Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Nový Olympus C-770 UltraZoom v praxi - Ďábelský design, ďábelský výkon?
Olympus Camedia C-770 ultrazoom
10. května 2004, 00.00 | Díky pochopení českého zastoupení společnosti Olympus jsme získali jako první v zemi do redakčního testu fotoaparát Olympus Camedia 770 UltraZoom. Přístroj je osazen novou procesorovou technologií TruePic Turbo, umožňující mimo jiné nahrávat videosekvence ve formátu MPEG4. Co všechno může fotoaparát nabídnout a jaký je v praxi?
{Popis a ovládání}Časy, kdy neměl Olympus na poli fotoaparátů s desetinásobným optickým přiblížením konkurenci, již dávno minuly. Naopak její tlak je čím dál silnější, a tak nyní Olympus útočí hned několika modely této kategorie, od cenově dostupné C-725UZ až po technologicky nejvyspělejší C-770UZ, pokračovatelem oblíbené a tolik diskutované 750ky. Nám se tento přístroj podařilo jako první redakci v zemi získat k podrobným testům, které shrnuje dnešní recenze. Zajímá vás, jaká zlepšení tento fotoaparát přináší a jak se nám s ním pracovalo?
Konstrukce, design
Hned na úvod musíme konstatovat, že Camedie 770 UZ je v černém provedení opravdu elegantní fotoaparát. Navíc je příjemně malá - kovové tělo má rozměry 104,5x60x68,5 mm při hmotnosti 280 g bez akumulátoru. Na přední straně nalezneme vedle výsuvného objektivu (jehož tubus je opatřen vnitřním závitem pro připojení redukce CLA4 sloužící pro uchycení předsádek a filtrů o průměru 55 mm) mikrofonní otvor. Pod spouští pak vidíme indikační LED a čidlo infračerveného dálkového ovládání, které je opticky elegantně spojeno s plastovým výstupkem upevňujícím držení přístroje.
Na horní straně nalezneme spoušť se zoomovacím prstencem, desetipolohový kruhový volič, hot-shoe patici pro připojení externího blesku a výklopný interní blesk. Ten je velice zajímavý svým provedením - obsahuje totiž dvě výbojky s různě vytvarovaným odrazným pozadím. Tím je pokryt větší rozsah ohniskových vzdáleností, protože jeden svůj výkon soustředí spíše do dálky, zatímco druhý jej více rozptyluje do šířky.
Zadní strana přístroje také doznala určitých změn oproti předchozímu modelu C-750UZ. Jedná se především o větší displej s úhlopříčkou 4,6 cm a rozlišením 120 000 bodů. Elektronický hledáček nad ním má dvojnásobné rozlišení a disponuje dioptrickou korekcí. Vzhledem k tomu, že je použit nový způsob volby základních režimů přístroje pomocí posuvného přepínače, přibylo samostatné tlačítko rychlého náhledu. Multifunkční volič tvořený pěti tlačítky podobně jako další ovládací tlačítka zůstala zachována, pouze jsou přeskupena. Interní blesk se uvolňuje mechanicky pomocí západky. LED signalizující komunikaci fotoaparátu s paměťovou kartou nalezneme v pravé horní části jeho zadní stěny.
Paměťová karta se vkládá nově zespodu a její slot je umístěn pod stejnými dvířky, která chrání napájecí Li-Ion akumulátor. Stativový závit je vyroben z tvrzeného plastu.
Reproduktor je umístěn vedle dvířek zakrývajících napájecí, USB a kombinovaný A/V out - MIC konektor.
Technická specifikace
Elektronická zrcadlovka C-770UZ využívá podobně jako její předchůdce C-750UZ CCD snímač s efektivním rozlišením 4 miliónů bodů při úhlopříčce 1/2,5". Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 64 až 400 ISO. Efektivnímu rozlišení odpovídají snímky o rozměrech 2288x1712, fotoaparát navíc interpoluje na 3200x2400 obrazových bodů. Kromě formátu JPEG lze obrázky ukládat i v nekomprimovaném TIFFu. Ke snímkům je možno připojit hlasovou pětisekundovou poznámku ve formátu WAV. Sekvenční režim nabízí tři módy: rychlý, kdy se najednou pořídí 5 snímků za 2,5 sekundy bez ohledu na zvoleném rozlišení; pomalý, který exponuje 1,5 sn./s při počtu snímků závislém na rozlišení (12 pro maximální rozlišení a nejmenší kompresi, 26 při větším kompresním poměru) a konečně sekvenční režim s průběžným doostřováním.
