Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Kompaktní Ricoh R3 - stabilizovaný 7x zoom v praxi
6. prosince 2005, 00.00 | Ricoh představil již čtvrtý model širokoúhlého kapesního kompaktu řady R. Po předchozích modelech R1, R1V a R2 nyní přichází R3, který opět nabízí počáteční ohnisko 28 mm, ale nově až 7,1x zoom a stabilizaci obrazu. Dnes vám přinášíme recenzi tohoto přístroje.
{Popis a konstrukce}Ricoh představil již čtvrtý model širokoúhlého kapesního kompaktu řady R. Po předchozích modelech R1, R1V a R2 nyní přichází R3, který opět nabízí počáteční ohnisko 28mm, ale nově až 7,1x zoom a stabilizaci obrazu. Dnes vám přinášíme recenzi tohoto přístroje.
Konstrukce a design
Stejně jako předchozí modely nabízí Ricoh R3 kompaktní tělo. Pro lepší pocit držení nemá přístroj obdélníkový půdorys, ale pravá část je lehce zahnutá směrem k zadní straně. Další zvláštností je extrémně vysunovací objektiv, který je ve vypnutém stavu ukryt v těle a při maximálním zoomu celkovou hloubku téměř ztrojnásobí. Ve vypnutém stavu jsou rozměry 95 x 53 x 26 mm velmi dobré a hmotnost je pouze 135 g (bez baterie a karty).
Přední straně dominuje objektiv, jehož průměr de facto určuje výšku přístroje. Nalezneme zde také interní blesk a mikrofon. Na pravém boku jsou nechráněné konektory A/V a USB a reproduktor. Horní strana nabízí pouze tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, spoušť a tlačítko pro aktivaci režimu stabilizace.
Velkou část zadní strany vyplňuje displej, který tak nenechal žádný prostor pro rozumné použití optického průhledového hledáčku. Veškeré ovládání je tak soustředěno po jeho pravé straně. Zde nalezneme přepínač režimu fotografování, filmování a komentování snímků, tlačítka pro prohlížení snímků, nastavení parametrů, mazání snímků a ovládání displeje, kolébkový ovladač zoomu a křížový ovladač.
Na spodní straně je pod plastovými dvířky slot paměťové karty a prostor pro akumulátor. Závit pro stativ je umístěn mimo osu objektivu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Efektivní rozlišení CCD snímače s úhlopříčkou 1/2,5" je stále 5,1 MPix. Zde tedy k žádné inovaci oproti minulému modelu nedošlo. Novinkou je však stabilizace obrazu vyřešená pomocí posuvu snímače. Princip je tedy stejný, jako u systému Anti-Shake u Konica Minolta. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 2 592 x 1 944, 2 592 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG a TIFF (v režimu Text). Citlivost je nastavitelná na hodnoty ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Ozvučené video sekvence můžeme pořídit v rozlišení 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 15, nebo 30 snímků za sekundu ve formátu AVI. Délka je omezena kapacitou paměťové karty.
Objektiv má fyzickou ohniskovou vzdálenost proměnnou od 4,6 mm do 33 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 200 mm), což je celkem cca 7,1x přiblížení. Světelnost je F3,3-4,8. Minimální vzdálenost pro zaostření je 30 cm na nejkratším ohnisku a 1 m na nejdelším ohnisku. V makro režimu je to 1 cm, resp. 14 cm. Kromě automatického zaostřování můžeme použít také manuální.
Čas expozice se pohybuje od 1/2 000 s do 8 s (1/2 000 s až 1 s automaticky, hodnoty 2, 4 a 8 s lze volit jen ručně). Měření expozice probíhá celoplošně na 256 segmentech, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah +-2 EV po 1/3 EV krocích. Fotoaparát nabízí pouze automatický režim, včetně několika scénických.
Vyvážení bílé můžeme nastavit na jednu z předvoleb (den, zataženo, žárovka 1, žárovka 2 a zářivka), použít automatické měření, nebo si vyvážení změřit manuálně. Vestavěný blesk má pracovní dosah 0,2 - 2,4 m na nejkratším ohnisku a 0,14 - 1,8 m na nejdelším ohnisku, přičemž nabízí klasické režimy jako: vynucený záblesk, automatický záblesk, redukce jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 114 000 bodů. Kromě interní paměti s kapacitou 26 MB, která slouží spíše jako poslední záchrana, můžeme použít paměťové karty SD. Pro přenos dat máme k dispozici USB 1.1. Použít můžeme také A/V výstup s videoformáty PAL a NTSC. Nabíjecí akumulátor DB-60 je součástí balení.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Vzhledem k typu fotoaparátu, je ovládání poměrně jednoduché. Přístroj se zapne tlačítkem na horní straně a během krátkého okamžiku je připraven k fotografování. Křížovým ovladačem můžeme nastavit scénický režim expozice (stisknutím směrem nahoru), zvolit režim vestavěného blesku (stisknutím směrem vlevo), aktivovat makro režim (stisknutím směrem dolů), nebo si prohlédnout poslední pořízený snímek.
Pomocí tlačítka ADJ. (Adjust) můžeme během fotografování rychle nastavit citlivost, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. I když jsou tlačítka poměrně malá, tak se stále dobře používají a spoušť má čitelný chod.
V menu fotoaparátu pak můžeme nastavit rozlišení snímků, režim zaostřování, oblast měření expozice, ostrost snímků, sériové snímání, barevnost, bracketing, čas závěrky (pro hodnoty větší něž 1s), intervalové snímání, komentář snímku, vkládání data do snímků, kompenzaci expozice, vyvážení bílé, citlivost, omezení max. doby expozice (až do 1/2 s). Záložka Setup pak nabízí formátování paměti, nastavení jasu displeje, automatického vypínání, zvuků, data, jazyka, video formátu, krokovaný zoom a režim USB.
Kvalita snímků
Ricoh R3 nemá zcela ideální digitální šum. I na nejnižší citlivosti ho zde můžeme pozorovat (při zobrazení 1:1). I když snímky pořízené s citlivostí ISO 64 jsou velmi dobře použitelné, tak nemůžeme přehlédnout horší výkon ve srovnání s jinými 5MPix přístroji. Situace je podobná i na citlivosti ISO 100 a 200. Na ISO 400 je již lehce vidět šum i na zmenšeném snímku. Snímky pořízené s citlivostí ISO 800 pak mohou spíše sloužit jako záchranné, pro situace, kde nemůžeme použít delší čas (resp. menší citlivost), protože jsou velmi poznamenané digitálním šumem se silným barevným zrnem.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy podává stejné výkony jako konkurence. Za ideálních světelných podmínek se můžeme dočkat velmi dobrých výsledků.
Vzhledem ke konstrukčnímu řešení objektivu s takto velkým rozsahem nemůžeme očekávat příliš velké zázraky. Pokud s tímto přístupem budeme hodnotit snímky, tak budeme zřejmě spokojeni. Kresba a detaily nejsou ideální, ale dostačující. Rovnoběžné linie trpí silným moiré a přehlédnout nelze ani průměrnou aberaci v rozích snímků. Námi testovaný kus také vykazoval silnou vinětami v levém horním rohu na nejkratším ohnisku. Při prodlužování ohniska tato vinětace v levém horním rohu spolu s lehkým soudkovitým zkreslením mizela (celkově byla pak vinětce přijatelná).
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Již u minulých modelů Ricoh nezanedbával rychlost startu fotoaparátu, a i zde se můžeme dočkat uspokojivých výsledků. Neuplynou ani dvě sekundy a již máme od stisknutí tlačítka Power pořízenou první fotografii. Zoom je pokryt uspokojivým počtem kroků a přezoomování z jednoho konce na druhý je poměrně rychlé. K dispozici je i tzv. Step Zoom. V menu aktivovatelné nastavení umožňuje rozdělit zoom na kroky: 28 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm, 135 mm a 200 mm.
Spolu s prodloužením nejdelšího ohniska zabudoval Ricoh do tohoto modelu i stabilizaci obrazu, která pomocí posuvu snímače redukuje otřesy fotoaparátu, které by způsobily rozmazání snímku. Umožňuje nám to tak pohodlně fotografovat i s delšími časy (například při špatném osvětlení v místnosti), nebo na nejdelším ohnisku při zhoršeném osvětlení (zataženo apod.). Výkon stabilizace pak velmi záleží na konkrétních podmínkách.
I když přístroj nenabízí manuální režim expozice, tak je zde k dispozici jak "živý" histogram, tak i klasický histogram u již uložených snímků. Není sice příliš detailní, ale umožňuje nám o něco lépe řídit automatiku pomocí kompenzace expozice. Displej nabízí kvalitní prostředek pro fotografování.
Závěr
Ricoh R3 představuje zajímavou volbu pro ty, kteří hledají velmi kompaktní řešení, ale zároveň nechtějí malým rozměrům fotoaparátu obětovat větší rozsah zoomu. Ricoh dokazuje, že takové řešení existuje, navíc máme k dispozici počáteční ohnisko 28 mm, což je vhodné pro širokoúhlé snímky přírody, nebo architektury. Stabilizaci lze brát jako příjemný bonus. Bohužel se také projevují i nevýhody takového řešení a kvalita snímků je spíše průměrná. Fotoaparát má doporučenou maloobchodní cenu pro ČR stanovenou na 10 804 Kč včetně DPH.
::Technické parametry Ricoh R3 vs Ricoh R2 vs Ricoh R1V
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014