Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nikon Coolpix 4800 - levný ultrazoom ála Nikon v praxi
Nikon 4800
15. prosince 2004, 00.00 | Jednou z podzimních novinek Nikonu je digitální EVF fotoaparát s rozlišením 4MPix a osminásobným optickým zoomem. Lákadlem je jednoduché ovládání, makro od 1 cm, rychlý displej a ozvučené video sekvence. Obstojí však tato nabídka v silné konkurenci? Podívejme se na tento fotoaparát z blízka.
{Popis a konstrukce}Jednou z novinek Nikonu uveřejněných těsně před Photokinou 2004 je také kompaktní digitální fotoaparát s EVF hledáčkem, Coolpix 4800, který má oslovit náročnější amatéry zejména díky osminásobnému optickému zoomu, obrazovému rozlišení 4MPix, schopnosti fotografovat makro snímky od vzdálenosti 1 cm a jednoduchému ovládání.
Konstrukce a design
Přístroj na první pohled překvapí svými rozměry, čemuž vděčí zejména velikosti použitého objektivu. Stříbrné tělo fotoaparátu je vyrobeno z plastu, kovový je pouze tubus objektivu. Design není nijak oslnivý, ale nepřehlédnutelnou věcí je zaoblený, nenápadný přechod gripu, ve kterém je ukryt akumulátor a zlepšuje držení přístroje.
Přímo nad objektivem je pomocné světlo autofokusu, které pomáhá zlepšit ostření ve špatných světelných podmínkách. V pravém horním rohu přední strany je pak interní blesk.
Prostor pro akumulátor je na spodní straně, pod plastovými dvířky, na kterých nejdříve musíme stisknout pojistku a poté je možné je odsunout. Bohužel ihned po otevření dvířek "vyskočí" akumulátor, protože není držen žádnou pojistkou, nebo zarážkou, což u akumulátorů tohoto typu není zvykem. Je tedy potřeba si dávat pozor aby baterie nevypadla na zem. Vedle prostoru pro baterii je plastový závit pro stativ.
Na zadní straně je většina ovládacích prvků, byť jich není mnoho.V levém dolním rohu je LCD displej, nad kterým je EVF (elektronický) hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od něj je tlačítko, kterým si volíme zobrazování na displeji, nebo EVF hledáčku. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a skupinou tlačítek okolo, které slouží pro aktivaci menu, režimu prohlížení, nebo mazání snímků. V pravém horním rohu je pak kolébkový ovladač zoomu.
Na horní straně nalezneme mikrofon, reproduktor, tlačítko On/Off a spoušť. Pod gumovou záslepkou na levém boku jsou konektory pro externí napájení a společný kabel USB a A/V. Slot pro paměťovou kartu je na pravém boku. Tělo s výškou 106 mm, výškou 66 mm a hloubkou 54 mm váží 255 g bez baterie a karty.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Ve fotoaparátu je použit CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 4MPix, který snímá fotografie s rozlišením 2288x1712, 1600x1200, 1024x768, nebo 640x480 bodů s citlivostí 50, 100, 200, nebo 400 ISO do formátu JPEG. Ozvučené video sekvence s rozlišením 640x480, 320x240, nebo 160x120 mají frekvencí snímání 15 snímků za sekundu a ukládají se do formátu MOV.
Objektiv Zoom Nikkor ED má ohniskovou vzdálenost nastavitelnou od 6 mm do 50 mm, což je po přepočtu na kinofilm ekvivalent rozsahu od 36mm do 300mm. Světelnost je F2,7-4,4. Minimální zaostřovací v makro režimu je 1 cm. Pasivní autofokus lze nastavit na 5 měřících bodů, nebo si můžeme vybrat jeden z nich, případně přímo zvolit ostření pouze na střed.
Expoziční režimy nabízí Coolpix 4800 pouze automatické, takže si můžeme zvolit klasický automatický režim, nebo jeden z 15ti scénických režimů (sníh/pláž, západ slunce, východ slunce, interiér, makro, ohňostroje, muzeum, panorama portrét, sport, krajina atd. Nejkratší čas expozice je 1/2000s. Vyvážení bílé poskytuje jak volbu automatického měření, tak i několik přednastavených hodnot (slunce, žárovka, zářivka, zataženo a blesk) a dokonce i možnost manuálního změření. K dispozici je také BSS režim, kdy fotoaparát exponuje více snímků a vybere ten nejostřejší, nebo AE-BSS kdy fotoaparát vybírá snímek s nejlepší expozicí.
Sériové snímání zachytí až 8 snímků v nejvyšším rozlišení s vysokou kompresí rychlostí 1,5sn./s Pokud zvolíme nižší stupeň komprese, pořídíme celkem pouze 4 snímky. Pokud se spokojíme s nejnižším rozlišením (640x480 bodů), můžeme snímat desítky snímků. Na výběr je také režim, kdy fotoaparát exponuje sérii 16ti snímků a uloží je do jedné fotografie ve 4 řadách po 4 snímcích. Poslední možností je 3 shot buffer, což je uložení posledních 3 snímků pořízených před uvolněním spouště.
Scénu lze fotografovat pomocí LCD displeje na zadní straně, který má úhlopříčku 1,8" a 118.000 bodů, nebo EVF hledáčku. Zabudovaný blesk má rozsah na nejkratším ohnisku od 0,4m do 4,3m a na nejdelším ohnisku od 1,0m do 2,6m. Můžeme aktivovat automatický režim, redukci červených očí, synchronizaci s dlouhým časem, nebo vynucený záblesk.
Díky připojení přes USB je možné nejen přenášet snímky do počítače, ale také tisknout fotografie bez přítomnosti počítače díky standardu PictBridge. O napájení se stará baterie EN-EL1, která má udávanou výdrž 240 snímků na jedno nabití. Jako úložný prostor pro data je zde připraveno 13,5MB interní paměti, nebo lze použít paměťovou kartu SD.
Ovládání
Díky zaměření na amatéry je ovládání fotoaparátu více než jednoduché. Kromě režimu blesku, korekce automatické expozice, makro režimu a samospouště se veškerá nastavování parametrů odehrává v menu. Výše uvedené parametry se nastavují křížovým ovladačem. Přístroj se velmi dobře drží v ruce a tlačítka jsou velmi dobrá. Výhodou pro méně zkušené uživatele je fakt, že většina tlačítek má pouze jednu funkci.
Stisknutím tlačítka Menu se zobrazí jednoduché menu s nastavením rozlišení snímků, vyvážení bílé (auto, manual, žárovka, zářivka, slunce, zataženo, blesk), režimem snímání (jednotlivé snímky, sériové snímání, multishot 16, 3 shot buffer), Best Shot Selectoru, citlivosti (auto, 50, 100, 200, 400 ISO), kontrastu, ostrosti, ostřících bodů a barev (normal, vivid, černobílý, sepia, cyanotype). V režimu prohlížení snímků se zde dají tisknout snímky, pouštět slide show, mazat, zamykat, zmenšovat, kopírovat a třídit snímky.
Otočením voliče expozičních režimů na polohu Setup se na displeji zobrazí nabídka s nastavením uvítací obrazovky, data, vkládání data do snímků, nastavení displeje, zvuků, automatického vypínání, formátování paměťové karty, volby jazyka, video formátu (NTSC, PAL), resetování nastavení a zobrazení verze firmwaru.
Kvalita snímků
Snímky exponované s citlivostí 50 ISO kupodivu obsahují jemný šum, který je patrný pouze při zobrazení 1:1. Není sice nijak rušivý, ale na této citlivosti by již v této kategorii fotoaparátů šum být neměl. O něco výraznější je pak na nočních snímcích. Fotografie pořízené s citlivostí 100 ISO obsahují velmi podobný šum jen o něco málo silnější, ale stále velmi jemný. Nezasahuje do detailů a na zmenšených snímcích není vidět, kvalita je stále velmi dobrá. Citlivost 200 ISO je také stále velmi dobře použitelná, šum je pouze nepatrný. Na nočních záběrech je pozorovatelný i na zmenšených snímcích. Digitální šum na citlivosti 400 ISO je již patrný i na zmenšených denních snímcích zejména v tmavších partiích. Pokud však jsou snímky určeny pouze na web, tak po lehké úpravě je šum pouze nepatrný. Pro tisk na velký formát však citlivost 400 ISO není.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)
Vyvážení bílé pracuje relativně spolehlivě. Výhodou je možnost manuálního měření.
Kvalita obrazu je na velmi dobré úrovni. Rozlišení i ostrost jsou nad průměrem této kategorie fotoaparátů. V rozích dokonce není ani patrná ztráta ostrosti. Soudkovité zkreslení je přijatelné a s rostoucí ohniskovou vzdáleností mizí. Bohužel na nejdelším ohnisku se mění v poduškovité zkreslení. Vinětace je takřka nepozorovatelná. U krajů snímků se vyskytuje lehká aberační chyba.
Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplynou cca 6,3s, což není zcela lichotivý čas. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka nulové a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,5 s. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá lehce nad 1s a ovládání zoomu je rozděleno na cca 18 kroků, což je pro daný rozsah zoomu dostatečné.
Díky velkému gripu se fotoaparát velmi dobře drží i jednou rukou. Design sice nijak neuchvátí, ale většina věcí je udělána velmi prakticky. LCD displej na zadní straně sice nemá dvoupalcovou úhlopříčku, ale zato má vynikající odezvu, takřka bez zpoždění. To se samozřejmě týká podmínek s dobrým osvětlením, za šera se fotoaparát snaží na displeji ukázat scénu co nejvíce světlou, díky čemuž rychlost odezvy zákonitě klesne.
Velkou výhodou Coolpixu 4800 je schopnost fotografovat makro snímky ze vzdálenosti od 1cm. Jedná se sice o fotografování na nejkratším ohnisku, takže s fotografováním drobné plaché zvěře budou potíže, ale i tak takto malá vzdálenost není zcela standardem a umožňuje pořizovat velmi zajímavé snímky.
Automatická expozice pracuje velmi dobře a stejně tak autofokus, ale velkým nedostatkem je nemožnost volby oblastí měření expozice a možnost manuálního nastavení času expozice a clony. Tyto údaje se ani nezobrazují při fotografování ani v náhledu snímku a na histogram můžeme taktéž zapomenout. V této cenové kategorii je podobná výbava již běžná. Nevýhodou je zejména při citlivosti 400 ISO k přeexponování, protože fotoaparát dosáhne limitu času závěrky a clonu nechá plně otevřenou (clona je dvoupolohová). S tímto problémem jde ruku v ruce fakt, že na displeji se snímky jeví více přeexponované, než ve skutečnosti jsou, což velmi ztěžuje kontrolu správné expozice.
Závěr
Nikon Coolpix 4800 se jeví jako velmi zajímavý fotoaparát pro amatéry požadující vyšší kvalitu. Té se dočkají zejména díky rychlému 8,3x optickému zoomu, rychlému displeji a kvalitním fotografiím. Rozlišení 4MPix je dnes v této kategorii standard. V porovnání s konkurencí však tento přístroj deklasuje fakt, že nemá manuální režim expozice, což se již v cenách nad deset tisíc víceméně očekává. Stejně tak absence histogramu. Na druhou stranu vyniká krátkou zaostřovací vzdáleností (1 cm) v makro režimu, což mnohé uživatele jistě potěší. Volba tak zcela určitě není snadná. V balení s fotoaparátem nalezneme dobíjecí akumulátor EN-EL1, nabíječku, řemínek, USB a A/V kabely a CD se softwarem. V ČR je k dostání za doporučenou maloobchodní cenu 13.990,- Kč včetně DPH.
:: Technické parametry Nikon Coolpix 4800
:: Srovnání Canon S1 vs Fuji S5500 vs Nikon 4800 vs Olympus C-765Z vs Umax DC3A30
Porovnání snímků Nikon 4800 vs Fuji S5500 vs Canon S1 vs Umax DC3A30
Ke srovnání jsme vybrali fotoaparáty s EVF hledáčkem, dlouhým optickým zoomem a cenou okolo deseti tisíc. Tímto sítem prošli 3 přístroje, konkrétně: Fuji S5500 (10x, 4MPix), Canon S1 (10x, 3,2MPix) a Umax 3A30 (10x, 3,2MPix). Rozlišení s ostrost Nikonu 4800 a Fuji S5500 je takřka stejné, ale Fuji má výraznější moiré. Umax 3A30 i Canon S1 i přes to, že mají o megapixel méně, mají stále velmi kvalitní a srovnatelné výsledky. Na citlivosti 50 ISO má Nikon jasně viditelnější hladinu digitálního šumu.
výřez 1:1 - Nikon 4800 1/30s F3,7
výřez 1:1 - Fuji S5500 1/52s F2,8
výřez 1:1 - Canon S1 1/60s F3,5
výřez 1:1 - Umax 3A30 1/32s F3,6
Nikon 4800 (50, 100, 200 a 400 ISO)
Fuji S5500 (64, 100, 200 a 400 ISO)
Canon S1 (50, 100, 200 a 400 ISO)
Umax 3A30 (70, 100, 200 a 400 ISO)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014