Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nikon Coolpix L2: Levný kompakt pro začátečníky v praxi
23. března 2006, 00.00 | Mezi nové kompakty, které představil Nikon na PMA, patří mimo jiné také přístroj Coolpix L2. Jedná se o základní model, určený pro začátečníky, který nabídne rozlišení 6.0 MPix, 3x optický zoom, malé rozměry a jednoduché ovládání.
{Základní popis}V dnešní recenzi se podíváme na zoubek další novince od Nikonu z řady Coolpix - low-endovému modelu L2, určený nenáročným - začínajícím uživatelům. I přes své zaměření nabídne "el-dvojka" příjemný design, kompaktní rozměry ale také všechno potřebné vybavení pro začínající fotografy-amatéry. Nikon Coolpix L2 nabízí efektivní rozlišení 6.0 MPix, 3x optický zoom a širokou nabídku scénických režimů. A jak obstál L2 v testu?
Konstrukce a design
Nikon Coolpix L2 je jedním z trojice (nikoli té svaté) nenáročných kompaktních aparátů řady "L" a vedle modelů L3 a L4 tvoří jakýsi odrazový můstek do světa digitální fotografie. Fyzické rozměry a hmotnost L2 jsou 91 x 61 x 26 mm a 170 g (včetně akumulátoru a paměťové karty). Plášť tvoří plast ve stylu metalické šedé barvy. Jen rámeček (na straně a vrchní části aparátu) je kovový. Na přední straně, v pravé části, je schován výsuvný objektiv Nikkor. Nalevo od něj (v horní část) leží interní blesk a hned vpravo vedle něj, signalizační světlo samospouště. Přímo pod bleskem ještě můžete zpozorovat šest otvorů, pod nimiž se skrývá mikrofon. Levá část přední stěny je mírně vystouplá (kvůli bateriím) a tvoří tak malý úchopový grip. Na pravém boku jsou dvířka pro paměťové médium (typu SD/MMC) a dále kovové očko pro připevnění řemínku.
Na vrchní straně leží dvě klávesy: tlačítko pro zapnutí / vypnutí přístroje a spoušť. Na pravém kraji horního panelu je reproduktor. Na dně aparátu jsou pouze dvířka, pod nimiž se ukrývá akumulátor a samozřejmě zde nechybí plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu. Na zadním panelu je TFT LCD displej s úhlopříčkou 2.0“ a s rozlišením 86 000 bodů. Pravou část zadního panelu vyplňují ovládací tlačítka. Úplně nahoře je kolébkový ovladač zoomu. Naopak úplně dole leží třípolohový přepínač režimů: fotografování / scénické režimy / kamera. Kromě toho zde máme ještě multifunkční čtyřsměrový ovladač s potvrzovací klávesou (OK) uprostřed a pak také trojici tlačítek (Menu, Koš, Preview), která jsou uspořádána do kruhu kolem multifunkčního ovladače. To jest kompletní výčet ovládacích prvků kompaktu Coolpix L2.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Nikon Coolpix L2 fotografuje na základě snímacího čipu typu CCD o velikosti 1/2.5" s fyzickým rozlišením 6.18 MPix a efektivním 6.0 MPix. Fotografovat tedy můžete v maximální velikosti: 2816 x 2112 bodů. V dalších rozlišeních: 2 816 x 2 112 (Normal), 2 048 x 1 536, 1 024 x 768 a nebo VGA kvalitě - 640 x 480 bodů. Coolpix L2 vzhledem ke svému zaměření bohužel nenabízí možnost manuálního nastavení citlivosti snímače. Ta je zde řízena pouze automaticky a software aparátu nastavuje citlivost od ISO 50 do ISO 200 (zkoušeno při fotografování v úplné tmě: doba expozice - 2 s, clona - F3.3, citlivost - ISO 200). Použitá optika nabízí ohniskový rozsah 6.3 - 19.2 mm (38 - 116 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu), má tedy 3x optický zoom a to při světelnosti F3.2 - 5.3. Autofocus pracuje ve dvou režimech - v režimu Normal (který ostří od 30 cm) nebo v režimu Makro (jenž umožňuje zaostřit od 10 cm).
V případě expozičních režimů, nabízí Coolpix L2 možnost fotografovat buď na plnou automatiku a nebo využít některý z 15 předdefinovaných módů, mezi něž patří: 4 režimy s asistentem scény (Portrét, Krajina, Sport a Noční portrét) a dále 11 scénických režimů: Párty / Interiér, Pláž / Sníh, Západ, Úsvit / Soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Kopírování, Protisvětlo, Panoramatické foto. Měření expozice probíhá celoplošně a přístroj využívá měření na 256 bodech. Můžete kompenzovat expozici v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích. Způsob snímání lze nastavit jednotlivě nebo sériově (fotografuje se zde s frekvencí 1.7 snímků / sekundu), popřípadě multishot - 16 snímků. Časy závěrky nastavuje Coolpix L2 v rozmezí cca 2 - 1/2 000 sekundy. Kromě fotografií můžete natáčet videa se zvukem a to v rozlišení 640 x 480 (při frekvenci 30 snímků za sekundu), 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů (rychlostí 15 snímků za sekundu. Videa se ukládají ve formátu MOV (se zvukem ve WAVu).
Stejně jako u ostatních přístrojů řady Coolpix, nabízí i "el-dvojka" několik funkcí Portrétu: vlevo, vpravo, blízký nájezd, dvojitý portrét, a figurální portrét. Krajina nabízí režimy: krajina, vyhlídka na krajinu, architektura, skupina vpravo, skupina vlevo. Režim sportu má možnosti: sport, divák, sportovní koláž. Mimo to nabízí Coolpix L2 také funkce Priority AF (ostření s prioritou obličeje), funkci BSS (Best Shot Selector), blur warning (varování při rozhýbání snímku) nebo D-Lightning aneb automatické "opravování" příliš podexponovaných míst na snímku a jejich následné uložení (při zachování původní předlohy). V případě potřeby můžete využít také některý z barevných filtrů: standardní, živé barvy, monochromatický, sépie, kyanotyp. Vyvážení bílé barvy pracuje v automatickém režimu, v manuálním režimu a nebo lze volit jeden z pěti předdefinovaných: zataženo, blesk, stín, žárovka a zářivka. Interní blesk pracuje v rozsahu 0.3 - 3.0 metry (na nejkratším ohnisku) a 0.3 - 1.75 metrů (na nejširším ohnisku) a nabízí předvolby: Automatika, S redukcí červených očí, Vypnuto, Vynucený záblesk a Pomalá synchronizace.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Na vrchu aparátu je dvojice kláves: tlačítko pro zapnutí / vypnutí a spoušť. Všechna další ovládací tlačítka umístil výrobce na zadní stranu kompaktu. Nejvýše z nich leží kolébkový ovladač optického zoomu, sloužící též jako zvětšování náhledu při prohlížení fotografií. Dalším v pořadí je tlačítko Menu, kterým spouštíte nabídku fotoaparátu. Dále zde máme multifunkční čtyřsměrový ovladač, který slouží jednak k pohybu ve struktuře menu a dále s ním ovládáte funkce blesku (nahoru), samospoušť (vlevo) nebo způsob ostření (dolů). Pod kruhovým ovladačem ještě nejdete tlačítko "Preview" sloužící k přepínání režimů Fotografování / Prohlížení. Vedle je "Koš" - mazání a posledním ovládacím prvkem je třípolohový přepínač: Automat / Scénické režimy / Kamera.
Hlavní nabídka menu se rozděluje do úrovní. V první ovládáte základní funkce: Nastavení, Režim obrazu (rozlišení), Vyvážení bílé, Kompenzace expozice, Sériové snímání, BSS (Best Shot Selector) a Nastavení barev. Při potvrzení první položky vstupujete do Set-Upu (Nastavení). Ten má tři podskupiny, které zahrnují: Menu pro Snímání (viz základní menu), Menu (typ zobrazení Text / Symboly), Uvítací obrazovka, Datum, Nastavení monitoru, Vkopírování data, Nastavení zvuku, Varování před rozmazáním, Automatické vypnutí, Formátování karty, Jazyk, Rozhraní (USB, Režim video, Automatický přenos), Resetování, Typ baterií (alkalické, NiMH Coolpix, lithium-iontové) a Verze firmwaru.
Přepnete-li do režimu prohlížení, menu nabízí možnosti: Nastavení (stejná nabídka jako v případě režimu fotografování), Tisk, Prezentace, Vymazat, Ochrana, Označení fotografií pro přenos, Malý snímek, Kopie. V režimu Kamery, nabízí aparát možnosti: Nastavení, Možnosti videa (rozlišení: 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů) a AF mód (průběžné nebo jednoduché snímání). V průběhu záznamu videa můžete používat zoom.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Vyvážení bílé pracuje dobře, pokud fotografujete v přirozeném osvětlení. Při fotografování v interiérech raději doporučujeme zvolit některý z 5 předdefinovaných režimů (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Oblačno a Blesk). Coolpix L2 umožňuje také možnost manuální kalibrace vyvážení bílé barvy (WB - PRE - Manual White Balance). Celkově zde pracuje vyvážení bílé barvy standardně.
Ostrost i kresebnost fotografií je vzhledem ke kategorii fotoaparátu na slušné úrovni. Jsou zde však také velmi patrné i klasické vady optiky - a to zejména moiré, které je opravdu velmi zřetelné. Dále zde můžeme pozorovat (i když ne již tak zřetelně) vinětaci a chromatickou aberaci, která se projevuje nejvíce v okrajích snímku. Projevuje se i soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Ostrost detailů v rozích snímků viditelně slábne (to samé platí i v případě prodlužování ohniska, ale to není žádný nestandardní jev v této třídě). Výsledné fotografie však můžeme celkově hodnotit jako slušný průměr.
Nikon Coolpix L2 v praxi
Časová prodleva od spuštění fotoaparátu až po exponování prvního snímku trvá zhruba 3,6 sekundy, což nijak nevybočuje z průměru (v kategorii, kterou L2 reprezentuje). Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je okamžitá, tedy v našich podmínkách neměřitelná a dělá 0,1 sekund. Bez namáčknutí spouště dojde k vyfotografování snímku za cca 1.5 sekundy, což zase na druhou stranu není zrovna nejlepší čas. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá okolo 1,3 sekundy, přičemž krokování optického zoomu se rozděluje do osmi kroků. Co rozhodně potěší je reakce displeje, který má jen opravdu minimální zpoždění. Jinak pracuje pohotově a věrně zobrazuje sledovanou scénu. Toto je u kompaktů (respektive použitých displejů) jev takřka ojedinělý. Naopak znatelně pomalejší je samotné zpracování fotografií. Po vyexponování musíte počkat zhruba 2-3 sekundy než je možné znovu fotografovat.
Celkově se s aparátem pracuje dobře. Příjemně se drží, všechna tlačítka mají lehký chod, pohotovou reakci a jsou též dobře dostupná. V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě, Autofocus je trochu pomalejší (1,6 sekundy), ale jinak pracuje spolehlivě a při testování nám fungoval bez sebemenších problémů. Všechna data se ukládají buďto na externí paměťové médium - karty SD/MMC, v případě nouze však můžete použít též interní paměť fotoaparátu 23 MB. Užitečné funkce představují například BSS (Best Shot Selector), kdy dojde k vyexponování série 10 snímků, z nichž přístroj automaticky vybere tu nejostřejší. Další zajímavé funkce jsou Face-Priority, sloužící pro fotografování portrétů (přístroj ostří s prioritou určité lokace na scéně) a nebo D-Lightning, které umožňující rychlé opravy příliš tmavých míst na snímků. Tato funkce se spouští jednoduše - přímo v režimu prohlížení, potvrdíte "OK" požadovanou fotografii a pak znovu potvrdíte "spuštění D-Lightning". Kromě samotného přístroje (včetně dvou NiMH baterií typu AA), dodává výrobce ve standardním balení dále také český manuál, nabíječku, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.
Závěr
Nikon Coolpix L2 představuje jednoduchý kompakt s intuitivním ovládáním, určený pro začátečníky. Tato novinka nabízí velké rozlišení, kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a strohý, ale příjemný design. Pro kreativnější fotografování zde sice moc prostoru není, ale můžete využít 15 scénických režimů a jako doplňkové užitečné funkce určitě přijdou vhod: varování proti rozmazání (Blur warning), D-Lightning (oprava tmavých snímků) nebo Face Priority AF (ostření se zaměřením na portrét). Výrobce nezapomněl ani na funkci BSS aneb automatický výběr nejpovedenějšího snímku ze série fotografií. Nikon Coolpix L2 již je na pultech prodejen a neméně překvapí určitě i doporučenou prodejní cenou, která leží těsně pod hranicí 7 500 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014