Ačkoliv Olympus opustil od původního označení C-770MOVIE, možnost ukládání ozvučených videosekvencí s rozlišením 640x480 a rychlostí 30 sn./s ve formátu MPEG4 je skutečně podporována a to díky velkému výpočetnímu výkonu nového procesoru fotoaparátu s technologií označovanou jako TruePic Turbo. Kromě MPEG4 mohou být videosekvence ukládány i v klasickém QuickTime MJPEG v rozlišení 640x480, 320x240 či 160x120 bodů. Délka videosekvence je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty (na 128 MB kartu se vejde cca 7,5 minuty ozvučeného videa ve formátu MPEG4). Tou je pochopitelně xD paměťová karta. Je-li při nahrávání využit externí mikrofon, je možno současně použít optický zoom.
Objektiv fotoaparátu složený z 11 členů uspořádaných v 7 skupinách (s dvěmi asférickými čočkami a jedním ED členem) nabízí 10násobný optický zoom v přepočteném rozsahu 38 až 380 mm pro 35 mm formát. Novinkou u tohoto modelu je funkce tzv. Superzoomu, umožňující až 14násobné optické přiblížení, ovšem za cenu snímků pořízených v rozlišení 1600x1200 v celém ohniskovém rozsahu. Tato funkce nelze kombinovat se 4 násobným digitálním zoomem, dostupným v běžném režimu. Světelnost objektivu je 2,8 až 3,7. Jeho optická soustava je schopna zaostřit (pomocí automatického iESP, bodového autofokusu či ručním nastavením) od 60/200 cm v normálním režimu, od 7/120 cm v makro režimu a od 3 cm v supermakro režimu, který je však pevně vázán na ohniskovou vzdálenost 65 mm.
Po expoziční stránce nabízí C-770UZ všechny dostupné režimy, od plně automatického, přes řadu scénických programů (portrét, sport, krajina, krajina s postavou a autoportrét) až po programovatelný a ruční A/S/M režimy. Expoziční logika pracuje s rozsahem clon od 2,8 do 8 a časy od 1/1000 do 15 s. K dispozici je buď inteligentní ESP, bodové či vícebodové měření expozice a expoziční bracketing maximálně 5 snímků s krokem 1/3, 1/2 či 1 EV. O vyvážení barev se stará automatika či je možno zvolit jednu z šesti předdefinovaných hodnot. Dále je k dispozici ruční kalibrace a jemné doladění směrem do modrého či červeného odstínu. U snímků lze také nastavit v deseti krocích míru ostrosti, kontrastu a saturace barev.
Interní blesk nabízí pracovní rozsah 0,3 - 4,5 m / 1,2 - 3,5 m (W/T) a řadu režimů (automatický, zakázaný, vynucený, s redukcí červených očí řešenou pomocí série krátkých předzáblesků, synchronizace na přední či zadní závěrku a redukce červených očí s pomalou synchronizací).
Z doplňkových funkcí jmenujme živý histogram (nikoliv v režimu M), 10 s časovač, možnost dálkového infračerveného ovládání, funkce pořízení 2 snímků v jednom (levá a pravá polovina exponována zvlášť), čb a sépiového režimu, snímání panoramatických záběrů a textových předloh a v neposlední řadě paměť pro uložení 4 vlastních nastavení přístroje.
V režimu prohlížení jsou k dispozici funkce změny velikosti a ořezu snímku, jeho otočení, připojení hlasové poznámky a příprava snímků k tisky. Fotoaparát podporuje i přímý tisk protokolem PictBridge.
O napájení se stará Li-Ion akumulátor 3,7 V/1090mAh, případně síťový zdroj, který však není součástí dodávky. Ta obsahuje kromě fotoaparátu 128 MB xD paměťovou kartu, USB a A/V kabel, akumulátor s nabíječkou, návod a CD s ovladači, podrobným návodem a SW Camedia Master 4.2.
Ovládání
Filozofie ovládání fotoaparátu Olympus C-770UZ zůstala z předchozích modelů zachována, pouze se muselo přizpůsobit konstrukční změně ovládacích prvků. Přístroj se tak již nezapíná samostatným tlačítkem, ale pomocí posuvného přepínače, který současně volí jeho pracovní režim. Tím pádem kruhový volič již není hlavním ovládacím prvkem - svou roli plní pouze v režimu fotografování. Aby se nemuselo s posuvným přepínačem často manipulovat kvůli prohlížení snímků, bylo vyhrazeno samostatné tlačítko funkci Rychlého náhledu. Kvůli tomu se však programovatelné tlačítko přemístilo a vytlačilo tlačítko pro určování režimu ostření a způsobu měření expozice. Makro režim se tak u modelu C-770 volí netradičně z menu přístroje (samozřejmě jeho funkci lze nastavit na programovatelné tlačítko, ale tím se zas obsadí tato pozice pro standardně plánovanou funkci uzamčení expozice/zaostření, které se využívá i při vícebodovém měření expozice).
Menu je již tradičně rozděleno do čtyř záložek, v nichž jsou tematicky v řádcích uspořádány jednotlivé parametry. Jejich hodnota se volí pomocí multifunkčního voliče buď na stejné či na další samostatné obrazovce. Po vstupu do menu (stisknutím středového tlačítka OK) fotoaparát nejprve zobrazuje čtyřsměrný rozcestník, který rychle zpřístupňuje nejčastěji volené parametry. Každé směrové šipce je tak přiřazen určitý význam, přičemž kromě tlačítka Vpravo (to slouží pro vstup do celého menu) jsou všechny ostatní programovatelná.
Ruční ostření se stále provádí po delším stisku tlačítka OK pomocí směrových šipek, přičemž se na displeji zobrazuje zvětšený výřez středového ostřícího bodu a orientační vzdálenost zaostření. Pro přepínání mezi zobrazováním mezi LCD monitorem a EVF hledáčkem slouží tlačítko u pravého spodního rohu displeje. Směrové šipky multifunkčního voliče slouží během focení k ovládání expozice, tedy k nastavení clony a času, případně ke kompenzaci expozice.
Kvalita snímků
Procesorová technologie TruePic Turbo není jen rychlejší, ale zajišťuje i věrnější a kvalitnější zpracování obrazových dat. Technologie by se měla postarat například o nižší úroveň šumu a reálnější barevné podání. To je skutečně na nočních snímcích vidět, především v jednolitých plochách je oproti předchozí 750ce je méně šumu a oproti tomu detaily se vlivem algoritmu odšumění tolik neztrácí. Dá se říci, že i snímky pořízené při citlivosti 400 ISO jsou ještě použitelné.
Porovnání šumu při 64, 100, 200 a 400 ISO
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200 a 400 ISO, první slunečno, ostatní AWB)
Automatické vyvážení barev produkuje teplejší snímky oproti 750ce, ruční kalibrace byla opět bezproblémová.
Rozlišení se vzhledem k tomu, že zůstal stejný snímací čip i objektiv, víceméně nezměnilo a odpovídá dobrému přístroji s rozlišením 4 miliónů bodů. Optické zkreslení objektivu i míra chromatické aberace je také stejná, tedy při nejkratším ohnisku se projevuje přijatelné soudkovité zkreslení a i při nejdelším ohnisku je chromatická vada přijatelná.
Zvláštností je funkce SuperZoom, která ve výsledku přináší stejný snímek, který získáme po následném výřezu ze snímku pořízeného v plném rozlišení při 10násobném optickém zoomu. Tuto funkci považujeme více za lákadlo než za užitečnou vlastnost, i když může oslovit ty, kteří nechtějí se snímky provádět další úpravy, byť ve formě výřezu přímo v přístroji.
Porovnání šumu, vyvážení barev a optického přiblížení na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64 ISO, 38 mm, zataženo - 64 ISO, 380 mm, AWB - 100 ISO, 530 mm, AWB - 200 ISO, zataženo - 400 ISO, zataženo)
Praktické zkušenosti
U fotoaparátu Olympus C-770UZ jsme byli zvědavi především na celkovou rychlost přístroje, kterou přislibuje technologie TruePic Turbo. Ta se opravdu pozitivně promítla do rychlosti zpracování obrazu oproti předchozímu modelu C-750. Tak je konečně u této modelové řady dostupný "rozumný" sekvenční režim, umožňující pořízení 5 snímků v rychlém či 12 snímků v pomalém režimu, a to v plném rozlišení a kvalitě. Při vyšším kompresním poměru či menším rozlišení se dostáváme na desítky snímků pořízených v jedné sérii. To je kromě rychlého zpracování a větší vyrovnávací paměti podmíněno i rychlým zápisem na kartu, který pro zapsání 12 sekvenčně pořízených snímků trvá cca 20 sekund. Další snímek v plném rozlišení a kvalitě je možno pořídit cca za 1,8 s, přičemž jeho ukládání trvá cca 2,5 s. Snímek ve formátu TIFF je uložen za necelých 10 sekund. V ostatních ohledech zůstala rychlost přístroje přibližně stejná. Do režimu focení nastartuje i s vysunutím objektivu za 4,5 s, další snímek v režimu náhledu zobrazí za 1,4 s. Optický zoom rozliší 50 poloh pro oba směry, ke změně z nejkratší na nejdelší ohnisko a naopak je potřeba cca 2,5 s.
Pokud bychom měli přístroji něco vytknout, tak je to setrvávající problém ostření. To je za šera či při dlouhém ohnisku zdlouhavé (přístroj hledá správnou polohu třeba i 6 sekund) až nefunkční. Fotoaparátu hodně vadí, pokud se zaostřovaná scéna pohybuje, byť i velmi pomalu. Lepších výsledků je možno dosáhnout přepnutím z bodového do plošného zaostřování či připojením externího systémového blesku. Na druhou stranu je nutno uznat, že pokud jsou podmínky příznivé, trvá zaostření necelých 0,5 až 1 s a pokud se za šera zaostření podaří, je přesné.
Nový elektronický hledáček je úžasně rychlý a i když je jeho rozlišení citelným zlepšením, stále se nevyrovná optickému hledáček zrcadlovek. Ruční ostření v něm je možné především pro blízké předměty a není nejpříjemnější. Je potřeba si zvyknout, že 770ka vždy zobrazí menu nejprve na LCD a teprve po stisku tlačítka přepne zobrazení do EVF, což je při výhradním používání hledáčku nepraktické. Navíc si oproti předchozím modelům toto nastavení nepamatuje ani pro příště.
Ačkoliv jsou ovládací prvky malinko menší, stále reagují přesně a spolehlivě. Nám osobně však chybělo jako u předchozích modelů ještě jedno programovatelné ovládací tlačítko. Výdrž Li-Ion akumulátoru je citelně nižší než při použití vysokokapacitních tužkových článků v předchozích modelech a vyrovná se průměrné spotřebě kompaktů.
Závěr
Elektronickou zrcadlovku Olympus C-770UZ lze považovat za plnohodnotného nástupce slavné 730ky, oproti níž nabízí nejen větší rozlišení, ale celkově pokročilejší technologii. Navíc je oproti ní příjemně malá. V porovnání s modelem C-750UZ 770ka "dosahuje" toho, co již mělo být dávno hotovo a navíc přidává například možnost ukládání videosekvencí ve formátu MPEG4 (dokonce s možností aktivace funkce redukující blikání záznamu vlivem zářivkového osvětlení) či zatraktivnění designu menším a černým tělem.
Nečekejte však, že je 770ka něčím úplně novým. Olympus stálé zůstává u zaběhlých tradic, na které vsází. Možná dokonce přístroji chybí některé doplňkové funkce, jako je např. 2 s časovač (místo toho se nabízí použití infračerveného dálkového ovládání), větší expoziční rozsah, lepší podpora panoramatického režimu (s pomocným zobrazením předchozího snímku) a ručního výběru ostřícího bodu (ten se vybírá pomocí menu a jeho polohu nelze uložit) či možnost použití přístroje jako hlasového zápisníku. Také namísto ukládání dat ve formátu TIFF by mohl nabídnout oblíbenější surový formát RAW. Nicméně je třeba si uvědomit, že model C-770 je středem nabídky Olympusu a kdo chce víc, má možnost volit vyšší model.
Z toho všeho, co jsme tu shrnuli vyplývá, že Olympus svými EVF zrcadlovkami řady 700 neosloví tolik náročných uživatelů (kteří budou hledět směrem k současným 8 Mpixelovým EVF zrcadlovkám jako je model C8080) a zaměřuje se na širší skupinu, které nabízí dostupný přístroj s množstvím atraktivních funkcí v malém těle za přijatelnou cenu, kterému nechybí nic, co je potřebné pro pokročilejší fotografickou práci. V malém těle modelu C-770 se slučuje dobrá technologická základna s jednoduchostí obsluhy. Navíc je příjemné, že se tento fotoaparát začíná prodávat již za 20990,- Kč s DPH, což je jistě lákavá nabídka.
:: Podrobná specifikace fotoaparátu
:: Porovnání vlastností fotoaparátů C-770, C-750 a C-730 UltraZoom
Ukázkové snímky ke stažení
Na vaše četná přání jsme připravili několik "běžných" snímků pořízených C-770UZ včetně dvou krátkých videosekvencí ve formátu MPEG4.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014