Kodak EasyShare LS755 - elegantní kompakt s velkým displejem v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kodak EasyShare LS755 - elegantní kompakt s velkým displejem v praxi

Kodak LS755

6. ledna 2005, 00.00 | Na Photokině oznámený fotoaparát od společnosti Kodak k nám právě dorazil na podrobný test. Jedná se o stylový digi kompakt s rozlišením 5MPix, velkým 2,5“ displejem a nezvyklým designem. Jak obstál v praxi?

{Popis a konstrukce}

Kodak EasyShare LS755 je digitální fotoaparát upoutávající pozornost především originálním nevšedním designem než technickými parametry. Patří do kategorie stylových fotoaparátů určených spíše jako fotografující doplněk, než kreativní nástroj. Neubírá mu to však na použitelnosti a až na drobné nedostatky je plně použitelný pro každodenní focení.

Konstrukce a design
Matně stříbrné kovové tělo je na přední straně zvýrazněno leskle stříbrnou "přezkou", která budí dojem, že lze fotoaparát k něčemu připnout. Je to však chyták, protože tento kus kovu se nehne ani o píď. Nad ní je indikátor samospouště a interní blesk. Z přední strany se pak vysouvá objektiv, který celkovou šířku fotoaparátu zdvojnásobí.

Přes levý, horní a pravý bok se táhne pruh lesklého kovu, ve kterém jsou umístěna na horní straně tlačítka spouště, zapínání, aktivace menu a změna expozičních režimů a na levém boku reproduktor a mikrofon.

Spodní strana postrádá závit pro stativ, což považujeme za největší konstrukční nedostatek. Fotoaparát je tak vyřazen z možnosti pořízení například nočních snímků s pomocí stativu a uživatel je nucen hledat opěrný bod, což také není jednoduché, protože hrany jsou zaoblené a fotoaparát postavený na spodní stranu není příliš stabilní.

Zadní stranu takřka celou zabírá velký LCD displej, po jehož stranách jsou ovládací prvky. Po levé straně je netradičně umístěný křížový ovladač, realizovaný pomocí tlačítka posuvného do čtyř směrů s možností stisknutí. Nad ovladačem je tlačítko pro mazání snímků a pod ním tlačítko Share. Napravo od displeje jsou dvě tlačítka pro ovládání zoomu a jedno pro aktivaci režimu prohlížení snímků. Celá zadní strana má černou barvu a velmi připomíná model AZ-2 od společnosti Olympus. LS 755 má šířku 95mm, výšku 61,5mm, hloubku 25mm a hmotnost 170,5g bez baterie a paměťové karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 1/2,5" a efektivní rozlišení 5MPix. Díky němu můžeme pořizovat snímky s rozlišením 2592x1944, 2592x1728 (3:2), 2304x1728, 2048x1536, 1200x900, 640x480, nebo 240x320 bodů s citlivostí 64, 100, nebo 200 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640x480 bodů s frekvencí 12,5 snímků za sekundu, nebo 320x240 bodů s frekvencí 30sn./s do formátu MOV.

Objektiv Schneider-Kreuznach s trojnásobným optickým zoomem má rozsah ohniskové vzdálenosti od 36mm do 108mm (ekvivalent pro kinofilm) a světelnost F/2,8-4,8. Minimální zaostřovací vzdálenost na nejkratším ohnisku je 70cm a na nejdelším 110cm. Pokud zvolíme režim makro, můžeme zaostřovat na objekty vzdálené 15-70cm na nejkratším ohnisku a 50-110cm na nejdelším ohnisku. Režim super makro ostří mezi 5 a 15cm, a to pouze na nejkratším ohnisku, na které se objektiv sám nastaví po zvolení tohoto režimu.
Fotoaparát má pouze automatické expoziční režimy, takže jediná cesta, jak jej ovlivnit je použití korekce automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Automatika nastavuje čas závěrky mezi 1/2000s a 2s. Sériové snímání exponuje 4 snímky za sebou rychlostí 1,5 snímku za sekundu. Vyvážení bíle kromě automatického a manuálního měření nabízí také režim Weak Auto a přednastavené hodnoty: den, žárovka, zářivka a stín.

