Konica Minolta G600 - 6MPix sexy elegán v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Konica Minolta G600 - 6MPix sexy elegán v praxi

Konica Minolta G600

22. června 2004, 00.00 | Na dnešek máme připravenou recenzi nové DiMAGE G600, která nabízí elegantní design, šest megapixelů a ozvučené video sekvence. O kolik je lepší oproti svému předchůdci DiMAGE G500? Má šanci zpřístupnit se díky jednoduchému ovládání všem členům rodiny?

{Popis a ovládání}

V březnu na CeBITu 2004 byl představen první kompaktní digitální fotoaparát pod novou společnou značkou Konica Minolta. Vychází ze svého předchůdce DiMAGE G500, oproti kterému má jeden megapixel navíc, lepší objektiv a pracuje o něco rychleji. Podívejme se tedy co tento elegantní rodinný foťáček nabízí.

Konstrukce a design
DiMAGE G600 je na první pohled fotoaparát, který je určen pro ty, kteří si nevybírají jen podle parametrů, ale i podle vzhledu. Celokovové tělo s klasickým tvarem "krabičky od cigaret" má líbivý design střídající matnou a lesklou úpravou povrchu kovového těla.

Posuvná kovová krytka kryje všechny tři součástky, které se na přední straně fotoaparátu vyskytují. Těmi jsou objektiv, interní blesk a průzor optického hledáčku. Po odsunutí krytky se velmi rychle vysune objektiv za doprovodu blikání modrých LED diod, které jsou umístěny mezi objektivem a spodní kolejničkou krytky. Celý proces trvá cca 1,3 sekundy. Pro vypnutí přístroje musíte posunout krytku o pár milimetrů směrem k objektivu, kde vás zastaví zarážka, která ochraňuje objektiv od poškození a objektiv se zasune. Po zasunutí se pojistka uvolní a pak můžete krytku posunout až na konec.

Na spodní straně je závit pro stativ a prostor pro paměťovou kartu a akumulátor. Na pravém boku úchytka pro řemínek a konektor pro USB kabel. Na horní straně je tlačítko spouště a mikrofon pro záznam poznámek a zvuku k videosekvencím. Na zadní straně je většina funkčních tlačítek, křížový ovladač a efektně orámovaný LCD displej.

Tělo fotoaparátu je 94,0 mm široké, 56 mm vysoké a 29,5 mm hluboké. Bez akumulátoru a paměťové karty váží 195 g.

Technická specifikace
Uvnitř fotoaparátu tepe CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,76" který disponuje šesti milióny pixelů. Umožňuje fotografovat v rozlišení 2816 × 2112, 2272 × 1704, 1600 × 1200, 640 × 480 bodů. Poměr stran je tedy 4:3. Citlivost můžete nastavit na automatiku, která volí v rozmezí 50-240, nebo 50, 100, 200, a 400 ISO. Vysunovací objektiv GT Hexanon s ohniskovou vzdáleností 8-24mm (což odpovídá 39-117mm pro 35mm kinofilm) má světelnost f2,8-f4,9. Focený objekt můžete v makrorežimu přiblížit na vzdálenost 6cm od objektivu při nejkratší ohniskové vzdálenosti a 50cm při nejdelší ohniskové vzdálenosti. Manuální zaostřování není možné. Optický zoom je tedy 3x k němuž jde zapnout ještě 3x digitální zoom, celkem to je tedy až 9x.

Automatické nastavení exponuje s časy 1/2000s až 1s, manuálně lze čas nastavit na 1/1000 až 15s. Clonu lze nastavit při nejkratším ohnisku na f2,8, nebo f4,7. Při nejdelším ohnisku na f4,9, nebo f8,3. Automatická expozice lze nastavit na bodové měření, nebo váhové měření se zdůrazněním středu s možností korekce +-1,5 EV po 1/3EV krocích. Vyvážení bílé nabízí pouze čtyři předvolby (denní světlo, zatažená obloha, zářivka, žárovka) a automatické měření. Ruční měření vyvážení bílé zde bohužel chybí.

Při volbě režimu blesku lze volit mezi standardním, s funkcí na redukci červených očí a se synchronizací na delší čas (zde nazváno "noční portrét"). Dosah záblesku je při širokoúhlém objektivu 0,5m až 3,5m a při teleobjektivu 0,8m až 1,9m. Doba nabíjení je uváděna přibližně okolo 6 sekund.

Hledáček fotoaparátu je optický s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, bez možnosti korekce dioptrií. Barevný LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 38mm (1,5") a zobrazuje přibližně 100% zabírané scény.
Ozvučené videosekvence lze nahrávat v rozlišení 320x240 pixelů, kde jedna sekunda zabere cca 180kB. Nahrávat lze maximálně 30 sekund.
Fotografie se ukládají do formátu JPEG, ozvučené videozáznamy do AVI a zvukové komentáře k fotkám do WAV. Nahrávat lze i hlasové poznámky do 30 sekund. Informace o nastavení fotoaparátu se ukládají ke každé fotce v Exifu verze 2.2. To všechno se ukládá na paměťové karty SD, MultiMediaCard, Memory Stick, nebo Memory Stick Pro. Jsou tu proto dva sloty, jeden pro SD/MMC a druhý pro MS. Do počítače se vše přenáší pomocí USB 1.1. Fotoaparát také poskytuje možnost přímého tisku přes PictBridge.
K napájení se používá vlastní lithium-ionový akumulátor Konica Minolta NP-600, který je samozřejmě součástí dodávky společně s dobíječem BC-600. Jako externí zdroj lze dokoupit napáječ AC-8E. Výdrž akumulátoru je 160 snímků podle standardních testů CIPA, což znamená: li-on akumulátor NP-600, zapnutý LCD displej, snímky v plném rozlišení, normální komprese, bez okamžitého zobrazování snímků a zvukového záznamu, s použitím blesku pro 50% snímků.

Ovládání
Všechna tlačítka mají velmi tuhý, ale zároveň velmi přesný chod a vždy poznáte, jestli jste je domáčkli. Spoušť je umístěna přesně tam, kde byste ji hledali a fotografování je intuitivní.
Na zadním panelu jsou nad displejem v levém horním rohu tři tlačítka, první z nich slouží pro přepínání mezi režimem fotografování a prohlížení fotek, druhé je pro ovládání displeje, na kterém můžete mít buď maximum informací, nebo jen základní, nebo jej můžete vypnout. Třetí tlačítko slouží pro mazání snímků. V pravém horním rohu jsou dvě tlačítka pro ovládání zoomu, levé slouží ke zkracování ohniskové vzdálenosti (oddalování objektu) a pravé slouží k jejímu prodlužování (přibližování objektu). U dolní hrany uprostřed je tlačítko pro aktivaci menu a křížový volič. Ten v režimu fotografování funguje jako volič blesku (stisk doprava), režimu zaostřování (stisk doleva), nebo pro nastavení času a clony v manuálním režimu.

V menu při fotografování je k dispozici nastavení rozlišení (2816 × 2112, 2272 × 1704, 1600 × 1200, 640 × 480), zapnutí režimu videosekvence, korekce expozice (+-1,5EV po 1/3 krocích), vyvážení bílé (auto, den, zataženo, zářivka, žárovka), volba oblasti měření expozice (střed, plošné s důrazem na střed), zapnutí černobílého a sepia filtru, zapnutí digitálního zoomu,kalibrace displeje (světlost, R, G, B kanály jednotlivě),aktivace hlasového záznamníku, přidání komentáře k fotografii / videu, funkce pomalé závěrky (lze zvolit čas, který bude automatika nastavovat při fotografování s bleskem), aktivace manuální expozice, nastavení kvality (ISO, kompenzace blesku, saturace, kontrast, ostrost a RGB kanály jednotlivě) a nastavení fotoaparátu (datum, samovypínání, jazyk, zvuky atd.).

 
 

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Konica Minolta DiMAGE G600 slušnou úroveň digitálního šumu. Snímky exponované s citlivostí 50 ISO jsou čisté a při 100 ISO je šum znatelný jen při zvětšení snímku. Na citlivosti 200 a 400 ISO je již šum viditelný, ale stále v přijatelných mezích. Interní redukci šumu tento fotoaparát bohužel nemá. Za cenu lehkého rozmazání lze odstranit speciálním programem, např. Noise Ninja, nebo Neat Image.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO

Automatické vyvážení barev pracuje dobře. Manuální nastavení poskytuje pouze čtyři předvolby, a to: den, zataženo, zářivka a žárovka. Určitě by pomohlo, kdyby přístroj měl možnost změřit si teplotu světla ručně podle bílé, nebo šedé referenční plochy.

 
Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo nastavená předvolba "tungsten", neboli žárovkové osvětlení)

Při fotografování na nejkratší ohnisko objektiv vykazuje lehké soudkovité zkreslení, které je v porovnání s podobnými přístroji naprosto běžné. Příjemným překvapením je zjištění, že chromatická aberace je zde velmi slušně potlačena. Na nejdelším ohnisku mizí soudkovité zkreslení. Kresba objektivu je taktéž na slušné úrovni, v rozích slábne jen velmi nepatrně.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 39 mm, vpravo 117 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 39mm, vpravo 117mm)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

  
Porovnání šumu denních snímcích (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (1,5MB)

Praktické zkušenosti
Pořizování snímků s G šestistovkou je jednoduché a příjemné hlavně díky velmi rychlému startu fotoaparátu. Krůček k tomu aby vám neunikaly jedinečné momentky, které nečekají na to, až se vám zapne fotoaparát. Připojení přes USB proběhlo na Windows 2000 naprosto bez problémů bez potřeby instalace ovladačů, fotoaparát se objevil jako nový disk (Mass Storage).
Co se týče konstrukce, tak máme výhradu vůči křížovému ovladači, který je velmi malý a lidem s většími prsty může dělat problémy. Na něm je vidět, že při vývoji foťáku má někdy větší slovo designér, než ostatní, protože ovladač mohl být určitě větší, ale zřejmě by příliš kontrastoval s ostatními malými tlačítky. Další problém s tímto voličem je ten, že je umístěn nedaleko závitu pro stativ a při použití stativu se velmi špatně používá. Záleží samozřejmě na konstrukci daného stativu. Na druhou stranu musíme pochválit pojistku, která se aktivuje v určité poloze během zasunování krytky a brání jejímu pohybu dokud se nezasune objektiv. Zamezí se tak riziku poškození objektivu při neopatrném zasunování krytky. Hledáček je optický průhledový, což znamená, že nevidíte snímanou scénu přes objektiv, ale průhledem umístěným těsně nad objektivem. Tato skutečnost začne překážet až když budete fotografovat objekty velmi blízko objektivu, protože pokud namíříte fotoaparát podle pohledu do hledáčku, tak objektiv bude ve skutečnosti snímat scénu o několik centimetrů dole.
Krokování zoomu není z nejjemnějších, a proto často přejedete požadovanou ohniskovou vzdálenost. Výhodou je to, že při zoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá necelou vteřinu.
Při fotografování se občas stane to, že po nastavení vámi požadované ohniskové vzdálenosti se objektiv při namáčknutí spouště lehce posune a kompozici změní. Tento jev se vyskytne jen občas a u většiny fotografovaných situací ho ani nepostřehnete, jen pokud se budete snažit vyplnit zabíranou scénou celý displej. Velmi nám také chybí možnost ručního nastavení vyvážení bílé. Displej má při zobrazování zabírané scény lehké zpoždění a při namáčknutí se na cca půl sekundy obraz zastaví.
Výhodou je, že si menu pamatuje vaši poslední pozici a proto pokud jste naposled měnili například citlivost, pak se po zmáčknutí tlačítka pro vyvolání menu objevíte ihned na položce kde se mění citlivost. Je to docela výhoda, protože nastavení kvality (kde je citlivost, ostrost, kontrast atd.) je v menu dosti zapadlé.

Závěr
Co tedy říci závěrem o tomto fotoaparátu? Konica Minolta DiMAGE G600 je určena pro lidi, kteří dají na líbivý vzhled, pěkný design a efektní řešení. Celokovové tělo, lesklé plochy, řada modrých diod blikajících při vysunování objektivu a namáčknutí spouště, to všechno dělají z tohoto fotoaparátu slušivý módní doplněk. Vhodný je také jako rodinný fotoaparát, u kterého se ocení snadné ovládání. Rozdílů mezi G500 a G600 je velmi málo a tak se upgrade příliš nevyplatí. Pokud nejste vlastníky ani jednoho a rozhodujete se mezi nimi, pak může být rozhodovacím měřítkem počet megapixelů, kde má G600 o jeden více, proto je lepší pro tisk větších formátů. Předností tohoto fotoaparátu je také rychlý start a přítomnost dvou paměťových slotů.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: