Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Kodak EasyShare DX7630 - 6 MPix kompakt nejen pro fotoamatéry v praxi
8. prosince 2004, 00.00 | Pro náročnější fotoamatéry, kteří chtějí tisknout na velké formáty, je připraven kompaktní digitální fotoaparát Kodak EasyShare DX7630. K dispozici je trojnásobný optický zoom, velký displej a bohatá nabídka scénických režimů pro méně zdatné. Jak dopadl v našem testu?
{Popis a konstrukce}Pro náročnější fotoamatéry, kteří chtějí kvalitně tisknout na větší formáty, případně často ořezávat fotografie, připravil Kodak svůj kompaktní digitální fotoaparát EasyShare DX7630, který nabízí efektivní obrazové rozlišení 6,1 MPix, trojnásobný optický zoom, velký LCD displej a pestrou škálu scénických režimů pro usnadnění fotografování.
Konstrukce a design
Fotoaparát se velmi příjemně drží, zejména díky vystouplému bateriovému gripu. Tělo je vyrobeno z plastu, přičemž tubus objektivu je kovový a grip je z části pogumovaný. Design lze hodnotit jako střízlivě elegantní, nikoho neurazí, ale zároveň nepůsobí laciným dojmem.
Okolo vysunovacího objektivu je vystouplý stříbrný prstenec, který má z vnitřní strany závit pro uchycení předsádek, resp. redukce pro předsádky. Těsně u objektivu se nachází senzor světla, kontrolka samospouště a mikrofon pro nahrávání zvuku k video sekvencím. Nad objektivem jsou diody aktivního zaostřování, průzor optického průhledového hledáčku a interní blesk.
Pod gumovou krytkou na levé straně jsou konektory pro A/V, USB a síťový kabel. Na spodní straně nalezneme kromě klasického závitu pro stativ a prostoru pro baterie a paměťovou kartu také konektor pro připojení k dokovací stanici, pomocí které můžeme tisknout fotografie (nutno dokoupit).
Na horní straně přímo nad gripem je tlačítko spouště, okolo kterého je prstencový ovladač zoomu. Na vyboulené části přímo nad hledáčkem je zabudován reproduktor. Uprostřed je řada tří tlačítek pro nastavení sériového snímání a bracketingu, aktivaci makro režimu a volbu režimu záblesku.
Velkou část plochy zadní strany zabírá velký LCD displej, vedle kterého je otočný volič expozičních režimů, kterým se zároveň i vypíná fotoaparát. Uprostřed voliče je miniaturní pětisměrový (pohyb vlevo, vpravo, nahoru, dolů a možnost stisknutí) ovladač popsatelný jako "joystick". Aby přístroj dostál svému jménu, tak je u displeje umístěno i červené tlačítko Share. Nad displejem je tlačítko pro ovládání displeje, optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce, tři tlačítka pro mazání snímků, aktivaci menu a zobrazení snímků. V pravém horním rohu pak nalezneme multifunkční kolečko, které lze pro potvrzení volby stlačit . Fotoaparát váží cca 219 g (bez baterie a karty) se šířkou 100 mm, výškou 69 mm a hloubkou 52 mm ve vypnutém stavu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 1/1,8" a efektivní rozlišení 6,1 MPix. Umí snímat fotografie s rozlišením 2856x2142, 2856x1904, 2304x1728, 2048x1536 a 1496x1122 bodů s citlivostí 100, 200, 400, nebo 800 ISO (citlivost 800 ISO lze nastavit pouze v rozlišení 1496x1122 bodů) ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence lze snímat v rozlišení 320x240 bodů s frekvencí 24 snímků za sekundu ve formátu MOV (QuickTime).
Objektiv značky Schneider-Kreuznach má proměnlivou ohniskovou vzdálenost od 39 do 117mm (ekvivalent kinofilmu) se světelností F2,8-4,8. Hybridní zaostřování (kombinace aktivního a pasivního) pracuje v normálním režimu od 60 cm do nekonečna a v makro režimu od 7 do 70 cm na nejkratším ohnisku a od 28 do 70 cm na nejdelším ohnisku.
Fotoaparát umožňuje nastavit čas expozice i clonu zcela manuálně. Čas expozice můžeme nastavit od 1/1400 s do 64 s. Maximální clonové číslo je F8,0. Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah +-2 EV po 1/3 EV krocích. Při volbě oblasti měření expozice máme na výběr mezi celoplošným měřením, s důrazem na střed, nebo bodové na střed. Vyvážení bílé barvy nabízí pouze automatický režim a tři přednastavené hodnoty: den, žárovka a zářivka.
Sériové snímání zvládne exponovat celkem 4 fotografie rychlostí 2 snímky za sekundu. Interní blesk má při citlivosti 100 ISO směrné číslo 10. Pracovní dosah je udáván mezi 0,6 a 4,2m. Lze nastavit automatické odpalování, vynucený záblesk, nebo režim redukce červených očí.
Jako paměťové médium se používají SD, nebo MMC karty a v případě nutnosti lze využít i 32 MB interní paměť. Video výstup podporuje formáty NTSC a PAL. Pro přenos dat je k dispozici rozhraní USB 2.0. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor.
Ovládání
Fotoaparát se používá velmi dobře a na ovládání si lze velmi rychle zvyknout. Část nastavení se provádí v menu a část pomocí tlačítek na těle přístroje. Spoušť má čitelný chod, tlačítka se používají dobře, ale problémy působí otočný volič expozičních režimů. Špatně se otáčí, protože jde velmi ztuha a uprostřed voleb je poloha Off, kde se aktivuje pojistka a je nutné ji tedy držet stisknutou pro přesun na režim video sekvencí.
Tlačítkem pro ovládání displeje můžeme nastavit zobrazování informací na displeji ve dvou režimech, kdy v prvním se zobrazují hlavní nastavené parametry fotoaparátu a ve druhém se nezobrazují žádné a na displeji je pouze snímaná scéna. Třetí možností je displej zcela vypnout a používat pouze optický průhledový hledáček.
Tlačítkem Menu se dostaneme k nastavení samospouště, rozlišení snímků, stupně komprese, vyvážení bílé, expozičního bracketingu, oblasti měření expozice, zaostřovacích bodů, kontinuálního zaostřování, barevnosti snímků (high, natural, low, black & white, sepia), ostrosti (high, normal, low), resetování nastavení, výběr místa ukládání snímků (interní paměť, karta) a nastavení fotoaparátu (digitální zoom, zvuky, datum, video formát, senzor natočení, jazyk, formátování paměti a zobrazení verze firmwaru).
Joystick uprostřed otočného voliče také slouží pro výběr scénického režimu. Voličem nastavíme polohu SCN a joystickem vybereme požadovaný režim, přičemž se nám u každého zobrazuje krátký popis jeho funkce.
Kvalita snímků
Na fotografiích snímaných s citlivostí 100 ISO není patrný žádný digitální šum. Pouze na nočních snímcích mohou být patrné na obloze světlejší body, které ale nijak nenarušují kvalitu snímku a jsou patrné pouze při přiblížení snímku. Na citlivosti 200 ISO jsou patrné opravdu velmi lehké stopy po softwarovém odstranění šumu, opět pouze při zobrazení 1:1. Světlé body jsou o něco jasnější. Pokud použijeme citlivost 400 ISO musíme počítat s lehkou ztrátou detailů díky silnější redukci šumu, ale na zmenšeném snímku stále vady nejsou patrné. Citlivost 800 ISO je omezena použitím nízkého rozlišení 1496x1122 bodů a šum je zde již patrný i na zmenšeném snímku. Jako výhodu lze brát skutečnost, že výrobce umožnil použití takto vysoké citlivosti, což není v této kategorii fotoaparátů zvykem.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 100, 200, 400 a 800 ISO)
Automatické vyvážení bílé podává dobré výsledky. V interiérech selhává stejně jako ostatní fotoaparáty. Nevýhodou však jsou pouhé tři předvolby vyvážení bílé a nemožnost jejího ručního změření (podle bílé, nebo šedé plochy).
