Olympus C-460ZOOM DelSol - 4 MPix rodinný přítel na dovolenou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Olympus C-460ZOOM DelSol - 4 MPix rodinný přítel na dovolenou

3. prosince 2004, 00.00 | Olympus je známý vysokými prodeji v ČR právě v té kategorii kompaktních digitálních fotoaparátů, ve které se nachází i model C-460ZOOM. Jedná se o cenově přijatelný přístroj s rozlišením 4 MPix, trojnásobným optickým zoomem, antireflexním displejem a ozvučenými video sekvencemi. Jak dopadl v našem testu? Pomůže mu při prodejích o Vánocích i přibalená osuška a opalovací krém?

{Konstrukce a design}

V nabídce společnosti Olympus se nachází mnoho modelů s cenou příznivou i pro méně majetné zájemce. Ne každý požaduje nejnovější technologie a dech beroucí parametry a právě pro takové zájemce je připraven fotoaparát C-460ZOOM. Je vhodný zejména pro nenáročné rodinné fotografování s minimální nutností nastavování.

Konstrukce a design
Fotoaparát nevybočuje z typického vzhledu digitálních kompaktů Olympus. Stříbrné podlouhlé tělo s posuvným krytem objektivu, který zároveň slouží i pro zapnutí přístroje, je velmi pěkné, ale zároveň nijak neoslňuje. Má jednoduše neutrální design. Odsunutím krytu se odkryje interní blesk, okénko hledáčku, indikátor samospouště a aktivuje vysouvání objektivu. Pro vypnutí fotoaparátu je nutné posunout přední kryt o několik milimetrů směrem k objektivu, kde je posun mechanicky zastaven pojistkou, která se uvolní až po automatickém zasunutí objektivu.

Na horní straně je pouze velká spoušť a nepříliš povedený ovladač elektronického zoomu. Pravý bok ukrývá pod krytkami sloty pro paměťovou kartu a dvě tužkové baterie. Na levé straně je pod gumovou záslepkou připojení pro USB a A/V kabely a mikrofon pro ozvučení video sekvencí. Uprostřed spodní strany je pouze závit pro stativ.

Zadní strana je osazena pouze křížovým ovladačem s potvrzovacím tlačítkem a tlačítkem pro prohlížení fotografií. Pro snímání a prohlížení fotografií je zde také LCD displej a optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce. Takto jednoduše vybavené tělo fotoaparátu má hmotnost pouhých 165g (bez baterie a paměťové karty) při šířce 108mm, výšce 57,5mm a hloubce 36,5mm.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je osazen CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 4MPix, který snímá fotografie v rozlišení 2288x1712, 1600x1200, nebo 640x480 bodů do formátu JPEG. Citlivost snímače není nastavitelná, fotoaparát ji nastavuje automaticky v rozmezí od 50 do 400 ISO. Ozvučené video sekvence můžeme pořizovat s rozlišením 320x240, nebo 160x120 bodů ve formátu QuickTime (MOV) a jeho délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Data ze snímače zpracovává obrazový procesor TruePic Turbo.

Objektiv Olympus Lens disponuje proměnlivou ohniskovou vzdáleností od 5,8 do 17,4mm (35-105mm) a světelností F3,1-5,2. Rozsah zaostřovací vzdálenosti je v normálním režimu od 0,5m do nekonečna. Pokud zvolíme makro režim, pak můžeme zaostřovat v intervalu 20-50cm. V menu je pak přístupná volba super makro režimu, ve kterém můžeme ostřit již od 7cm. K dispozici je také 4x digitální zoom.
Jelikož přístroj nemá manuální, nebo polomanuální režimy, tak jsme odkázáni pouze na automatické měření, které můžeme ovlivňovat pomocí korekce automatické expozice +-2EV po 1/2EV krocích. V nabídce je pak několik scénických režimů pro specifické situace, jako je noční fotografování, portrét, krajina, autoportrét a kombinace portrétu a krajiny. Měření expozice můžeme nastavit na celoplošné (ESP), nebo na bod ve středu. Rychlost závěrky přístroj nastavuje od 1/1000s do 2s (2s pouze v nočním režimu).
Sekvenční snímání umožňuje pořídit až 8 snímků rychlostí 1,3 snímku za sekundu, v plném rozlišení a velkou kompresí (kvalita HQ). Pokud zvolíme nejvyšší kvalitu (SHQ), pak se celkový počet snímků sníží na 4. Naopak zmenšováním rozlišení dosáhneme zvýšení tohoto počtu. Vyvážení bílé poskytuje kromě automatického měření pouze 4 přednastavené hodnoty: slunce, zataženo, zářivka a žárovka. Vůbec bohužel nenabízí možnost manuálního měření vyvážení bílé.

 

Interní blesk má směrné číslo 7,6. Praktický dosah blesku je udáván na 0,2-3,4m při nejkratší ohniskové vzdálenosti a 0,2-2,0m při nejdelší ohniskové vzdálenosti objektivu. Můžeme nastavit vynucený záblesk (aktivuje se při každém stisknutí spouště), automatický režim (aktivuje se pouze při nedostatečném osvětlení), redukci červených očí (sejmutí snímku předchází řada záblesků, které mají minimalizovat efekt červených očí), nebo ho nechat vypnutý.
Pořízením snímků vše nekončí a je možné je ve fotoaparátu dále upravovat. Uložené snímky můžeme zmenšovat, otáčet, nebo na ně aplikovat barevné filtry (sepia, černobílý). Fotografie si můžeme prohlížet na LCD displeji s úhlopříčkou 1,8" a 130.000 body, který má speciální antireflexní úpravu pro lepší zobrazování na ostrém slunci.
K napájení lze použít dvě tužkové AA baterie, nebo baterie CR-V3. Pro přenos dat je určeno rozhraní USB 1.1. Jako paměťové médium slouží xD karty s kapacitou až do 512MB (větší kapacity fotoaparát nepodporuje). Přístroj podporuje i přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače díky standardu PictBridge.

 
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak již bylo napsáno, jedním z primárních úkolů tohoto fotoaparátu je poskytnutí jednoduchého ovládání aby s ním mohli pracovat všichni členové rodiny, což model C-460Z splňuje. Odsunutím krytky se fotoaparát zapne a veškeré nastavení se resetuje na tovární (snímací režim, rozlišení, vyvážení bílé atd.) a fotoaparát je připravený ke snímání. Spoušť je příjemně velká, má jasný chod a snad přechod mezi namáčknutím a domáčknutím by mohl být znatelnější. Jde však pouze o zvyk a nemusí to být žádný problém.
Ke změně parametrů slouží křížový ovladač, jehož tlačítka fungují také pro nastavení makro režimu (horní tlačítko), blesku (pravé tlačítko), samospouště (dolní tlačítko) a snímacích režimů (levé tlačítko).

Stisknutím středového tlačítka se na displeji zobrazí nabídka, kde máme k dispozici nastavení rozlišení (SHQ 2288x1712, HQ 2288x1712, 1600x1200, 640x480), sériového snímání, displeje, nebo ostatních nastavení. Tím se dostaneme do samostatného menu kde v jednotlivých skupinách můžeme měnit oblast měření expozice, korekci expozice, digitální zoom, super makro režim, panoramatické snímání, funkci 2v1, vyvážení bílé, formátování karty, nastavení jazyka, zvuků, data a jasu displeje.

Velkým tlačítkem nad křížovým ovladačem aktivujeme prohlížení snímků. Po stisknutí středového tlačítka se zobrazí nabídka vymazání snímku, zobrazení informací a ostatních nastavení, kde se opět v samostatném menu dostaneme k možnosti tisknutí snímků a jejich úpravám.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Protože fotoaparát nastavuje citlivost zcela automaticky, tak nelze nijak kontrolovat úroveň digitálního šumu. Použitou citlivost se můžeme dozvědět pouze z EXIFu po stažení snímku do počítače. Na fotografiích s citlivostí 50 ISO šum patrný není, takže na záběrech kde byl dostatek světla se nevyskytuje. Na nočním snímku Václavského náměstí fotoaparát nastavil citlivost 100 ISO, šum zde je patrný pouze na obloze při zobrazení snímku 1:1. Na snímcích kde fotoaparát nastavil citlivost 400 ISO je již patrný šum červené a zelené barvy, který byl zjevný i na zmenšených snímcích. Nutno říci, že tento fotoaparát je na danou cenovou kategorii relativně dobrý.
Automatické vyvážení bílé odvádí průměrnou práci. Ve dne funguje skvěle, ale problém nastává při žárovkovém osvětlení (v tmavých interiérech), kde je doporučené nastavit manuálně přednastavenou hodnotu. Škoda jen, že fotoaparát nemá možnost manuálního nastavení vyvážení bílé.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo předvolba "žárovka")

Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je zanedbatelné a s rostoucím ohniskem mizí. Neostrost v rozích je taktéž zanedbatelná, stejně jako vinětace. Rozlišení a ostrost však nejsou nijak oslnivé. Výsledky odpovídají spíše 3MP kompaktům, ale při zmenšení snímku tento fakt již není příliš patrný. Snímkům nelze nastavit parametr ostrosti, takže podobné úpravy je nutné dělat až v počítači.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm jedná se o výřez, pro originál klikněte)


Ukázka nočního snímku (jedná se o výřez, pro originál klikněte)


Ukázka denního snímku


Ukázka video sekvence (1,45MB)

Praktické zkušenosti
Od posunutí předního krytu do exponování prvního snímku uplyne cca 3,6s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka neznatelné, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je to cca 0,6s, ale velmi zde záleží na době zaostřování. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1,5s. Ovládání elektronického zoomu je rozděleno na 10 kroků, což je dostatečné pro daný rozsah.
Rychlost automatického zaostřování není nijak oslňující, ale odpovídá výkonům konkurence. Zejména při špatném osvětlení, nebo fotografování makro snímků musíme několik vteřin počkat, než automatika projede celý rozsah ostření. Stejně tak i automatická expozice odpovídá průměru. Podává dobré výsledky s občasným podexponováním, které však lze v počítači upravit. Celková kvalita snímků je dobrá.
Dobré výsledky podává také displej, který má zanedbatelné zpoždění a velmi dobře zobrazuje i při používání v ostrém osvětlení, kdy neztrácí kontrast tolik, co většina konkurence. Přístroj také disponuje možností natáčení video sekvencí s délkou omezenou pouze kapacitou použité paměťové karty, což v této kategorii není standardem a jistě to ocení nemalá skupina uživatelů.
Lehce rušivým může být zvuk zoomovacích motorků, který je relativně hlasitý. Výhrady pak směřují k režimům snímání panorama a 2v1. Funkce jsou to užitečné, ale u současných přístrojů je více než běžné zobrazovat naposledy pořízený snímek. V praxi to pak znamená, že při fotografování panoramatu se zobrazuje kraj minulého snímku tak, aby se dal nový správně navázat. Toto bohužel C-460Z neumí. Stejně tak při fotografování druhé poloviny snímku v režimu 2v1 se vám nezobrazí jeho první půlka. Poslední výtkou je pak nutnost aktivace super makro režimu v menu a nikoliv tlačítkem, kterým se volí klasický makro režim.

Závěr
Fotoaparát Olympus C-460ZOOM je vhodný fotoaparát pro nenáročné uživatele, kteří vyžadují minimum ovládacích prvků, jednoduché ovládání a kvalitní fotografie. Právě kvalita snímků je na dobré úrovni a meze fotoaparátu se projeví zejména při špatném osvětlení, kdy se začne projevovat vysoká hladina šumu. Noční snímky ze stativu jsou však stále kvalitní. Díky speciální úpravě lze bezproblémově používat displej fotoaparátu i v ostrém slunečním osvětlení, takže je vhodný i na letní dovolenou. Tento fakt také Olympus podporuje prodejem speciální edice Olympus C-460ZOOM del Sol, který obsahuje fotoaparát se standardním příslušenstvím, koženým pouzdrem, dobíječkou včetně baterií, osuškou a opalovacím krémem za necelých 8 000,- Kč včetně DPH.

::Technické parametry Olympus C-460ZOOM
::Technické parametry Canon A400 vs Canon A85 vs Fuji A340 vs HP R507 vs Kodak CX7430 vs Nikon 3200

[-more-]{Srovnání Olympus C-460Z s Canon A400 a Nikon 3200}

Srovnání Olympus C-460Z s Canon A400 a Nikon 3200}
Ke srovnání jsme vybrali kompakty s trojnásobným optickým zoomem a 3MP rozlišením Canon A400 a Nikon 3200. I přes rozdíl 1MP se oba fotoaparáty prokázaly jako lepší co se týče rozlišení s ostrosti snímků. Výhodou Olympusu C-460Z je jeho nižší cena.


výřez 1:1 - Olympus C-460Z 1/80s F3,1


výřez 1:1 - Canon A400 1/80s F3,8


výřez 1:1 - Nikon 3200 1/115s F2,8

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: