Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Kodak EasyShare P712 - nadaný a levný stabilizovaný ultrazoom v praxi
17. srpna 2006, 00.00 | Není tomu dlouho, co Kodak představil své novinky. Ultrazoomové EVF kompakty jsou poslední dobou oblíbené zboží, a tak čím dál tím více firem stabilizaci nabízí. EasyShare P712 nabízí uživateli komfort fotografování s 12x optickým zoomem a stabilizací v kombinaci s rozlišením 7 MPix. Mezi další výhody patří také velký displej, kompaktní rozměry a také příznivá cena. Jak dopadl tento fotoaparát v redakčním testu?
{Popis a konstrukce}Není tomu dlouho, co Kodak představil své novinky. Ultrazoomové EVF kompakty jsou poslední dobou oblíbené zboží, a tak čím dál tím více firem stabilizaci nabízí. EasyShare P712 nabízí uživateli komfort fotografování s 12x optickým zoomem a stabilizací v kombinaci s rozlišením 7 MPix. Mezi další výhody patří také velký displej, kompaktní rozměry a také příznivá cena. Jak dopadl tento fotoaparát v redakčním testu?
Konstrukce a design
Na první pohled poznáme zaběhnutou konstrukci EVF kompaktů s vystouplým gripem pro lepší držení fotoaparátu a velkým tubusem objektivu. Po zapnutí přístroje se objektiv vysune o dalších cca 2,7 cm. I když se jedná o kompakt, je grip příjemně velký a fotoaparát se dobře drží. Plastové tělo má pogumovanou pouze část tubusu objektivu a kovový je pouze závit na spodní straně. Rozměry těla jsou: 108 x 84,2 x 72 mm a udávaná hmotnost je 403 g bez baterie a karty.
Zaměřením se jedná o kompakt pro náročnější, a tak se nelze divit, že na jeho těle nalezneme větší množství tlačítek, než u jednoduchých kompaktů. Horní strana fotoaparátu má nalevo tlačítka nastavení zaostřování a režimu blesku. Napravo pak otočný volič expozičních režimů a tři tlačítka pro nastavení sériového snímání, měření expozice a programovatelné tlačítko. Na výstupku kde je umístěn hledáček je také hot-shoe patice s plastovou záslepkou a vyskakovaní blesk. Ten se v případě potřeby uvolní automaticky.
Na levém boku je pod plastovou krytkou umístěna dvojice konektorů USB (sdružený s A/V) a napájení. Na pravém boku je posuvná krytka chránící slot pro paměťové karty (SD a MMC). Spodní strana má výše uvedený kovový závit pro stativ (není v ose objektivu), konektor pro dokovací stanici a prostor pro akumulátor.
Zadní straně dominuje velký LCD displej, nad kterým je nepřehlédnutelně velká gumová očnice elektronického hledáčku, který má i možnost nastavení dioptrické korekce. Napravo od hledáčku je zajímavě řešený kolébkový ovladač zoomu a multifunkční kolečko pro nastavení vybraných parametrů. Nechybí zde ani křížový ovladač, který je vyřešen pomocí čtyřsměrného joysticku, a několik dalších tlačítek pro aktivaci menu, mazání a prohlížení snímků atd.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Ve fotoaparátu je použit CCD snímač s efektivním rozlišením 7,4 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Díky němu můžeme exponovat snímky s rozlišením 3 072 x 2 304, 3 072 x 2 048, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536 a 1 280 x 960 bodů s citlivostí ISO 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400 a 800 ve formátu JPEG, TIFF, nebo RAW. Fotografování s nejvyšší citlivostí je možné pouze v nejmenším rozlišení snímků, tzn. 1 280 x 960 bodů. Ozvučená videa můžeme pořizovat v rozlišení 640 x 480, nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s. Snímkům můžeme nastavit ostrost a kontrast ve třech stupních.
Objektiv Schneider-Kreuznach Variogon s optickou stabilizací (funguje na principu "plovoucích" čoček), nabízí 12x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6 mm do 72 mm (ekvivalent kinofilmu je 36 - 432 mm). Světelnost je F2,8-3,7. Automatické TTL pasivní zaostřování umí pracovat od 50 cm na nejkratším ohnisku a 1,9 m na nejdelším ohnisku v klasickém režimu a 10 - 60 cm na nejkratším ohnisku a 90 - 200 cm na nejdelším ohnisku v makro režimu. Výběr zaostřované oblasti může být automatický, nebo si můžeme sami vybrat z celoplošného a bodového zaostřování. Nastavit lze jak jednorázové, nebo kontinuální zaostřování. Díky optické stabilizace si můžeme dovolit fotografovat s delšími časy závěrky, protože pohyb čočky kompenzuje vliv otřesu fotoaparátu.
Měření expozice můžeme nastavit na celoplošné, celoplošné s důrazem na střed a bodové. K dispozici máme také kompenzaci automatické expozice v rozsahu +-2EV po 1/2EV krocích. V závislosti na expozičním režimu umí fotoaparát exponovat s časy od 1/1000 s do 16 s (automatika nastavuje max. 1/2 s). Expozici můžeme nastavit jak pomocí manuálního nastavením tak i díky poloautomatickým režimům s prioritou clony a času. K dispozici je samozřejmě také automatický režim a několik scénických režimů pro fotografování specifických situací (portrét, noční portrét, protisvětlo, sport, západ slunce, svíčka, květiny, párty, pláž, květiny, ohňostroj, sníh, protisvětlo, noční portrét, krajina, noční krajina, text, muzeum a autoportrét). Pro lepší nastavení expozice nám je k dispozici i živý histogram. Sériové snímání exponuje až 14 snímků v plném rozlišení a kvalitě Standard rychlostí cca 2 snímky za sekundu. Aktivovat můžeme také sériové snímání, které uloží poslední 4 snímky po uvolnění spouště. To znamená, že pokud nevíme, kdy kýžený okamžik nastane, tak nastavíme fotoaparát do toho režimu a držíme spoušť stisknutou. Až nastane okamžik, který chceme mít na snímku, tak spoušť uvolníme, a poslední čtyři exponované snímky se uloží.
Fotoaparát je vybaven hot-shoe paticí pro externí blesk (jak pro manuální blesky, tak i při systémové blesky Kodak). Vestavěný blesk má směrné číslo 11 a udávaný rozsah od 0,9 do 5,3 m na nejkratším ohnisku a od 2 do 4,7 m na nejdelším ohnisku. Pracovat umí v režimu automatického a vynuceného záblesku a v režimu pro redukci jevu červených očí. Vyvážení bílé barvy nabízí automatické i manuální měření a možnost nastavení jedné z předvoleb: den, stín, žárovka a zářivka.
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a obraz nám zprostředkovává 115 000 bodů. Displej v hledáčku má 237 000 bodů. Obnovovací frekvence obou displejů je udávána 60 snímků za sekundu. Pro ukládání dat je k dispozici interní paměť o kapacitě 28 MB nebo slot pro paměťové katry SD (nebo MMC). Video výstup pracuje s formáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuj Li-Ion akumulátor KLIC-5001, nebo externí zdroj (nutno dokoupit). Přenos dat do počítače zajišťuje USB 2.0, díky kterému lze i tisknout bez přítomnosti počítače pomocí standardu PictBridge. Ovládání zlepšuje přítomnost českého menu.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Jak bylo zmíněno výše, jedná se o pokročilejší kompakt pro náročnější uživatele, z čehož vyplývá i koncepce ovládání. Na těle nalezneme větší množství tlačítek sloužících pro nastavení nejrůznějších parametrů (zaostřování, blesk, sériové snímání, oblast měření expozice, blokace měření expozice). Situaci lehce kazí fakt, že dvě tlačítka jsou popsána pouze textem a nejsou u nich známé zavedené piktogramy (sériové snímání, makro) a na druhou stranu měření expozice obrázek má. Zpočátku toto působí chaoticky, ale po seznámení s ovládáním to již nemusí představovat problém. Seznámení s přístrojem je pak o něco pomalejší.
Tělo fotoaparátu je navrženo poměrně dobře a díky velkému gripu se příjemně drží v ruce. Spoušť bychom umístili o několik milimetrů více dopředu, ale i toto umístění je vyhovující. Kladně také hodnotíme umístění prstence zapínání fotoaparátu okolo tlačítka spouště. Tento nápad používá více značek u více fotoaparátů a jedná se o velmi rychlé a pohodlné řešení. Na druhou stranu dojem lehce kazí delší náběh fotoaparátu, tzn. co ušetříme hledáním zapínání, to ztratíme čekáním. Poměrně zajímavě je vyřešen ovladač zoomu, který má na každou stranu dvě polohy. Zoomovat tedy můžeme rychleji, nebo pomaleji.
Vzhledem k možnosti nastavit expozici manuálně, vyřešil Kodak ovládání těchto parametrů multifunkčních kolečkem. Pomocí kolečka se přesouváme mezi jednotlivými parametry (v dolní části displeje při fotografování) a konkrétní hodnotu nastavíme stisknutím tlačítka SET a dalším otáčením kolečka (tlačítko SET stiskneme pouze jednou, nemusíme ho při nastavení hodnoty držet stisknuté). O něco lepší by bylo stisknutelné kolečko, pro výběr parametrů. Tlačítka se dobře používají, mají čitelný chod a spoušť má zřejmě až příliš hluboký chod, který u podobných kompaktů není běžný. Opět jde ale o zvyk a po pár snímcích jde již všechno bez problémů.
V menu fotoaparátu nastavíme vyvážení bílé barvy, režim AF, oblast AF, ostrost, kontrast, pomalou synchronizaci blesku, rozlišení, režim barev (černobílé, sepia, apod), jas displeje, zobrazení pomocné mřížky na displeji, režim stabilizace, funkci tlačítka AE/AF, funkci programovatelného tlačítka (režim ostření, rozlišení, režim barev, označení datem, vyvážení bílé, oblast ostření, ostrost, kontrast, synchro blesku s dlouhým časem atd.), funkci tlačítka Review (náhled, album, ochrana, editace, korekce červených očí, kopírování atd.), senzor orientace, rychlý náhled, digitální zoom, zvuky, datum, použití přídavného objektivu, režim video výstupu, použití externího blesku, automatické vypínání, jazyk menu (v nabídce je i čeština), resetování nastavení a formátování paměti.
Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu odpovídá průměru mezi kompakty. Nelze čekat žádný zázrak. Na nejnižších citlivostech nabízí fotoaparát velmi kvalitní snímky, ale s rostoucí citlivostí jejich kvalita klesá. Od citlivosti ISO již můžeme pozorovat silnější digitální šum, kterého se však ještě můžeme úspěšně zbavit úpravou a zmenšením snímku. Při prohlížení zmenšeného snímku již šum celkový dojem příliš neruší. Pro nejnižší rozlišení (1 280 x 960 bodů) je k dispozici i citlivost ISO 800, která však může sloužit spíše jako nouzové řešení.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy nás u tohoto fotoaparátu velmi potěšilo. Zvládá při běžných situacích v exteriéru a snaží i v interiéru, kde při žárovkovém osvětlení negeneruje tak teplé odstíny barev. Kromě příslušných předvoleb samozřejmě nechybí ani možnost manuálního měření vyvážení bílé (pomocí bílé, nebo středně šedé plochy).
Kodak EasyShare P712 nabízí kvalitní fotografie s průměrnou ostrostí a dobro úrovní zachycených detailů. S menším soudkovitým zkreslením na nejkratším ohnisku se musíme smířit, stejně jako s menší chromatickou aberací, což jsou jevy, které dělají nejen kompaktům problémy. Jejich úroveň je u tohoto fotoaparátu v průměrných mezích. Přesunutím na nejdelší ohnisko se zbavíme soudkovitosti, ale na druhou stranu také přijdeme o ostrost snímku, což je opět běžný jev. Ztráta ostrosti je sice znatelná, ale opět platí, že úpravou (zmenšení a doostření) tuto vlastnost redukujeme.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400 a 800), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
I když se doba zapínání fotoaparátu zdála dlouhá, stopky zobrazily poměrně dobrý čas 2,5 s. To je doba od přepnutí vypínače do polohy On do pořízení prvního snímku. Nejvíce času zabere pomalé vysunování objektivu do pracovní polohy. Bez namáčknutí spouště fotoaparát také reaguje rychle, exponuje snímek za cca 0,2 s. S namáčknutím spouště je reakce téměř okamžitá, v našich podmínkách neměřitelná. O něco děle si však počkáme při zoomování, kde přesun z nejkratšího ohniska na nejdelší zabere cca 2,3 s. Ovládání zoomu je dvoupolohové, pro rychlejší a pomalejší přibližování. Pomalejší zoomování projede rozsah ohniska za cca 4 s.
Velmi nás potěšila téměř okamžitá reakce displeje, resp. zobrazování scény na něm. Nemá téměř žádné pozorovatelné zpoždění, což zatím ještě bohužel u kompaktů ani této kategorie není samozřejmost. Elektronický hledáček je na tom podobně. U velkého zadního displeje bychom však ocenili větší rozlišení, zobrazení je místy poměrně "hrubé".
I když fotoaparát nabízí manuální nastavení expozice, je zde menším zklamáním úroveň zobrazení histogramu. U živého náhledu při fotografování se ani neočekává přílišná detailnost, ale smutný je pohled na histogram u již uloženého snímku, který má stejné rozměry (a vypovídací hodnotu) jako ten živý. Tento fakt je ale naštěstí vyvážen tím, že po určité chvíli po zobrazení histogramu u uloženého snímku začnou blikat přeexponovaná a podexponovaná místa. Samozřejmě každé jinou barvou.
České uživatele jistě potěší přítomnost jazykové lokalizace menu, jehož překlad je poměrně zdařilý, i když se zřejmě nedalo vyhnout méně pochopitelným zkratkám u delších názvů. Tímto zřejmě náš výčet pozitiv končí a zaměříme se také na mínusy. Mírně nás zklamala kvalita displeje, nejen díky menšímu rozlišení, ale také horším výkonům ve slunečném počasí. Na jasných dobře osvětlených scénách zobrazoval přístroj na displeji fialové pruhy, které na výsledném snímku nebyly vidět. Při fotografování noční scény se fotoaparát tvářil jako by zcela bez problémů zaostřil, ale velmi často byl opak pravdou. Více než polovina snímků vyšla nezaostřená. Ve zhoršených podmínkách je tedy nutné po sobě snímky kontrolovat.
Závěr
Kodak EasyShare P712 je poměrně kvalitní a povedený fotoaparát, který naláká zájemce o ultrazoomový EVF přístroj s příznivou cenou. I přes drobné chyby nabízí mnoho pozitivních vlastností a ve výsledku dostaneme kvalitní snímky, pokud zůstaneme na nižších hodnotách citlivosti, což ale platí u většiny kompaktů. V maloobchodech se přístroj nabízí za cenu cca 11 500 Kč včetně DPH.
:: Technická specifikace Kodak EasyShare P712
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014