV-R52. Jednoduché ovládání, velmi rychlý start, velký LCD displej a rozlišení 5 MPix jsou zajímavé parametry pro tuto cílovou skupinu.
Konstrukce a design
Tělo ze slitiny hliníku má klasický obdélníkový tvar s nepatrně vystouplým gripem pro lepší držení. Konstrukce fotoaparátu působí robustně. Design je decentní. Na přední straně je okolo objektivu stříbrný prstenec, který ho ve vypnutém stavu opticky zvětšuje. Po zapnutí fotoaparátu se objektiv vysune o cca 2 cm. Nad objektivem je indikátor samospouště, interní blesk a průzor optického průhledového hledáčku.
Pod povrch zapuštěné tlačítko pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu je umístěno na horní straně, spolu s prstencem ovládání zoomu a tlačítkem spouště. Pod gumovou krytkou je na levém boku ukryt konektor pro USB kabel a na pravém boku je konektor pro připojení externího napájení. Na spodní straně je kovový závit pro stativ a prostor pro tužkové baterie a paměťovou kartu.
Velkou část zadní strany zabírá LCD displej, nad kterým je drobný optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce. Napravo od hledáčku jsou dvě tlačítka pro aktivaci režimu prohlížení, resp. fotografování. Napravo od displeje nalezneme křížový ovladač a tlačítka pro aktivaci menu a ovládání displeje. Přístroj má na šířku 88,3 mm, na výšku 60,4 mm a do hloubky 33,4 mm. Hmotnost bez baterií a paměťové karty je 168 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" má efektivní rozlišení 5 MPix a dokáže pořizovat snímky s rozlišením 2560x1920, 2560x1712 (3:2), 2048x1536, 1600x1200, 1280x960 a 640x480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 400 ISO ve formátu JPEG. Video sekvence bez zvuku s délkou až 60s lze natáčet s rozlišením 320x240 bodů do formátu AVI.
Objektiv s rozsahem ohniskové vzdálenosti od 39 mm do 117 mm (3x optický zoom) nabízí světelnost F2,8-4,9. Minimální zaostřovací vzdálenost je 10 cm na nejkratší ohniskové vzdálenosti a 60 cm na nejdelší. Digitální zoom nabízí čtyřnásobné přiblížení. Pasivní automatické zaostřování pracuje na principu TTL měření kontrastu. Fotoaparát nabízí automatický i manuální režim ostření. Zvolit si můžeme vícebodové i bodové ostření.
Nastavení expozice má na starosti automatika a není možné ji nastavit manuálně. Máme k dispozici pouze korekci automatické expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Čas závěrky se může pohybovat od 1/2000s do 4s. Oblast měření expozice lze nastavit celoplošně, s důrazem na střed i bodově. Správnému nastavení expozice lze pomoci i zvolením jednoho z 21 scénických režimů, mezi které patří například portrét, krajina, noc, portrét v noci, jídlo, děti, text, západ a východ slunce, nebo režim fotografování, kdy se sejme nejdříve první půlka snímku a poté druhá. Vyvážení bílé barvy nabízí jak manuální a automatické měření, tak i 4 přednastavené hodnoty slunce, stín, žárovka a zářivka.
Interní blesk můžeme nastavit do režimu vynuceného záblesku, redukce červených očí a automatického záblesku dle osvětlení. Ve třech krocích můžeme řídit také jeho intenzitu. LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2". Fotografovat můžeme přes displej, nebo optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu.
Jako paměťovou kartu lze použít SD (Secure Digital) nebo MMC (MultiMediaCard). Snímky a video sekvence můžeme v případě nutnosti ukládat i do interní paměti o velikosti 9,7 MB. Napájení zajišťují dvě tužkové AA baterie. Přenos dat do počítače můžeme uskutečnit přes USB 1.1. Fotoaparát podporuje také možnost přímého tisku bez přítomnosti počítače pomocí PictBridge.
Ovládání
Díky malému počtu tlačítek je ovládání jednoduché, což podporuje i přehledné menu. Fotoaparát můžeme zapnout tlačítkem na horní straně, nebo tlačítky pro režim fotografování a prohlížení snímků, které jsou na zadní straně. Jediné parametry nastavitelné mimo menu jsou režim blesku, který se nastavuje dolním tlačítkem křížového ovladače a režim zaostřování, který se nastavuje horním tlačítkem křížového ovladače. Pokud si zvolíme manuální ostření, ovládáme jej levým a pravým tlačítkem křížového ovladače. V režimu prohlížení horním tlačítkem aktivujeme kalendář, který slouží pro rychlejší hledání snímků, pokud si pamatujeme datum, kdy byly pořízeny a dolním můžeme snímky mazat. Tlačítkem Disp ovládáme displej, na kterém můžeme v režimu fotografování zobrazit i živý histogram.
