Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Kodak EasyShare DX7630 - když se v praxi spojí 6MPix a snadné ovládání po americku
Kodak EasyShare DX7630
17. května 2004, 00.00 | Nepatříte mezi skupinu náruživých fotografů a přitom si chcete dopřát přístroj s vysokým rozlišením a jednoduchou obsluhou, který však budete moci v nutnosti přepnout do manuálního režimu? Navíc hledáte tichý fotoaparát s dlouhou výdrží akumulátoru? Pak by vás mohla zajmout dnešní recenze.
{Popis a ovládání}Společnosti Kodak se postupně daří oživit zaniklý hlas kvalitních digitálních přístrojů, na který jsme byli nejen v naší zemi zvyklí. Že se mu to daří dokazuje i mezi pokročilejšími amatéry oblíbená modelová řada EasyShare DX, která v jednom těle slučuje vysoký výkon a jednoduchost řešení. V dnešní recenzi se zaměříme na model DX7630, pod jehož označením se skrývá rozlišení šest miliónů bodů v kombinaci s třínásobným optickým zoomem. Jaký je tento fotoaparát ve skutečnosti a co nám (ne-)může nabídnout?
Konstrukce, design
Digitální fotoaparáty Kodak EasyShare řady DX si zachovávají jednotný design, vyznačující se mimo jiné elegantně oblými tvary. DX7630 je vyroben z kvalitního plastu atraktivní šedočerné barvy. Tělo s příjemnou povrchovou úpravou je pěkně mechanicky provedené a samotné váží 219 g při rozměrech 100x69x52 mm. Vyznačuje se ergonomickým pogumovaným gripem, v jehož horní části nalezneme spoušť se zoomovacím prstencem. Vrchní díl fotoaparátu je kovový a nalezneme v něm tři ovládací tlačítka a reproduktorový otvor.
Přední straně přístroje dominuje výsuvný objektiv, který je obrouben elegantním kovovým prstencem. Ten tu však není jen pro eleganci, ale především umožňuje přichycení redukčního tubusu pro předsádky a filtry o průměru 37 mm. Nad objektivem vidíme externí zaostřovací čidlo a průzor optického hledáčku. Vedle něj se nachází mikrofonní otvor, indikační LED časovače a fotobuňka měřící úroveň osvětlení. Interní blesk je jak vidíme zabudován přímo v těle fotoaparátu.
Při pohledu na fotoaparát zezadu nás upoutá především velký 2,2" displej s rozlišením 153 000 bodů. Vedle něj vidíme typický ovládací prvek této modelové řady, specificky vyřešený kruhový volič s devítisměrným joystickem uprostřed. Pokud vás zaujalo slovo devítisměrný, tak vězte, že joystick je schopen rozlišit i úhlopříčné směry, jako je například vlevo nahoru, a navíc lze celý stisknout. V blízkosti displeje nesmí chybět ani tlačítko EasyShare, na jehož funkci Kodak staví filozofii svých přístrojů. Vedle optického průhledového hledáčku bez možnosti dioptrické korekce je dvoubarevná indikační LED a několik ovládacích tlačítek. V pravém horním rohu si všimněte nenápadného ovládacího kolečka, které je otočné a stiskací.
Konektory fotoaparátu (napájecí, USB a A/V out) jsou vyvedeny zboku pod gumovou krytkou, speciální dokovací konektor je pak pochopitelně zespodu. Vedle něj nalezneme kovový závit pro uchycení na stativ a výklopná dvířka, pod nimiž je ukryt napájecí akumulátor a externí paměťová karta.
Technická specifikace
Jádrem digitálního fotoaparátu EasyShare DX7630 je CCD snímač s efektivním rozlišením 6,1 mil. bodů při úhlopříčce 1/1,8". Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 100 až 400 ISO, maximální velikost snímku dosahuje 2856x2142 obrazových bodů. Pokud se rozlišení sníží na 1496x1122 bodů, je možno zvýšit citlivost až na 800 ISO. Snímky jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2. Fotoaparát je dokáže snímat i sekvenčně a to s rychlostí 2 sn./s. Kromě klasické sekvence zachycující 4 po sobě jsoucí snímky v plném rozlišení a kvalitě nabízí i uložení posledních 4 snímků pořízených těsně před uvolněním spouště (nebo při dosažení limitujícího počtu 30 snímků). Se snižujícím se rozlišením se limity nemění. Dále přístroj natáčí ozvučené videosekvence ve formátu Quick Time MPEG4 o rozlišení 320x240 obrazových bodů a rychlosti 24 sn./s. Jejich délka je omezena pouze zbývající kapacitou paměťové karty, případně lze délku předem omezit. Jako záznamové médium se využívá paměťová karta typu SD/MMC, případně se nabízí k využití 32 MB interní paměti.
