Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nikon Coolpix P7000 – test a recenze
p7000_titulni
25. února 2011, 00.00 | Špičkový, důmyslně řešený kompaktní fotoaparát s kvalitním ultrazoomem a se širokým výběrem režimů fotografování včetně pohodlného plně automatického na jedné straně a s ručním ovládáním na straně druhé. Nabízí řadu praktických i hravých funkcí, spolehlivé základní systémy, rychlou reakci, a umožňuje pořizovat stereofonní videoklipy ve vysokém rozlišení.
Nikon Coolpix P7000 je koncipován tak, aby posloužil širšímu okruhu potenciálních uživatelů včetně pokročilých. Nabízí ergonomicky tvarované tělo a řadu pokročilých funkcí a ovládacích prvků, jako je například příkazový volič a tlačítko AE-L/AF-L, které výrobce částečně převzal od jednookých zrcadlovek. Příjemný je otočný volič pro základní nastavení a nejčastější volby spolu se zobrazením pomocí „rychlého menu“. Ovladač poskytuje rychlý přístup k volbám hodnot citlivosti ISO, režimům a nástrojům pro vyvážení bílé, nastavení kvality obrazu, funkci bracketingu, zobrazení informací o tonální úrovni obrazu, a poslední položkou je vstup do uživatelského menu.
Na pravé straně horní části fotoaparátu je kromě spoušti se „sdruženým“ kroužkem ovladače zoomu a tlačítka pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu umístěn otočný volič režimů expozice, kruhový volič nastavení korekce expozice v krocích po 1/3 EV a v rozsahu ±3 EV, a dále tlačítko volby režimu Av/Tv, kterému ovšem podle potřeby můžeme uživatelsky přidělit i jiné funkce: lze jím aktivovat virtuální horizont, zobrazit/vypnout histogramy, zobrazit/vypnout pomocné mřížky, anebo aktivovat vestavěný „šedý“ neutrální filtr.
Ve spodním prostoru přední části je umístěno ještě tlačítko označené Fn. Tomu je možno přiřadit jednu ze šesti nejčastěji používaných funkcí, anebo je měnit podle momentální potřeby. Na výběr je volba souborů NRW/Normal, citlivost ISO, vyvážení bílé, rychlý přístup k volbám Picture Control, funkce Active D-Lighting (mimochodem – ta nabízí čtyři volby: vypnuto, nízká, normální a vysoká úroveň) a volba režimů měření expozice.
Na zadní stěně vpravo od displeje jsou soustředěny standardní ovladače, soustředěné kolem multifunkčního voliče s otočným kroužkem, středovým tlačítkem OK pro potvrzování voleb a se čtyřmi tlačítky do kříže s volbami režimů blesku, volbou bodů autofokusu, aktivací ostření v makrorežimu a s volbou způsobu snímání. Přístroj nabízí samospoušť se dvěma volbami zpoždění, bohužel při snímání ze stativu, kupříkladu krajinářských nebo aranžovaných snímků, je po každé expozici nutno samospoušť znovu aktivovat; dále je tu souvislé snímání, souvislé snímání s bleskem, funkce BSS pro výběr nejlepšího snímku, vytvoření mozaiky šestnácti snímků a funkce intervalového snímání. V dolní části jsou dále tlačítka pro vstup do menu a pro mazání snímků, nahoře pak tlačítka pro prohlížení snímků, funkce LCD a zámku AE-L/AF-L plus vodorovně umístěný zadní otočný příkazový volič.
