Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Fujifilm FinePix S5600 - povedený ultrazoom v praxi
7. října 2005, 00.00 | Jednou z posledních novinek od Fujifilmu je EVF zrcadlovka FinePix S5600 s 10x optickým zoomem a rozlišením 5 MPix. Umožňuje uživatelům plnou kontrolu pomocí manuálních režimů a nabízí maximální citlivost ISO 1600. Jak dopadla v našem redakčním testu?
{Popis a konstrukce}Jednou z posledních novinek od Fujifilmu je EVF zrcadlovka FinePix S5600 s 10x optickým zoomem a rozlišením 5 MPix. Umožňuje uživatelům plnou kontrolu pomocí manuálních režimů a nabízí maximální citlivost ISO 1600. Jak dopadla v našem redakčním testu?
Konstrukce a design
Design je velmi povedený, fotoaparát budí profesionálnější dojem a velmi dobře padne do ruky. Tělo je vyrobeno z plastu, z kovu je pouze závit na konci tubusu objektivu. Pravá část fotoaparátu, grip a část zadní stěny, je pogumována pro lepší držení. Styl konstrukce budí dojem, že se jedná o malou zrcadlovku. Pogumovaný tubus objektivu neslouží pro zoomování, ale pouze pro lepší držení. Samotný zoom se ovládá pouze elektronicky, tzn. pomocí tlačítek. Mezi objektivem a gripem je na přední straně umístěna poměrně velká dioda pro přisvícení. Poměrně velkou výhodou konstrukce je to, že se objektiv při práci ani zapnutí nijak nevysunuje.
Výklopný blesk, který je umístěn nad hledáčkem, se uvolňuje automaticky. Pojistku však můžeme však překonat i manuálně, což ale nedoporučujeme. Nalevo od blesku je přepínač režimů zaostřování, který můžeme zablokovat prstencem umístěným okolo něj. Napravo od blesku je pak klasický kruhový volič expozičních režimů a tlačítka sériového snímání a kompenzace expozice. Jak jsme u EVFek Fujifilmu zvyklí, tak přístroj zapínáme otočením prstence na horní straně gripu, uprostřed kterého je i tlačítko spouště.
Slot paměťové karty a konektory A/V, USB a napájení jsou na levém boku. Konektory jsou chráněny plastovými dvířky a konektory mají pouze společnou gumovou záslepku. Ze spodní strany se vkládají tužkové baterie a nalezneme zde i plastový závit pro stativ, který je ale umístěn mimo osu objektivu.
Jestliže přední část těla budí dojem zrcadlovky, pak zadní strana je typická pro ultrazoomy. Levou část vyplňuje displej a EVF hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od nich je pak křížový ovladač a několik tlačítek. Hmotnost samotného fotoaparátu bez příslušenství je cca 370 g. S bateriemi, paměťovou kartou a krytkou objektivu je to cca 486 g. Rozměry fotoaparátu 113,5 (š) x 85(v) x 112 (h) mm pak potvrzují, že se jedná o kompaktní Evko.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použit zde byl SuperCCD snímač (snímací buňky jsou osmiúhelníkové a jsou uspořádány voštinově) s efektivním rozlišením 5,1 MPis a úhlopříčkou 1/2,5". Díky němu můžeme ukládat snímky v rozlišení 2 592 x 1 944, 2 736 x 1 824, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG i RAW. Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Na všech citlivostech můžeme fotografovat do plného rozlišení. Pro fotografování můžeme použít i barvené filtry: černobílý a chrome. Ozvučené videosekvence lze pořídit v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s ve formátu AVI.
Objektiv Fujinon nabízí 10x zoom pomocí rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6,3 mm do 63 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-380 mm). Světelnost je F3,2-3,5 a největší clonové číslo je F8 na obou koncích zoomu. Automatické pasivní zaostřování má k dispozici přisvětlovací diodu pro případ práce ve zhoršeném osvětlení. V klasickém režimu zaostří fotoaparát od 90 cm na nejkratším ohnisku a 2 m na nejdelším. Režim rychlého zaostřování tyto vzdálenosti prodlužuje na 2 m pro nejkratší ohnisko a 4 m pro nejdelší ohnisko. V makro režimu od 10 cm na nejkratším ohnisku a 90 cm na nejdelším.
V závislosti na režimu fotografování se čas závěrky pohybuje od 1/2 000 s do 15 s. V automatickém režimu nastaví automatika čas od 1/2 000 s do 1/4 s, v režimu priority času může uživatel nastavit od 1/1 000 s do 3 s. Automatika v režimu priority clony nastaví čas od 1/4 s do 1/1 000 s do 1/4 s. Plně manuální režim nabízí plný rozsah. Pokud nám nevyhovují výsledky automatického TTL měření (64 oblastí), tak můžeme využít i kompenzace expozice o +-2EV po 1/3EV.
Vyvážení bílé barvy můžeme nastavit pomocí předvoleb (slunečno, stín, žárovka a tři různé zářivky), změřit jej manuálně, nebo vše nechat na automatice. Vestavěný blesk má efektivní pracovní rozsah od 30 cm do 4 m na nejkratším ohnisku a od 80 cm do 4 m na nejdelším. Nabízí klasické režimy jako je předblesk pro redukci jevu červených očí, synchronizace s dlouhým časem apod.
K fotografování i prohlížení snímků můžeme použít LCD TFT displej na zadní straně, který disponuje úhlopříčkou 1,8" a 115 000 body. Displej v EVF hledáčku má úhlopříčku 0,33" a také 115 000 bodů. Oba nabízejí cca 100% pokrytí scény. Video výstup podporuje výstupní video formáty PAL a NTSC. Data se ukládají na xD paměťovou kartu. Přenos dat z karty můžeme realizovat pomocí USB 2.0, stejně jako přímý tisk snímků pomocí standardu PictBridge. O napájení se stará čtveřice tužkových AA baterií, nebo externí zdroj (není součástí balení).
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání je velmi jednoduché, což by mohlo určitým způsobem vadit pokročilejším uživatelům, protože až příliš parametrů se nastavuje pomocí menu. Všechna tlačítka, včetně spouště, se používají velmi dobře, pouze křížový ovladač by mohl být větší a pohodlnější, prostor by pro to existoval. Na horní části přístroje jsou výše zmíněná tlačítka přepínání režimů zaostřování, kompenzace expozice a sériového snímání. Pokud nastavíme manuální zaostřování, tak jej můžeme ovládat současným stisknutím tlačítek kompenzace expozice a zoomování. Není však k dispozici žádná stupnice a řídit se tak musíme pouze obrazem na displeji. Křížovým ovladačem na zadní straně pak můžeme nastavit pouze makro režim a režim vestavěného blesku, žádné jiné volby nejsou přes tlačítka dostupné. Kromě tlačítka F, které sdružuje nastavení citlivosti, rozlišení a barevného filtru. I to nás však pouze zavede do speciálního menu.
V klasickém menu můžeme nastavit délku samospouště, oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, rychlé zaostřování, oblast automatického zaostřování (střed, celoplošné, nebo výběr ze 49 bodů), ostrost snímků a bracketing. Jednou z položek menu je také vstup do setupu, kde můžeme nalézt obecnější nastavení fotoaparátu jako je délka zobrazení náhledu, zvuk závěrky a tlačítek, číslování souborů, jas displeje, digitální zoom, fotografování do RAWu, zapamatování nastavení zoomu i po vypnutí fotoaparátu, přisvětlovací dioda, automatické vypínání, formátování karty, datum, jazyk, barva pozadí menu, režim USB (přenos snímků, nebo PictBridge), výstupní video formát (PAL a NTSC) a vybíjení akumulátorů.
V režimu prohlížení snímků je nabídka menu odlišná. Můžeme zde snímky mazat, otáčet, tisknout, zamykat, přehrávat ve slide-show, komentovat a dělat výřezy. Po dobu stisknutí tlačítka kompenzace expozice (v režimu prohlížení snímků) se na displeji zobrazí zmenšený náhled se zvýrazněnými přeexponovanými oblastmi, histogram a základní informace o nastavení fotoaparátu a expozice.
Kvalita snímků
Fujifilm již v minulosti předvedl, že s digitálním šumem se umí poměrně dobře poprat (například u modelu F10) s výsledky, které i náročným fotoamatérům vyhovují. Lze snímkům vyčítat vyžehlenost, tzn. znehodnocení silnou softwarovou redukcí šumu, která zasahuje do detailů, ale výsledky hovoří za vše. O takové úrovni šumu na citlivosti ISO 400 by si většina konkurence mohla nechat pouze zdát. I model S5600 je na tom se šumem poměrně dobře, navíc nabízí citlivost až ISO 1600, což také u konkurence není běžné. Citlivosti ISO 64 a 100 nabízejí velmi dobré výsledky. ISO 200 stále poskytuje mnoho detailů, ale stopy po vyhlazení šumu začínají být po přiblížení na 1:1 patrné. Citlivost ISO 400 a 800 nesou již silnější stopy a nejvyšší citlivost ISO 1600 lze použít spíše jako záchrannou. Stopy po digitálním šumu se zde změnily na neostré barevné fleky a ostrost také vzala za své. Je však nutno upozornit, že na takto malém snímači jsou tyto výsledky velmi dobré.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy spadá do průměru. Podává spolehlivé výsledky a problémy má pouze v umělém osvětlení, zejména u žárovek. K dispozici je i manuální vyvážení bílé, u kterého však lze počítat za nevýhodu, že při zobrazování náhledu scény nezobrazuje vyvážení bílé správně (u uloženého snímku je již vše v pořádku).
Pochvalu zcela jistě zaslouží také objektiv Fujinon, který nabízí velmi dobrou kresbu na nejkratším ohnisku. Ztráta ostrosti v rozích je minimální, ale nešlo se vyhnout viditelné aberaci na okrajích snímku. Vinětace je pouze zanedbatelná. Posunutím na nejdelší ohnisko dochází k menší plošné ztrátě ostrosti, ale i tak snímky mají stále dobrou kresbu, ve srovnání s konkurencí.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím přístroje a pořízením prvního snímku uplyne cca 1,5 s, což je dobrý výsledek. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,2 s, záleží však ale na konkrétních světelných podmínkách. Zpoždění displeje je pouze minimální. Zoom je rozdělen na cca 19 kroků a jeho ovládání je poměrně dobré. Jedním stisknutím se lze jednoduše posunout na další krok bez většího rizika jeho přeskočení a následnému vracení se, což je občas neduh některých fotoaparátů. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2 s. Při manuálním ovládání zaostření trvá na nejkratším ohnisku přeostřit z nejkratší vzdálenosti na nejdelší cca 5 s. Na nejdelším ohnisku je to již cca 40 s, což je značně nepříjemná hodnota.
Automatické zaostřování i expozice jsou spolehlivé. Zaostřování nemá problém ani s hůře osvětlenými scénami (i bez pomoci přisvětlovací diody). Pro lepší stanovení expozice bohužel fotoaparát nemá k dispozici živý náhled histogramu, ale umí zobrazit histogram u již uloženého snímku. Je sice poměrně malý, ale vše zachraňuje zobrazování přeexponovaných oblastí. Ty se zvýrazní blikáním černé barvy. Vytknout lze pouze trošku pomalejší reakci na velkou změnu expozice, například pokud ze stínu zamíříte na silně osvětlený objekt. Asistenční dioda pro automatické zaostřování má zelenou barvu a je poměrně silná a má slušný dosah.
Jak bylo zmíněno u hodnocení výsledků automatického vyvážení bílé, tak S5600 nijak nevybočuje z průměru, kromě jedné nepříjemné vlastnosti, kterou má i pokročilejší model S9500. Při volbě předvoleb nebo automatického vyvážení bílé se náhled na displeji zobrazuje správně. Pokud však použijeme manuální vyvážení bílé, tak má náhled jiné barvy než výsledný snímek. Fotoaparát tak při zobrazování náhledu scény naše měření ignoruje. Lze si na tento fakt zvyknout, ovšem je vždy nutné pořídit kontrolní snímek.
Lehce limitující shledáváme omezení nastavení času závěrky. Zvláště podivné je to u režimu priority času, kde již podle názvu by měl mít uživatel širší kontrolu nad časem expozice. Naštěstí se jedná pouze o jeden EV krok u nejkratšího času, kde místo 1/2 000 s můžeme nastavit jen 1/1 000 s. U dlouhého času můžeme nastavit místo 15 s pouze 3 s. Vzhledem k tomu, že klasická automatika nenastaví čas delší než 1/4 s, tak je nutno použít scénický režim nočního fotografování. Na rozdíl od některých konkurenčních výrobků si i v tomto režimu můžeme sami nastavit citlivost.
Co se týče objektivu, tak lze pochválit to, že se při práci nijak nevysunuje. Disponuje také závity pro předsádky. V setupu si můžeme zvolit zapamatování nastavené ohniskové vzdálenosti, díky čemuž se po vypnutí a zapnutí fotoaparát automaticky nastaví na ohniskovou vzdálenost, kterou měl před vypnutím. Vytknout můžeme pouze slabší makro režim.
Závěr
Poměrně povedeným fotoaparátem se zdá Fujifilm FinePix S5600. Jako ultrazoomová EVF zrcadlovka má zcela jistě co nabídnout. Může být vytýkána absence stabilizace, kterou implementuje stále více výrobců, ovšem zde je výhodou možnost použití vyšších citlivostí, čehož využívá i speciální režim pro zachycení rychlých pohybů.
Dostupný by měl být tento měsíc, oficiální cena zatím nebyla zveřejněna, ale měla by se pohybovat mezi 10 500,- a 11 500,- Kč včetně DPH. Součástí balení je 16MB xD karta, 4 tužkové alkalické baterie, řemínek, USB a A/V kabel, krytka objektivu, manuál a CD se softwarem (včetně konvertoru pro RAW).
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014