Ostrost a rozlišení nejsou nijak oslnivé, ale zapadají do průměru této kategorie. V rozích je patrná lehká neostrost a na nejkratší ohniskové vzdálenosti můžeme pozorovat lehké soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. V krajích snímků lze pozorovat chromatickou aberaci, která odpovídá kategorii objektivu. Vinětace je zanedbatelná.
Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplynou cca 4s. Fotoaparát tedy startuje relativně dlouho. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je nepostřehnutelné a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1.s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,4.s. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 1,5s a ovládání zoomu je rozděleno na 6 kroků, což je dostačující pro použitý rozsah ohniskové vzdálenosti.
Fotoaparát exponoval zpravidla dobře, jen výjimečně bylo zapotřebí použít korekci expozice. Pro lepší výsledky automatické expozice je k dispozici i velká nabídka scénických režimů, mezi které patří například: portrét, sport, krajina, makro, noční portrét, noční krajina, sníh, pláž, text, ohňostroje atd. Jedná se o automatické režimy s přednastavenými prioritami. Například režim sport se snaží zachovat co nejkratší čas expozice, aby snímek nebyl rozmazaný apod.
I když se jedná o fotoaparát zejména pro fotoamatéry, nelze přehlédnout, že jsou v nabídce pouze tři předvolby vyvážení bílé, když současné fotoaparáty nabízí i tři různá nastavení pouze pro zářivkové osvětlení. Malý počet předvoleb lze vyvážit možností manuálního měření bílé, ale to zde také chybí. Zbytečnou se také jeví nutnost manuálního snížení rozlišení pokud chceme fotografovat s citlivostí 800 ISO. Stačilo by pokud při volbě této citlivosti fotoaparát upozornil, že se zároveň mění i rozlišení, stejně jako to mají fotoaparáty Fuji.
Příjemným faktem je použití velkého LCD displeje, což velmi zpříjemňuje používání tohoto přístroje. Na displeji se při fotografování zobrazuje scéna tak, abychom dobře viděli co fotografujeme a nelze se tedy řídit pravidlem "jak je to na displeji, bude tak i na fotce".
Závěr
Kodak EasyShare DX7630 se jeví jako velmi příjemný fotoaparát pro amatéry, kteří požadují vysoké rozlišení a možnost manuálního nastavení. Práci pak určitě zpříjemní velký LCD displej. Obrazová kvalita je dobrá, odpovídající dané kategorii fotoaparátů. Pro rozšíření ohniskové vzdálenosti je možné si přikoupit širokoúhlou (0,6x) a tele (2x) předsádku. Přístroj je kompatibilní i s dokem a tiskárnou (pro přímý tisk) Kodak, které je možné dokoupit. Fotoaparát je v ČR k dostání za doporučenou koncovou cenu 10.990,- Kč včetně DPH.
:: Technické parametry Kodak EasyShare DX7630
:: Srovnání Kodak DX7630 vs Casio P600 vs Konica Minolta G600 vs Umax 6331
Porovnání snímků Kodak DX7630 vs Konica Minolta G600 vs Umax 6331
Ke srovnání jsme vybrali fotoaparát Konica Minolta G600, který stejně jako Kodak DX7630 disponuje rozlišením 6MPix a trojnásobným optickým zoomem. Co se týče šumu, tak je na tom Kodak DX7630 o něco lépe a nabízí i citlivost 800 ISO. V kvalitě obrazu a zejména ostrosti však jasně vítězí KM G600.
výřez 1:1 - Kodak DX7630 1/45s F4,0 |
výřez 1:1 - Konica Minolta G600 1/60s F2,8 |
Kodak DX7630 (100, 200, 400 a 800 ISO)
Konica Minolta G600 (50, 100, 200 a 400 ISO)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014