Fujifilm FinePix S5500 – kvalitní 4 MPix ultrazoom v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fujifilm FinePix S5500 – kvalitní 4 MPix ultrazoom v praxi

Fuji-FinePisx-S5500-recenze

6. prosince 2004, 00.00 | Společnost Fuji vsadila tentokrát na čip technologie CCD, který použila ve 4 MPix ultrazoomu s vysokou světelností f/2,8-3,1. Tento model je z řady FinePix s označením S5500, který je příjemným fotoaparátem učený především pro pokročilejší fotoamatéry. Poj'dme se podívat, jak uspěl v našem redakčním testu.

{Popis a konstrukce}

Společnost Fuji se hlavně odlišuje od ostatních výrobců digitálních fotoaparátů v tom, že ve svých fotoaparátech používají své čipy SuperCCD, které umožňují jednoduchou a kvalitní interpolaci rozlišení. Čip s touto technologií je použit i v modelu FinePix S5000 s efektivním rozlišením 3 milionů bodů, který umožňuje pořizovat snímky až v interpolovaném rozlišení 6 milionů bodů. Tento model měl na trhu s digitálními fotoaparáty celosvětový úspěch, a tak společnost Fuji přišla nedávno s jeho nástupcem, jenž má označení FinePix S5500. Změny, které přináší nový model, nejsou jen kosmetického charakteru, ale velkým překvapením je odebrání čipu technologie SuperCCD, jenž je nahrazen rozšířenějším sensorem, využívající technologii CCD.


Konstrukce a design
FinePix S5500 využívá osvědčenou konstrukci a design svého předchůdce FinePix S5000. Jde stále o poměrně drobné (112,7 x 81,1 x 79,3 mm) a lehké tělo (340 g), které kombinuje plastové prvky s kovovým okružím objektivu. Právě mohutný objektiv je jedním z charakteristických rysů modelů řady "S", spolu s tělem uspořádaným do tvaru "L" a elegantní černou povrchovou úpravou. Vybrané části přístroje jsou pokryty pryží pro příjemnější a stabilnější držení.



Na horní straně bateriového úchopu je umístěn volič expozičních režimů s tlačítky pro přímou volbu kompenzace expozice a režimu sekvenčního snímání společně s kruhovým přepínačem mezi režimy přehrávání, fotografování a vypnutím přístroje. Vprostřed kruhového přepínače režimů se nachází tlačítko spouště. Horní strana bateriového gripu přechází do konstrukce vyskakovacího blesku, na jehož levé straně našlo své místo tlačítko pro přepínání režimů ostření s kruhovým prstencem pro jeho uzamknutí.



Slot s dvířky pro paměťovou kartu je na levé stěně přístroje společně s reproduktorem, pod kterým je pryžová krytka ukrývající výstupní konektory rozhraní USB, A/V výstupu a externího napájení. Na boku "pop-up" blesku je tlačítko pro jeho aktivaci.



Přední stěně dominuje objektiv s kovovým okružím, nad nímž je vyskakovací blesk se sensorem záblesku. Po stranách blesku jsou umístěny mikrofon a zelená LED dioda, sloužící jako přisvětlovací světlo pro snadnější ostření v horších světelných podmínkách. Malá červená dioda pro kontrolu aktivace samospouště se nachází nad mikrofonem.



Ostatní ovládací prvky jsou umístěné na zadní stěně fotoaparátu včetně zobrazovacího LCD displeje a elektronického hledáčku s dioptrickou korekcí.



Napájecí tužkové baterie se ukládají ze spodní strany bateriového gripu a jsou chráněny krytkou, vedle které je stativový závit.

[-more-]{Technická specifikace}

Technická specifikace
Srdcem FinePix S5500 je CCD snímač s poměrně malou úhlopříčkou 1/2,7" s efektivním rozlišením 4 miliony bodů. Snímač v automatickém režimu pracuje s citlivostmi od 64 do 320 ISO a v manuálním režimu umožňuje nastavit citlivost na 64, 100, 200 a 400 ISO. Snímky je možné pořizovat v rozlišení 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů a ukládat ve formátu komprimovaném -JPEG, nebo nekomprimovaném - CCD-RAW. K pořízeným snímkům lze nahrát i 30 s poznámku, která se ukládá ve zvukovém formátu WAV. Fotoaparát nabízí i možnost pořízení ozvučených videosekvencí s vysokou kvalitou 30 snímků za sekundu, jak v rozlišení 640 x 480 bodů, tak 320 x 240 bodů.



Objektiv nabízí 10násobný optický zoom s ohniskovým rozsahem 5,7-57 mm (37 - 370 mm po přepočtu na formát 35 mm) při světelnosti f/2,8-3,1. Za skvělou světelností při velkém rozsahu zoomu hledejme objektiv typu Fujinon Zoom Lens. Ve standardním režimu ostří od 90 cm a v makro režimu již od 10 cm při širokoúhlém nastavení objektivu.K dispozici je také digitální zoom, jehož přiblížení závisí na zvoleném rozlišení. Ostření můžete ponechat na automatice nebo zvolit kontinuální ostření nebo se přepnout do manuálního režimu ostření.
Expoziční logika je založena 64 zonálnímu systému měření světla se třemi volitelnými režimy. Kromě automatiky nabízí fotoaparát i všechny ostatní varianty až po úplné manuální nastavení expozice. Clona pracuje s rozsahem F2,8 - 9 a závěrka 15 s až 1/2000 s. U automatického a poloautomatických režimů dovoluje S5500 kompenzovat expozici v rozsahu +-2 EV po 1-3 EV krocích. Pro správně exponovaný snímek můžeme použít i funkci Bracketing. Kruhový volič expozičních režimů umožňuje zvolit i několik scénických režimů pro specifické situace, jako je fotografování portrétu, krajiny, sportu nebo nočních snímků.



Sekvenční snímání má několik režimů. První umožňuje pořídit až 3 snímky po 0,3 s, druhý režim umožňuje pořizovat snímky ve stejném intervalu a uloží se až poslední 3 snímky, a poslední režim umí zaznamenat až 40 snímků po 0,6 s. Vyvážení bílé poskytuje kromě automatického nastavení i 7 přednastavených hodnot: zataženo, slunce, žárovka a 3 nastavení pro zářivku. Velkou výhodou S5500 je i možnost manuálního nastavení vyvážení bílé, které je hlavně výhodné v místech s kombinovaným osvětlením.
Vestavěný "pop-up" blesk nabízí celkem 5 režimů provozu při rozsahu 30 cm až 5,0 m při nejkratším ohnisku. Při nejdelším ohnisku se dosah záblesku zkracuje 4,5 m. V režimu makro je možné použít blesk jen s dosahem 2,0 m. Velikost záblesku lze zvětšit nebo omezit v rozsahu +-2/3.



Elektronický hledáček je vybaven mikroLCD displejem s rozlišením 115.000 bodů a stejné rozlišení má i LCD displej o velikosti 1,5". Pro napájení je možné využít 4 tužkových AA baterií, nejlépe alkalických, nebo i nabíjecích typu Ni-MH či Li-ion. Výrobce udává životnost alkalických baterií až na pořízení 200 snímků a u Ni-MH (2300 mAh) baterií až 400 snímků. Jako paměťové médium využívá S5500 paměťových karet typu xD-Picture až do velikosti 512 MB. Přístroj podporuje i protokol PictBridge, umožňující přímý tisk z fotoaparátu pomocí rozhraní USB 2.0. Přes rozhraní USB je možno připojit S5500 i jako webovou kameru. Fotoaparát disponuje i výstupem A/V, takže není problém ho připojit i k jiné zobrazovací jednotce.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Vzhledem k zaměření fotoaparátu, určeného zejména pro pokročilejší fotoamatéry, je ovládání FinePixu S5500 jednoduché a typické pro digitální kompakty řady "S". Veškeré důležité funkce se ovládají pomocí tlačítka "f" a "Menu", který neslouží pro přímý vstup do menu. Funkce, které nenajdeme ve volbách těchto dvou tlačítek najdeme na několika tlačítkách rozmístěných po těle přístroje. Tlačítka jsou vzhledem k celkové velikosti přístroje drobná, ale jejich používání nečiní žádné potíže. Stejně tak se velmi dobře ovládá i spoušť.


Přístroj zapneme přepínacím prstencem okolo spouště, který můžeme přepnout do režimu prohlížení nebo fotografování, a pomocí nekonečného kruhového ovladače navolíme expoziční režim. Tlačítkem "f" se nastavuje rozlišení, citlivost a barevné vlastnosti snímku a tlačítkem Menu ostatní důležité volby jako samospoušť, vyvážení bílé, nastavení režimu automatického ostření a expozice, nastavení rozsahu bracketingu, ostrost snímků, velikost záblesku, jas LCD a vstup do nastavení přístroje (set-up). Kompenzace expozice, sekvenční snímání a přepínání mezi režimy ostření mají své specifická tlačítka.



Nastavení přístroje je rozděleno do 4 záložek, ve kterých se lze pohybovat všemi směry za pomoci křížového ovladače. První záložka obsahuje volby pro nastavení zobrazení snímku po expozici, čas vypnutí přístroje bez činnosti, formátování karty a nastavení číslování snímků. Nastavení datumu a času, hlasitost zvuků přístroje a spouště a nastavení časové lokace nabízí záložka pod číslem dvě. Záložka tři umožňuje zapnutí přisvětlovací lampy, režimu USB, zapnutí RAW formátu a nastavení pozice zoomu. Pod poslední záložkou se skrývají volby nastavení jazyka, formátu videa, vybíjení Ni-MH článků a zresetování nastavení do tovární podoby.


[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Společnost Fuji u tohoto fotoaparátu nepoužila snímač SuperCCD a zvolila raději z neznámých důvodů běžnější snímač typu CCD. Úroveň digitálního šumu u fotoaparátu Fuji FinePix S5500 je vzhledem k použitému snímači o velikosti 1/2,7" na dobré úrovni. Nejnižší citlivost zvolila společnost FUJI u tohoto fotoaparátu 64ISO, při které je velikost digitálního šumu takřka nulová, tak je tomu i při 100ISO. U citlivosti 200ISO je jeho úroveň o něco vyšší, ale exponované snímky jsou stále ostré s výborným rozlišením, takže se není obávat tisku větších formátů. Snímky pořízené s citlivostí 400ISO, již vykazují vyšší úroveň šumu, které jsou zvláště znát v oblastech hlubokých stínů (viz. noční snímek Václavského náměstí) nebo při zvětšení snímků 1:1.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 64, 100, 200 a 400 ISO)

Automatika vyvážení bílé pracuje velmi spolehlivě a je srovnatelná s jinými fotoaparáty této kategorie. Dobře hlavně pracuje v exteriérech ve slunném počasí a potíže má až v interiérech při kombinovaném osvětlení, to však lze vyřešit nastavením vyvážení bílé na předdefinovanou hodnotu žárovky nebo jedné z třech předvoleb teploty zářivky. Pokud by i poté vyvážení bílé nesouhlasilo, je možné využít manuálního nastavení, což je velkou výhodou, která není až tak u fotoaparátů této úrovně běžná.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je minimální a směrem k delším ohniskům mizí, až přechází do velmi mírného poduškovitého zkreslení. Rozlišení a ostrost snímků je velmi dobré a náchylnost objektivu k aberaci je minimální, která se mírně zvyšuje směrem k okrajům objektivu. Celkově se dá říci, že kvalita objektivu je na dobré úrovni.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 37mm F2,8 1/52s, vpravo 370mm F5,6 1/15s)

