Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
HP Photosmart R507 - ultralehký kompakt pro každého?
16. listopadu 2004, 00.00 | Z nabídky low-endů portfolia společnosti Hewlett-Packard jsme k recenzi vybrali model Photosmart R507, který disponuje rozlišením 4MP, trojnásobným optickým zoomem a kompaktním a velmi lehkým tělem. Je jeho velikost na úkor kvality? Bude stačit pro rodinné focení? To se dozvíte v našem testu.
{Popis a konstrukce}Do redakce nám přišel jeden z low-endových digitálních fotoaparátů Hewlett-Packard s označením Photosmart R507. Jedná se o přístroj pro nenáročné uživatele s velmi příznivou cenu a kompaktními rozměry. Hodí se jako ideální fotoaparát pro rodinné účely a díky nízké hmotnosti se i snadno přenáší. Výhodou pro uživatele, kteří nejsou příliš zruční v úpravách snímků v počítači je ve fotoaparátu přidáno softwarové odstranění červených očí, nebo takzvaný elektronický blesk, který zesvětlí stíny bez nutnosti použití skutečného záblesku.
Konstrukce a design
Design fotoaparátu je velmi osobitý, vypadá spíše jako mnohem starší fotoaparáty a částečně se tak vymyká standardům své třídy. Na první pohled totiž budí dojem hranaté krabičky, ale po jeho uchopení zjistíme, že nenápadné prohlubně na přední a zadní straně velmi příjemně zvyšují pevnost úchopu a uživatelský komfort a celkový design je pojat spíše minimalisticky.
Přední strana, pravý bok a část horní strany jsou z jednolitého kusu kovu stříbrné barvy. Zbytek těla fotoaparátu je tmavě modré barvy s příjemnou povrchovou úpravou. Vysunovací objektiv se ve vypnutém stavu zasune cela na úroveň přední strany, takže nijak nenavyšuje rozměry fotoaparátu. V pravém horním rohu nad objektivem je průzor optického průhledového hledáčku, který není umístěn ani v horizontální, ani vertikální ose objektivu, takže při fotografování na krátkou vzdálenost (do cca 40 cm) je objekt v hledáčku v jiné poloze než na displeji a tudíž i na výsledném snímku. Kromě toho ještě hledáček nepokrývá celou snímanou scénu, ale pouze cca 70 %. Nalevo od objektivu je indikátor samospouště a mikrofon pro nahrávání audio poznámek a ozvučení video sekvencí.
Na spodní straně se kromě závitu pro stativ, slotu paměťové karty a prostoru pro akumulátor nachází ještě konektor pro připojení k dokovací stanici umožňující nabíjení fotoaparátu a přenášení fotografií zároveň. Klasické připojení přes USB kabel je umístěno na levém boku společně s konektorem pro externí napájení. Dokovací stanici je totiž nutné si přikoupit.
Netradičně provedená zadní strana je ergonomicky zajímavě zpracovaná, až na opravdu velmi malý optický průhledový hledáček. Okolo relativně malého displeje je řada tlačítek pro volbu režimu záblesku, sériového snímání, fotografování, prohlížení snímků, posílání fotografií emailem, nebo jejich tisknutí. V jemné prohlubni pro palec pravé ruky je umístěn kolébkový ovladač zoomu. Pod ním je umístěn křížový ovladač s tlačítkem Menu/OK uprostřed. Posledním ovládacím prvkem na zadní straně je posuvný přepínač pro vypnutí a zapnutí přístroje.
Horní strana přístroje ukrývá reproduktor, tlačítko režimu fotografování, tlačítko makro režimu a dvě spouště. První a větší, ze stran osvětlená diodami, slouží pro klasické fotografování, druhá a menší s ikonkou videokamery slouží pro natáčení video sekvencí. Jedná se tak o zrychlení používání přístroje, protože pro natáčení videa není nutné měnit režim fotografování, ale pouze stisknout příslušnou spoušť. Fotoaparát váží pouhých 132 g bez baterie a paměťové karty při šířce 90 mm, výšce 59 mm a hloubce 28 mm.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Fotoaparát je osazen snímačem s efektivním rozlišením 4,1 miliónů snímacích bodů, úhlopříčkou 1/2,5" a schopností pořizovat fotografie s rozlišením až 2304 x 1728 bodů s citlivostí 100, 200 a 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320x240 bodů s frekvencí 25 snímků za sekundu můžeme natáčet libovolně dlouhou dobu až do zaplnění paměťové karty a to ve formátu MPEG-1 (MPG).