Tlačítkem Menu aktivujeme v režimu fotografování možnost nastavení režimu snímání (normální, scénický režim, video), samospoušť (2s, 10s, 10+2+2s), rozlišení, kompresi JPEG, korekci automatické expozice, vyvážení bílé, citlivosti, oblasti zaostřování, oblasti měření expozice, barevného filtru (černobílý, sepia, červený, zelený, modrý), ostrosti, saturace, kontrastu, intenzity záblesku, mřížky na displeji, digitálního zoomu a zobrazování náhledu pořízeného snímku.
V režimu prohlížení snímků v menu můžeme spouštět slideshow, označit oblíbené snímky, tisknout, zamykat, rotovat, zmenšovat a ořezávat snímky, vytvářet alba a kopírovat snímky z karty do interní paměti a obráceně. Záložka Setup je přístupná v obou režimech a můžeme zde nastavit zvuky, resetovat číslování souborů, nastavit čas, jazyk, úsporný režim, formátovat paměť a resetovat nastavení.
Kvalita snímků
Celkově je na tom tento fotoaparát s digitálním šumem velmi dobře. Na nejnižší citlivosti 50 ISO není po šumu takřka ani stopy. Citelněji se projeví až na citlivosti 200 ISO, kde je pozorovatelný při zobrazení snímku 1:1. Snímky pořízené s citlivostí 400 ISO jsou stále velmi dobré, šum můžeme pozorovat v tmavých partiích a na obloze nočních snímků. Má však velmi neostré zrno a na zmenšeném snímku je těžko pozorovatelný. Na všech citlivostech je na snímcích patrný zásah softwarové redukce šumu, která ovšem není nijak drastická.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Nabízí se zde i možnost volby přednastavených hodnot a manuálního měření.
Ostrost na nejkratším ohnisku je velmi dobrá, a to i v rozích. Soudkovité zkreslení je pouze nepatrné a s rostoucím ohniskem mizí. Bohužel také na druhém konci zoomu ostrost o něco klesne. Chromatická aberace je viditelná při přiblížení snímku, ovšem je srovnatelná s úrovní konkurence. Vinětace je přijatelná.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Od zapnutí do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,2s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1s. Ovládání zoomu je rozděleno na 6 kroků.
Displej má velmi slušnou odezvu, ale lehké zpoždění je patrné. Automatická expozice fotoaparátu pracuje spolehlivě, stejně jako autofokus. Pokud aktivujeme režim natáčení video sekvencí, tak přístroj automaticky nepřetržitě zaostřuje. Výhodou je možnost manuálního zaostřování v režimu fotografování. Při použití optického průhledového hledáčku si na nejkratším ohnisku můžeme v pravém dolním rohu všimnout části objektivu. Zakrývá však velmi malou plochu a díky malým rozměrům hledáčku je jeho použití vhodné spíše v nouzi, kdy je třeba šetřit baterie.
I když přístroj nenabízí manuální režimy, tak je možné si při fotografování zobrazit "živý" histogram, díky kterému můžeme lépe pracovat s korekcí expozice. Pro lepší snímky je zde 21 scénických režimů, které usnadňují fotografování specifických situací. Makro režim nenabízí nijak velké zvětšení. Je nutné zcela oželet sériové snímání, které fotoaparát nemá.
Výhodou je interní paměť, do které se při nejmenším rozlišení (640x480 bodů) a největší kompresi vejde až cca 98 snímků.
Závěr
Casio QV-R52 se jeví jako vhodný nástroj pro uživatele požadující kvalitu bez nutnosti hlubších znalostí. Fotografování ulehčí scénické režimy. Kontrolu nad výsledkem umožňuje zobrazení živého histogramu, nebo ruční ostření. Prohlížení snímků je pak příjemné díky velkému LCD displeji. Fotoaparát se příjemně drží a má rozumnou výdrž. Snímky jsou kvalitní a při vysoké citlivosti mají překvapivě málo šumu. V ČR je tento fotoaparát k dostání za maloobchodní doporučenou cenu (cena stanovena oficiálním českým dovozcem) 9.556,- Kč včetně DPH.
::Technické parametry Casio QV-R52
[-more-]{Srovnání Casio QV-R52 vs Ricoh R1v}Srovnání Casio QV-R52 vs Ricoh R1v
Casio R52 je na tom s digitálním šumem o něco lépe než Ricoh R1v, ale na druhou stranu Ricoh nabízí citlivost až 800 ISO. Srovnáním snímků testovacích terčů zjistíme, že Ricoh má lepší rozlišení a ostrost, ovšem za cenu viditelného moiré.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014