Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
HP Photosmart R837: netradiční kompakt v praxi
29. března 2007, 00.00 | V dnešní recenzi se podíváme na jeden z posledních modelů kompaktního fotoaparátu od Hewlett-Packardu – Photosmart R837. Přístroj nabízí rozlišení 7,1 MPix, 3x optický zoom, 3" displej a trochu netradiční design.
{Základní popis}Společnost Hewlett-Packard se zabývá výrobou digitálních fotoaparátů spíše okrajově a čas od času uvede na trh některý ze svých nových produktů, které se vyznačují především svým typickým designem a jednoduchostí ovládání. Jedním z posledních modelů, na který se blíže podíváme v dnešní recenzi, je model Photosmart R837. Přístroj nabízí rozlišení 7,1 MPix, 3x optický zoom, 3" displej a trochu netradiční design. Ovládáním a menu se blíží ke zhruba půl roku starému Photosmartu R927, avšak výbavou a celkovou koncepcí směřuje spíše k méně náročným modelům typu Photosmart R817. Celkově je určen tento aparát těm nejméně náročným uživatelům, čemuž odpovídá jak jeho výbava, tak i ovládání. A jaký je tedy R837 v praxi?
Konstrukce a design
Photosmart R927 se konstrukčně odlišuje od svých předchůdců. Oproti starším modelům typu "R", které se vyznačovaly poměrně ostrými rohy a obdélníkovým tvarem, je Photosmart R837 o poznání zakulacenější. Celkově přístroj působí zajímavým a originálním dojmem. Plášť aparátu tvoří hliník s mírně hrubším povrchem (pro lepší držení). Rozměry přístroje jsou 100 x 27 x 60 mm a hmotnost 155 g bez akumulátoru a paměťového média. Hlavní inovací je na přední straně přítomnost odsunovacího panelu, kterým jednak přístroj zapínáte/vypínáte, a zároveň chrání objektiv, integrovaný blesk a pomocné světlo autofocusu (které slouží zároveň coby signalizační kontrolka samospouště). Podobný systém byl použit již například u kompaktů od Sony řady "T" nebo Fujifilmu řady "Z". Na bocích pak naleznete jen USB konektor a kovové poutko pro umístění řemínku na zápěstí.
Na horním panelu nalezneme celkem tři základní tlačítka (spoušť, mode a funkce blesku) a dále třípolohový přepínač, sloužící pro změnu režimů. Kromě toho je na horní liště umístěn také reproduktor. Ve spodní části přístroje najdeme plastový závit pro umístění aparátu do stativu a zdířku pro dockovací stanici (nabíjení akumulátoru, pohodlnější prohlížení snímků apod.). Na spodní straně přístroje leží také dvířka, kde se ukrývá akumulátor a paměťové médium typu SD. Téměř celou zadní stranu pak vyplňuje velký vysoce kontrastní 3" LCD displej s rozlišením 230 400 bodů. Kromě něj je na zadním panelu pak již jen pár ovládacích prvků – multifunkční křížový ovladač (s potvrzovací klávesou OK/Menu), ovladač zoomu (s tvarem do písmene "L") a dvojice tlačítek – Návrat a Koš.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
HP Photosmart R837 fotografuje na základě CCD snímače s efektivním rozlišením 7,1 MPix (fyzické rozlišení je 7,40 MPix) a úhlopříčkou 1/2,5", což umožňuje fotografovat v maximálním rozlišením 3 072 x 2 304 bodů. Snímky lze dále přímo v režimu fotografování upravovat (nastavit saturaci, kontrast a ostrost). Citlivost lze nastavit na ISO 100, 200 a 400. Kromě fotografování můžeme zaznamenávat také ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 24 snímků/sekundu. Výsledná videa se ukládají ve formátu AVI se zvukem ve WAVu. Použitá optika nabízí 3x optický zoom s rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6,5 do 19,6 mm (ekvivalent pro kinofilm je 39 - 118 mm) a disponuje světelností F3,5-4,2. Největší clonové číslo nastavuje automatika až F8,8. Režimy ostření jsou pouze dva klasické – Normal AF a Makro mód. Minimální zaostřovací vzdálenost v klasickém režimu je 50 cm. V makro režimu automatika ostří od cca 10 cm na nejkratším ohnisku a od 1 m na ohnisku nejdelším.
