Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nikon Coolpix S6: Stylový kompakt v praxi
14. března 2006, 00.00 | Na nedávno proběhnuvším veletrhu PMA představil Nikon mimo jiné také stylový kompakt řady Coolpix, s typovým označením S6. Dnes vám přinášíme recenzi tohoto hezouna. S6 nabídne kromě povedeného designu a tenkého profilu také rozlišení 6.0 MPix, 3x optický zoom, 3.0" displej a podporu Wi-fi technologie.
{Základní popis}Jsou tomu teprve dva týdny, co byl na veletrhu v Orlandu představen nový stylový kompakt od Nikonu, řady Coolpix s typovým označením S6. Dnes vám přinášíme recenzi tohoto nenápadného hezouna. A cože nám to vlastně nástupce povedené "esčtyřky" nabídne. V první řadě zaujme rozhodně svým luxusním provedením. Výrobce se ani nijak netají faktem, že tento typ kompaktu má zaujmout především svým "kabátem" než čímkoli jiným (odtud pramení také jeho kódové označení "S = Style"). Ovšem kromě designu nabídne Coolpix S6 také všechny dnes běžné parametry ve své kategorii. Rozlišení je zde 6.0 MPix, dále 3x optický zoom a mile překvapí 3.0" displej. Z těch nestandardních funkcí zde máme například zabudované Wi-fi rozhraní a pár lahůdek jako je nový systém ovládání (oproti dřívějším modelům) nebo možnost automatického přehrávání snímků formou Slideshow - a s hudebním doprovodem. Nechybí ani užitečné funkce "D-Lightning" a "Face Priority". Podstatnou inovací novinky je konečně i podpora naší mateřštiny.
Konstrukce a design
Nikon Coolpix S6 je již šestým v pořadí z modelové řady "S" (Style). Konstrukčně vychází ze svých předchůdců S1 - S4. Spolu s novinkou uvádí výrobce na trh také model S5, který je až na pár drobných kosmetických změn téměř totožný (má však menší displej a také nepodporuje Wi-Fi). Fyzické rozměry a hmotnost S6 jsou 100.5 x 60 x 21 mm a 140 g. Plášť je hliníkový – pouze boky a spodní dvířka pro SD / MMC kartu a baterii, zvolil výrobce plastové. Povrchová úprava se nese v duchu leskle stříbrné barvy se zdrsněným povrchem, ovšem celý povrch je pokryt bezbarvým lakem. Z horního (nebo spodního) pohledu je patrné, že celkové konstrukční provedení se nese v opačném duchu, než bývá u fotoaparátů zvykem. Na levé straně (kde je umístěn objektiv) je hloubka přístroje největší (nejspíš také právě kvůli zapouzdřené optice), zatímco směrem k opačné straně (kde je ukryt akumulátor a karta) se hloubka zužuje. Pohodlné manipulaci ani držení fotoaparátu tato skutečnost však nijak nevadí.
Na přední straně, v pravém horním rohu, je pod automatickou krytkou schován objektiv Nikkor ED. Nalevo od něj leží interní blesk a na opačné straně pomocné oranžové světlo autofocusu. Na bocích není nic, pouze očko pro řemínek na zápěstí a na opačné straně je modrá LED dioda, signalizující aktivované Wi-Fi rozhraní. Oba boky jsou z plastového materiálu, imitující chrom. Na vrchní straně leží trojice kláves: tlačítko pro zapnutí / vypnutí přístroje, spoušť a dvoupolohový ovladač zoomu. Kromě toho v této části přístroje ještě naleznete reproduktor a speciální tlačítko pro ovládání funkcí D-Lightning a Face Priority. Na dně aparátu jsou dvířka, pod nimiž se ukrývá akumulátor a paměťová karta typu SD / MMC, dále zde je konektor pro nabíječku (případně k upevnění do kolébkového stojanu) a v poslední řadě také závit pro umístění do stativu. Téměř celý zadní panel vyplňuje rozměrný TFT LCD displej o úhlopříčce 3,0“ a s rozlišením 230 000 bodů. Zbylý prostor zadní části vyplňují ovládací tlačítka. Je jich celkem pět - Multifunkční křížový ovladač (s potvrzovací klávesou uprostřed), dále klávesa Menu a Koš, poslední dvojici tlačítek tvoří klávesa sloužící k přepínání režimů fotografování / prohlížení a tlačítko Mode k volbě scénických režimu, režimu kamery a podobně.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Nikon Coolpix S6 využívá snímacího čipu typu CCD o velikosti 1/2.5" s fyzickým rozlišením 6.18 MPix a efektivním 6.0 MPix. Fotografovat tedy můžete v maximální velikosti: 2 816 x 2 112 bodů. V dalších rozlišeních: 2 816 x 2 112 (Normal), 2 048 x 1 536, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Snímač nabízí celkem čtyři úrovně citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. S6 má zapouzdřenou optiku s objektivem Nikkor ED, který disponuje ohniskovým rozsahem 5.8 - 17.4 mm (35 - 105 mm je ekvivalent 35mm kinofilmu), má tedy 3x optický zoom a to při světelnosti F3.0 - 5.4. Autofocus pracuje systémem 11bodového měření scény a můžete ostřit ve dvou režimech - v režimu Normal, pracujícím od 30 cm nebo v režimu Makro, který umožňuje zaostřit od 4 cm. V obou režimech lze ještě dále měnit způsob ostření autofocusu a to buďto bodově se zdůrazněným středem, nebo selektivně (kde lze pomocí kurzoru manuálně určit bod na scéně, na který se bude zaostřovat).
Co se týče expozičních režimů, nabízí Coolpix S6 možnost fotografovat buď na plnou automatiku a nebo využít některý z předdefinovaných módů, mezi něž patří: 4 režimy s asistentem scény (Portrét, Krajina, Sport a Noční portrét) a dále 11 klasických scénických režimů (Párty / Interiér, Pláž / Sníh, Západ, Úsvit / Soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Kopírování, Protisvětlo, Panoramatické foto). Měření expozice probíhá celoplošně a můžete kompenzovat expozici v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích. Způsob snímání lze nastavit jako Sólo (jednotlivé snímky), Sériové snímání (fotografuje frekvencí 1.8 snímků / sekundu)), Sérii 16 snímků a Intervalové snímání. Kromě fotografií můžete natáčet videa se zvukem a to v rozlišení 640 x 480 (při frekvenci 30 snímků za sekundu), 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů. Videa se ukládají ve formátu MOV (se zvukem ve WAVu).
Funkce Portrétu nabízí několik druhů: Noční portrét a Portrét (standardní - Face AF). Dále můžete vybírat z typů: Portrét vlevo, Portrét vpravo, Portrét zblízka, Portrét páru a Figurální portrét. Také Krajina nabízí několik specifických režimů: Krajina, Vyhlídka na krajinu, Architektura, Skupina vpravo, Skupina vlevo. Režim sportu má možnosti Sport, Sportovní divák, Sportovní koláž. Další nadstandardní možnosti, které nabízí Coolpix S6 jsou: Hlasový zápisník, funkce BSS, expoziční BSS (obdoba expozičního bracketingu), barevné filtry a portréty. Funkce BSS neboli Best Shot Selector při stisknutí a podržení spouště vyexponuje sérii 10 snímků a poté automaticky vybere nejpovedenější fotografii (nejlépe expozičně vyváženou). Barevných filtrů je zde celkem pět druhů - Standardní, Živé barvy, Monochromatický, Sépie, Kyanotyp.
Další užitečné funkce zde představují Face Priority a D-Lightning, které mají samostatné tlačítko (na vrchu aparátu). Aktivováním prvně jmenované volby zaostřuje AF s prioritou na portrét (zvýrazní fotografované osoby za cenu potlačení pozadí). Druhá funkce - D-Lightning, se aplikuje až na vyexponované fotografie a funguje vlastně na principu expoziční kompenzace, přesněji zesvětluje tmavá místa na snímku, čímž dává vyniknout celkovému vyznění scény. Automaticky upravenou fotografii zkopíruje a uloží jak ji, tak i původní neupravený snímek. Fotoaparát nabízí i praktickou funkci varování před rozhýbáním snímků: Blur Warning. Tato funkce upozorňuje uživatele na ovlivnění snímku rozhýbáním fotoaparátu a při vyexponování vás ještě před uložením znovu upozorní na rozmazaný snímek. Vyvážení bílé barvy pracuje v automatickém režimu, v manuálním režimu a nebo lze zvolit jeden z pěti předdefinovaných režimů: Zataženo, Blesk, Stín, Žárovka a Zářivka. Interní blesk pracuje v rozsahu 0.4 - 4.0 metry (na nejkratším ohnisku), respektive 0.4 - 2.0 metry (na nejširším ohnisku) a nabízí předvolby: Automatika, S redukcí červených očí, Vypnuto, Vynucený záblesk a Pomalá synchronizace.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Na horní straně v pravé části je trojice jednoúčelových kláves: tlačítko pro zapnutí / vypnutí, spoušť a ovladač optického zoomu (v režimu prohlížení slouží k náhledu - až 10násobné přiblížení). Kromě těchto třech tlačítek je na vrchní straně ještě klávesa pro aktivaci funkcí Face Priority (v režimu fotografování) a nebo D-Lightning (v režimu fotografování). Ostatní klávesy jsou na zadní straně v pravé části přístroje a to v následujícím pořadí (od shora dolů): klávesa pro přepínání režimů (fotografování / prohlížení), klávesa Mode (supluje kruhový ovladač pro volby scénických režimů, kamery, záznamníku, atd.), dále zde máme dvojici kláves Menu, Koš a poslední ovládací tlačítko představuje multifunkční křížový ovladač. Ten nabízí zajímavou inovaci, neboť nefunguje jen jako volič čtyř směrů (vlevo - samospoušť, dolů - makro / normal, nahoru - funkce blesku) ale zároveň s ním můžete otáčet do obou směrů. Tímto způsobem lze bleskově listovat například v menu, ale také při prohlížení fotografií (odezva je zde cca 0,1 s, tudíž můžete při prohlížení listovat rychlostí až 10 snímků za sekundu). Uprostřed kruhového multifunkčního ovladače nezapomněl výrobce samozřejmě ani na potvrzovací klávesu OK.
Hlavní nabídka menu se rozděluje do dvou základních úrovní. V té první máte možnosti ovládat základní a nejběžněji používané funkce: Nastavení, Režim obrazu (rozlišení), Vyvážení bílé, Kompenzace expozice, Sériové snímání, BSS (Best Shot Selector), Citlivost, Nastavení barev a Režim AF polí. Při potvrzení první položky vstupujete do další úrovně menu, neboli do Set-Upu. Ten má celkem čtyři úrovně a tam naleznete tyto volby: Menu pro Snímání (viz základní menu), Menu (typ zobrazení Text / Symboly), Rychlé spuštění, Uvítací obrazovka, Datum, Nastavení monitoru, Vkopírování data, Pomocné světlo AF, Nastavení zvuku, Varování před rozmazáním, Automatické vypnutí, Formátování karty, Jazyk (celkem 20 řečí, včetně češtiny), Rozhraní (USB, Režim video, Automatický přenos), Resetování a Verze firmwaru. Přepnete-li do režimu prohlížení, menu nabízí možnosti: Nastavení (stejná nabídka jako v případě režimu fotografování), Tisk, Prezentace, Vymazat, Ochrana, Označení fotografií pro přenos, Malý snímek, Kopie.