Do fotoaparátu byl vybrán objektiv Pentax s ohniskovou vzdáleností od 5,8 mm do 17,4 mm, což je po přepočtu na kinofilm cca 35-105 mm (3x optický zoom). Clonu má však pouze dvoupolohovou, takže na nejkratším ohnisku máme na výběr z clonových čísel F2,6 a F4,3 a na nejdelším ohnisku z F4,8 a F7,6. V normálním režimu autofokusu zaostříme od 40 cm až do nekonečna, při aktivaci makro režimu již od 18 cm do 50 cm a pokud použijeme režim Super Macro, tak můžeme ostřit na objekty vzdálené 6-25 cm. V kombinaci s 3x optickým zoomem můžeme použít i 7x digitální zoom, čímž dosáhneme přiblížení až 21x.
Rychlost závěrky dovoluje expoziční časy od 1/2000 s do 16 s. Při aktivovaném sekvenčním snímání pořídí fotoaparát až 5 snímků do série. Kromě automatického režimu fotoaparát nabízí pouze poloautomatický režim s prioritou clony, což znamená, že můžeme nastavit clonu (resp. jednu z jejích dvou poloh) a čas dopočítá přístroj sám. Pro větší kontrolu nad expozicí je zde i možnost korekce automatické expozice +-3 EV po 1/3 EV krocích. Na výběr je také několik scénických režimů pro konkrétní situace jako například pláž, západ slunce, panorama atd.
Interní blesk nabízí klasické režimy záblesků, jako je vynucený, automatický, s redukcí červených očí, nebo synchronizace s dlouhým časem. Kromě předblesku, který má zabránit jevu červených očí je ve fotoaparátu také funkce, která červené oči vyretušuje přímo z uloženého snímku. Přístroj je také vybaven funkcí Adaptive Lightnig, která zvýrazní detaily ve stínech. Vyvážení bílé nenabízí příliš předvoleb (slunce, stín, žárovka, zářivka), ale je zde k dispozici i manuální měření, kde si pomocí bílé, nebo šedé plochy můžeme vyvážení bílé změřit sami.
Snímky si můžeme prohlížet na LCD displeji s úhlopříčkou 1,5"a rozlišením 502 x 240 bodů. Data se přenášejí pomocí USB 2.0 do počítače, nebo si snímky můžeme prohlížet na TV, nebo projektoru s podporou video formátů NTSC a PAL. Fotoaparát podporuje také možnost přímého tisku bez přítomnosti počítače díky standardu PictBridge. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor s rychlým nabíjením. Jako paměťové médium se dají použít jak karty SD, tak i MMC. Výrobcem je garantováno bezproblémové používání kapacit do 512 MB včetně. Fungovat by však měly i karty do 2 GB.
Ovládání
Díky minimálnímu počtu ovládacích prvků je ovládání velmi jednoduché. Kromě aktivace makro režimu, sériového fotografování a volby režimu fotografování se veškerá nastavení provádí přes tlačítko Menu, které je umístěno uprostřed křížového ovladače. Zde můžeme nastavit kompenzaci expozice, citlivost, vyvážení bílé, rozlišení snímků, oblast měření expozice, funkci Adaptive Lightning, saturaci, ostrost, kontrast, nebo barvy (normální, sepia, černobílé).>
Pokud tlačítko Menu stiskneme v režimu prohlížení snímků, pak máme na výběr mazání snímků, aktivaci funkce odstranění červených očí (pokud na snímku nejsou rozpoznány červené oči, pak fotoaparát neprovede žádné úpravy), fotografického asistenta, informace o snímku, nahrání zvukového záznamu ke snímku, náhled panoramatu atd. Právě zmíněný asistent je zajímavou lahůdkou tohoto přístroje. Po jeho aktivaci zanalyzuje snímek, a to jak obrazová data, tak i EXIF informace a na základě toho se pokusí určit kde byla učiněna chyba. Většinou dostaneme informace o základních chybách, například že fotoaparát špatně zaostřil, nebo jsme upozorněni, že při fotografování makra je výsledek velmi citlivý i na malý pohyb po zaostření, nebo že rozmazání snímku mohlo být způsobeno dlouhým expozičním časem, tzn pohybem fotoaparátu. Rady to jsou užitečné a ocení je hlavně nováčci, kteří teprve sbírají první zkušenosti s fotografováním.
K ovládání také patří zmínka, že se fotoaparát po vypnutí a následném zapnutí nastaví na základní nastavení, což znamená také například to, že pokud jsme měli vypnutý blesk, pak po zapnutí a vypnutí fotoaparátu bude blesk znovu zapnutý. Opět je to funkce, která někoho potěší a jiného roztrpčí, protože například nehrozí chyby podobného rázu, jako když si necháme nastavené vyvážení bílé na žárovku, vyjdeme ven a první snímek je modrý. Na druhou stranu, po každém vypnutí musíme zpět nastavovat veškeré parametry, hlavně pak citlivost, vyvážení bílé a režim blesku.
Kvalita snímků
Na fotografiích exponovaných s citlivostí 100 ISO je digitální šum již lehce patrný při zobrazení 1:1, ale je zanedbatelný. S citlivostí 200 ISO je šum patrný na zvětšených snímcích, ale stále je v mezích tolerance. Problém nastává při 400 ISO, kde je na šedých plochách šum zcela zřetelný. Zrno šumu není příliš výrazné, ale ze snímků lze usoudit, že je používána silná softwarová redukce šumu, protože se vinou rozostření ztrácejí detaily.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO)
Velmi příjemným překvapením je u tohoto fotoaparátu automatické vyvážení bílé, které dosahovalo nadprůměrných výsledků jak na nočních snímcích, tak i při fotografování v interiéru a samozřejmě i u denních záběrů.
Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je v přijatelné míře a na nejdelším ohnisku zcela mizí. Stejně tak chromatická aberace je takřka nepatrná. Problém je však s ostrostí a rozlišením, kde fotoaparát dosahuje na svou třídu spíše průměrných výsledků a na testovacích obrazcích je v černých partiích lehce vidět šum. Patrný je i zásah redukce šumu, což ubírá na ostrosti snímků. Tyto problémy jsou vidět při zvětšení 1:1, takže pokud nebudou snímky používány v plném rozlišení a budou se zmenšovat, například pro webové účely, pak jsou tyto chyby takřka nepatrné.
Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače pro zapnutí fotoaparátu do exponování prvního snímku uplyne cca 5s. Zpoždění závěrky od stisknutí spouště je cca 0,1s, což je velmi dobrý výsledek. S namáčknutím se zpoždění pohybuje od cca 0,1s až do 0,5s. Přesný čas záleží na konkrétních podmínkách, což ovlivňuje to jak dlouho fotoaparát zaostřuje. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 0,7s, což je velmi slušný výsledek.
R507 je slušný fotoaparát pro začínající nenáročné amatéry, kteří teprve sbírají své první zkušenosti s fotografováním všeobecně, nejen digitálním. Nabídkou dnes již běžných scénických splňuje nutný standard této třídy, kdy tyto režimy mají předem nadefinované parametry, či oblasti nastavení, ve kterých se mají pohybovat. Znamená to, že pokud zvolíme režim pláž, pak fotoaparát počítá s ostrým slunečným osvětlením a podle toho nastaví vyvážení bílé atd. Funkce panorama pomáhá fotografovat panoramatické snímky tak, že zobrazí předchozí snímek aby uživatel mohl další záběr na ten předchozí snadno navázat. Takto lze pořídit 2-5 snímků, které se pak v počítači s pomocí dodaného programu automaticky spojí.
Druhou zajímavostí jsou dvě funkce firmwaru fotoaparátu, první umí odstraňovat červené oči z již hotových snímků a druhá zvýrazní detaily ve stínech. Jsou to samozřejmě funkce plně nahraditelné editací v počítači, ale pro potřeby začínajících uživatelů plně postačí (je to méně znalostně i časově náročné) používat tyto integrované funkce. Příjemnou skutečností je také Super makro režim, kde můžeme fotografovat předměty vzdálené pouhých 6cm, což v této kategorii fotoaparátů není tak zcela běžné. Zaostřování i automatická expozice pracují spolehlivě. Problémy s autofokusem nastávají pouze při zhoršených světelných podmínkách a například na dvou testovacích nočních snímcích špatně zaostřil. Je tedy nutné výsledné fotografie zvětšením na displeji zkontrolovat. Příjemným překvapením byly výkony automatického vyvážení bílé.
Dost již bylo chválení, nyní se podívejme také na neduhy, kterými tento fotoaparát trpí. Komfort při fotografování lehce sráží takřka nepoužitelný, velmi malý optický průhledový hledáček, který se dá použít jen v případě krajní nutnosti. LCD displej by také mohl být větší, ale úhlopříčka 1,5" je v dnešní době minimum, které používat lze, a navíc je jistě levnější. Rychlost přístroje také není nijak oslňující a tak si musíme chvilku počkat pokud chceme například zvětšit snímek na displeji, kdy nás na pár vteřin zabaví nápis "Loading". Prodlevy však nejsou nijak tragické a jsou v mezích tolerance. Další věcí je vracení se k továrnímu nastavení, což jsme již popsali v sekci Ovládání. Pokud máte před vypnutím fotoaparátu nastaveno fotografování bez blesku, pak po zapnutí zjistíte, že je blesk nastaven na automatický režim a stejně tak i citlivost, nebo vyvážení bílé. Může to činit potíže, ale může to být i výhoda, záleží na každém jak si na tuto vlastnost zvykne.
Závěr
Hewlett-Packard Photosmart R507 s rozlišením 4MP, trojnásobným optickým zoomem a ultrakompaktním tělem je fotoaparát odpovídající své třídě low-endových a přitom elegantních přístrojů. Kvůli zachování malých rozměrů a nízké ceny byl sice použit průměrný objektiv a snímač, což se projevuje na problémech se šumem a ostrostí snímků, na druhou stranu jsou celkově obrazové výsledky pořád poměrně slušné. Pokud přihlédneme k ceně fotoaparátu a jeho přidaným funkcím, jako je například Adaptive Lightning (prokreslení stínů) a softwarová redukce červených očí, pak tento přístroj vychází jako vhodný pro rodinné účely. Z výše uvedených důvodů se u něj nedá příliš počítat s možností tisku na velké formáty, ale pro klasický rozměr fotografií 10x15 cm či 13x18 cm je plně dostačující. Jeho vady zmenšením fotografií mizí a pomocí lehkých úprav s ním jdou udělat i vynikající fotografie pro webové účely. Nyní je ve speciální vánoční akci se 128 MB paměťovou kartou a pouzdrem k dostání za doporučenou maloobchodní cenu 8.989,- včetně DPH.
:: Technické parametry Hewlett-Packard Photosmart R507
:: Srovnání Hewlett-Packard R507 vs Canon A85 vs Fuji A340 vs Olympus C-460Z
Porovnání snímků Hewlett-Packard R507 vs Canon A85
K porovnání jsme vybrali fotoaparát Canon Powershot A85, který se nyní cenově i parametry velmi blíží modelu R507. Co se týče šumu, tak jsou na tom oba velmi podobně, ale Canon má výhodu v možnosti fotografování s citlivostí 50 ISO, která šum takřka neobsahuje. Na testovacích obrazcích také Canon A85 lepší kresbu, což je zřetelně vidět zde na výřezech. Na druhou stranu HP R507 je o mnoho kompaktnější a menší.
výřez 1:1 - Hewlett-Packard R507 1/140s F4,4 |
výřez 1:1 - Canon A85 1/80s F3,5 |
Hewlett-Packard R507 (100, 200 a 400 ISO)
Canon A85 (50, 100, 200 a 400 ISO)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014