Měření expozice probíhá buďto celoplošně, nebo bodově – se zaměřením na střed. Vzhledem k zaměření přístroje nelze počítat s žádnými rozšířenými manuálními funkcemi. HP Photosmart R837 disponuje pouze automatikou s možností změn základních parametrů (jako je nastavení vyvážení bílé barvy, ISO, funkce blesku apod.) a scénickými režimy. Těch je zde k dispozici celkem 11 a vybírat můžete z následujících možností: Steady foto (softwarová stabilizace obrazu), Divadlo, Panorama 1, Panorama 2, Krajina, Portrét, Sport, Noční portrét, Pláž, Sníh, Západ slunce.
Dále můžete expozici měnit ještě pomocí expoziční kompenzace, která se zde pohybuje v rozmezí +/-2 EV po 1/2 EV krocích. Čas závěrky se nastavuje od 1/2 000 s do 5 sekund. Sériové snímání pracuje rychlostí 1 sn./s pro maximálně 3 snímky. Funkce vyvážení bílé barvy umožňuje nastavit plně automatický režim, nebo 4 předvolby (Slunce, Stín, Žárovka, Zářivka). Blesk pracuje v režimu plně automatickém, Vynucený blesk a Blesk vypnut. Dosah blesku je 4,7 až 6,5 metru.
Photosmart R837 nabízí dále úpravy snímků přímo ve fotoaparátu (což ocení zejména právě daná cílová skupina, pro níž je aparát určen). Mezi tyto funkce patří například automatické odstranění červených očí z fotografie nebo funkce projasnění stínů (Adaptive Lightning). Kromě toho máte také možnost pořizování panoramatických snímků, rotaci obrázků, změny jejich velikosti, přidání filtrů, ořez, zarámování nebo aplikace tagů (ikonek označující příslušnou kategorii: Oblíbené, Dovolená, Narozeniny, Rodina, Děti, Přátelé, Zvířata, Aktivity, Prázdniny a další. Funkce Panorama umožňuje pořídit až 5 snímků a následně je vytisknout bez použití PC a softwaru (pomocí PictBridge). Přístroj panoramatickou fotografii automaticky složí. Data se ukládají do 32 MB interní paměti nebo na paměťové karty SD. Pro spojení s okolím je na fotoaparátu USB výstup a konektor pro stojánek (typu: Dock station). Ve standardním balení nalezneme nabíječku (připojuje se přímo do těla aparátu pomocí USB 2.0), dále kolébku - HP Photosmart Digital Camera Dock, manuál, video a USB kabely a akumulátor NP60 (lithium-Iontový s kapacitou 1050mAh).
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Samotné ovládání je řešeno s důrazem na co největší ergonomičnost a tlačítek je zde opravdu minimum. Možná zašel výrobce v tomto směru až příliš daleko, neboť pár tlačítek navíc by zde určitě nebylo na škodu a celkové jednoduchosti ovládání by to jen prospělo. Změny většiny parametrů provádíte pomocí multifunkčního křížového ovladače a klávesy OK/Menu, umístěné v jeho středu. Tímto tlačítkem potvrzujete zvolené volby a zároveň jím vstupujete do menu. Multifunkčním ovladačem se pouze pohybujete v menu a při prohlížení (stejně tak sem výrobce celkem nelogicky neimplementoval žádné další funkce, což je téměř u všech dnešních kompaktů již zcela běžné).
Ostatní změny tedy provádíte všechny přes menu, což je značně nepohodlné a především zdlouhavé. Výjimku tvoří pouze jednoúčelové klávesy Menu a Blesk, umístěné na horní straně přístroje. První z nich (Menu) mění jen expoziční režimy (Auto a Scénické módy) a ostření (Normal/Makro), druhou klávesou ovládáte funkci blesku. Pak je zde již jen klávesa pro návrat (s ikonkou zakroucené šipky) a tlačítko sloužící k mazání snímků (ikonka koše). V pravém horním rohu je pak ještě "elkový" ovladač zoom a na horní straně ještě naleznete třípolohový přepínač režimů: Fotografování/Prohlížení/Kamera.
Do hlavního menu se dostanete stiskem klávesy OK/Menu a rozděluje se na dvě základní úrovně: Menu fotografování a Menu fotoaparátu (Nastavení = Set-up). V menu fotografování najdete položky: Samospoušť, Zesvětlení, Rozlišení, Způsob snímání, Tagy, Označení Data a Času, Kompenzace expozice, Expoziční bracketing, Vyvážení bílé barvy, Citlivost, Měření expozice, Kamera Set-Up a Nápověda. Právě předposlední položkou vstoupíte do menu nastavení aparátu, kde můžete vybírat z následujících možností: Jas displeje, Zvuky, Vypnutí displeje, Digitální zoom, Datum a čas, USB konfigurace, TV konfigurace a Jazyk.
V režimu prohlížení máme k dispozici menu pro práci s fotografiemi a také menu Nastavení, které je stejné jako v případě Nastavení v režimu snímání. Při prohlížení snímků a vstupu do základní struktury menu můžeme pracovat s položkami: Design gallery, Photosmart express, Tagy, Slideshow, Asistent Panorámování, Kopírování snímků. Zajímavé jsou především první dvě položky: Design gallery a Photosmart express. První položka umožňuje Odstranění jevu červených očí, Rotace, Aplikaci filtrů, Rozšířené úpravy (Jas, Kontrast), Barevné filtry, Aplikace okrasných rámečků, Ořezy. Druhá položka Photosmart express poté umožní pracovat již s hotovými a upravenými snímky (tisk, sdílení). Po této stránce je aparát vybaven dobře a s hotovými fotografiemi si lze opravdu vyhrát – i bez jakýchkoli zásahu ze strany PC. Navíc jsou k dispozici vždy i náhledy, které vám v reálném čase zobrazují aktuální změny.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
HP Photosmart R837 fotografuje celkem na tři citlivosti ISO 100, 200 a 400. Na nejnižší citlivosti ISO 100 není patrný téměř žádný šum, jenž by narušoval celkový vizuální dojem snímků. Podobná situace nastává při zvolení druhé citlivosti ISO 200, kde se sice šum již mírně projevuje, nicméně stále jsou výsledné snímky bez problémů použitelné. Pokud nastavíme nejvyšší citlivost ISO 400, snímky již nesou stopy šumu, ten je však patrný jen při zobrazení fotografií 1:1. Stejně jako u většiny podobně zaměřených kompaktů, i zde je při ISO 400 patrná silnější ztráta detailů kvůli vlivu silné softwarové redukce šumu. Na druhou stranu chvályhodné je, že se výrobce nesnaží jít cestou extrémních hodnot (což se dnes bohužel již stává pravidlem) a nabízí opravdu jen ty hodnoty ISO, které jsou v praxi použitelné. Co se týče citlivosti, nabízí tedy Photosmart R837 na svou třídu uspokojivé výsledky.
V případě automatického vyvážení bílé barvy Photosmart R837 poměrně překvapil a podal výsledky, které jsou v této třídě fotoaparátů spíše výjimečné. Plně automatický mód (AWB) měří bílou barvu korektně jak za denního světla, tak i v případě umělého osvětlení. Snímky pořízené v interiéru nemají onen "klasický" žlutý nádech a mají věrné barevné podání. V takových případech je však mnohdy přeci jen jistější použít některý ze 4 předdefinovaných režimů (Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka). Možnost manuální kalibrace WB zde bohužel chybí.
Snímky HP Photosmartu R837 mají slušnou ostrost, kresbu i barevnou vyváženost. Na vertikálních a horizontálních sbíhajících se liniích můžeme pozorovat silnější moiré. Chromatická aberace je spíše průměrná, a tedy přípustná. Vinětace (ztráta světla v rozích) se sice projevuje, ale je též tolerovatelná. Na nejkratším ohnisku můžeme pozorovat soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Ostrost snímků je celkově dobrá, a to i v rozích fotografie (i když jistý úbytek zde samozřejmě je znát), ostrost klesá se zvětšujícím se ohniskem. Celkem obstojně funguje i postprocesing, přístroj sice používá silnější softwarové úpravy (což je v případě kompaktů naprosto běžné), ale je to rozumně vyváženo. Ostré kontury v jemných detailech jsou, ale nepůsobí nijak rušivým dojmem. V celkovém hodnocení kvality snímku podává HP Photosmart R837 ve své třídě lehce nadstandardní výsledky.