Fotoaparát používá obrazový snímač CCD s délkou úhlopříčky 1/1,7 palce (1,49 cm), s efektivním rozlišením 10,1 milionu pixelů a velkým dynamickým rozsahem. Systém zpracování obrazu je přirozeně ten nejnovější – Nikon Expeed C2 (C jako Coolpix, anebo compact – kompaktní, nicméně jako základ posloužil ten, který je použit u nejnovějších zrcadlovek Nikon, je-li to tak možno říci). Snímky můžeme pořizovat ve formátu JPEG, anebo ve vylepšeném formátu NRW+ (COOLPIX RAW), který produkuje nekomprimované digitální „negativy" pro pokročilé úpravy v počítači. Soubory NRW+ (RAW) jsou kompatibilní s dodávaným softwarem Nikon ViewNX 2 (verze 2.0.1) a volitelným fotoeditačním softwarem Capture NX 2 (verze 2.2.5). A kdo případně chce, může si soubory RAW zpracovat a převést do grafického formátu JPEG i přímo ve fotoaparátu. Data se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/SDXC (formát MMC není podporován). K dispozici je i malá záložní vnitřní paměť s kapacitou cca 79 MB.
Kromě fotografií můžeme pořizovat i stereofonní videosekvence MOV (H.264; zvuk AAC). Maximem je rozlišení HD/720 p: 1 280 × 720 px á 24 obr./s. Některé zdroje uvádějí i frekvenci 30 obr./s, kterou bezpochyby mají snížená rozlišení VGA/640 × 480 a QVGA/320 × 240. Po navolení režimu natáčení videa se natáčení startuje a končí pomocí spouště, přístroj nemá vyhrazené tlačítko pro video. Během natáčení je funkční optická stabilizace obrazu i optický zoom, pracuje i autofokus, ovšem při změně ohniskové vzdálenosti pracuje pomalu a ne vždy přesně doostří. Naopak pochvalu zaslouží možnost volby režimu a rychlosti zoomu: automatický, tichý, standardní. K dispozici je i digitální zoom, funguje dokonce, i když jsme ho pro statické snímky v menu zakázali. Využít je možno i funkci „větrného filtru“, snižující rušení zvukové nahrávky zvukem větru. A nechybí výstup HDMI a také zdířka pro konektor typu jack pro připojení externího mikrofonu.
Objektiv Nikkor je 7,1-násobný optický zoom 6–42,6 mm 1:2,8–5,6. Rozsah ohniskových vzdáleností po přepočtu na formát 35mm kinofilmu odpovídá 28–200 mm. Kdo chce, můžete použít ještě digitální zoom s maximálním zvětšením 4× (ekvivalent cca 800 mm u kinofilmu). Optickou konstrukci objektivu tvoří 11 členů uspořádaných do 9 skupin, čtyři optické členy jsou asférické a dva ze skel ED s mimořádně nízkým rozptylem pro potlačení projevů barevné vady při použití delších ohniskových vzdáleností. K dispozici je vestavěný neutrální šedý filtr, rozšiřující expoziční možnosti při vysoké hladině osvětlení.
Funkce uživatelského nastavení umožňuje rychle, pohotově nastavit zoom na předvolenou ohniskovou vzdálenost. Nastavení jednotlivých pozic zoomu si navíc můžeme upravit podle svých požadavků a k dispozici máme i funkci paměti zoomu, umožňující za pomoci nového voliče přepnout na zvolenou ohniskovou vzdálenost – nabízené pozice jsou 28, 35, 50, 85, 105, 135 a 200 mm.
Nechybí efektivní systém optické stabilizace obrazu – redukce vibrací (VR) a také „elektronická stabilizace". Dalšími funkcemi pro snížení rizika rozmazání snímků jsou funkce Detekce pohybu, Výběr nejlepšího snímku (BSS), a přirozeně také možnost nastavit vysokou citlivost. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6 400 a k dispozici je také Noční režim pro snímání při velmi nízké hladině osvětlení, například v interiérech osvětlených svíčkami, který nastavuje citlivost v rozsahu ISO 400–12 800 při snížení rozlišení obrazu na 3 Mpx.
V situacích, kde je obtížné zvolit správné nastavení, je k dispozici funkce D-Lighting, která optimalizuje podexponované oblasti v důsledku vysoce kontrastního osvětlení. Zabudované předvolby Picture Control, odvozené od technologie využívané v digitálních zrcadlovkách Nikon, umožňují uživateli upravovat parametry zpracování snímků ve fotoaparátu.
Systém automatického zaostřování má k dispozici 99 bodů, možný je jejich automatický i ruční výběr, jednobodové ostření má tři volby (střed, normální a široká oblast), nabízí i funkce jako detekce obličeje a sledování objektu. Nechybí pomocné světlo AF pro snímání za horších světelných podmínek a zámek zaostření AF-L. V režimu Makro a při nastavení nejkratší ohniskové vzdálenosti je nejkratší zaostřovací vzdálenost cca 2 cm. Exponometrický systém nabízí vícesegmentové měření typu Matrix, zprůměrované s vyvážením na střed, bodové ve středové oblasti a bodové – spot, svázané s vybranou oblastí autofokusu.
Napevno zabudovaná obrazovka je typu TFT Clear Color LCD. Panel je velmi kvalitní, má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) a rozlišení cca 921 kpx. Zobrazuje téměř 100 % barevného prostoru sRGB, má široké pozorovací úhly, antireflexní vrstvu a regulaci jasu. Pro úplnost: jas je cca 400 cd/㎡ a kontrastní poměr 1:800. Na ilustračním snímku jsem „vmontoval“ sejmutou obrazovku se zobrazením číselných i grafických informací pro příjemnou a snadnou kontrolu snímků. Spolu se zmenšeným náhledem snímku se zobrazí orientační histogram a šedá škála pro kontrolu jasového vyvážení a tónového rozsahu obrazu plus údaje o expozičních parametrech, což umožňuje provádět jemné úpravy kompenzace expozice, změny clonového čísla a rychlosti závěrky, nastavení citlivosti a také vyvážení bílé, potažmo celkového barevného vyvážení. Histogram má tyto úrovně: 0~16, 16~48, 48~80, 80~112, 112~144, 144~176, 176~208, 208~240 a 240~255. Při změně úrovně histogramu začnou důležité části obrazu blikat pro kontrolu expozice.
Displej umožňuje zobrazit virtuální horizont pro kontrolu vodorovné pozice fotoaparátu.
Fotoaparát je vybaven také průhledovým optickým hledáčkem s dioptrickou korekcí. Kruhový okulár hledáčku je opatřen měkkou pryžovou očnicí, což je mnohem příjemnější, než kdyby byl zvolen pouhý plast.
Na otočném voliči režimů expozice je plná automatika řízená umělou inteligencí, která vybírá ze šesti scénických programů (Portrét, Krajina, Noční portrét, Noční krajina, Makro a Protisvětlo), výběr osmnácti scénických (motivových) programů (Portrét, Krajina, Sporty, Noční portrét, Párty/interiér, Pláž, Sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma s asistencí), pružná programová automatická expozice, program s prioritou rychlosti závěrky (1/2 000–60 s), program s prioritou clonového čísla, režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, speciální Noční režim a volba natáčení videoklipů. Plus tři pozice pro uložení nejčastěji používaných uživatelských profilů. Navolit můžeme expoziční parametry včetně oblíbené ohniskové vzdálenosti, a potom podle potřeby operativně a pohotově mezi těmito profily přepínat.
Využít je možno také propracovaný Inteligentní portrétní systém se zaostřováním s detekcí tváří (maximálně dvanácti; Priorita expozice na tvář, Zvětšení obličeje), funkci Změkčení pleti (během fotografování/přehrávání), samospoušť detekující úsměv a funkci varovné indikace mrknutí.
Kromě zabudovaného výsuvného blesku má přístroj také aktivní sáňky pro připojení výkonných externích blesků. Já jsem měl možnost vyzkoušet v kombinaci s novým modelem Speedlight SB-700.
Pro použití blesku jsou k dispozici standardní funkce a režimy: plně automatický chod a s redukcí efektu červených očí, vždy zapnutý (tedy „vyrovnávací záblesk“; samozřejmě: blesk musí být vysunut, nevysunu-li, je „vypnutý“), možnost snížit výkon elektronického blesku (plný výkon, 1/2, 1/4, 1/16, 1/32 a 1/64), pomalá synchronizace a synchronizace na zadní lamelu závěrky. K dispozici je i korekce zábleskové expozice v rozsahu ±2 úrovně v krocích po 1/3 EV.
Coolpix P7000 a P6000 – stručné srovnání
Pominu-li to, co je zřejmé na první pohled, totiž rozdílné rozměry (114 × 77 × 45 mm vs. 107 × 65 × 42 mm), hmotnosti (360 g vs. 280 g – v obou případech včetně Li-ion baterie a SD karty), design a koncepci ovládacích prvků, pak hlavní rozdíly spočívají v použitých obrazových snímačích CCD (1/1,7” s 10 miliony efektivních pixelů oproti 1/1,72” s rozlišením 13,5 Mpx) a procesorech.
P7000 má širší rozsah ekvivalentu citlivosti – v rozšířeném režimu od 100 do 6 400 ISO, přičemž i u nejvyšší hodnoty H1 může být rozlišení obrazu 3 648 × 2 736 obrazových bodů, zatímco u P6000 je rozsah od 64 do 1 600 ISO v plném rozlišení a rozšiřující hodnoty ISO 3 200 a 6 400 jsou dostupné jen při rozlišení sníženém na 3 Mpx. A to ještě P7000 nabízí speciální program pro snímání za velmi nízké hladiny osvětlení s maximem u hodnoty ISO 12 800, také se sníženým rozlišením na 3 Mpx.
Podstatný rozdíl je také u zoom objektivů Nikkor: P7000 má širokoúhlý se 7,1× optickým zoomem, který u 35mm formátu odpovídá rozsahu 28–200 mm, zatímco u P6000 sice začíná také u ohniska 28 mm, ale maximem je hodnota 112 mm.
Velká změna je u obrazových souborů RAW. Model P7000 používá formát NRW+ umožňující využít funkce souvislého snímání, Aktivní D-Lighting a shodné číslování společně zaznamenaných souborů RAW + JPEG. Změna je také u vložení dat na web s využitím služby My Picturetown: zatímco P6000 má vestavěný konektor ethernet RJ-45, u P7000 musíme využít aplikace našeho stolního počítače. U P7000 také přibyl čtvrtý poměr stran obrazu – poměry 4:3, 3:2 a 16:9 mají oba modely, ale nový nabízí navíc čtvercový – 1:1.
Změna je i u videa. P7000 umožňuje pořizovat stereofonní HD video, P6000 má maximální rozlišení VGA. P7000 má vysoce kvalitní třípalcový displej s rozlišením 920 tisíc obrazových bodů, kdežto u modelu P6000 má délku úhlopříčky 2,7 palce a rozlišení 230 kpx.
Rozdíly jsou i ve vybavení funkcemi, P7000 kupříkladu nově nabízí funkci kontroly a úpravy tonální úrovně obrazu, AE/ISO/WB bracketing, virtuální horizont, anebo podporu nejnovějšího formátu paměťových karet SDXC – Secure Digital eXtreme Capacity. Na druhou stranu P6000 zase nabízí zabudovaný modul GPS a umožňuje tedy zaznamenávat do exif metadat snímků zeměpisné údaje míst, kde byly pořízeny.
Nikon Coolpix P7000 – uživatelský test a zkušební fotografie
Celková reprodukční charakteristika je dobře optimalizovaná, systém fotoaparátu si vcelku dobře poradil i s expozicí u kontrastních scén. Kontrast hran je bez výrazného zvýšení, třepení hran je výraznější u šikmých linií, ale vcelku bezproblémové, zvláště při použití nižších a středních hodnot citlivosti. Barevná odchylka je minimalizovaná. Při preferenci kvality je vhodné využít formát RAW a jeho zpracování vhodným programem.
Ostrost a podání jemných detailů obrazu na snímku hřbetů knih různých barev a struktur a vliv citlivosti. Vlevo ISO 200, čas expozice 0,5 s a clonové číslo 8, vpravo ISO 1 600, čas 1/5 s a clonové číslo 8. Barevnost i další nastavení bylo standardní, ohnisková vzdálenost 10,70 mm, což u 35mm formátu odpovídá 50 mm.
„Soudečkové“ optické zkreslení obrazu u nejkratší ohniskové vzdálenosti je výrazné, „polštářkové“ u nejdelší polohy zoomu je mírné, nicméně viditelné pouhým okem. Tmavnutí obrazu směrem do rohů je dobře optimalizované. Použít je možno funkci korekce zkreslení, kterou přístroj v menu nabízí.
Barevné podání je při standardním nastavení a za běžného osvětlení v exteriéru výborně vyvážené, realistické, a systém si vynikajícím způsobem poradil i se žlutým žárovkovým světlem, a to jak v plně automatickém režimu, tak i v přednastaveném režimu Žárovka.
A to pro vyvážení bílé barvy a tedy i celkového barevného podání obrazu výrobce připravil celou řadu snadno použitelných nástrojů. Kromě automatiky a přednastavených režimů s možností jemné korekce je možné i ruční vyvážení a uložení až tří nastavení pro různé druhy často používaného osvětlení a dokonce i přímo volba barevné teploty v Kelvinech.
Jak jsem výše stručně uvedl, k dispozici je také funkce bracketingu – uživatelsky volitelných automatických řad snímků s posunem nastavení expozice nebo barevného vyvážení. Jak vidíte i z několika vybraných sejmutých obrazovek, je nápaditě řešená, poskytuje uživateli poměrně široké možnosti a „k ruce“ snadno použitelné rozhraní. Nabízí tři programy: bracketing AE – Tv s volbou rychlosti závěrky, dále Sv s úpravou pouze hodnoty citlivosti ISO, a jako třetí možnost je bracketing WB – vyvážení bílé.
Podání barev je samozřejmě možno upravovat také s využitím nabídky funkce Picture Control. K dispozici jsou čtyři základní volby – režimy standardní, neutrální, živý a monochromatický. A výrobce pamatoval i na jednu pozici pro uložení vlastního, uživatelského nastavení. Jak vidíte z několika připojených sejmutých obrazovek, dalšími kroky jsou buď rychlá úprava, nebo jemné nastavení tří základních parametrů obrazu, míry doostření, kontrastu a sytosti barev.
U monochromatického režimu lze buďto upravovat parametry neutrálně šedé škály tónů, nebo zvolit sépiově hnědé zbarvení, které je možno tonálně upravovat, případně zvolit filtr napodobující kyanotypii, tedy starou techniku, nazývanou také modrotisk nebo železitý tisk, a upravit modré zbarvení buď směrem k vyšší sytosti, anebo tak, aby snímek měl jen mírný modrý nádech. Je to spíše záležitost zábavné tvůrčí činnosti – a příjemné je, že si nemusíme pořizovat roztoky kyanoželezitanu draselného, citranu železito-amonného a dalších a pak trávit relativně dlouhý čas ne zcela jednoduchou realizací výsledného produktu.
Vlevo nahoře je živé podání barev, vpravo filtr simulující efekt kyanotypie a dole převod barev do sépiově hnědého podání s různě nastavenou sytostí a tonalitou. Použil jsem program s prioritou clonového čísla, které jsem nastavil na 8, citlivost jsem zvolil 400 ISO, časy expozice se pohybovaly od 1 do 1,3 sekundy a ohnisková vzdálenost byla 10,70 mm (ekv. 50 mm).
Ekvivalent citlivosti ISO je možno nastavovat v rozsahu od 100 do 3 200 s rozšířením na pozici H1 s hodnotou 6 400 ISO. Obrazový šum roste spolu s citlivostí, jasový šum je mírně výraznější než barevný. Míru a charakter obrazového šumu můžete sami posoudit na připojené testovací tabulce. Podle mého posouzení je mezní hodnota citlivosti ISO 800, u hodnoty 1 600 je patrné mírné zvýšení šumu hlavně ve tmavých oblastech obrazu, u 3 200 je šum více viditelný a zvýšen je i barevný, a teprve u hodnoty 6 400 je výrazný, omezující. Nicméně šum je vcelku dobře optimalizován a má poměrně přirozený charakter.
Možnost posoudit míru a charakter šumu na snímku z reálného prostředí. Vlevo citlivost 1 600 ISO (čas 0,4 s), vpravo 6 400 ISO (čas 1/10 s). Clona byla 8 (program s prioritou clonového čísla), barevnost i další nastavení standardní, ohnisko 13 mm/ekv. 61 mm.
Samozřejmě jsem vyzkoušel možnosti fotoaparátu i v téměř naprosté tmě – samostatný speciální režim s pozicí na otočném voliči režimů expozice k tomu přímo vybízí. Systém má v tomto režimu možnost použít citlivost v rozsahu od 400 do 12 800 ISO při snížení rozlišení obrazu na 3 Mpx (2 048 × 1 536 px). Pominu-li barevný posun, který bylo možno předpokládat, lze dobře posoudit míru a charakter šumu. I když systém obrazový šum při použití vysoké hodnoty citlivosti minimalizuje, a to i kombinací více pixelů, a omezuje velikost obrazu, šum je výrazný. Citlivost byla 6 400 ISO, čas expozice 1/8 s a clonové číslo 8. Vpravo je pro srovnání ukázka, jaký obraz byl vygenerován při nastavení citlivost 200 ISO, čas 8 s a clona 8. Ohnisková vzdálenost byla v obou případech 22,50 mm, což u 35mm formátu odpovídá 105 mm.
A zde výsek tabulky pro posouzení činnosti funkce pro snížení obrazového šumu. Coolpix P7000 nabízí úrovně Normal a nově Low, u které výrobce optimalizoval činnost tak, aby zachovávala jasnost obrazu a byla šetrná k reprodukci jemných detailů. V obou případech jsem nastavil hodnotu citlivosti ISO 6 400.
Vlevo použit výsuvný blesk (čas 0,5 s, clona 5, citlivost 400 ISO, ohnisko 28,90 mm/ekv. 135 mm), vpravo externí, a to nový Speedlight SB-700 (čas 0,5 s, clona 8, citlivost 400 ISO, ohnisko 25,40 mm/ekv. 119 mm).
Vlak I. Zoom na 10,70 mm/ekv. 50 mm, čas 1/250 s, clona 6,3 a citlivost 400 ISO.
Vlak II. Zoom na 14,50 mm/ekv. 68 mm, čas 1/250 s, clona 5,6 a citlivost 400 ISO.
Labutě. Ohnisková vzdálenost 9,70 mm/ekv. 45 mm, rychlost závěrky 1/1 680 s, clona 6,3 a citlivost 800 ISO.
Vltava I. Ohnisková vzdálenost 10,70 mm/ekv. 50 mm, čas expozice 1/174 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.
Vltava II. Ohnisková vzdálenost 16,30 mm/ekv. 76 mm, čas 1/105 s, clonové číslo 4 a citlivost 100 ISO.
Vltava III. Ohnisková vzdálenost 11,80 mm/ekv. 55 mm, čas 1/175 s, clona 3,5 a citlivost 100 ISO.
Východ Slunce I. Ohnisková vzdálenost 6 mm/ekv. 28 mm, čas 1/32 s, clona 2,8 a citlivost 100 ISO.
Východ Slunce II. Ohnisková vzdálenost 28,90 mm/ekv. 135 mm, čas 1/8 s, clona 5 a citlivost 212 ISO.
Východ Slunce III. Skvrnky a tečky viditelné hlavně v přímém protisvětle, to je padající sníh. Ohnisková vzdálenost 42,60 mm/ekv. 200 mm, čas 1/415 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.
Východ Slunce IV. Ohnisková vzdálenost 42,60 mm/ekv. 200 mm, čas 1/165 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.
Západ Slunce. Ohnisková vzdálenost 6 mm/ekv. 28 mm, čas 0,5 s, clona 4 a citlivost 200 ISO.
Stručně na závěr
Nikon Coolpix P7000 je nápaditě, prakticky koncipovaný fotoaparát s výbornou ergonomií a s poměrně širokými možnostmi využití. Provedení a rozmístění ovládacích a kontrolních prvků i řešení uživatelských menu umožňuje pružné a příjemné ovládání a nastavování všech potřebných parametrů. Některým uživatelům může chybět otočný a výklopný displej. Velice kvalitní je zoom objektiv s velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti, jejíž nastavení je možno i operativně rychle volit přesně podle potřeby uživatele, a s účinným systémem optické stabilizace obrazu. Pro nejnáročnější uživatele musím poznamenat, že jistě dobře zváží míru optické distorze obrazu, zda ještě jejich nárokům vyhoví, anebo již nikoli.
Patří do užší skupiny kompaktních fotoaparátů, které uspokojí i náročnější uživatele, ale současně umožňují i jednoduché a příjemné použití při pořizování snímků „na památku“, fotografování na cestách a výletech i různých sportovních, kulturních a společenských akcích. Umožňuje tedy bavit se fotografováním, ale také realizovat zábavnou nebo koncipovanou digitální tvorbu. Některým uživatelům může chybět displej umístěný na výklopném, anebo výklopném a otočném panelu, jiní zase mohou postrádat vyhrazené tlačítko pro zahájení a ukončení natáčení videa.
Podle mě je podstatná spolehlivost a přesnost základních systémů, jako je automatické ostření a měření expozice, výborná vybavenost režimy, programy a funkcemi, včetně zabudovaného výsuvného blesku a možnosti použít kompaktní, anebo vysoce výkonné externí blesky připojené do aktivních sáněk. Ale hlavně obrazová kvalita a pro náročné uživatele také možnost záznamu dat RAW a jejich následné zpracování a převedení do grafického formátu JPEG, případně pomocí vhodného, individuálně získaného programu i TIFF.
A ještě pár důležitých údajů „pod čarou“
Fotoaparát má rozhraní USB 2.0 Hi-Speed kompatibilní s technologií PictBridge a port HDMI pro okamžité sdílení snímků na externích zobrazovačích s vysokým rozlišením. Konektor typu jack umožňuje volitelně použít externí mikrofon vsunutý do aktivních sáněk.
Jako zdroj energie slouží 7,4V lithio-iontový akumulátor EN-EL14 s kapacitou 1 030 mAh, což představuje „energii“ 7,7 Wh. Plně nabitý umožňuje podle norem CIPA pořídit přibližně 350 snímků, tedy výdrž průměrná, čili dobrá. Dokoupit je možno síťový napájecí zdroj EH-5. Z dalšího příslušenství je třeba jmenovat hlavně externí i-TTL blesky Nikon Speedlight. Jen pozor u kompaktního SB-400, ten není kompatibilní s pokročilým bezdrátovým řízením osvětlení.
Někteří uživatelé rádi využijí širokoúhlou předsádku WC-E75A pro dosažení ekvivalentu ohniskové vzdálenosti 21 mm. K fotoaparátu ji připevníme pomocí adaptéru UR-E22, který, jak vidíte, připojíme pomocí bajonetu na objímce objektivu. Jeho kryt sejmeme po stisku tlačítka dole na přední části hned vedle objektivu. Pro snadné umístění této krytky, pokud ji vracíme na místo, jsou oba segmenty opatřeny značkami, a stejně tak i tubus adaptéru. A ještě dvě drobné poznámky: Jakmile nasadíme předsádku, nezapomeňme v menu aktivovat režim Širokoúhlá předsádka. Při použití širokoúhlé předsádky nemůžeme používat zoom.
Uvedu ještě bezdrátový infračervený dálkový ovladač ML-L3, který komunikuje s čidly na přední i zadní straně fotoaparátu, anebo třeba ochranné pouzdro CS-P06.
Pořízené snímky může uživatel zdarma bezpečně online zálohovat (a sdílet) pomocí služby Nikon my Picturetown. Zdarma je k dispozici 2 GB volného prostoru, pokud někdo potřebuje více, může aktualizovat své členství pro získání uživatelského účtu Gold Account.
V eShopu Megapixel.cz v době uveřejnění této recenze Nikon Coolpix P7000 zakoupíte za 11 990 Kč a k němu dostanete darem 8GB paměťovou kartu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014