Nikon Coolpix S3 v praxi - fotografie na plocho - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon Coolpix S3 v praxi - fotografie na plocho

Nikon S3

16. září 2005, 00.00 | Společnost Nikon uvádí na trh nový ultraplochý model řady CoolPix, s typovým označením S3. Jedná se o stylový kompaktním přístroj s rozlišením 6,0 MPix, zapouzdřeným 3x optickým zoomem, rozměrným 2,5” displejem, interní pamětí a možností výběru z 15 předdefinovaných scénických režimů. Komu je určen?

{Základní popis}

Přístroj je již třetí generací v řadě, po S1 a S2 (který je voděodolný). Model S3 nepřináší nijak radikální změny ve srovnání se svými předchůdci, nicméně přináší snímač s vyšším rozlišením a je rozšířená interní paměť přístroje (byť jen nepatrně). Zůstává tak stylovým automatickým kompaktem určeným těm uživatelům, kteří preferují plochou konstrukci se zapouzdřeným objektivem. Co od tohoto šperku můžete očekávat po fotografické stránce?

Konstrukce a design

Plášť kompaktního fotoaparátu CoolPix S3 je hliníkový – pouze boční a spodní dvířka pro SD / MMC kartu a baterii, zvolil výrobce plastová. Povrchová úprava se nese v duchu leskle stříbrné barvy se zdrsněným povrchem, pro snadnější držení přístroje. Tato skutečnost o něco zlepšuje ergonomii tohoto přístroje, která je u ultraplochých stylových kompaktů obecně trochu problematická. Kromě tohoto provedení, bude přístroj k dostání ještě v slonovinovém a matně černém hávu (dostupnost barev se v jednotlivých oblastech liší). Rozměry a hmotnost, kterými se CoolPix S3 může pochlubit, jsou: 91,9 × 59 × 22 mm a hmotnost je cca 140 g bez baterie a paměťové karty.

Na přední straně, v pravém horním rohu, je pod automatickou krytkou schován objektiv Nikkor ED s ohniskovým rozsahem 5,8 – 17,4 mm. Nalevo od něj leží interní blesk a na opačné straně pomocné červené světlo autofocusu. Na bocích není nic, kromě dvířek, kam se vkládá paměťová karta. Dvě třetiny zadního panelu vyplňuje rozměrný TFT LCD display o úhlopříčce 2,5“. Poslední třetina zadní částí přístroje slouží k rozmístění ovládacích tlačítek. Na horní straně naleznete ještě tlačítko spouště, poměrně hluboko zapuštěnou klávesu pro Zapnutí / Vypnutí a kontrolní LED diodu, signalizující aparát v chodu. Na dně aparátu je závit pro stativ a vstup pro připojení kolébkového stojanu.

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Ultratenký a plochý kovový digitální kompakt od Nikonu s označením CoolPix S3 disponuje CCD snímacím prvkem o úhlopříčce 1/2,5“ s fyzickým rozlišením 6,37 Mpix (efektivní rozlišení 6,0 MPix) a maximálním zobrazením 2816 x 2 112 bodů. Můžeme pořizovat snímky v rozlišeních: 2 816 x 2 112, 2 048 x 1 536, 1 024 x 768, 640 x 480 bodů a to při citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400 v komprimovaném JPEG formátu. Natáčet lze též ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů ve formátu MOV a zvukem ve WAVu. Objektiv Zoom Nikor ED je vzhledem k tělu periskopové konstrukce. Přiblížení, které objektiv umožňuje: 3 x optický zoom s ohniskovým rozsahem 5,8 – 17,4 mm (35 – 105 mm ekvivalent kinofilmu) a s možností rozšíření ještě o 4 x zoom digitální. Světelnost objektivu je F/3,0 – 5,4. Jako napájení použil výrobce nový Li-Ion akumulátor, který je včetně nabíječky (kolébky) součástí balení. Snímky se ukládají buďto na kartu typu SD (popřípadě MMC) nebo do interní 12 MB paměti.

Vzhledem ke kategorii fotoaparátu máte při výběru expozičních režimů možnost volby buďto automatiky nebo některého z 15 předdefinovaných scénických režimů: Portrét, Krajina, Makro, Sport, Kontrast, Párty / Uvnitř, Noční portrét, Pláž / Sníh, Ohňostroj, Kopie, Noční krajina, Muzeum, Zadní světlo, Pod vodou / voda, Svítání, s možností volby rozlišení nebo přidáním hlasové informace (záznamník). Z dalších funkcí lze použít také: Panoramatické fotografování, Digitální lupu, Intervalové snímání, nebo některý z filtrů: Černobílý, Sepia, Stupně ostrosti, Stupně kontrastu a Stupně jasu. Měření expozice jsou: Se zvýrazněným středem, Bodové nebo Multibodové. Expozici můžete kompenzovat v rozsahu +/- 2EV (po 1 / 3EV krocích). Nastavení autofocusu – Single nebo kontinuální, ostření pracuje v normálním režimu od 0,3 m a v režimu makro zaostří Coolpix S3 již od 40 mm. Fotoaparát nabízí praktickou funkci varování před rozhýbáním snímků – tzv.: Blurr Warning. Tato funkce pomáhá při dosahování nejlepších možných výsledků: upozorňuje uživatele na ovlivnění snímku rozhýbáním fotoaparátu.

Vyvážení bílé barvy pracuje v pěti přednastavených režimech (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Zataženo a Záblesk), dále v plně automatickém režimu nebo v manuálním módu (což je stále nadstandardní funkce pro tuto třídu aparátů). Interní blesk pracuje celkem v pěti režimech: Automatický, S redukcí červených očí, Vypnuto, Stále zapnutý a Pomalá synchronizace. Jeho dosah dělá 0,3 – 2,5 m. Videosekvence můžete pořizovat s rozlišením 640 x 480, 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů s frekvencí 15 snímků / sekundu. Sériové snímání umožňuje rychlost: 1.8 snímků / sekundu. Jednodušší a kvalitnější fotografování poskytne BSS (Best Shot Selector), funkce která automaticky vybere nejpovedenější snímek. Zajímavostí a inovací u Coolpixu S3 je funkce D-Lighting (což představuje digitální přisvícení či vyrovnání jasů u již pořízeného snímku), kterou můžete částečně opravit přeexponovaný nebo podexponovaný, již vyfotografovaný snímek. Další novinku zde představuje Face Priority AF, což je inteligentní funkce, jenž automaticky ostří s prioritou tváře. Výsledkem je ostrá a jasná expozice v obličeji při fotografování v režimu portrétů.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Na horní straně je umístěno tlačítko (značně zapuštěno pod povrch pláště), kterým přístroj zapnete / vypnete a hned vedle něj leží klasicky klávesa spouště. Veškerá ostatní ovládací tlačítka jsou na zadní straně v pravé části. Třípolohovým přepínačem v pravém dolním rohu volíte mezi: prohlížením, kamerou a scénickými režimy, dvojice tlačítek hned nad ním slouží k přepnutí do režimu prohlížení a k mazání fotografií. Dále (směrem vzhůru) najdete kruhový – multifunkční ovladač, kterým v režimu prohlížení listujete a zoomujete nebo při fotografování s ním ovládáte: funkce blesku (nahoru), samospoušť (singl, sériové snímání - vlevo) a makro režim (dolů). Uprostřed kruhového ovladače leží již klasicky tlačítko pro potvrzování zvolených funkcí – OK. Výčet ovládacích tlačítek zakončuje klávesa Menu pro vstup do hlavní nabídky a v pravém horním rohu – kolébková klávesa pro změny ohniskové vzdálenosti. Optický zoom je šesti-polohový a lze ho ještě rozšířit o zoom digitální (který můžete v menu aktivovat či zrušit).

