Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Fuji FinePix S6500fd: dospělá EVF s vysokým ISO v praxi
20. prosince 2006, 00.00 | Společnost Fujifilm uvedla nedávno nový EVF ultrazoomoý model, nástupce cca rok starého zajímavého stroje - FinePixS5600. Novinka se jmenuje FinePix S6500fd a nabídne SuperCCD snímač s rozlišením 6 MPix, mechanické ovládání zoomu a citlivost až ISO 3200. Univerzálnost přístroje podtrhuje téměř jedenáctinásobný optický zoom.
{Základní popis}Fujifilm uvádí na trh nový EVF ultrazoomový kompakt, který má ambice navázat na úspěšný model S5600. Novinka se jmenuje FinePix S6500fd a nabídne SuperCCD snímač s rozlišením 6 MPix a citlivostí ISO 3200. Univerzálnost přístroje podtrhuje téměř jedenáctinásobný optický zoom. Novinka nabídne dostačujících 6 MPix, mechanické ovládání optického zoomu - disponujícím 10,7x optickým přiblížením, možnost vysokého nastavení citlivosti a také robustní tělo - připomínající spíše pravé DSLR přístroje, než ty kompaktní. Po stránce konstrukční (design, ovládání) i funkční se spíše než o přímého nástupce S5600 jedná o model, ležící někde mezi S5600 a modelem S9600 (stojícím na pomyslném žebříčku o stupínek výše). Typickou zákaznickou skupinou nového FinePixu S6500fd budou náročnější, pokročilí uživatelé - amatéři, kteří již požadují plné funkční vybavení i ovládání ala DSLR, zároveň se však nechtějí neustále tahat (a měnit) s dalšími objektivy a také je děsí nechvalně pověstný prach na snímači. To také představuje největší výhodu přístroje - jeho univerzálnost, díky dostatečně širokému ohniskovému rozsahu, který navíc korunuje mechanické ovládání zoomu.
Základní popis
FinePix S6500fd bude k dostání v černém provedení, jeho rozměry a hmotnost jsou: 130,7 x 97,2 x 119,5 mm a 570 g (bez baterie a paměťové karty). Přední straně vévodí mohutný tubus objektivu s 10,7x násobným zoomem s mechanickým ovládáním. Na opačnou stranu umístil výrobce mohutný bateriový grip v kterém je zároveň napájení (ve formě 4 x AA baterií). Vlevo od objektivu je senzor autofokusu a zelené asistenční světlo AF. Tubus objektivu obsahuje dva prstence. Jedním ovládáte optický zoom a ten druhý (přímo u těla aparátu) slouží k manuálnímu ostření (je-li tento režim aktivován). Na vrchu aparátu je vystřelovací interní blesk (typu pop-up). Horní strana obsahuje kruhový volič režimů, spoušť s prstencem pro přepínání režimů (Off/Prohlížení/Fotografování) a dvojici jednoúčelových tlačítek: Kompenzace expozice, Režim snímání. Oproti vyššímu modelu S9600 zde chybí například "vychytávky" jako je patice pro externí blesk, možnost připojení externí spouště (formou závitu ve spoušti aparátu) nebo také roller pro nastavování expozičních parametrů.
Z boku (ze strany objektivu) je třípolohový přepínač na kterém volíme režim ostření (autofocus - jednorázový a průběžný a manuální režim). Uprostřed je tlačítko pro zámek AF. Dále je zde gumová záslepka s trojicí konektorů (A/V out, Napájení DC IN 5V a USB), dvířka s paměťovou kartou (typu xD) a reproduktor. Na zadní stěně naleznete velký 2,5" displej s rozlišením 235 000 bodů, který je vybaven navíc i dioptrickou korekcí. Zadní stranu pak vyplňuje dále už jen šest ovládacích prvků (od shora dolů): Priorita obličeje, přepínání režimu EVF/displej, zvětšený náhled, multifunkční křížový ovladač s klávesou Menu/OK uprostřed, tlačítko Disp/Back a klávesa "F" pro změnu základních parametrů (rozlišení, citlivost, barevné filtry). Spodní strana přístroje obsahuje pak již jen dvířka pro vložení/vyjmutí baterií a plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Srdcem FinePixu S6500fd je snímač typu Super CCD HR již šesté generace, jež disponuje efektivním rozlišením 6 MPix (6,30 MPix fyzicky) a úhlopříčkou 1/1,7". Fotografovat tedy můžeme až do velikosti 2 848 x 2 136 bodů a to s citlivostí - dosahující až netradičně vysokých hodnot ISO (na EVF přístroj): 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200. Obrazový formát je zde JPEG a nebo RAW (což je také funkce typická spíše pro pravé zrcadlovky). Ozvučené videosekvence nabídnou rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu a ukládají se ve formátu AVI. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor Real Photo Processor II.
Objektiv použil výrobce Fujinon a chlubí se 10,7x optickým zoomem s ohniskovým rozsahem od 6,2 mm do 66,7 mm (ekvivalent kinofilmu je 28-300 mm). Světelnost objektivu je F2,8-4,9 s možností nastavení nejvyššího clonového čísla F11 (v manuálním režimu). Objektiv je vybaven zoomovacím prstencem pro mechanické ovládání, což je mnohem pohodlnější a především přesnější (nežli způsob ovládání pomocí tlačítek). Zaostřování zajišťuje automatické pasivní TTL měření kontrastu, nebo lze zvolit manuální režim. K dispozici je také možnost přisvícení pro lepší práci autofokusu ve zhoršených světelných podmínkách. Nejkratší vzdálenost pro zaostření AF v normálním režimu je 40 cm na nejkratším ohnisku a 200 cm na nejdelším ohnisku. Makro režim je rozdělen na dva typy: Makro a Supermakro. Ten první umožňuje zaostřit již od 10 cm a v Supermakro režimu zaostříte již od 1 cm.
Měření expozice lze nastavit celoplošně (měří kontrast na 256 zónách), s důrazem na střed, nebo bodově. K dispozici je kompenzace expozice v rozsahu +/-2EV po 1/3EV krocích. Čas závěrky se pohybuje v rozsahu od 1/4 000 s do 30 s. Kromě automatického režimu máme možnost expozici nastavit pomocí poloautomatických režimů s prioritou času a clony, nebo pomocí manuálního režimu. Nechybí ani scénické módy: Sport, Krajina, Portrét, Noční scéna a režim PS (Picture Stabilization). Nechybí ani sériové snímání, pracující ve 3 režimech: malá série s 3 snímky a velká série - vyfotografuje 40 snímků, nechybí ani auto bracketing. Rychlost sekvenčního snímání je 2,2 snímky za sekundu.
Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, několik předvoleb a možnost manuálního měření. Vestavěný pop-up blesk má udávaný dosah do 8,3 m na nejkratším ohnisku a do 4,6 m na nejdelším. Displej v EVF hledáčku má úhlopříčku 0,33" a rozlišení 115 000 bodů. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 235 000 bodů. Konektivitu zajišťuje USB 2.0 a A/V výstup. Nechybí ani možnost přímého tisku pomocí PictBridge. Data se ukládají na paměťovou kartu xD, nebo do interní paměti s kapacitou 10 MB.
Mezi praktické pomůcky fotoaparátu patří například funkce "Face priority", aneb zajímavá utilita automatického zaostřování, při jejíž aktivování (pro tuto funkci slouží samostatné tlačítko v horní části zadní stěny) fotoaparát automatický rozpoznává obličeje ve scéně a ostří na ně. Další funkce PS (Picture Stabilization) umožňuje stabilizaci při fotografování. Jedná se však jen o softwarovou záležitost, nikoli optickou stabilizaci. Přístroj automaticky zvyšuje citlivost a zkracuje čas expozice.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání představuje celkem jednoduchou a přehlednou záležitost. Vzhledem k zaměření přístroje, můžete očekávat příjemné ovládání ala amatérské DSLR přístroje. Podstatným rozdílem oproti ostatním fotoaparátům v dané kategorii (EVF) je mechanické ovládání zoomu. Jedná se o stále oblíbenější záležitost, především proto, že takové řešení nabídne příjemnější a pohodlnější ovládání a zároveň možnost přesnějšího krokování. Na druhou stranu, pro majitele většiny elektronických zrcadlovek, zde bude nevyhnutelné, zvyknout se na jiné ovládání v případě zoomování již pořízených snímků. Osobně však tento způsob řadíme jednoznačně k výhodám fotoaparátu.
Přístroj se spouští/vypíná kruhovým prstencem, obepínajícím spoušť. Jsou na něm tři režimy: Vypnuto/Prohlížení/Fotografování. Nastavování expozičních režimů provádíme kruhovým ovladačem (Auto, Program, Priorita času "S", Priorita clony "A", Manuální režim, Kamera a 5 motivačních programů - Sport, Krajina, Portrét, Noc a Stabilizace). Chybí zde však oblíbený roller - kolečko pro změny parametrů. Ten zde nahrazuje multifunkční křížový ovladač.
V manuálních a polomanuálních režimech, nastavujete expoziční parametry pohybem nahoru/dolů - u multifunkčního ovladače. Chcete-li měnit další parametr (například clonu - v plně manuálním režimu), musíte současně stisknout klávesu pro kompenzaci expozice (stejný systém jako například u Canonu 350D). Jinak při samotném stisku tohoto tlačítka (kromě plně manuálního režimu) se vám kromě možnosti nastavení kompenzace expozice, zobrazí dále na displeji také živý histogram.
Režim blesku a režim ostření (Normal, Makro, Supermakro) se nastavuje klasicky - multifunkčním ovladačem - vlevo/vpravo). Pro ovládání ostřícího systému slouží dále tlačítka na boku aparátu (na straně objektivu). Je zde tří-polohový přepínač, kterým nastavíme volby: Průběžné ostření, Jednorázové ostření a Manuální ostření. Manuálně ostříme pomocí menšího prstence objektivu. Tlačítko uprostřed třípolohového přepínače slouží k okamžitému automatickému zaostření v manuálním režimu. Při manuálním ostření máte k dispozici na displeji zvětšený výřez snímané scény - pro lepší orientaci.
Na zadní straně ještě máme klávesu aktivující režim Priority tváře, přepínač displeje a EVF hledáčku, lupu pro zvětšení náhledu (digitální zoom, výřez), tlačítko Disp/Back - sloužící pro návrat v menu nebo k zobrazení/deaktivaci údajů na displeji a klávesu "F" - kterou nastavujeme rozlišení, citlivost a barevné filtry). Výčet ovladačů zakončuje dvojice kláves na vrchu aparátu - Kompenzace expozice a Způsob snímání (sólo, série, velká série).
Při vstupu do menu se zobrazí základní nabídka, obsahující položky: nastavení samospouště, způsob měření expozice, vyvážení bílé, rychlá spoušť, AF režim ostření (Střed, Vícebodové, Volitelné), Ostrost, Úroveň záblesku (kompenzace), Nastavení bracketingu a poslední položku představuje menu nastavení (Set-up). Pod ním se skrývají možnosti: Doba zobrazení snímku, Číslování, AF světlo, RAW, Režim LCD/EVF, Kontrola zaostření, Datum a Čas, Zvukové tóny, Zvuky závěrky, Hlasitost přehrávání, Jas displeje, Format, Jazyk, Automatické vypnutí, Časové pásmo, Pozadí, Vybíjení akumulátoru, Video výstup, Resetování. Klávesa "F" ještě obsahuje základní menu, kde lze měnit často používané - rychle přístupné funkce (Citlivost - ISO, Rozlišení snímků, Barevné filtry). V menu prohlížení lze provádět základní úpravy snímků jako: Mazání, Rotace, Ochrana snímků, Kopírování, Hlasové poznámky a Nastavení (shodný jako v režimu fotografování).
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Fuji FinePix S6500 fotografuje na šest citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Na prvních dvou citlivostech ISO 100 a 200 není patrný téměř žádný šum. Následující citlivost ISO 400 již nese známky digitálního šumu, ten je však běžně pozorovatelný jen při zvětšeném náhledu a snímky jsou stále dobře použitelné. Obdobná situace je i při další citlivosti ISO 800, šum je zde již znatelnější a stejně tak se začínají projevovat i známky softwarové redukce. Nicméně fotografie lze stále použít - a to i v měřítku 1:1. Snímky s citlivostí ISO 1600 již vykazují silné zašumění a to i na zmenšených obrázcích. Lze je v krajním případě použít, ale pouze jako malé náhledy. Poslední citlivost ISO 3200 vykazuje brutální šum a vlivem silných softwarových úprav také dochází k velkým ztrátám detailů. Fotografie jsou již celkově hodně rozmazané a v praxi nepoužitelné - a to ani jako zmenšeniny. Fujifilm však v tomto případě zvolil dobrou strategii a kombinace rozumného rozlišení a většího čipu (na kompaktní fotoaparát, potažmo EVF přístroj) nabízí silně nadprůměrné výsledky v oblasti šumu. Použitelnou citlivostí ISO 800 (výjimečně i ISO 1600), nejenže strčí FinePix S6500 do kapsy většinu EVF aparátů, ale může si troufnout poměřit síly i s leckterou amatérskou DSLR.
Naopak funkce vyvážení bílé barvy nás mírně zklamalo. Automatické vyvážení bílé pracuje na denním světle korektně. V umělém osvětlení je třeba nastavit některý z předdefinovaných módů. Nechybí ani možnost manuální kalibrace WB. Ovšem jak při nastavení libovolné předvolby tak i manuálního měření (pomocí šedé tabulky), má fotoaparát stále tendenci posouvat barevné spektrum do studenějších tónů (fotografie jsou mírně namodralé).
Ostrost a kresba jsou na velmi dobré úrovni a to i přesto, že zde máme k dispozici "jen" 6 MPix. Jsou patrné klasické vady optiky, ale i v tomto případě hovoříme pouze o malých projevech. Moiré je velice slabé, chromatická aberace je patrná, ale také jen mírně, roste především v krajích snímku. Míra ostrosti je dobrá, směrem do krajů fotografie však také ubývá. Na krátkém ohnisku je patrné soudkovité zkreslení, nijak silné a mizí postupně se zvětšujícím se ohniskem. Se zvětšujícím se ohniskem a clonovým číslem však silně ubývá též ostrosti. Objektiv vinětuje (úbytek světla v rozích), ale též jen slabě. Kvalita snímků je vzhledem k dané kategorii také nadstandardní.
Praktické zkušenosti a závěr
Fuji FinePix S6500fd pořídí první fotografii za zhruba 1,5 sekundy. Reakce závěrky na stisk namáčknuté spouště je okamžitá, tedy v našich podmínkách neměřitelná (menší než 0,1 sekundy). Zpoždění závěrky bez namáčknuté spouště je jen otázkou autofocusu (zaostření) a to zde máme kolem 0,5 sekundy. Zpoždění displeje - jak už je pro tuto kategorii zvykem, zde máme, ale naprosto tolerovatelné. Obdobné to je i v případě elektronického hledáčku. Měření expozice i automatické ostření funguje korektně a rychle. AF signalizuje zvukově a vizuálně správné zaostření (máte-li špatně zaostřeno nebo je-li kratší vzdálenost fotografovaného objektu, než je minimální zaostřovací vzdálenost pro dané ohnisko, na displeji se zobrazí upozornění "!AF"). Automatické ostření kupodivu funguje dobře i relativně rychle též v podmínkách, kdy máme slabší osvětlení (což není příliš typické pro tento segment přístrojů). Práce s fotoaparátem i ovládání představují intuitivní a pohodlnou záležitost. Všechna ovládací tlačítka jsou snadno dostupná, jejich chod je okamžitý a rychlý. Zvlášť příjemnou záležitostí je mechanické ovládání optického zoomu, což umožňuje rychlé změny ohniska a přesné krokování. Pro snadnější kontrolu expozice nechybí ani živý histogram.
Zajímavou funkci představuje "Face Detection" aneb detekce obličeje. Software přístroje automaticky rozpozná obličej ve fotografované scéně a ostří i exponuje s ohledem na něj. Na druhou stranu však klávesa pro aktivování/deaktivaci této funkce je umístěna nepříliš šťastně (příliš blízko palce pravé ruky), tudíž může snadno dojít k její aktivaci, ačkoli to není žádané a tím si snadno změníte expozici tak jak vůbec nechcete (také se nám to párkrát stalo). Další nedostatek představuje již zmíněné vyvážení bílé (které má tendenci posouvat barvy do studenějších odstínů) a také displej, na který se v tomto směru bohužel nelze spolehnout, neboť nám trochu lže. Fotografie, zobrazující se na displeji, vypadají dobře a vyváženě, ovšem při promítnutí na monitoru PC je rozdíl v barevném posuvu markantní. Toto je však obecný problém digitálních fotoaparátů, kdy displej má tendence zobrazovat "líbivější" fotografie, které neodpovídají úplně přesně realitě. Malým zklamáním je také absence optické stabilizace, ale to bychom už asi chtěli moc. Jako celkem dobrá záplata zde je softwarová stabilizace obrazu. Sice se jedná pouze o zkracování časů závěrky v kombinaci se zvyšováním citlivosti, vzhledem k dobrým výsledkům v případě digitálního šumu, se však u S6500 jedná o celkem efektivní funkci, která určitě přijde ve spoustě situacích vhod. Ukládání snímků je vyřešeno formou xD karty, v případě nouze lze využít též interní paměti (cca 10 MB). Napájení zajišťuje čtveřice AA článků.
Závěrem
Fuji FinePix S6500 představuje velice zajímavý a povedený EVF aparát, který si však v mnohém nezadá ani s pravými zrcadlovkami. Potenciální kupce vidíme zejména v amatérských pokročilých fotografech, kteří již mají vyšší nároky na svůj přístroj, ale zároveň požadují univerzální a efektivní řešení. Dobrá funkční výbava, množství manuálních funkcí a široký ohniskový rozsah (28 - 300 mm) je toho jasným důkazem. Škoda jen, že zde chybí optický stabilizátor a sáňky pro externí blesk. Trochu zklamal také displej a barevný posun WB v případě předdefinovaných režimů. Na druhou stranu vysoká kvalita fotografií a možnost běžného používání vyšších citlivostí až ISO 800, je více než vyváženým protikladem, který by mohl rozhodnout o koupi. Nemalým plusem je také příznivá koncová cena. Fuji FinePix S6500fd již je na pultech prodejen a to za přibližnou cenu pohybující se okolo 11 000 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014