Objektiv nesoucí označení Schneider-Kreuznach nabízí třínásobné optické přiblížení v přepočteném ohniskovém rozsahu 39 až 117 mm při světelnost f/2,8 - f/4,8. Optický zoom lze ve fotografických režimech posílit o čtyřnásobné digitální zvětšení. V normálním režimu pracujícím od 60 cm pro jakékoliv ohnisko ostří přístroj hybridně, což znamená, že kromě TTL měření využívá informace z externího čidla. V makro režimu pracuje pouze TTL ostření fungující od 7 resp.28 cm (při nejkratším/nejdelším ohnisku). Ostřící bod je kromě automaticky voleného či pevně zafixovaného na střed i volitelný a to z nabídky jedné ze tří oblastí. V případě potřeby je možno aktivovat funkci průběžného doostřování či pevného zaostření na nekonečno.
Po expoziční stránce se jedná o plně manuální přístroj pracující s časy od 1/1000 s do 64 s a clonou v rozsahu 2,8 - 8. Dále samozřejmě nabízí i programové P/A/S režimy, automatiku a také 16 scénických režimů, starajících se o veškeré nastavení přístroje. Měření expozice je průměrové, s posíleným středem či bodové, výslednou hodnotu je možno korigovat v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Fotografovi je k dispozici i expoziční bracketing pořizující sérii tří snímků s odstupem po 1/3, 2/3 či 1 EV.
Fotoaparát překvapivě nenabízí ruční vyvážení bílé barvy, kromě automatiky jsou k dispozici pouze 3 předdefinované hodnoty (slunečno, žárovkové a zářivkové osvětlení). Interní blesk s dosahem 0,6 - 4,2 / 2,5 m pracuje ve čtyřech režimech - automatika, vždy zapnuto / vypnuto a redukce červených očí (pracující s jedním předblesknutím).
O napájení fotoaparátu se může postarat kromě vysokokapacitního Li-Ion akumulátoru 1700 mAh / 3,7 V (který je součástí balení) také přídavný síťový zdroj. Balení dále standardně obsahuje nabíječku, USB a A/V kabel, redukci do EasyShare kolébky, poutko, krytku objektivu, návod na CD a Kodak EasyShare SW (ver 3.3 pro Win a 1.4.2 pro Mac OS 8.6/9.X).
Ovládání
Ovládání fotoaparátu DX7630 je velice podobné tomu, které jsme popisovali již u EVF zrcadlovky DX6490. Oproti ní jsou však u tohoto modelu možnosti ovládání rozšířeny. Kruhový volič má více poloh, takže je již každému z ručních režimů (P, A, S, M) vyhrazena samostatná pozice. Navíc je volič nově opatřen mechanickou západkou, kterou je před otáčením potřeba stisknout. Přístroj se zapíná natočením voliče do požadované polohy, přičemž v jeho závislosti je přístupno více či méně nastavitelných parametrů. V automatickém režimu jsou dostupné pouze některé položky Menu, které uspořádává jednotlivé parametry v řádcích pod sebou. Zde je dostupná například volba rozlišení a komprese, způsob zaostřování a poměrně netradičně se zde nachází i aktivace desetisekundového časovače samospouště, který se po expozici vždy automaticky zruší.. V menu se pohybuje pomocí joysticku, hodnota požadovaného parametru se určuje po jeho stisku, kterým se také zvolená hodnota potvrdí a tím se vrátí do předchozí nabídky. Návrat bez potvrzení není možný, pouze lze menu opustit stisknutím stejnojmenného tlačítka. Poslední položka zpřístupňuje systémová nastavení přístroje, jako je nastavení data a času, zapínání funkce automatické rotace pořízených snímků v závislosti na poloze přístroje při expozici, formátování paměťové karty a podobně.
V programových režimech přibývá v menu například položka vyvážení barev či způsobu měření expozice. Navíc je možno nastavovat parametry expozice, což se provádí pomocí ovládacího kolečka. Ve spodní části displeje jsou zobrazeny hodnoty jednotlivých parametrů (clony, času, korekce expozice, korekce výkonu blesku a citlivosti snímače), mezi kterými se pomocí tohoto kolečka přepíná. Na právě vybraný parametr (přístupny jsou vždy ty, které odpovídají zvolenému režimu přístroje) ukazuje žlutá šipka, po stisku ovládacího kolečka se parametr vysvítí a jeho hodnotu je možno otáčením kolečka změnit. Samotný popis je možná krkolomný a stále se v něm opakuje jedno slovo, ale v tom spočívá v praxi jednoduchost tohoto řešení, které nastavení všech potřebných parametrů potřeba pouze jeden ovládací prvek. Fotoaparát současně v závislosti na zvoleném režimu a intenzitě osvětlení dopočítává zbývající parametry - v plně manuálním režimu odchylku od automaticky změřené expozice, v režimu priority clony expoziční čas. Současně upozorňuje zčervenáním parametru na to, že bude výsledná expozice mimo rozsah +- 2 EV. Co je však zajímavé, přístroj dokáže měřit odchylku expozice v rozsahu -15 až + 21 EV. Pokud je aktivována funkce ručního výběru ostřícího bodu, provádí se rychle a jednoduše pomocí joysticku.
Při nastavení kruhového voliče do polohy scénických režimů se daný režim vybírá z nabídky zobrazené ve spodní části displeje po stisku joysticku. Nabídka obsahuje kromě symbolu režimu i krátký slovní popis.
Ve většině režimů se dá navíc použít nastavovacích tlačítek umístěných svrchu fotoaparátu, kterými se aktivuje sekvenční snímání a expoziční bracketing a určuje režim ostření a režim blesku. Tlačítko Share slouží ve spolupráci s dodávaným Kodak EasyShare SW k přípravě pořízených snímků k tisku, odeslání elektronickou poštou či k ukládání mezi oblíbené snímky.
V režimu prohlížení se mezi snímky listuje pomocí joysticku, jeho vychýlení směrem dolů zobrazí indexový seznam. Pro zvětšování náhledu slouží zoomovací prstenec, přičemž ve snímku se lze díky osmi polohám joysticku pohybovat i úhlopříčně. Menu nabízí takové položky, jako je uzamčení snímků, jeho přiřazení do nadefinovaného alba, spouštění slide-show či obousměrné kopírování mezi interní a externí pamětí.
Kvalita snímků
Překvapilo nás, že Kodak u takového modelu, jakým je DX7630, neimplementoval funkci ručního nastavení balance bílé barvy. Automatické vyvážení sice pracuje poměrně dobře (jak ukazují noční i denní snímky), avšak ve ztížených podmínkách pochopitelně přestává fungovat. Proto i zde uvedené snímky testovacích terčů nejsou ideálně barevně vyváženy.
Šum je na snímcích pořízených při citlivosti 100 ISO na dobré úrovni a ani při 200 ISO ještě výrazně neruší. Snímky pořízené při citlivosti 400 ISO však již ztrácí detailní kresbu a vlivem redukce šumu již nejsou noční snímky tolik ostré. Možnost fotografování s citlivostí 800 ISO při rozlišení 1,7 Mpixelů je potřeba považovat za krajní řešení. Nicméně je dobře, že tuto funkci fotoaparát nabízí, protože výsledek není zas až tolik špatný.
Porovnání šumu při ISO 100, 200, 400 a 800 (automatické vyvážení bílé)
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: slunečno, 100 ISO - dále automatické vyvážení barev a 200 ISO - 400 ISO - 800 ISO)
Porovnání vyvážení barev a ukázka optického přiblížení na denních snímcích (vlevo automatické vyvážení barev a ohnisko 39 mm, vpravo slunečno, 117 mm)
Objektiv vykazuje při nejkratším ohnisku přijatelné soudkovité zkreslení, v okrajích jsou snímky mírně neostré. Chromatická aberace je minimální. Prokreslenost detailů sice pochopitelně nedosahuje kvalit digitálních zrcadlovek se stejným rozlišením (ale s mnohem větším rozměrem čipu i objektivu), ale na danou kategorii je velice pěkná. Výslednou kvalitu degraduje vyšší (nikoliv však nějak dramatický) kompresní poměr formátu JPEG, který produkuje snímky při citlivosti 100 ISO s typickou velikostí 2 MB.
Porovnání optického zkreslení a ukázka rozlišení a automatického vyvážení barev (vlevo ohnisko 39 mm, uprostred 117 mm, vše automatické vyvážení barev)
Mile nás překvapila kvalita snímků pořízených dlouhým časem a to dokonce i při citlivosti 400 ISO, jak ukazuje následující obrázek.
Krátká videosekvence ke stažení (11 s, 1,7 MB)
Praktické zkušenosti
Naučit se pracovat s fotoaparátem Kodak EasyShare DX7630 by neměl být velký problém, ovládání je intuitivní a jednoduché. A to i v ručních režimech, kdy je kontrola nad expozicí soustředěna na jedno místo (dolní část displeje) a jeden ovládací prvek (kolečko). Všechny ovládací prvky reagovaly spolehlivě.
Rychlost přístroje byla na dnešní dobu průměrná - do režimu focení nastartoval za necelé 4 s, další snímek bylo možno pořídit cca po 1,7 s, sérii 3 snímků v plné kvalitě ukládal 33 s. Snímek je možné ještě před uložením během jeho zobrazení smazat. V režimu prohlížení se další snímek v plném rozlišení a kvalitě vykreslí za cca 0,25 s, při čemž ho je možno ihned 2x digitálně zvětšit. Pro další zvětšení je potřeba přibližně sekundu počkat, než fotoaparát dopočítá zobrazovaná data. Pak lze již plynule dosáhnout až osminásobného zvětšení.
Z našeho pohledu se jednoduchost přístroje svým způsobem promítá i negativně do jeho hodnocení. Chyběla nám například možnost regulace jasu displeje, který při nočním svícení nepříjemně oslňoval a na přímém slunci byl hůř čitelný. Jinak díky své velikosti i rozlišení ho hodnotíme jako velice pěkný. Překreslování však nebylo zcela plynulé (obnovovací frekvence je 24 sn./s resp. 12 sn./s za snížených světelných podmínek). Také bychom pro lepší kontrolu pořízeného snímku přivítali možnost zobrazení histogramu. Během testů se nám nelíbil hrubý chod optické zoomu, který rozlišil pouze 7 poloh a navíc vykazoval citelný dojezd. Na druhou stranu nás potěšilo, s jakou tichostí se objektiv posunuje. Možnost uložení uživatelského nastavení parametrů jsme vzhledem k tomu, že si jejich hodnotu fotoaparát pamatuje po vypnutí i v ostatních režimech, ani nevyužili. Nicméně to je určitě užitečná vlastnost. Ještě více se nám líbila možnost dlouhé doby expozice a široký rozsah jejího měření.
Ostření pracovalo dobře i za šera a hlavně bylo celkem rychlé. Fotoaparát totiž vždy začíná hledat rovinu zaostření tam, kde byla při poslední expozici, takže pokud fotíme za sebou podobné záběry, je zaostřeno prakticky ihned. V ostatních případech se rychlost zaostření pohybovala okolo jedné sekundy a nepřesáhla 1,8 s, což je dobrý výsledek. Prodleva spouště byla takřka nepostřehnutelná.
Výdrž s vysokokapacitním akumulátorem byla velice dobrá - během celých testů jsme fotoaparát nemuseli nabíjet, výrobce pro něj udává výdrž přibližně 300 snímků, což je reálné.
Závěr
Fotoaparát Kodak EasyShare DX7630 je povedený model, slučující ve svém těle jednoduchou a pohodlnou obsluhu s množstvím pokročilých funkcí. Tak může oslovit náročnější amatérské fotografy, kteří hledají poměrně malý a lehký přístroj s vysokým rozlišením a plně manuálním režimem. Škoda jen, že fotoaparátu chybí dvě základní funkce, které jeho výbavu na dnešní dobu zbytečně degradují. Máme tím na mysli absenci přesného ručního nastavení teploty bílé barvy a zobrazení histogramu snímku, byť jen v režimu prohlížení. Takto lze tento fotoaparát považovat za přístroj zaměřený více na "nefotograficky" založené uživatele. Těm nabízí komplexní řešení správy digitálních snímků, od jejich jednoduchého pořízení, přes přímý tisk a snadné sdílení s přáteli. O tom ostatně celá řada výrobků Kodak EasyShare je. Fotoaparát je již na trhu za doporučenou prodejní cenu 15 990,- Kč s DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014