Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nikon Coolpix S51: elegantní kompakt v praxi
26. října 2007, 00.00 | Nikon Coolpix S51 – to je kompaktní a elegantní digitální fotoaparát, nabízející kromě povedeného designu i rozlišení 8.0 MPix, 3x optický zoom a rozměrný 3.0" displej. A jak dopadl tento hezoun v praktických testech?
{Základní popis}V dnešní recenzi se zaměříme na Nikon Coolpix S51. Jedná se o nenáročný kompaktní fotoaparát, směřující do řad amatérských uživatelů, kteří si potrpí na stylové záležitosti. „Es-jedna-padesátka“ má rozlišení 8,0 MPix, objektiv Zoom-Nikkor se standardním 3x optickým zoomem, otočný multifunkční ovladač, rozměrný 3,0" displej, systém redukce vibrací (VR) a samozřejmě nechybí ani několik užitečných funkcí (možnost použití vysoké ISO, Face priority - ostření s důrazem na obličej, digitální zápisník apod.). Přístroj je dostupný v barevných provedeních Dark silver a Chocolate brown. V nabídce menu nechybí ani možnost lokalizace do češtiny. A jak dopadl Nikon Coolpix S51 v našem redakčním testu?
Konstrukce a design
Nikon opět navázal na populární řadu "S" (stylových kompaktů), a to konkrétně modelem S51, disponujícím kompaktním provedením, tenkým profilem a relativně nízkou hmotností. Tělo aparátu tvoří plast, barevné provedení (námi testovaného vzorku) bylo metalicky hnědé (tzv. chocolate brown). Na přední straně v pravém horním rohu se pod automatickou krytkou ukrývá objektiv Zoom-Nikkor ED s 3-násobným optickým zoomem. Nalevo od něj leží interní blesk a hned pod blesk umístil výrobce pomocné oranžové světlo autofocusu (sloužící zároveň i jako pomocné světlo samospouště). Na bocích je pouze očko pro uchycení řemínku na zápěstí. Oba boky tvoří plastový materiál imitující chrom. Na vrchní straně se nachází trojice kláves (zprava doleva): spoušť, tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a malé tlačítko funkce Face Priority (ostření s důrazem na obličeje ve snímané scéně). Kromě toho sem umístil výrobce též reproduktor. Na dně aparátu leží dvířka, pod nimiž se ukrývá akumulátor a paměťová karta typu SD / MMC, dále konektor pro nabíječku (případně k upevnění do dockovací stanice) a závit pro umístění do stativu (ten je však bohužel plastový).
Převážnou většinu zadního panelu vyplňuje rozměrný TFT LCD displej o úhlopříčce 3,0“, s rozlišením 230 000 bodů (potažený navíc antireflexní vrstvou). Zbylý prostor byl věnován ovládacím prvkům. Těch je zde celkem šest. V horním pravém rohu leží kolébkový ovladač zoomu, hned pod ním je dvojice kláves "Mode" a "Preview" (sloužící jako zástupce kruhového voliče expozičních režimů a přepínače módu fotografování/prohlížení). Mezi dalšími ovládacími prvky nesmí samozřejmě chybět ani multifunkční křížový ovladač (s potvrzovací klávesou uprostřed), který je však navíc vybaven ještě otočným prstencem, sloužícím pro snadnější pohyb v menu a v režimu prohlížení snímků. Ve spodním pravém rohu je pak již jen (poslední) dvojice tlačítek - "Menu" a "Koš". Prvním z nich zobrazíte hlavní strukturu menu a poslední klávesou mažete snímky v režimu prohlížení. Fyzické rozměry a hmotnost Nikonu Coolpix S51 jsou: 92,5 x 59 x 21 mm a 125 g (bez baterie a paměťové karty).
[-more-]{Technické parametry}Technický popis
Nikon Coolpix S51 fotografuje na základě snímacího čipu typu CCD o velikosti 1/2.5" s fyzickým rozlišením 8.3 MPix a efektivním 8.0 MPix. Fotografovat můžete do velikosti až 3 264 x 2 448 bodů, v ostatních formátech poté: 2 592 x 1 044, 2 048 x 1 536, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Kompakt nabízí také širokoúhlý formát 16:9 a to o rozměrech 3 200 x 1 800 bodů. Použitý snímací čip nabízí celkem pět úrovní citlivosti: ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600. Kromě fotografování lze zaznamenávat též videosekvence, a to o velikosti VGA (640 x 480 bodů) s frekvencí snímkování 30 sn./sek. V dalších formátech je možné natáčet ve formátu 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů (15 nebo 30 sn./sek). Videa se ukládají ve formátu AVI (se zvukem ve WAVu). Data se ukládají buďto na paměťovou kartu SD, nebo případně do interní paměti (13 MB).
Nikon Coolpix S51 obsahuje zapouzdřenou optiku s objektivem Zoom-Nikkor ED, disponujícím ohniskovým rozsahem 6,3 - 18,9 mm (38 - 114 mm je ekvivalent 35mm kinofilmu), což nám dává 3x optický zoom, přičemž světelnost objektivu je F3,3 - 4,2. Objektiv je složen celkem z 12 členů, řazených do 9 skupin. Autofocus pracuje systémem TTL měření a můžete ostřit ve dvou režimech - Normal a Makro. V tom prvním pracuje AF od 30 cm a v režimu makro zaostříte od cca 4 cm.
Samotné měření expozice probíhá buď celoplošně (automatika přístroje měří scénu na 244 bodech), anebo se zdůrazněným středem. Co se týče expozičních režimů, nabízí fotoaparát možnost fotografovat buď na plnou automatiku, nebo na některý z 15 předdefinovaných módů: Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panorámování. Kompenzaci expozice lze nastavovat v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích. Způsob snímání lze nastavit jako normální (jednotlivé), nebo sériové - to pracuje s frekvencí 1,6 snímků/sekundu.
Vyvážení bílé barvy lze nastavit buď v plně automatickém režimu, v manuálním režimu, anebo můžete zvolit některý z pěti předdefinovaných módů: Zataženo, Blesk, Stín, Žárovka a Zářivka. Interní blesk pracuje v rozsahu 0,3 - 6 metrů (na nejkratším ohnisku), respektive 0,3 - 4 metry (na nejdelším ohnisku) a nabízí předvolby: Automatika, S redukcí červených očí, Vypnuto, Vynucený záblesk a Pomalá synchronizace. Přístroj podporuje SD karty, stejně tak i vysokorychlostní SDHC paměťová média. Krom toho disponuje také vnitřní pamětí - ta však pojme jen úsměvných 13 MB.
Výrobce vybavil S51 dále obvodem EXPEED pro rychlejší zpracování obrazu. Zadní straně dominuje rozměrný 3" LCD monitor s pozorovacím úhlem 160° a antireflexní vrstvou (pro lepší fotografování a prohlížení snímků na jasném slunečním světle). Součástí vybavení je optická redukce vibrací - potlačující účinky chvění fotoaparátu. V režimu prohlížení fotografií umožňuje kompakt zvolit možnost Pictmotion neboli vestavěnou prezentaci. Snímky se poté zobrazují ve formě ozvučených prezentací na fotoaparátu (případně ve VGA formátu na televizní obrazovce). Mezi další funkce patří například: hlasový zápisník, funkce BSS (Best Shot Selectro) nebo také barevné filtry a funkce Face Priority (fotografování s důrazem na tvář ve scéně). Funkce BSS vyexponuje (při stisknutí a podržení spouště) sérii 10 snímků a následně automaticky vybere ten expozičně nejvyváženější.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Veškeré ovládání aparátu je na zadní straně - napravo od displeje. V horní části v pravém rohu je kolébkový ovladač zoomu. V dolní části leží multifunkční kruhový ovladač s potvrzovací klávesu OK uprostřed. Ovladačem můžeme nastavit samospoušť (vlevo), kompenzaci expozice (vpravo), funkce blesku (nahoru) a režim ostření (dolů). Na horní hraně přístroje je pouze tlačítko zapnutí/vypnutí, spoušť (obojí v pravém roku) a malá klávesa pro aktivaci/deaktivaci funkce Face Priority (v levém rohu) - ostření s důrazem na obličej ve scéně.
Multifunkční ovladač je navíc vybaven otočným prstencem, který usnadňuje pohyb v menu a v režimu prohlížení snímků. Zbylé ovladače představuje čtveřice kláves, soustředěná do čtverce okolo kruhového multifunkčního ovladače. Jedná se o klávesy: Mode (plné funkce kruhového ovladače pro volby scénických režimů, kamery, záznamníku atd.), dále tlačítko pro přepínání režimů fotografování/prohlížení, klávesa Menu a Koš.
Do nabídky menu se vstupuje stiskem stejnojmenné klávesy a rozděluje se do dvou úrovní. V té první lze ovládat základní funkce, jako je: Režim obrazu (rozlišení), Vyvážení bílé barvy, Sériové snímání, Best Shot Selector (výběr nejpovedenějšího snímku), Citlivost, Nastavení barev a Výběr ostřících zón. Do hlavního menu (Nastavení) se dostaneme přes klávesu Mode (která slouží coby kruhový volič režimu) - jedna z možností je zde právě "Nastavení".
Po potvrzení této volby mámě možnost nastavit: Menu (zobrazení - text nebo symboly), Uvítací obrazovku, Datum, Nastavení monitoru, Kopírování, Stabilizátor, Pomocné světlo autofocusu, Nastavení zvuku, Orientace záznamu, Automatické vypnutí, Formátování karty, Jazyk, Video režim, Obnovení všeho, Verze firmwaru. Virtuální kruhový volič (Mode) má kromě možnosti Set-Upu dále ještě k volby Fotografování, Vysoká citlivost, Scénické režimy, Audio záznamník a Kamera.
Funkce Scénické režimy obsahuje (kromě změny rozlišení) 15 přednastavených módů - Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panorámování. Přepneme-li do režimu prohlížení, zobrazí se nám možnosti: Tisk, Prezentace, Mazání, Ochrana, Rotace, Malý snímek a Kopírování.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Nikon Coolopix S51 fotografuje na pět citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600. Redukce šumu snímků je při prvních dvou citlivostech (ISO 100 a 200) celkem dobrá, i když i zde je již při plném zobrazení 1:1 patrný digitální šum. Je však jemného zrna, tudíž není nijak rušivý. Při třetí citlivosti ISO 400 se šum poměrně silně projevuje, s občasným zásahem i do detailů. Zmenšené snímky jsou však stále ještě použitelné. Při další citlivosti - ISO 800 se již projevuje výrazný šum s jasně patrným zrnem a ostrými konturami - což zasahuje již velmi značně do detailů, šum je jasně zřetelný i na zmenšeninách. Obdobná situace je při poslední ISO 1 600 s tím rozdílem, že šum je zde ještě znásoben. Takovéto snímky jsou již v praxi téměř nepoužitelné. V případě citlivosti tedy přestavuje S51 ve své kategorii běžný průměr.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle dobře. Při fotografování v interiérech je lepší zvolit některý z 5 přednastavených režimů (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Oblačno a Blesk), k dispozici je také volba manuální kalibrace vyvážení bílé barvy.
Vzhledem k vysokému rozlišení, které Coolpix S51 nabízí, jsme čekali v oblasti ostrosti i kresebnosti trochu lepší výsledky. Nicméně nižší úroveň ostrosti je daní za silné softwarové úpravy v oblasti šumu (přílišné "vyžehlení" snímků). Zde je to spíše slabší průměr. Na testovacím terči můžeme dále zpozorovat slabší moiré (jak na vodorovných, tak i svislých liniích), ale na druhou stranu též silnější chromatickou aberaci. Projevuje se zde i běžné soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Vinětace (ztráta světla v rozích) je zde v tolerovatelných mezích. Naopak celkem mile překvapil S51 s ostrostí - směrem do krajů snímku a se zvětšujícím se ohniskem. V této disciplíně dopadl přístroj dobře, úbytek zde samozřejmě je, ale nijak výrazný. V celkovém hodnocení a vzhledem k vysokému rozlišení představuje kvalita snímků Nikonu Coolpix S51 spíše slabší průměr.
Nikon Coolpix S51 v praxi
Co se týče startovacího času, Nikon Coolpix S51 nepatří zrovna mezi pohotové přístroje - od stisknutí tlačítka On/Off k vyexponování první fotografie uplyne 4,5 sekundy, což není zrovna rychlý čas mezi kompakty (slabý průměr). Máme-li však ještě k tomu zároveň aktivovaný i optický stabilizátor, startovací čas se nám kvůli němu prodlouží ještě o další sekundu. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je okamžitá - cca 0,1 sekund, bez namáčknutí spouště dojde k vyfotografování snímku za cca 1,5 sekundy, což také není žádný zvlášť rychlý čas. Autofocus (ač pomalejší) funguje dobře a ostří plynule a spolehlivě, ovšem problém nastává při slabším světle, kdy se délka ostření nezřídka kdy protáhne i na dvojnásobný čas oproti standardu (tedy až na 3 sekundy). V takových případech však máme k dispozici asistenční světlo AF, napomáhající k lepšímu zaostření. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší (a opačně) zvládne kompakt za rovné 2 sekundy. Optický zoom je přitom rozdělen na osm kroků. Displej fotoaparátu trpí klasickým neduhem kompaktů, a sice zpožděním. To je zde však v přijatelných mezích.
Celkově se s aparátem pracuje pohodlně, ovládací tlačítka reagují bezproblémově, mají jemný chod a okamžité reakce. V automatickém režimu pracuje Nikon Coolpix S51 korektně, ale problém je s již zmíněným pomalým autofocusem. Trochu nepraktické je umístění objektivu do úplného rohu kompaktu, což má za následek časté stínění objektivu palcem ruky (je třeba si na to dávat pozor). Stejně tak i tlačítko pro aktivaci funkce Face Priority (ostření s důrazem na obličej) je umístěné trochu nešťastně - v pravé horní části - a též jej můžete při exponování nechtěně aktivovat/deaktivovat. Naštěstí má však poněkud tvrdší chod, tudíž k tomu nedochází tak často jako k právě již zmíněnému zastínění objektivu. Nikon Coolpix S51 nabízí kromě kompaktních rozměrů, snadného ovládání, tenkého profilu a rozměrného displeje také několik praktickým funkcí, jako je (již zmíněné) Face-Priority, dále optický stabilizátor obrazu (VR) nebo digitální audio-záznamník. Prohlížení snímků je pohodlné a příjemné díky velkému 3.0" displeji s vysokým rozlišením. Praktický je též kruhový volič vybavený otočným prstencem - pro snadnější a rychlejší pohyb jak v samotné struktuře menu, tak i při prohlížení fotografií. Výrobce dodává spolu s aparátem také akumulátor, nabíječku, český manuál, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.
Závěr
Nikon Coolpix S51 představuje stylový automatický kompakt, určený uživatelům, kteří se nechtějí nijak zvlášť zatěžovat s nastavováním expozičních parametrů, ale jde jim především o to fotografovat. Mezi devízy přístroje patří jednoduché a uživatelsky vstřícné ovládání, přehledné menu, dále také optická stabilizace, několik praktických pomůcek (audio záznamník, prezentace při prohlížení snímků, Face priority funkce) nebo velký 3,0" displej. Na druhou stranu však tento kompakt bohužel příliš nevyniká rychlostí, v tomto směru se jedná spíše o slabý průměr. Pokud však preferujete jednoduchost, kompaktnost a styl, může být pro vás S51 vhodnou volbou. Coolpix S51 je již k dostání na pultech prodejen a jeho cena se pohybuje okolo 7 000 Kč.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014