Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nikon Coolpix P500 v testu
p500_100px
19. září 2011, 00.00 | Coolpix P500 je výkonný a široce použitelný kompaktní fotoaparát s 36násobným optickým zoomem, 12megapixelovým snímačem CMOS, elektronickým hledáčkem a výklopným třípalcovým displejem. Umožňuje snadné, pohodlné fotografování a natáčení stereofonního Full HD videa s využitím plně automatických systémů, ale také ruční nastavení všech parametrů expozice, a nabízí široký výběr programů a funkcí, a to praktických i „hravě tvůrčích“.
Základní koncept a design fotoaparátu přirozeně vychází z modelu Coolpix P100. U obou přístrojů výrobce kladl důraz na kvalitu dílenského zpracování, ergonomii, vhodnou koncepci ovládacích a kontrolních prvků i různých detailů včetně příjemné povrchové úpravy. Pro nový design a rozmístění ovladačů bylo důležité také to, aby umožňovaly pohodlné nahrávání videosekvencí. Přibylo samostatné tlačítko pro sekvenční snímání a boční ovladač, který slouží buďto k zoomování, anebo k ručnímu ostření. Oba fotoaparáty mají stejné rozměry, avšak Coolpix P500 nabízí nový zoomobjektiv s podstatně větším rozsahem ohniskové vzdálenosti – místo 26× je to 36×.
Obrazový snímač BSI-CMOS (BackSide Illumination) s úhlopříčkou 1/2,3 palce (11 mm) má efektivní rozlišení 12,1 milionu pixelů. Jeho aktivní plocha má rozměry 6,17 × 4,55 mm. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Senzor je součástí systému optické stabilizace obrazu – redukce vibrací VR pohybem segmentu snímače. Elektronický obvod používá procesor Expeed C2. Pořizovat je možno snímky ve formátu JPEG, soubory RAW nikoli. Data lze ukládat na paměťové karty typu SD, SDHC i SDXC, případně i do vnitřní paměti s kapacitou 102 MB.
Stereofonní video formátu MPEG4 má maximum Full HD – plné vysoké rozlišení 1 920 × 1 080 px á 30 obr./s. Nahrávání se aktivuje a ukončuje pomocí vyhrazeného, typicky označeného tlačítka a během natáčení je možno používat autofokus, optický zoom v celém rozsahu, a také pořizovat statické snímky (statické snímky nelze pořizovat jen v režimu iFrame 540 a ve funkci HS Movie).
Funkce HS Movie umožňuje snímat s frekvencemi 15/60/120/240 obr./s. Sekvence lze zaznamenat poloviční nebo čtvrtinovou rychlostí oproti normální, záznam je bez zvuku, ale systém VR je aktivní. A dostupné jsou i funkce Slow-Motion video s frekvencí 60 a 120 obr./s a Fast-Motion video á 15 obr./s. Základní výběr HD/HS, tedy buď vysoké rozlišení, nebo vysoká rychlost, je řešen jednoduchým přepínačem – prstencem u tlačítka pro aktivaci videa. Detailní nastavení a volby jsou v menu.
Nechybí funkce pro potlačení rušení zvuku nahrávek vlivem větrného počasí. Faktem ovšem je, že rušivé zvuky při zoomování a použití autofokusu systém zaznamenává. K propojení fotoaparátu s HDTV je k dispozici výstup mini HDMI s podporou standardu HDMI-CEC. Možná je i jednoduchá editace videosekvencí ve fotoaparátu a vymazání nepotřebných částí záznamu, kupříkladu odstranit začáteční nebo koncovou pasáž.
Coolpix P500 je vybaven 36násobným optickým zoomem Nikkor ED 4–144 mm 1:3,4–5,7. Jeho rozsah ohniskových vzdáleností po přepočtu na 35mm formát začíná u hodnoty 22,5 (exif metadata uvádějí 23 mm), což je ohnisko s příjemně širokým úhlem záběru, a má maximum 810 mm, což je mimořádná hodnota, navíc v kompaktním provedení. Optická konstrukce objektivu obsahuje optický člen z ED skla, tedy s mimořádně nízkým rozptylem. K dispozici je také funkce digitálního zoomu (až 4×).
Detailní pohled na nový boční ovladač, kterému lze přiřadit dvě funkce: buďto poslouží k citlivému ručnímu ostření v režimu MF, anebo jako pohodlný a citlivý druhý ovladač zoomu. Umožňuje plynulé a stabilní zoomování v rámci velkého rozsahu zoomu při fotografování a natáčení videosekvencí, snižuje nebezpečí rozmazání snímků způsobené nesprávným držením fotoaparátu. Prvním ovladačem zoomu je tradiční prstenec u spoušti, ovládaný ukazovákem pravé ruky.
Fotoaparát má elektronický hledáček s TFT LCD panýlkem s úhlopříčkou 0,24 palce (cca 0,6 cm) TFT LCD, s rozlišením cca 230 kpx a s dioptrickou korekcí okuláru. Škoda, že nemá měkkou očnici a okulár není o trošku delší, takto jen nepatrně přesahuje displej, což s sebou nese určitou míru nepohodlí pro uživatele. Barevný displej typu TFT LCD – Clear Color Display má úhlopříčku délky 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení cca 921 kpx, široký pozorovací úhel, antireflexní ochranu, možnost úpravy jasu, ale hlavně – je umístěn na výklopném panelu.
Toto pružně použitelné řešení usnadňuje fotografovat nebo natáčet video přes nepřekonatelnou překážku nebo hlouček osob s fotoaparátem zvednutým nad hlavu, anebo naopak ze „žabí perspektivy“, či pořizovat záběry zblízka s fotoaparátem u země, případně z různých úhlů a stanovišť, kdy je nesnadné nebo zcela nemožné kontrolovat zobrazení v hledáčku nebo na pevně zabudovaném displeji.
Systém automatického zaostřování funguje na principu detekce kontrastu a je devítibodový. Uživatel může používat ostření vícebodové, zaměřené na střed, a také funkce Tracking AF pro sledování vybraného objektu a detekci tváří v záběru. V makrorežimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost 1 cm. Pro měření světla lze použít režimy vícezónový, vyvážený na střed, bodový a bodový s výběrem bodu. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 2 EV, běžný u kompaktních fotoaparátů.
Výklopný elektronický blesk má maximální dosah 8 m a standardní nabídku režimů, tedy automatiku, vždy zapnutý/vypnutý a snížení efektu červených očí. Aktivní sáňky pro připojení externích blesků nebo jiného externího příslušenství, kupříkladu stereofonního mikrofonu, P500 nemá.
Na otočném voliči režimů expozice je pohodlný plně automatický režim a scénické programy. Čtyři jsou s přímou volbou (pro extrémně kontrastní světelné podmínky – Scény v protisvětle, s vysokým jasem a situace s nedostatečným osvětlením – Večerní scény/krajiny, Noční portréty plus Smart Portrait System – inteligentní portrétní systém, zahrnující detekci až 12 tváří v záběru se zaostřením i stanovením správné expozice, funkci změkčení/zlepšení podání pleti, expozici při detekci úsměvu, kontrolu mrknutí a korekci červených očí) a dalších 18 s volbou v menu. Využít je možno automatickou programovou expozici, program s prioritou clonového čísla (byť úzce limitovanou), program s prioritou rychlosti závěrky (1/1 500–8 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Jedno vlastní, nejčastěji používané nastavení lze uložit do paměti pro pohotové, operativní použití.
Mnoho lidí fotografuje své domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky. Mezi scénickými programy proto najdete i speciální režim právě pro tento druh fotografií s tím, že systém umí detekovat „obličej mazlíčka“ a automaticky spustí závěrku; snímek je pořízen v okamžiku jeho přímého pohledu do objektivu fotoaparátu. Na to navazují funkce automatického třídění a zoomu při prohlížení. Pořízené snímky domácích mazlíčků lze vložit do alba, třídit a pak jednoduše prohlížet, a při prohlížení celých snímků je možno jednoduše zvětšit hlavu vybraných mazlíčků a pohybem ovladače zoomu zpět se vrátit k prohlížení celých snímků.
Novinkou je tlačítko režimu snímání pro snadnou volbu od jednotlivých záběrů po rychlou sérii. Nabídka režimů souvislého snímání je poměrně bohatá: zahrnuje snímání rychlostí až 5 obr./s v maximálním rozlišení 12 Mpx, sportovní kontinuální režim pro snímání rychlostí cca 60 obr./s (pro řadu až 25 snímků), nebo cca 120 obr./s (až 54 snímků). Velikost obrazu je fixně 2 Mpx při 60 obr./s, 1 Mpx při 120 obr./s. A vyrovnávací paměť umožňuje uložit až 5 snímků ještě před stiskem spouště. V tomto režimu přístroj zaznamená až 5 snímků už při stlačení tlačítka spouště na polovinu a dalších až 20 snímků při domáčknutí.
Fotoaparát umožňuje pořizovat působivé panoramatické obrázky, a to buď s využitím programu Panorama asistent z menu scénických programů, anebo pomocí programu pro plynulé snímání širokých (nebo vysokých) panoramat. V prvním případě pořídíme dílčí záběry, a to "s asistencí", tedy s vyznačením překryvných oblastí pro snazší a čistší spojení do jednoho obrazu pomocí editačního programu pro spojení těchto dílčích snímků. Plynule snímaná panoramata uživatel získá velmi snadno využitím programu “Easy Panorama”, který je dostupný v režimu Panorama s asistencí.
Uživatel má na výběr úhel záběru – rozsah panoramat 180 nebo 360°, může zvolit směr pohybu, a tedy šířkové – vodorovné anebo svislé – výškové panorama, a to snadno, jen pohybem fotoaparátu ve zvoleném směru. Fotoaparát směr pohybu automaticky detekuje. Uživatel plynulým pohybem otáčí přístrojem a jeho systém samočinně spojí pořízené záběry do panoramatického obrazu.
Jako zdroj energie je použita 3,7V dobíjecí lithio-iontová baterie EN-EL5 s kapacitou 1 100 mAh (4,1 Wh). Na plné nabití umožňuje pořídit přibližně 220 snímků (podle standardu CIPA). Nabíjení je realizováno s baterií ponechanou ve fotoaparátu a prostřednictvím USB připojení, a to buď přímo z počítače/notebooku, anebo s využitím adaptéru z elektrické sítě (čas nabíjení je asi 4 hodiny). Faktem je, že po dobu nabíjení je fotoaparát blokován – nelze ho používat. Pokud nám to nevyhovuje, můžeme si dokoupit záložní baterii a klasickou nabíječku. Pak můžeme fotoaparát stále používat a je-li jedna baterie vybita, můžeme ji nabíjet mimo přístroj, do kterého vložíme baterii záložní. Také si můžeme dokoupit sadu adaptéru pro napájení z elektrické sítě. Ta je vhodná, fotografujeme-li v interiéru, kde jsou elektrické zásuvky, a nevadí-li nám omezující délka kabelu, tedy kupříkladu při table-top tvorbě a podobně.
Pro připojení k počítači má fotoaparát rozhraní USB 2.0 Hi-speed kombinované s audio-vizuálním výstupem a pro připojení k HD televizoru minikonektor HDMI.
Nikon Coolpix P500 má stanovenu doporučenou prodejní cenu 9 990 Kč s DPH, zakoupit ho můžete zhruba o tisíc korun levněji. Přibalen je disk s programy ViewNX 2, ArcSoft Panorama Maker a QuickTime.
Výběr ze zkušebních fotografií
Obrazová kvalita odpovídá kategorii, do které fotoaparát patří, včetně podání struktur a zpracování jemných detailů obrazu. Na rozhraní struktur je patrné mírné zvýšení kontrastu kvůli vizuálnímu dojmu ostrosti obrazu, která směrek ke krajům klesá, třepení hran je minimální. Barevná odchylka v okrajových partiích obrazu je mírná.
Ostření, prokreslení jemných detailů obrazu a barevné podání u snímku hřbetů knih. Vlevo při ekvivalentu citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo ISO 1 600 (čas expozice 1/50 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 5,60 mm (ekv. 35mm formátu: 32 mm).
Zkreslení obrazu je v mezních polohách zoomobjektivu sice patrné, ale i soudečkové u nejkratšího ohniska cca 23 mm, které je výraznější než distorze u nejdelší polohy zoomu, je dobře optimalizované.
Barevné podání v plenéru je za dobrého a běžného světla v základním nastavení realistické. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s pouze mírným posunem k teplejšímu podání, v tomto ohledu jsem zaznamenal zlepšení oproti modelu P100, přednastavený režim Žárovka byl poměrně přesný, lehce chladnější, možné je ale provést nastavení ruční – uživatelské.
Pro vyvážení bílé barvy, a tedy i celkového barevného podání, je k dispozici plně automatický režim, režim s ručním nastavením a pět režimů přednastavených, vyvážených pro Denní světlo, Zataženo, Blesk a Žárovkové světlo a Zářivkové světlo.
Digitální šum je i díky senzoru CMOS poměrně nízký a má přirozený charakter. Roste sice spolu s citlivostí, ale barevný je více eliminován, výraznější je šum jasový. Viditelný je od 400 ISO, výraznější je od 800 ISO, ale použitelné jsou i vysoké hodnoty. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je stejně jako u modelu P100 od 160 do 3 200. Automatický systém lze nastavit pro limity citlivosti ISO od 160 do 800, anebo od 160 do pouze 400 (funkce Fixed Range Auto – automatika s pevně stanovaným rozsahem citlivosti).
Obrazový šum plus prokreslení detailů a barevné podání u snímku z reálného prostředí. Vlevo při ekvivalentu citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo ISO 1 600 (čas expozice 1/50 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 5,60 mm (ekv. 35mm formátu: 32 mm).
Čtveřice snímků s ukázkami nastavení změn barevnosti při snímání. Vlevo nahoře živé barvy a zvýšený kontrast, vpravo nahoře převod barev do sépiově hnědého podání a dole dvě ukázky převodu barevných tónů do šedé škály. Vlevo automaticky, vpravo s uživatelsky změněnými parametry kontrastu a využitím digitálního oranžového filtru. Zoom byl na hodnotě 5,60/32 mm, čas expozice 1/5 a 1/6 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.
Uživatelé digitálních fotoaparátů, „neodkojení“ klasickou černobílou fotografií, nemají zábrany „hrát si“ s nejrůznějšími změnami barevnosti včetně tvorby černobílých obrázků „odstraněním“ barev z barevných snímků. Využívají šíře možností, jednoduchosti a rychlosti úprav digitální fotografie. Výrobci fotoaparátů jim v tom vycházejí vstříc, a tak i P500 nabízí možnost pořídit barevný a současně i černobílý snímek, má řadu nástrojů pro optimalizaci a úpravy základních obrazových parametrů a barevného podání.
Vhodně lze využít i možnosti, které nabízejí funkce pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem HDRI – High Dynamic Range Imaging, funkce Active D-Lighting (s volbami vysoká, normální, nízká (a vypnutá), ale také jemné doladění – optimalizace podání ostrosti obrazu, kontrastu a sytosti barev. Uživatelsky lze korigovat i zábleskovou expozici a do určité míry i ovlivnit funkci snížení míry obrazového šumu při použití vysokých hodnot citlivosti a při dlouhých časech expozice.
Ryba I. Zoom byl na ohnisku 5 mm (ekv. u 35mm formátu: 28 mm), čas expozice 1/60 s, clona 3,6 a citlivost 800 ISO. Program s preferencí rychlosti závěrky.
Ryba II. Zoom byl na ohnisku 4 mm (ekv. 23 mm), čas expozice 1/60 s, clona 3,4 a citlivost 800 ISO. Program s preferencí rychlosti závěrky.
Městská krajina, celkový pohled se zoomem v základní poloze (4 mm/ekv. 23 mm). Rychlost závěrky 1/1 250 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 200 ISO. Ruční expozice.
Výřez z celkového záběru pomocí zoomu na ohnisku 42,40 mm (ekv. 239 mm). Čas 1/1 250 s, clona 7,1 a citlivost 400 ISO. Ruční expozice.
Vila z předchozích záběrů, „přitažená a zvětšená“ pomocí zoomu na maximum, tedy 144 mm (ekv. 810 mm). Čas 1/200 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO. Preference clony.
Detail domu z popředí prvního snímku. Zoom na 144 mm (810 mm), čas 1/1 000 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. Preference clony.
Pražská Novoměstská radnice. Základní ohnisko 4 mm (23 mm), čas 1/400 s, clona 8, citlivost 160 ISO, ruční expozice.
Dva obrázky z Prahy na výšku, v obou případech s nastavenou základní ohniskovou vzdáleností. Vlevo pohled na Novotného lávku směrem k Pražskému hradu, čas 1/400 s, clona 5,6 a citlivost 160 ISO; ruční expozice. Vpravo Karlův most, čas 1/400 s, clona 8, citlivost 160 ISO; priorita clony.
Dvě pražské rotundy. Vlevo v ulici Na Rybníčku: základní ohnisko, čas 1/400 s, clona 8, citlivost 160 ISO, ruční expozice. Vpravo na Vyšehradě: ohnisko 6,70 mm (38 mm), čas 1/250 s, clona 8, citlivost 160 ISO a také ruční expozice.
Rybník I. Ohnisko 5 mm (28 mm), čas 1/800 s, clona 3,6, citlivost 160 ISO, program Krajina.
Rybník II. Ohnisko 4 mm (23 mm), čas 1/800 s, clona 3,4, citlivost 160 ISO, program Krajina.
Měsíc v úplňku. Ohnisko 144 mm (810 mm), čas 1/400 s, clona 5,7, citlivost 160 ISO, program Krajina, kompenzace expozice -2 EV.
Vyšehrad I. Ohnisko 6,70 mm (38 mm), čas 1/500 s, clona 4,5, citlivost 160 ISO, ruční expozice.
Vyšehrad II – 2× na výšku, kostel sv. Petra a Pavla. Vlevo celek: ohnisko 5 mm (28 mm), čas 1/1 250 s, clona 4, citlivost 160 ISO, pružný program. Vpravo detail – vrata: ohnisko 8,10 mm (46 mm), čas 1/500 s, clona 4,2, citlivost 160 ISO, pružný program.
Sečteno, podtrženo...
Fotoaparát je určen pro uživatele, kteří ocení a využijí především jeho pankratický objektiv s obrovským rozsahem plynule nastavitelných ohniskových vzdáleností od hodnoty cca 23 cm se širokým úhlem záběru až po extrémně dlouhý, více než 800mm teleobjektiv. Přestože je použit systém stabilizace obrazu pohybem segmentu snímače, nikoli optických členů objektivu, funguje vcelku spolehlivě a umožňuje fotografovat z ruky i při použití dlouhých ohniskových vzdáleností a za horších světelných podmínek. V tomto ohledu jsem neměl problémy.
Ovšem P500 má také výborně tvarované tělo, příjemnou koncepci ovládání, zahrnující i kvalitní displej na výklopném panelu a široce pojaté vybavení režimy expozice, programy a praktickými funkcemi. Poslouží pro zábavné fotografování s využitím plně automatických systémů a funkcí, ale umožňuje i kreativní přístup s možností nastavit veškeré parametry expozice uživatelsky, byť s pouze úzkým výběrem clonových čísel i časů expozice, a provést i poměrně jemné úpravy obrazové kvality včetně míry ostrosti, kontrastu a barevného podání. Použitý snímač CMOS a procesor představují dobrý základ pro zajímavé možnosti funkcí jako HDR a Active D-Lighting, a také pro obrazovou kvalitu jako takovou. Podle mých testů P100 a P500 je současný systém přesnější při vyvážení různého umělého osvětlení, míru šumu je třeba ohlídat a vysoké ekvivalenty citlivosti využívat uvážlivě.
Přístroj má dobré operační rychlosti a i po této stránce je univerzálně použitelný. Umožňuje fotografovat široký výběr žánrů, témat a motivů – od záběrů zblízka v makrorežimu od 1 cm a s využitím velkého výklopného displeje, přes krajinky, portréty, momentky, ... akční záběry – až po snímky s využitím ohromného optického přiblížení zabudovaného objektivu. A můžeme s ním pohodlně pořizovat i kvalitní stereofonní video v plném vysokém rozlišení a s využitím různých funkcí, jako je optický zoom, a to i s využitím nového ovladače na levé straně přístroje, nebo „větrný filtr“, zajímavé jsou i možnosti se změnami rychlosti nahrávání a přehrávání klipů. Některým uživatelům může u fotoaparátu vadit chybějící možnost pořizovat nezpracovaná obrazová data RAW, aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky a další příslušenství, také výdrž baterie pro pořízení jen asi 220 snímků a další detaily, jak uvádím v textu. Celkově ale fotoaparát obstál v testu se ctí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014