HP Photosmart R837 v praxi
Mezi posunutím přepínače pro zapnutí fotoaparátu a pořízením prvního snímku uplyne cca 3,5 sekundy. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva zhruba 1,5 sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá rovné 2 sekundy. Celkově se tedy nejedná o žádné závratně rychlé časy, naopak spíše o hodnoty dosti podprůměrné. Navíc velmi pomalu funguje nabíjení blesku (řádově až několik sekund) a také autofocus – především za zhoršených světelných podmínek. Vyvážení bílé barvy pracuje spolehlivě, a to dokonce i automatické měření WB dává ojedinělé výsledky na tuto kategorii fotoaparátů. Automatické zaostřování i automatické měření expozice pracuje přesně, ovšem s rychlostí už je to trochu slabší (v případě AF). Co samozřejmě zaujme především, je relativně malý počet ovládacích tlačítek v kombinaci se širokou paletou funkcí (včetně scénických a manuálních režimů). Struktura menu je přehledná a logická, dobře se v ní orientuje, v případě ovládání už je to trochu horší. Výrobce se snažil co nejvíce zminimalizovat samotný výčet ovládacích prvků, což je i není dobře. Ovládání sice zvládnete pomocí pár tlačítek, ale pochopitelně na úkor času, neboť téměř při každé (byť sebemenší změně) se nevyhnete otravnému listování v menu. Z hlediska uživatelského komfortu je tedy toto "očesání" spíše ku škodě věci.
Zpoždění displeje zde máme, ale je tolerovatelné. Ovšem ani displej jako takový nás příliš nepřesvědčil. Zobrazuje totiž fotografie s dosti velkými odchylkami, a to zejména co se týče podání jasu. Fotografie se zdají být silně podexponovány oproti skutečnosti, tudíž můžete mít tendence nastavit expoziční kompenzaci do kladných hodnot. Ovšem jaké překvapení pak na vás čeká, když při prohlížení v PC zjistíte, že jsou fotografie již přepálené. Toto by zachránil živý histogram, který zde však chybí. Dalším překvapením je nastavení citlivosti. Pokud chcete ve dne fotografovat na vyšší citlivost, než je původních ISO 100, nepovede se vám to, a to ani v případě, že tuto volbu natvrdo nastavíte v menu (ISO 200 nebo ISO 400). Automatika přístroje zřejmě usoudí, že je světla dost na to, aby se exponovalo s vyšším ISO, než je spodní hranice (ISO 100) – a nezáleží na tom, co jste nastavili. Dobře to rozhodně není, na druhou stranu vezmeme-li to z pohledu úplných začátečníků, kteří mnohdy ani nevědí, co nastavují (případně omylem nastaví vyšší ISO ve dne), toto samostatné "rozhodování" fotoaparátu jim může ušetřit zklamání nad přeexponovanou fotografií. Posledním podstatným neduhem je blesk, který je automaticky zapnut stále (režim automatický), tudíž na to musíte myslet a při každém zapnutí fotoaparátu jej manuálně vypnout (je-li to žádoucí). Je to sice značně otravné, ale jiná možnost zde bohužel není.
Závěrem
HP Photosmart R837 představuje vhodnou alternativu pro nenáročné/začínající uživatele digitální fototechniky. Tento přístroj nabízí především zajímavou koncepci provedení a design,velký displej a především rozšířené úpravy správy fotografií. Výsledný dojem podtrhne celokovový plášť, stylový design a kompaktní rozměry. Také výsledné snímky nabízejí na svou třídu celkem slušnou kvalitu. Na druhou stranu v případě pracovní rychlosti a uživatelského komfortu je na tom R837 skutečně „na štíru“. Je to škoda, neboť oba dva faktory jsou pro danou cílovou skupinu dost podstatné. Standardní krabice obsahuje kromě samotného přístroje také kolébku, síťový adaptér, lithium-Iontový akumulátor, návod, CD se softwarem, poutko na zápěstí, USB a video kabel. Na pultech prodejen by se měl HP Photosmart R837 objevit v průběhu dubna 2007, jeho přibližná maloobchodní cena by se měla pohybovat okolo 6 000 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014