Dosah interního blesku je udáván na 0,5-2,2m na nejkratším ohnisku při citlivosti 100 ISO. Lze mu nastavit automatické měření, vynucený záblesk, redukci červených očí, nebo synchronizaci s dlouhým časem. Manuálně mu lze také nastavit intenzitu záblesku v 8mi různých stupních. K dispozici je také mnoho scénických režimů, například portrét, sport, krajina, noc, sníh, pláž, text atd.

LCD displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 862x240 bodů (celkem 206.880 bodů). Data se ukládají (poprvé u Kodaku) na paměťovou kartu xD. K dispozici je i interní paměť s kapacitou 16MB. Video výstup podporuje video formáty PAL i NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, který má vydržet 150 snímků dle standardu CIPA. Přenos dat se uskutečňuje přes USB 2.0, díky kterému je možné také tisknout snímky bez přítomnosti počítače pomocí PictBridge. Tisk fotografií můžeme uskutečnit i zakoupením Kodak Printer Docku.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Mezi zvláštnosti tohoto modelu patří i ovládání, které se lehce vymyká zaběhnutým standardům, hlavně co se týká rozmístění různých funkčních tlačítek. Tlačítko Menu tak nalezneme na horní straně, mezi tlačítkem volby expozičních režimů a tlačítkem pro vypínání, křížový ovladač nalezneme na levé straně, čímž prakticky odpadává možnost použití jednou rukou. Všechna tlačítka se používají relativně dobře, kromě křížového ovladače, který jde posunovat do stran velmi ztuha, čímž se pohyb v menu stává nepříjemnou záležitostí.

Tlačítko On/Off stačí pro zapnutí pouze stisknout, není nutné jej držet. Přepínání expozičních režimů je realizováno tlačítkem, vedle kterého je řada podsvícených ikonek, které znázorňují jednotlivé polohy. Na výběr je plně automatický režim, scénické režimy, custom režim (s možností nastavení citlivosti, manuálního měření vyvážení bílé, intenzity záblesku atd), video sekvence a setup. V poslední zmiňované poloze se na displeji rozvine menu, kde lze nastavit zvuky přístroje, zobrazení náhledu pořízeného snímku, jas displeje, senzor natočení, zobrazení popisu jednotlivých režimů, datum a čas, jazyk, video formát, formátování paměti atd.

V plně automatickém režimu můžeme pomocí tlačítka menu nastavit samospoušť, digitální zoom, sériové snímání, rozlišení, vyvážení bílé (bez možnosti manuálního měření), barevný režim (natural, high color, low color, černobílý, sepia) a paměť kam se budou ukládat snímky. Pokud zvolíme režim Custom máme navíc možnost změnit citlivost, ostrost, oblast zaostřování a měření expozice, intenzitu záblesku a režim zaostřování.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Lze říci, že tento fotoaparát při dostupných citlivostech problém se šumem nemá takřka žádný. Maximální citlivost pouze 200 ISO má zřejmě fotoamatérům zaručit snímky bez šumu. Citlivost 64 ISO šumem netrpí takřka vůbec a stěží ho můžeme hledat i při zobrazení 1:1. Stejně tak u snímků pořízených s citlivostí 100 ISO. Fotografie jsou bez šumu, se zachováním všech detailů. Snímky s citlivostí 200 ISO jsou stále velmi dobré s šum je patrný na denních snímcích pouze místy a jen při zobrazení 1:1. Více je patrný na obloze nočních snímků. Při tisku by neměl nijak významněji rušit, a stejně tak i při zmenšování na internet.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 64, 100 a 200 ISO)

Automatické vyvážení bílé funguje ve dne spolehlivě, problém nastává při žárovkovém osvětlení v interiéru, kde výsledky nejsou nijak dobré. V režimu Custom nabízí přístroj i manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení a kresba jsou na dobré úrovni, přičemž na snímcích je patrná stopa po lehkém doostřování, což v této kategorii není nijak na škodu. Soudkovité zkreslení je minimální a s rostoucím ohniskem mizí. S rostoucí ohniskovou vzdáleností však také lehce klesá ostrost snímků. Na krajích se objevuje průměrně silná chromatická aberace. Neostrost v rozích je stejně jako vinětace přijatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36mm F2,8 1/30s, vpravo 108mm F4,8 1/15s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36mm, vpravo 108mm)

  
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 64, 100 a 200 ISO)

  
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 64, 100 a 200 ISO)


Ukázka video sekvence (4,36MB)

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí do exponování první fotografie uplyne cca 2,6s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka neznatelná, méně než 0,1s. Bez namáčknutí je to cca 0,5s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2,5s. Ovládání zoomu je rozděleno na 6 kroků.
Displej má znatelné zpoždění, ovšem fotografování sportu a podobných věcí se u tohoto modelu nepředpokládá a tak měla přednost zejména úhlopříčka, která je úctyhodná. Velká úhlopříčka displeje umožňuje velkou kontrolu nad správným výřezem snímku.
První zkušenosti s fotoaparátem znepříjemňovalo netradiční ovládání, na které si však lze rychle zvyknout. Problémem je pouze velmi nepohodlný křížový ovladač. Jinak fotoaparát funguje velmi dobře. Vyvážení bílé funguje spolehlivě, stejně tak i měření expozice. Ostření je o něco pomalejší, než bychom si přáli a navíc při natáčení video sekvencí při zapnutém kontinuálním ostření velmi často zaostří náhle zcela mimo. Je lepší proto velmi dobře hlídat na co je fotoaparát namířený, nebo zvolit jednorázové zaostření před natáčením videa.
Příjemnou výhodou je popis scénických režimů, kdy se na displeji při jejich volbě zobrazí informace o tom, co je hlavně režim ovlivňuje. Dozvíme se tak, že režim aukce slouží pro pořízení snímků ve velikosti vhodné pro poslání emailem, a režim muzeum vypne veškeré zvuky přístroje a fotografuje bez blesku.

Závěr
Kodak EasyShare LS755 je stylový digitální fotoaparát s nevšedním designem a ovládáním, který je podřízen více efektnosti, než-li efektivnosti. Produkuje však kvalitní a použitelné snímky. Největší výhrada putuje k ovládání, zejména křížovému ovladači a chybějícímu závitu pro stativ. Maximální citlivost 200 ISO lze vysvětlit tím, že Kodak nechce fotoamatéry (kteří jsou v cílové skupině ve většině) zatěžovat snímky s vyšším šumem. S fotoaparátem nalezneme v balení také řemínek, Li-Ion akumulátor, USB a AV kabel, redukci pro Printer Dock (tiskárnu), adaptér a dokovací stanici pro přenos snímků a nabíjení fotoaparátu. Fotoaparát je na českém trhu k dostání za doporučenou maloobchodní cenu (cena stanovena oficiálním dovozcem) 13.990,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry Olympus Camedia C-70Z
:: Srovnání Canon Ixus 500 vs Kodak LS755 vs Olympus AZ-2 vs Panasonic FX7

[-more-]{Porovnání snímků Kodak LS755 vs Panasonic FX7}

Porovnání snímků Kodak LS755 vs Panasonic FX7


Kodak LS755 (zleva doprava: 64, 100 a 200 ISO)


Panasonic FX7 (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)


Kodak LS755: 1/30s f/2,8 64 ISO


Panasonic FX7: 1/15s f/2,8 80ISO
[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl exponován na 1/250s F2,8 64 ISO


Snímek byl exponován na 1/180s F2,8 64 ISO


Snímek byl exponován na 1/90s F4,8 100 ISO


Snímek byl exponován na 1/180s F4,5 64 ISO

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: