Levný HP Photosmart R717 - nadupaný 6 MP kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Levný HP Photosmart R717 - nadupaný 6 MP kompakt v praxi

17. května 2005, 00.00 | Honba za rozlišením neustává ani v amatérské třídě a tak se již můžeme setkat s kompaktními digitálními fotoaparáty určenými pro amatéry s rozlišením větším než 5 MPix. Jedním z nich je i HP Photosmart R717, který kromě obrazového rozlišení 6MPix nabízí klasickou výbavu ve formě 3x optického zoomu, ozvučených video sekvencí apod. Nyní přinášíme jeho podrobný test.

{Popis a konstrukce}

Honba za rozlišením neustává ani v amatérské třídě a tak se již můžeme setkat s kompaktními digitálními fotoaparáty určenými pro amatéry s rozlišením větším než 5 MPix. Jedním z nich je i HP Photosmart R717, který kromě obrazového rozlišení 6MPix nabízí klasickou výbavu ve formě 3x optického zoomu, ozvučených videosekvencí apod. K dispozici je také manuální zaostřování a poloautomatický režim expozice s prioritou clony. Nyní přinášíme jeho podrobný test.

Konstrukce a design
Ani u tohoto modelu se nezapřel klasický design fotoaparátů HP, kdy klasická hranatá konstrukce je upravena zaoblením rohů a prohlubní v přední části přístroje pro jeho snadnější držení. Přední strana má kovový plášť, který svým zaoblením přechází v pravý bok. Zbytek těla je vyroben z plastu. Z přední strany se po zapnutí vysouvá relativně malý objektiv, nad kterým je vestavěný blesk, mikrofon, průzor hledáčku a pomocné světlo automatického zaostřování.

Na levém boku jsou pod gumovou krytkou dva konektory pro připojení externího napájení a USB kabelu. Spodní strana nabízí prostor pro baterii a paměťovou kartu, ukryté společně pod posuvnými dvířky, konektor pro připojení k dokovací stanici a závit pro stativ. Na horní straně nalezneme reproduktor a tři tlačítka, kde první zleva slouží pro volbu expozičního režimu, druhé a největší je tlačítko spouště pro fotografování a na kraji je o něco menší a zapuštěné tlačítko spouště natáčení video sekvencí.

 

Jak je zvykem, tak zadní strana je na ovládání nejbohatší a tak okolo displeje nalezneme pět tlačítek pro fotografování, prohlížení snímků, aktivaci makro režimu, nastavení blesku a aktivaci samospouště (nastavení sériového snímání). Nad displejem je optický průhledový hledáček s věrným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce a posuvný přepínač pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Napravo od displeje je křížový ovladač s velkým potvrzovacím tlačítkem a v pravém horním rohu je pak kolébkový ovladač zoomu. Pro lepší držení je mezi křížovým a zoomovacím ovladačem jemná prohlubeň. Ve vypnutém stavu má fotoaparát na šířku 98,5 mm, na výšku 60 mm a do hloubky 35,3 mm. Hmotnost, měřená bez baterie, je cca 180 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Díky CCD snímači s efektivním rozlišením 6,2MPix a úhlopříčkou 1/1,8" můžeme pořizovat snímky s rozlišením 2 848 x 2 144, 2 304 x 1 728, 1 792 x 1 312 a 640 x 480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 400 ISO do formátu JPEG. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320 x 240 bodů a frekvencí snímání 30 snímků za sekundu můžeme ukládat až do zaplnění paměťového média ve formátu MPEG. Snímkům lze nastavit stupeň saturace barev, ostrosti a kontrastu.
Objektiv HP Precision 3x Optical Zoom disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti od 8 mm do 24 mm (ekvivalent kinofilmu je 39-117 mm) a světelností F2,8-4,9. Minimální zaostřovací vzdálenost na nejkratším ohnisku je 50 cm a na nejdelším 70 cm. Makro režim umožňuje zaostřovat od 14 do 90 cm na nejkratší ohniskové vzdálenosti a od 50 do 100 cm na nejdelší. K dispozici je jak automatické pasivní TTL zaostřování s přisvícením, tak i manuální zaostřování.

Čas závěrky se může pohybovat od 1/2 000 s do 16 s. Měření expozice lze nastavit na celoplošné průměrové, s důrazem na střed, nebo bodové. Kromě klasického automatického expozičního režimu můžeme zvolit jeden ze scénických režimů (akce, krajina, portrét, panorama, pláž, sníh, západ slunce, muzeum a dokument), nebo poloautomatický režim s prioritou clony. Využít můžeme také velký interval korekce automatické expozice +-3 EV po 1/3 EV krocích. Vyvážení bílé barvy nabízí automatické i manuální měření a několik předvoleb pro specifická osvětlení (slunce, stín, žárovka, zářivka). Fotoaparát má funkci Adaptive Lighting, která pomáhá projasnit stíny (tzv. digitální blesk).

Dosah interního blesku je udáván na 2,8 m na nejdelším ohnisku (tele) a 5 m na nejkratším ohnisku (wide). Nastavit jej můžeme do režimu vynuceného záblesku, automatického záblesku, režimu redukce červených očí a synchronizace s dlouhým časem. Přístroj také nabízí funkci softwarového odstranění červených očí v uloženém snímku. Sériové snímání umí pořídit až 3 snímky rychlostí cca 3 sn./s. Využít můžeme samospoušť, která umí pořídit jeden snímek po uplynutí 10 s, nebo dva snímky, jeden po 10 s a druhý po dalších 3 s. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a 130 572 bodů. Jako paměťové médium můžeme použít kartu SD (Secure Digital), nebo MMC (Multimedia Card). V případě nutnosti je zde také 32 MB interní paměť. Přenos snímků můžeme uskutečnit pomocí USB 1.1, díky kterému můžeme realizovat přímý tisk fotografií pomocí PictBridge. Napájení zajišťuje speciální Li-Ion baterie.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Tlačítko spouště pro fotografování je velmi dobré, s čitelným chodem. Spoušť pro video sekvence je o poznání menší a hůře se používá, ale vzhledem k menšímu využívání to nevadí. Ostatní tlačítka mají velmi krátký chod. Fotoaparát se velmi dobře drží, zejména díky prohlubním na přední a zadní straně. Režimy expozice se mění tlačítkem na horní straně jeho opakovaným stisknutím, nebo následným použitím křížového ovladače. Nastavit jej lze také v menu. V režimu priority clony nastavujeme clonu křížovým ovladačem (vlevo a vpravo). Pokud nastavíme manuální zaostřování, tak používáme také křížový ovladač, ovšem ve směrech nahoru a dolů.

Menu se vyvolává potvrzovacím tlačítkem křížového ovladače, který slouží pro navigaci v menu. Zde můžeme v režimu fotografování nastavit režim expozice, kompenzaci expozice, funkci Adaptive Lighting, rozlišení snímků, vyvážení bílé, oblast zaostřování, oblast měření expozice, citlivost, bracketing, barevné filtry (normal, černobílý, sepia), saturaci, ostrost, kontrast apod. Druhá záložka, určená pro prohlížení snímků, nabízí možnost mazání snímků a formátování paměťové karty, softwarového odstranění červených očí, poradce, otáčení snímků a pořízení zvukového komentáře ke snímku.

Třetí záložka se věnuje tisku snímků. Čtvrtá, Setup, nabízí nastavení jasu displeje, zvuků, pomocného světla autofokusu, zobrazení náhledu snímku po jeho pořízení, digitálního zoomu, data, formátu video výstupu, jazyka a resetování nastavení. Poslední pátá složka obsahuje několik užitečných rad a slouží jako nápověda pro uživatele fotoaparátu.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Na nejnižší citlivosti je při prohlížení 1:1 patrný pouze velmi jemný šum, který nijak nezasahuje do detailů. Stejná situace je i na citlivosti 100 ISO. Citlivost 200 ISO již přináší šum hrubšího charakteru, ale stále je na velmi dobré úrovni a neruší ani na nočních snímcích. Snímky pořízené s citlivostí 400 ISO jsou stále velmi dobře použitelné po menších úpravách a zmenšení.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé barvy podává průměrné výkony. Za standardních podmínek pracuje spolehlivě, ale selhává v žárovkovém osvětlení. Nabízí i možnost manuálního měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Na nejkratším ohnisku nabízí fotoaparát až překvapivě dobrou ostrost a rozlišení snímků. Není patrná ani ztráta ostrosti v rozích a vinětce je pouze minimální. Soudkovité zkreslení je přijatelné. U sbíhavých linií je patrné lehké moaré. S rostoucím ohniskem mizí soudkovitost spolu s ostrostí.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 39 mm, vpravo 117 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 39 mm, vpravo 117 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (1MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače pro zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uplyne cca 3 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,5 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 0,6 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 6 kroků.
Automatická expozice i zaostřování pracují spolehlivě. Díky možnostem nastavení oblastí měření u obou funkcí lze dosáhnout lépe požadovaného výsledku. K dispozici bohužel není histogram ani při fotografování ani u uložených snímků. Kontrola správnosti expozice je tak lehce problematická díky kontrastnějšímu displeji. Na druhou stranu je fotoaparát vybaven funkcí Image Adice, která analyzuje snímek a poradí s případnými neduhy (neostrost, podexpozice apod). Užitečná bude zejména pro úplné začátečníky. Ne vždy však nabízí správné řešení.
Již delší dobu HP do svých fotoaparátů přidává dvě užitečné funkce, díky kterým se nemusí méně nároční uživatelé namáhat s úpravami v počítači. Jsou jimi digitální blesk (Adaptive Lighting) a odstraňování červených očí. První funkce umí projasnit stíny na fotografii bez použití skutečného blesku a druhá automaticky vyhledá na snímku červené oči a odstraní je (nahradí černou barvou).
Video sekvence mají sice pouze 320 x 240 bodů, ale mají dobrou frekvenci snímání a je na nich patrná úprava pro docílení většího kontrastu. Videa jsou pak o něco působivější a líbivější. K fotoaparátu lze také přikoupit dokovací stanice, díky které si můžeme prohlížet snímky na televizi, nebo projektoru pomocí dálkového ovládání a zároveň dobíjet baterii fotoaparátu.

Závěr
HP Photosmart R717 nabízí překvapivě dobrý poměr ceny a výkonu. Stylový fotoaparát má sice klasický 3x optický zoom, avšak rozlišení 6,2 MPix mu dovoluje zachytit více detailů. To však má smysl pouze pro uživatele, kteří chtějí tisknout snímky na větší formáty, nebo fotografie radikálně upravovat (například ořezávat). Snímky pořízené s nejkratším ohniskem jsou velmi ostré a nabízí mnoho detailů i v rozích snímků. Digitální šum je také na velmi slušné úrovni, nemluvě o možnosti manuálního zaostřování a množství přidaných funkcí. Režim expozice s prioritou clony je pak spíše ozdobou, protože fotoaparát má pouze dvoupolohovou clonu. Maloobchodní doporučená cena je stanovena na 8 930,- Kč včetně DPH.

::Technické parametry HP Photosmart R717
::Technické parametry HP R717 vs Umax 5384 vs Nikon 5600

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl pořízen s: 1/632s F4.8 50 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/1315s F5.0 50 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/515s F4.8 50 ISO


Snímek byl pořízen s: 1/160s F2.8 50 ISO

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: