Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Fujifilm FinePix V10 - kompakt s velkým displejem v praxi
14. června 2006, 00.00 | Digitální fotoaparáty nejsou jen pro vážné fotografování, ale také pro zábavu. Tomuto konceptu je podřízen i Fujifilm FinePix V10, který zaujme svým neobvyklým řešením zadní strany, obrovským displejem, kompaktním malým tělem a možností zkrácená chvíle hraním her. To vše standardními parametry jaké očekáváme od pokročilejšího kompaktu.
{Popis a konstrukce}Digitální fotoaparáty nejsou jen pro vážné fotografování, ale také pro zábavu. Tomuto konceptu je podřízen i Fujifilm FinePix V10, který zaujme svým neobvyklým řešením zadní strany, obrovským displejem, kompaktním malým tělem a možností zkrácení chvíle hraním her. To vše standardními parametry, jaké očekáváme od pokročilejšího kompaktu.
Konstrukce a design
Na první pohled působí V10 zvláštně. Při pohledu na přední stranu tušíme, že poměr stran není stejný jako u běžných kompaktů, jeho tvar se totiž blíží čtverci. Stačí se však podívat na zadní stranu a hned nám dojde, že vše bylo přizpůsobeno velikosti LCD displeje. Ten zabírá takřka celou zadní stranu, pouze pod ním je místo pro několik málo nutných tlačítek. Hravost námi testovanému kusu přidává i oranžové provedení přední strany. Kovové tělo má přední stranu broušenou. Rozměry přístroje jsou 83 x 63,5 x 23,3 mm a hmotnost je cca 155 g.
Na přední straně nalezneme pouze vysunovací objektiv, vestavěný blesk, mikrofon pro záznam zvuku a diodu samospouště. Levý bok nabízí pouze gumovou krytkou chráněný konektor externího napájení. Na pravé straně je konektoru USB kabelu, poutko pro uchycení řemínku a přepínač režimu fotografování a natáčení videosekvencí.
Zapuštěné tlačítko Power pro zapnutí přístroje je na horní straně, mezi tlačítkem F (jeho funkci si popíšeme v sekci o ovládání) a prstencem ovládajícím zoom. Uprostřed tohoto prstence je také příjemně velká spoušť. Je potěšením najít na spodní straně závit pro stativ, dokonce umístěný v ose objektivu. Kromě něj je zde také plastová krytka chránící slot baterie a paměťové karty.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý Super CCD HR snímač má efektivní rozlišení 5,1MPix a úhlopříčku 1/2,5". Snímače Super CCD se vyznačují voštinovým uspořádáním se snímacími buňkami tvaru šestiúhelníku. Fotografovat můžeme snímky s rozlišením 2 763 x 1 824, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů s citlivostí 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO do formátu JPEG. Ozvučené videosekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu ve formátu AVI.
Objektiv Fujinon s 3,4x optickým zoomem disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6,3 mm do 21,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-130mm) a světelností F2,8-5,5. Minimální ostřící vzdálenost v klasickém režimu je 60 cm. V makrorežimu můžeme ostřit od 9 cm na nejkratším ohnisku a 39 cm na nejdelším. Zaostřování je pouze automatické (pasivní - měření kontrastu). Ostřit můžeme na střed, nebo celou plochou s automatickým výběrem bodu.
Měření světla pracuje celoplošně na 256 zónách. Expozici řídí pouze automatika, nejsou k dispozici poloautomatické ani manuální režimy. Vybrat si můžeme klasickou automatiku a scénické režimy portrét, krajina, sport, noc, přirozené světlo a přirozené světlo s bleskem. K dispozici je také kompenzace automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Rychlost závěrky se nastavuje od 1/2 000 s do 4 s v závislosti na zvoleném režimu.
Sekvenční snímání podle výrobce zaznamená až 3 snímky rychlostí 2 sn./s. Možné je také aktivovat režim, který uloží poslední tři snímky pořízené před uvolněním spouště, nebo dlouhotrvající snímání pro až 40 snímků. O vyvážení bílé barvy se může postarat automatické měření, nebo jej můžeme nastavit pomocí přednastavených hodnot: jasno, stín zářivka 1, zářivka 2, zářivka 3 a výbojka.
Vestavěný blesk má udávaný efektivní rozsah od 60 cm do 4,4 m na nejkratším ohnisku a 60 cm až 2,3 m na nejdelším. Nastavit můžeme automatický záblesk, režim s redukcí červených očí, vynucený záblesk, potlačený blesk, režim se synchronizací s dlouhým časem závěrky apod. Jako paměťové médium můžeme použít xD kartu až do kapacity 1 GB. LCD TFT displej má úhlopříčku 3" a rozlišení 230 400 bodů. Při připojení k počítači nebo tiskárně (pomocí PictBridge) je zde USB 2.0. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-40, který se dodává s fotoaparátem. Udávaná výdrž je 170 snímků dle standardů CIPA.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání je zcela podřízeno designu fotoaparátu, tzn. ovládací tlačítka zde nemají příliš prostoru. Zapínání, spoušť a zoomování nalezneme na známých místech horní strany. Zde je také funkční tlačítko F, kterým během fotografování můžeme nastavit rozlišení, citlivost a barevný režim (standard, chrome, černobílý). Přepínání režimu fotografování a natáčení videosekvencí jsme sice chvilku hledali, ale na pravém boku je poměrně rychle přístupné ukazováčkem, kterým mačkáme spoušť.
Jak bylo řečeno u popisu konstrukce, design zadní strany je podřízen velikosti displeje a tlačítka získala prostor pouze na spodní části pod displejem. V řadě vedle sebe je zde tlačítko pro prohlížení snímků, tlačítko pro mazání, simulace křížového ovladače (stejně jako u starších kompaktů Fujifilmu je řešen dvojicí postraních tlačítek a třípolohovým kolébkovým ovladačem) dvě tlačítka pro aktivaci menu a návrat. Postraními tlačítky můžeme také nastavit makrorežim a funkci vestavěného blesku. Kolébkovým ovladačem pak aktivujeme samospoušť.
V menu se pak snadno zorientujeme, protože zde není moc co nastavovat. Zvolit si zde můžeme scénické režimy, korekci automatické expozice, vyvážení bílé barvy, vysokorychlostní zaostřování (zaostřuje až od 1 m), sériové snímání a oblast zaostřování. Poslední položkou je přístup do set-upu, kde nastavíme zobrazování pořízeného snímku, zvuky, číslování souborů, jas displeje, digitální zoom, automatické vypínání, šetření energie stmíváním displeje, formátování karty, datum, čas, jazyk (čeština není), barvu pozadí, režim USB (data, tisk), formát videovýstupu a resetování veškerého nastavení.
Kvalita snímků
Digitální šum je zde téměř zcela vyhlazen, ovšem nic není zadarmo. Na nejnižších citlivostech (ISO 64, 100 a 200) máme stále velmi dobrou kvalitu snímků, ovšem na citlivosti ISO 400 již začínáme pozorovat úbytek detailů. To způsobila silnější softwarová redukce šumu. Zde to ještě není tak markantní, jako na citlivostech ISO 800 a 1600, kde je výsledkem poměrně dosti narušený obraz. Takové snímky mohou sloužit opravdu jen jako malé náhledy, nebo jako digitální záznamník v extrémních situacích, kdy potřebujeme co nejkratší čas expozice. Podobně však dopadají i ostatní kompakty (snad kromě Fujifilmu F11, resp. F10 a F30, který jsme ještě netestovali, ale měl by mít stejné vlastnosti jako F10), které se snaží zpřístupnit takto vysoké citlivosti. Daní za to je silně narušený obraz. Pokud však vezmeme v úvahu míru šumu v rozmezí ISO 64 až 400, je na tom Fujifilm V10 velmi dobře.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě za standardních podmínek. Při fotografování za slunečného dne se o něj nemusíme starat, stejně jako i ve stínu, nebo při zamračené obloze. Menší problémy nastávají při umělém žárovkovém osvětlení, kdy jsou barvy do teplých odstínů. Pro tyto situace zde máme možnost volby předvoleb pro různá osvětlení. Manuální měření bohužel není možné.
Snímky jsou kvalitnější, než jsme očekávali. Nedosahují sice takové ostrosti a rozlišení jako nedávno recenzovaný Panasonic Lumix FX01, ale na druhou stranu snímky jsou stále kvalitní a pro průměrného fotoamatéra jsou více než dostačující. V kategorii ultrakompaktů se jedná o příjemný průměr. Je patrné, že bylo použito silnější softwarové doostřování. I vzhledem k nepříliš širokoúhlému objektivu není překvapením, že soudkovité zkreslení není příliš velké. Příjemným zjištěním je, že snímky příliš netrpí ani chromatickou aberací, která je zde minimální.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
A jak se s Fujifilmem V10 vlastně fotografuje? Zapnutí přístroje je příjemně rychlé. Od stisknutí tlačítka Power do pořízení první fotografie uplyne cca 1,8 s. Náhlé fotografování bez namáčknuté spouště má zpoždění cca 0,4 s. S namáčknutou spouští je reakce okamžitá, v našich podmínkách neměřitelná. Tyto parametry vypovídají o tom, že fotoaparát není žádný louda. To dokazuje i rychlost přezoomování, kdy přesun z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1 s. Zadní LCD displej již není tak svižný, ale jeho reakce plně stačí pro běžné fotografování. Příjemné je jeho vysoké rozlišení.
Na automatiku fotoaparátu se můžeme spolehnout. Automatické zaostřování (autofokus) pracuje velmi spolehlivě, stejně jako automatické měření expozice. Litovat můžeme absence manuálního měření vyvážení bílé, které se může hodit v žárovkovém osvětlení.
Celkově se s V10 fotografuje velmi dobře. Musíme počítat s neustále osahaným displejem, protože na zadní straně není žádná rozumná dotyková plocha pro držení fotoaparátu a je třeba myslet i na riziko poškrábání ochrany displeje. Ovládací prvky jsou ale na druhou stranu příjemně velké.
Při fotografování našich obvyklých předmětů bylo místy cítit, že objektiv není příliš širokoúhlý, resp. tedy jeho nejkratší ohnisková vzdálenost. Ekvivalent kinofilmu 38 mm není žádný zázrak a konkurence nabízí zpravidla lepší hodnoty. Na druhou stranu ale na nejdelším ohnisku máme ekvivalent 130 mm, což je naopak více, než je běžné. Rozdíly to jsou ale minimální a dlouhé počáteční ohnisko můžeme kompenzovat tím, že budeme fotografovat z větší vzdálenosti. Nejedná se ovšem o velkou chybu. Je to pouze škoda, vzhledem k tomu, že širokoúhlé počáteční ohnisko (např. ekvivalent 28 mm) se objevuje u kompaktů čím dál častěji.
Nakonec se samozřejmě nemůžeme nezmínit o možnosti hraní her… V menu prohlížení snímků jsou přístupné čtyři přednastavené hry, které pomohou zkrátit dlouhou chvíli čekání (na lepší světlo, až dav odejdou ze záběru apod.), ale není to nic pro náročného hráče. Pro pamětníky je zde ekvivalent Arkanoidu, bludiště, 2D střílečka s vesmírnou lodí a také číselné posunovací puzzle.
Výhody a nevýhody
+ velký displej
+ zajímavý design
+ kompaktní rozměry
+ dostatečná kvalita snímků
+ možnost použití vysoké citlivosti (až ISO 1600)
+ rychlý provoz
+ jednoduché ovládání
- počáteční ohnisko 38 mm (ekvivalent kinofilmu)
- nepříliš kvalitní snímky na vysoké citlivosti
Závěr
Fujifilm FinePix V10 má nejvíce šancí u uživatelů, kteří chtějí mít velký displej a zajímavý design. I přes obrovský displej byly zachovány příjemné kompaktní rozměry, což způsobilo onu netradičnost designu. Zajímavé řešení konstrukce ale nenabízí tak pohodlné držení fotoaparátu. Oranžové provedení přední strany a možnost hraní přednastavených her zcela jistě budou lákat i děti. A co obyčejný fotograf? Přístroj produkuje uspokojivě kvalitní snímky, nejedná se tedy pouze o hračku. Maloobchodní doporučená cena (skutečná cena v maloobchodech je zpravidla menší) je stanovena na 10 390 Kč včetně DPH.
::Technické parametry Fujifilm FinePix V10
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014