Další novinkou je klávesa Mode, která zastupuje funkci klasického kruhového voliče. Při jejím stisku se objeví na displeji symbol kruhového voliče, kde můžete otáčením křížového ovladače volit mezi možnostmi (v režimu fotografování): automatické fotografování, Scénické režimy, Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Hlasový záznamník, Kamera, Bezdrátový přenos (Wi-Fi). V režimu prohlížení pak nabízí Mode a virtuální kruhový ovladač volby: Přehrávání, Pictmotion by Muvee, Kalendář, Zobrazení podle data a Přehrávání zvukových poznámek. Funkce Pictmotion by Muvee nabízí možnost příjemnějšího prohlížení uložených snímků formou Slideshow a to včetně hudebního doprovodu. Zvolíte-li tuto položku, můžete nastavit Hudební doprovod (5 typů), Přechod mezi snímky (pohybový, náladový, pomalý, rychlý a klasický), Způsob prohlížení (náhodný, popořadě), Opakování (hudby, snímků) a Automatická volba (nic, 10 obrázků, 20 obrázků, 30 obrázků).
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Nikon Coolopix S6 fotografuje na čtyři různé citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Redukce šumu snímků je při prvních dvou citlivostech ISO 50 a 100, celkem dobrá a není zde patrný téměř žádný šum. Při třetí citlivosti ISO 200 se šum již začíná projevovat s občasným zasahováním i do detailů, fotografie zmenšené i původní jsou stále celkem dobře použitelné (za denního světla). Ovšem nastavíme-li nejvyšší citlivost - ISO 400, projevuje se již značně výrazný, silný šum, hodně patrný i na zmenšeninách, který zasahuje do detailů. Pozorovat šum při ISO 400 můžeme i na denních snímcích, ovšem zvlášť patrné je to zejména na nočních fotkách. V případě citlivosti nabízí S6 vzhledem ke své kategorii průměrné výsledky.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Při fotografování v interiérech je lepší zvolit některý z 5 přednastavených režimů (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Oblačno a Blesk). Nikon Coolpix S6 umožňuje též možnost manuální kalibrace vyvážení bílé barvy (při aktivování PRE - Manual White Balance). Celkově pracuje vyvážení bílé barvy dobře.
Ostrost i kresebnost fotografií je na dobré úrovni. Na testovacím terči však můžeme pozorovat i silné moiré a také patrnou (spíše průměrnou) chromatickou aberaci. Projevuje se zde také soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Také ostrost detailů je v rozích snímků znatelně horší (to samé platí i při rostoucím ohnisku, ale to není nic neobvyklého). Vzhledem ke kategorii fotoaparátu a vezmeme-li v úvahu rozměry přístroje a také systém uložení optiky (zapouzdřená a na plocho), výsledné fotografie lze celkově hodnotit jako slušný průměr.
Nikon Coolpix S6 v praxi
Časová prodleva od spuštění fotoaparátu až po exponování prvního snímku dělá přesně 3,5 sekundy, což se řadí k průměrnému času (u kompaktních fotoaparátů). Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je okamžitá - cca 0,1 sekund. Bez namáčknutí spouště dojde k vyfotografování snímku za cca 0,8 sekundy, což také patří k dobrým průměrným časům této kategorie fotoaparátů. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá zhruba 1,7 sekundy, přičemž optický zoom je rozdělen do šesti kroků. Displej má (jak už je u kompaktů zvykem) větší zpoždění, což je však na druhou stranu vyváženo jeho velkým rozměrem a rozlišením. Celkově se s aparátem pracuje pohodlně, všechna ovládací tlačítka reagují lehce a okamžitě. V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě, též autofocus funguje rychle (cca 0,8 sekundy - viz exponování bez namáčknutí spouště), při zhoršených světelných podmínkách vám pomůže lépe zaostřit asistenční světlo. Kromě samotného přístroje s akumulátorem, dodává výrobce ve standardním balení dále také kolébkový stojánek (sloužící jako základna pro dobíjení baterie nebo pro připojení k PC), český manuál, nabíječku, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.