 

 

Hlavní nabídky menu mají tři různé struktury, podle toho, v jakém režimu je aktivuje (fotografování / prohlížení / kamera). V případě prohlížení a fotografování mají celkem osm různých položek. Ty se liší podle právě konkrétního režimu fotografování nebo prohlížení. Hned první položkou, společnou pro režimy fotografování i prohlížení, je Nastavení (Set Up), která dále nabízí tyto funkce: Uvítací obrazovku, Datum a čas, Nastavení displeje (Info ke snímkům a jas), Tisk s indexem, Upozornění na rozmazané fotografie, Automatické vypnutí, Formátování karty, Jazyky (celkem 12 voleb, ale čeština chybí), Rozhraní (USB, Video – PAL / NTSC), Autofocus (On / Off), Reset, Zobrazování ikon menu, Firmware - verze. Ostatní volby se liší dle zvoleného režimu. Fotografování nabízí tyto možnosti: Nastavení, Rozlišení (6 MPix - High, 6 MPix Normal, 3 MPix Normal, PC Screen, TV Screen), Nastavení vyvážení bílé barvy (Automatika, Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Zataženo, Záblesk a Manuální nastavení), Korekce expozice, Průběžné snímání (Single, Průběžné, Multi shot, Časovač intervalu snímání), Best shot, Citlivost, Speciální efekty (Standard, Vivid, Monochromatický, Sépie a Cyan).

 

 

V režimu prohlížení můžete volit z následujících funkcí: Nastavení (shodně jako v předešlém případě), Tisk, Prohlížení - Slide show, Mazání, Ochrana, Označení při přenosu, Malý obrázek a Kopírování (z karty do interní paměti a naopak). Poslední možnost je v režimu kamery, kde kromě Nastavení korigujete pouze Nastavení natáčení (TV Screen 640 bodů, Malá velikost 320 bodů, Menší velikost 160 bodů a Natočení smyčky, s možností nastavení časové délky). Čtvrtou, samostatnou kapitolu Menu aktivujete třípolohovým přepínačem v pravém spodním rohu, přepnutím na Scene. Zde můžete vybírat: Nastavení, Rozlišení, Hlasové poznámky, Kopírování nebo některý z 17 předdefinovaných scénických režimů (Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Party, Pláž/Sníh, Východ, Západ, Noc, Makro, Museum, Ohňostroj atd.). V menu Scene naleznete také hlasový záznamník a režim pro fotografování pod vodou – Underwater. Režimy: Portrét, Noční portrét, Krajina, Sport, mají navíc možnost dalšího rozšíření. Tak například pod položkou „Portrét“ se ukrývá dalších 7 různých typů portrétů (portrét vlevo, vpravo, dvojitý portrét atd.). Celkový vzhled menu fotoaparátů lze nastavit buďto jako ikonové nebo položkové zobrazování.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Nikon Coolopix S3 fotografuje na čtyři různé citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Redukce šumu snímků je při prvních dvou citlivostech: ISO 50 a 100, dobrá. Při třetí citlivosti ISO 200 se šum začíná již projevovat s občasným zasahováním i do detailů, fotografie zmenšené či původní jsou však stále použitelné (za denního světla). Ovšem nastavíme-li nejvyšší citlivost - ISO 400, projevuje se již značně výrazný, silný šum, hodně patrný i na zmenšeninách, který zasahuje do detailů. A to i na denních snímcích, ovšem zvlášť patrné je to zejména na fotografiích nočních.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava): ISO 50, 100, 200, 400.

Vyvážení bíle pracuje na denním světle spolehlivě. Pro fotografování v interiérech můžete volit některý z 5 přednastavených režimů. Tento kompaktní fotoaparát umožňuje též manuální nastavení vyvážení bílé barvy, ale i v tomto případě měly některé fotografie (při aktivování Manual White Balance) lehce narůžovělý nádech (přestože manuální nastavení bylo provedeno pomocí normalizované šedé tabulky).

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Co se týče kvality snímků, představuje Nikon Coolpix S3 standard. Projevuje se zde slabší moiré a také slabé soudkovité zkreslení, které přechází s rostoucím ohniskem do zkreslení poduškovitého. V těchto ohledech představuje aparát lepší standard. Také ostrost snímků je velmi dobrá, ovšem se zvětšováním ohniska se ostrost zhoršuje. Na druhou stranu se však u Nikonu Coolpix S3 projevuje silná neostrost v rozích a také aberace je poměrně vysoká. Kvalitu snímků můžeme celkově hodnotit jako průměrnou.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku – 5,8 mm (vlevo) a na nejdelším ohnisku – 17,4 mm (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku – 5,8 mm (vlevo) a na nejdelším ohnisku – 17,4 mm (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, zleva do prava): ISO 50, 100, 200, 400.

V režimu makro...

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400.

A video sekvence…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Nikon CoolPix S3 v praxi

Časová prodleva od spuštění fotoaparátu až po exponování prvního snímku dělá skoro přesně 3 s, což je průměrný čas na kompaktní fotoaparát. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je okamžitá - cca 0,1 sekund. Bez namáčknutí spouště dojde k vyfotografování snímku za téměř 1 sekundu (cca 0,9 s), což by se také dalo zařadit k lepším průměrným časům této kategorie fotoaparátů. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá něco málo přes 1,5 sekundy (zhruba 1,65). Vzhledem k tomu, že optický zoom je rozdělen do šesti kroků, není to úplně nejlepší výsledek. Display má (jak už je u kompaktů zvykem) jisté zpoždění, ale ne zas příliš velké – na svou kategorii lepší průměr.

Výtku si zaslouží samotný systém menu, který je až zbytečně překombinovaný a trochu chaotický, takže méně zkušení uživatelé mohou mít s ovládáním potíže. Zářným příkladem je samostatné menu scénických režimů, které působí dosti samoúčelně a klidně jej šlo přiřadit například do podmenu režimu fotografování. Navíc do menu scénických režimů je poměrně nelogicky zamícháno nastavení, rozlišení nebo hlasový zápisník. Dalším záporem je display, ač velký a přehledný, tak ale reagující se značným ostřícím zpožděním. Prohlížíte-li si fotografie, trvá zaostření skoro 2 s. A též při fotografování, zejména za zhoršených světelných podmínek, se na displeji objevují malé ale výrazné mapy a občas též fialové čáry. Tlačítko pro Zapnutí / Vypnutí přístroje výrobce dost utopil pod povrch pláště, což může představovat problém pro uživatele se silnějšími prsty.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 50, f/8,5, čas 0,00809061 s, 0,00EV, AWB.

Záhon, expoziční hodnoty: ISO 50, f/8,5, čas 1/34 s, 0,00EV, AWB.

Strom, expoziční hodnoty: ISO 50, f/8,5, čas 0,0103627 s, 0,00EV, AWB.

Budova A, expoziční hodnoty: ISO 50, f/11,3, čas 0,0117509 s, 0,00EV, AWB.

Budova B, expoziční hodnoty: ISO 50, f/8,5, čas 0,0109529 s, 0,00EV, AWB.

Ale pojďme k příjemnějším věcem, v automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě, automatické ostření je také rychlé (do 1 sekundy), pomocné světlo autofocusu funguje tak jak má, i za špatných světelných podmínek. Odezvy kláves jsou rychlé, na všechny ovládací prvky se dobře může. Výrobce dodává k fotoaparátu také kolébkový stojánek (sloužící též jako základna pro dobíjení baterie nebo připojení k počítači), dále český manuál, napájecí zdroj, USB kabel, video kabel pro připojení k TV, řemínek a instalační CD s ovladači.

Resumé

Nikon Coolpix S3 představuje designově zajímavý, tenký kompakt do kapsy, který sice žádnou revoluci ve své třídě nerozpoutá, ovšem ani své potenciální uživatele nezklame. Fotografie jsou vzhledem ke kategorii přístroje dobré, automatika pracuje spolehlivě, také operační rychlost kompaktu není špatná. Nedostatky zde představuje především display a v jistých ohledech menu fotoaparátu, které je, ač typicky „nikonovské“, tak zbytečně komplikované – na kompaktní fotoaparát pro nenáročné amatérské použití. Naopak zajímavé a užitečné inovace představují funkce ostření s prioritou tváře (Face Priority AF), dodatečná úprava přeexponovaných / podexponovaných snímků (D-Lighting) v prohlížecím režimu a varování proti rozmazání fotografie (Blurr Warning). Výrobce též prodloužil dobu výdrže akumulátoru, který by měl na jedno nabití vystačit na pořízení až 190 snímků. Nikon Coolpix S3 se objeví na pultech prodejen na přelomu září / října. Koncovou cenu však výrobce zatím úzkostlivě tají (podle neoficiálních informací bude mírně přesahovat 10 tisíc korun).

:: Technická specifikace

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: