Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus E-3 - vlajková loď v praxi
22. ledna 2008, 00.00 | Po dlouhých letech se vlajková loď Olympusu dočkala nové generace. Na nástupce modelu E-1 se čekalo více než 4 roky, o to více, že E-1 byla první zrcadlovka standardu 4/3 a u nástupce se čekají náznaky dalšího směřování vývoje. E-3 nabízí to nejlepší, co může standard 4/3 nabídnout. Snímač s rozlišením 10 MPix se systémem čištění umí nabídnout i režim Live View, což je posíleno faktem, že na této zrcadlovce najdeme výklopný a otočný displej. Snímač je také vybaven mechanickou stabilizací obrazu. Jak dopadl v testu?
{Konstrukce a design}Po dlouhých letech se vlajková loď Olympusu dočkala nové generace. Na nástupce modelu E-1 se čekalo více než 4 roky, o to více, že E-1 byla první zrcadlovka standardu 4/3 a u nástupce se čekají náznaky dalšího směřování vývoje. E-3 přichází s tím nejlepším, co může standard 4/3 nabídnout. Snímač s rozlišením 10 MPix se systémem čištění poskytuje i režim Live View, což je posíleno faktem, že na této zrcadlovce najdeme výklopný a otočný displej. Snímač je také vybaven mechanickou stabilizací obrazu. Velkou novinkou je 11bodový autofokus, který nahrazuje původní 3bodový. Jak dopadl v testu?
Konstrukce a design
Základním stavebním kamenem těla E-3 je kostra ze slitiny hořčíku. Konstrukce odpovídá standardům digitálních zrcadlovek a v porovnání s E-1 je zde nemálo změn. Samozřejmostí je pogumování gripu a části zadní strany tam, kde se fotoaparátu dotýkáme palcem pravé ruky. Navíc nalezneme pogumování i na hraně levého boku a přední strany. Tedy i pro levou ruku, i když ta je většinou na objektivu. E-3 se zdá na první pohled malá na to, že by to měla být vlajková loď. To je ale právě jedna z výhod systému 4/3, kdy díky menší ploše snímače mohou být zmenšeny rozměry objektivů i těl zrcadlovek. Vše je tedy lehčí a skladnější. I přes menší rozměry se ale E-3 poměrně dobře drží v ruce.
Na přední straně nalezneme pojistku bajonetu objektivu, tlačítko náhledu hloubky ostrosti a konektor pro drátové odpalování záblesků (ten je opatřen plastovou záslepkou). Jsou zde i senzory osvětlení a infra dálkového ovládání. Samozřejmostí je i multifunkční kolečko v horní části gripu. Na pravém boku jsou pouze velká dvířka slotu pro paměťové karty. Ano, karet je zde možno používat více typů - kromě xD karet lze použít i CF (Compact Flash). Samotná dvířka se otevírají pojistkou na zadní straně fotoaparátu. Levý bok je "konektorový". Je zde konektor napájení, A/V, USB a drátové spouště.
Zadní strana je na první pohled klasická jako u ostatních zrcadlovek. Snad jen řada tlačítek pod displejem (běžné umístění je vlevo od displeje) napoví, že je zde něco jinak. Důvodem změn je výklopný a otočný displej, který svým kloubem zabírá místo v levé části, kde by jinak byla tlačítka. Kloub má podařenou konstrukci, takže nezabírá příliš místa. Jednou z výhod otočného a výklopného displeje je i ochrana jeho povrchu v případě, že jej otočíme zadní stranou ven. Nad displejem je klasický SLR hledáček s možností dioptrické korekce a zatmívací clonou. Napravo od displeje je pak několik tlačítek a křížový ovladač. Mimo jiné je na zadní straně také druhé multifunkční kolečko, pojistka slotu karet a přepínač pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu.
To, co se nepodařilo umístit na zadní stranu, konstruktéři umístili na horní část. Vlevo od výstupku hledáčku jsou tři tlačítka pro nastavení parametrů fotografování. Napravo od výstupku je velký stavový displej a opět několik tlačítek pro různá nastavení. Samozřejmě je zde i patice pro externí blesky a tlačítko spouště.
Spodní strana nepřekvapí. Kovový závit pro stativ a prostor pro baterii jsou tam, kde bychom je čekali. Rozměry těla fotoaparátu jsou: 142,5 x 116,5 x 74,5 mm (bez výčnělků) a hmotnost těla bez objektivu a baterie je cca 810 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Snímač je již tradičně chráněn před prachem pomocí SWF (Supersonic Wave Filter) filtru. Hi-Speed Live MOS snímač s rozměry 17,3 mm x 13,0 mm má efektivní rozlišení 10,1 MPix (snímky mají velikost max 3648 x 2736 bodů). Citlivost lze nastavit na ISO 100 až 3200 po 1/3 EV krocích. Vybrat si můžeme z barevných prostorů sRGB a Adobe RGB. Výsledné snímky se ukládají ve formátu JPEG nebo RAW, případně v obou zároveň. O zpracování dat se stará obrazový procesor TruePic III. Velkou výhodou použitého snímače je možnost poskytovat zobrazení scény na displeji (Live View). Bajonet pro objektivy samozřejmě odpovídá standardu systému 4/3. Snímač je navíc vybaven mechanickou stabilizací, která kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu během expozice.
TTL měření expozice probíhá na 49 zónách. Samozřejmě nechybí klasické PASM režimy (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál). Korekce automatické expozice probíhá v intervalu +/-5 EV po krocích 1/3 EV. Sekvenční snímání zvládne rychlostí 5 snímků za sekundu uložit až 16 snímků ve formátu RAW. Do formátu JPEG by mělo jít fotografovat nepřetržitě až do zaplnění paměťové karty. Čas expozice je nastavitelný od 1/8000 s do 60 s. Nechybí ani režim Bulb.
Optický SLR hledáček nabízí pokrytí cca 100 %. Zvětšení je 1,15x s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno při -1 dioptrii. TTL pasivní zaostřování disponuje nově vyvinutým 11 bodovým systémem, který má být v kombinaci s SWD objektivy výrazně rychlejší. Všechny body jsou navíc křížové. Pro svícení scény pro lepší práci AF může posloužit vestavěný blesk.
Vyvážení bílé barvy nastavuje buď automatika, nebo uživatel pomocí manuálního měření a nastavení předvoleb. Korekce je možná v intervalu -7 až +7 v osách R-B / G-M (v režimu Auto WB a přednastavených režimech). Možné je také nastavit vyvážení bílé pomocí číselné hodnoty v Kelvinech (2000 - 14000 K). Vestavěný blesk má směrné číslo 13. Použít můžeme samozřejmě i externí blesky pomocí hot-shoe patice.
Výklopný a otáčecí LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" (6,4 cm) a rozlišení 230 000 bodů. Korekci jasu můžeme nastavit v 15 úrovních. Jako paměťové médium slouží karty Compact Flash typu I i II, nebo karta xD. Spojení s počítačem je zajištěno pomocí USB 2.0. Video výstup zvládá formáty PAL i NTSC.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání fotoaparátu je poměrně specifické a odlišné od ostatních DSLR Olympus. A to hlavně díky tomu, že je cílen na profesionály. Ti ocení zejména možnost rychlého nastavení čehokoliv pomocí tlačítek oproti hledání v menu. Ovládání E-3rozhodně není intuitivní a uživatel si musí zvykat na nezvykle umístěné prvky. Na druhou stranu ale lze ovládání poměrně široce přizpůsobovat (pomocí setupu).
Na přední straně je pojistka bajonetu pro výměnu objektivu a tlačítko hloubky ostosti. Nalevo od výstupku hledáčku na horní straně je trojice tlačítek pro aktivaci blesku, nastavení režimu expozice a pro nastavení režimu ostření. Jejich druhou funkcí (záleží na tom, které kolečko používáme, zda-li přední nebo zadní) je korekce intenzity záblesku, sériového snímání, resp. nastavení oblasti měření expozice. Napravo od výstupku jsou tlačítka pro osvětlení stavového displeje, nastavení vyvážení bílé, korekce expozice, nastavení citlivosti a spoušť.
Pod displejem je řada čtyř tlačítek, kde každé má svou jednu pevnou funkci (mazání snímků, zobrazení informací na displeji, přístup do menu a aktivace režimu Live View). K displeji je nutno říci, že neslouží pouze pro prohlížení snímků, fotografování, ale také jako stavový displej. Zobrazené informace zde také můžeme pomocí křížového ovladače nastavovat. Nastavíme zde tak citlivost, vyvážení bílé, režim blesku, obrazový procesor, oblast měření expozice, bod zaostření, režim zaostřování, sériové snímání, rozlišení snímku apod.
To samé, ale i jiné věci pak můžeme nastavit v (lze nastavit čeština bez nutnosti nahrávání nového firmware). Nastavíme zde některé výše zmíněné parametry a navíc například gradaci (high key, low key, normal), redukci šumu, bracketing, blokaci expozice, zvuky, datum, jas displeje, jazyk menu, formát video výstupu, pixel mapping (automatické odstranění vadných pixelů snímače z procesu tvorby obrazu), zobrazení verze firmware atd. V několika záložkách je také bohatá možnost nastavení a přizpůsobení ovládání a chování fotoaparátu.
Kvalita snímků
Digitální šum je zanedbatelný až k citlivosti ISO 400. Okolo citlivosti ISO 800 je stále na velmi dobré úrovni a pozorovat lze pouze při přiblížení snímku 1:1. Lehce se však začíná projevovat pokles kvality detailů. Citlivost ISO 1600 přináší vyšší míru šumu a pokles ostrosti detailů je citelnější. Zmenšená fotografie je však stále bezproblémově použitelná. Nevýhodou standardu 4/3 je velikost snímače (na snímači je větší hustota buněk), ale šum má poměrně neostré zrno. Je zde vidět posun z minulých dob, kvalita se stále zlepšuje.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje spolehlivě, a to i v žárovkovém světle. Nemusíme se však spoléhat pouze na automatiku, a lze využít několik předvoleb, manuální měření nebo zadání konkrétní teploty barev v Kelvinech.
Ostrost snímku je zcela závislá na použitém objektivu. My testovali s objektivem Zuiko 12-60/2,8-4 SWD. S tímto objektivem byla rozlišovací schopnost fotoaparátu velmi dobrá. Na rovnoběžných liniích vidíme lehké moiré (barevné přechody), což je však jev, který v praxi potkáme zřídkakdy. S chromatickou aberací problém nebyl téměř vůbec. Objektiv se hodí zejména jako "základní". Ekvivalent kinofilmu je 24-120 mm, což je velmi dobrý rozsah, navíc vybavený slušnou světelností.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Fotografování s Olympusem E-3 je bezproblémové. Noví uživatelé, kteří nemají s Olympusy zkušenosti, si musí zvyknout na specifické ovládání, ale nejde o žádnou překážku. Snad jen nelogický způsob nastavení manuálního vyvážení bílé dá zabrat i pokročilým. Start měření musíme v menu nastavit na tlačítko "Fn". Pokud tam není přiřazeno, vyvážení bílé manuálně měřit nejde.
Naopak výhodou je přítomnost českého menu, což stále není u všech výrobců DSLR samozřejmostí. Nemusíme proto ani nahrávat nový firmware, čeština je již ve fotoaparátu.
Jednou z velkých výhod E-3 je integrovaná stabilizace v těle. Prakticky vzato, každý objektiv tak máme jakoby vybaven stabilizací. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je, že výsledek nevidíme již při komponování, resp. že nemůžeme stabilizaci použít k uklidnění rozkmitání obrazu při komponování záběru s objektivy s delšími ohnisky.
Velkou novinkou je 11bodový systém automatického zaostřování. U všech dosavadních DSLR Olympusu byl použit pouze tříbodový, což bylo Olympusům často vytýkáno. Navíc se do prodeje dostaly objektivy s ultrasonickým zaostřováním. A výsledek? Velmi rychlá a spolehlivá práce autofokusu.
Závěr
Olympus E-3 je tím nejlepším, co v současné době může systém 4/3 nabídnout. Kvalita snímků je na velmi dobré úrovni. V maloobchodech se cena pohybuje okolo 44 000 Kč včetně DPH.
::Technická specifikace Olympus E-3
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014