Nikon Coolpix S6 nabízí kromě kompaktních rozměrů, tenkého profilu a rozměrného displeje, také relativně dobrou kvalitu fotografií (ve své třídě) a bohaté funkční vybavení. Užitečné funkce představují například D-Lightning, umožňující rychlé opravy příliš tmavých míst na snímků nebo Face-Priority, která přijde vhod při fotografování portrétů (kompakt automaticky detekuje obličej ve scéně a měření expozice soustředí výhradně na něj). Novinku představuje též nový systém prohlížení snímků - Pictmotion. Díky tomu můžete nastavit několik typů slideshow (různé druhy prohlížení s hudebním doprovodem). Připočítáme-li k tomu ještě velký displej a umístění fotoaparátu do kolébkového stojánku, samotné prohlížení bude tak mnohem pohodlnější záležitostí.Vysoce kontrastní 3.0" displej s vysokým rozlišením představuje další z kladů Nikonu Coolpix S6 (ačkoliv má větší zpoždění). Při tisku fotografií nebo jejich přenosu do počítače oceníte podporu bezdrátové technologie přes Wi-fi rozhraní (použitý je zde standard IEEE 802.11b/g, s dosahem do 20 m). Samotný pohyb v menu usnadňuje kruhový ovladač, který poprvé nabídne nejen pohyb do čtyř stran, ale také jím můžete otáčet dokola (v obou směrech).
Na druhou stranu, onen kruhový ovladač představuje paradoxně však také jistý nedostatek a sice v tom, že jeho chod je až příliš lehký. Může se vám tedy snadno stát, že se dostanete v menu někam, kam vlastně vůbec nechcete a budete se muset opět vracet nebo hledat položku, kterou jste původně chtěli. Další nepříliš šťastně řešený je ovladač zoomu, který je jednak dost netradičně umístěn na vrcholu přístroje a potom je dost malý a celkově utopený. Zoomování s Coolpixem S6 představuje celkově trochu krkolomnou záležitost. To samé by se dalo říci o tlačítku zapnutí / vypnutí kompaktu. Je také dosti malé a umístěno hluboko pod povrchem pláště přístroje. Poslední výtku si zaslouží i samotný systém menu, který je chvílemi až zbytečně překombinovaný. Například menu scénických režimů (portréty, krajina atd.), nebo menu virtuálního kruhového ovladače působí tak trochu zmateně a zbytečně je rozděleno do mnoha pod-úrovní, které dají začátečníkům zabrat. Nicméně menu není nepodobné všem předchozím kompaktním modelům Nikon, takže zkušeným fotografům ani "kompaktním nikonistům" by to nemělo činit potíže. Ale jak se říká, zvyk je železná košile, což platí o Nikonu Coolpix S6 beze zbytku (především co se týče právě jeho ovládání).
Závěr
Nikon Coolpix S6 představuje stylový automatický kompakt, určený uživatelům, kteří preferují plochou konstrukci se zapouzdřeným objektivem. Coolpix S6 nabízí dostačující rozlišení, tenký profil a funkci digitálního audio záznamníku, který umožňuje nahrávat poznámky až do zaplnění paměti karty. Můžete si tak poznamenat hlasovou zprávu nebo přidávat k jednotlivým fotografiím krátké audio poznámky. Data lze ukládat buďto na paměťovou kartu typu SD/MMC nebo do interní paměti 20 MB. Příjemně potěší také možnost výběru z 20 jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština. S6 navíc podporuje bezdrátový přenos skrze Wi-Fi technologii a nabízí velký displej 3.0". Na trhu by měla tato novinka být k dispozici od března 2006 a to za oficiálně stanovenou koncovou cenu 13 499 Kč.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014