 
Porovnání optického přiblížení - výřez 1:1 (vlevo ohnisko 37mm, vpravo 370mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (4,5MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Při spuštění fotoaparátu nás trochu překvapí pomalé vyjíždění objektivu, které by se mohlo zdát, že nájezd fotoaparátu bude velmi podobný. Faktem však je, že od zapnutí fotoaparátu po pořízení prvního snímku uběhne cca 3,9s. Závěrka a automatika expozice s ostřením je docela rychlá, protože od zmáčknutí spouště po expozici uběhne cca 0,3s. S namáčknutím, tj. kdy automatika expozice a ostření již proběhne, se tato doba sníží na neměřitelných cca 0,1s. Celkově je přístroj velmi rychlý až na delší dobu při zapnutí, která je však vzhledem ke kategorii přístroje průměrná. Zpoždění LCD je velmi malé a zobrazování snímané scény se při namáčknutí spouště zpozdí jen minimálně. Ovládání optického zoomu má 18 kroků, tudíž velmi široké, ale vzhledem k šířce ohniskových vzdáleností je jeho ovládání velmi citlivé a tudíž se může stát, že motorek optiky "přejede" o jeden krok dále. Doba potřebná pro přezoomování z jednoho kraje optického rozsahu do druhého se pohybuje cca 2s.
Fotoaparát se díky pogumovaným částem a dostatečně velikým bateriovým úchopem dobře drží a fotografování s ním je velmi příjemné. Velikost gripu může však lidem s menšími dlaněmi činit problémy. Na automatiku expozice se dá ve velké většině plně spolehnout a velkou výhodou je i možnost kontroly jasového rozsahu díky přítomnosti histogramu v režimu prohlížení. Fotoaparát je možné napájet jak klasickými alkalickými bateriemi, tak Li-iontovými nebo Ni-MH nabíjecími články. Výrobce udává životnost pořízení 200 snímků s použitím alkalických baterií a při použití nabíjecích Ni-MH článků (2300mAh) lze pořídit až 400 snímků. Zajímavou vlastností je také vybíjení baterií. Pro zachování co nejdelší životnosti Ni-MH baterií se doporučuje je plně vybíjet, k čemuž slouží i tato funkce. Nesmí se však používat na jiné, než Ni-MH baterie. Fotografování je díky scénickým režimům jednodušší a v praxi se osvědčil například noční režim.
Při zapnutí fotoaparátu je potřeba dbát na to, aby byla odstraněna krytka fotoaparátu, jinak přístroj nahlásí chybu: "zoom error" a musíte přístroj vypnout a znovu zapnout. Velkou výhodou při fotografování při špatných světelných podmínek je možnost aktivace přisvětlovací lampy, která mimo světla produkuje i obrazec, který umožňuje automatice přesnější ostření.


Závěr
Celkově je FinePix S5500 od společnosti Fuji velmi atraktivním fotoaparátem určený zejména pro pokročilé amatérské fotografy. Těm nabízí 10násobný optický zoom s vysokou světelností po celém ohniskovém rozsahu, rozumný rozsah manuálních funkcí a velmi dobrou kvalitu pořízených snímků. Jde o příjemnou ultrazoom elektronickou zrcadlovku s jednoduchým ovládáním a velmi dobrou ergonomií. Příjemně malé rozměry umožňují i denní nošení. Elektronická zrcadlovka FinePix S5500 je k dostání za doporučenou koncovou cenu 13.490,- Kč včetně DPH.


:: Technické parametry Fuji FinePix S5500
:: Srovnání Fuji FinePix S5500 vs Konica Minolta DiMAGE Z2

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/8 a čase 4s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/5,6 a čase 1/400s

 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/5 a čase 1/500s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/3,1 a čase 1/400s

 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/9 a čase 1/125s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/8 a čase 1/110s

 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/9 a čase 1/220s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/6,3 a čase 1/240s
[-more-]{Srovnání Fuji FinePix S5500 vs Konica Minolta DiMAGE Z2}

Srovnání Fuji FinePix S5500 vs Konica Minolta DiMAGE Z2
Pro porovnání jsme vybrali fotoaparát DiMAGE Z2 od společnosti Konica Minolta, protože oba dva přístroje patří do kategorie ultrazoomů, mají stejné efektivní rozlišení a podobný rozsah citlivosti, i když DiMAGE Z2 oproti FinePixu S5500, používá větší čip o velikosti 1/2,5".
V obrazové kvalitě jsou oba fotoaparáty srovnatelné. Při bližším porovnání je u DiMAGE Z2 vidět větší sklon k aberaci a menší neostrosti. Co se týče úrovně digitálního šumu v obraze, je na tom o trochu lépe Fuji FinePix S5500, i když má menší čip.



Digitální šum u Fuji FinePix S5500 (zleva doprava: 64, 100, 200 a 400 ISO)

Digitální šum u Konica Minolta DiMAGE Z2 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


výřez 1:1 - Fuji FinePix S5500 1/15s, F5,6

výřez 1:1 - Konica Minolta Z2 1/50s F3,7

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: