Olympus E-330 - první zrcadlovka s plnohodnotným fotografováním pomocí displeje v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Olympus E-330 - první zrcadlovka s plnohodnotným fotografováním pomocí displeje v praxi

10. května 2006, 00.00 | Poslední DSLR digitální zrcadlovkou od Olympusu je model E-330. Konstrukčně je podobný staršímu E-300, ale vnitřek je zcela jiný. Díky dvojici snímačů dokáže tato zrcadlovka promítat scénu na displej, což je u zrcadlovek díky jejich konstrukci jev velmi ojedinělý. Jako jediná umí zároveň zprostředkovávat obraz do optického hledáčku a zároveň i na displej. A parametry? 7,5 MPix snímač se systémem čištění, 2,5“ výklopný displej, výměnné objektivy standardu 4/3 apod. Jak tato zrcadlovka dopadla v redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

Poslední DSLR digitální zrcadlovkou od Olympusu je model E-330. Konstrukčně je podobný staršímu E-300, ale vnitřek je zcela jiný. Díky dvojici snímačů dokáže tato zrcadlovka promítat scénu na displej, což je u zrcadlovek díky jejich konstrukci jev velmi ojedinělý. Jako jediná umí zároveň zprostředkovávat obraz do optického hledáčku a zároveň i na displej. A parametry? 7,5 MPix snímač se systémem čištění, 2,5" výklopný displej, výměnné objektivy standardu 4/3 apod. Jak tato zrcadlovka dopadla v redakčním testu?

Konstrukce a design
Většina digitálních DSLR zrcadlovek vypadá jako z jedné šablony. Již uvedení modelu E-300 vyvolalo menší rozruch díky netradičnímu řešení hledáčku, kde zrcadlo neodráželo světlo z objektivu směrem vzhůru do hledáčku, ale do strany, odkud se do hledáčku světlo dostalo pomocí systému zrcadel. Díky tomu neměla zrcadlovka typický výstupek na horní části. Model E-330 vychází z tohoto konceptu s několika velmi důležitými rozdíly. Prvním je nový výklopný displej na zadní straně, dalším je jiný typ obrazového snímače a tím nejzajímavějším je umístění malého pomocného snímače do hledáčku, který využívá polopropustného zrcadla pro to, abychom mohli sledovat obraz zároveň v hledáčku i na displeji. Lépe je vše vidět na nákresu.

Na přední straně tedy můžeme vidět pouze bajonet objektivu a uvolňovací pojistku. Horní strana je také netradičně řešena. Vestavěný blesk není v ose objektivu, což může způsobit v určitých situacích umístění stínu jinam, než jsme zvyklí ze zrcadlovek s bleskem v ose objektivu. Dokonce i hot-shoe patice pro externí blesk je lehce mimo osu. V horní části gripu je pak soustředěno ovládání expozičních režimů, jediné multifunkční kolečko, přepínač pro zapnutí fotoaparátu, tlačítko korekce expozice a samozřejmě také spoušť.

Na zadní straně je dominantní velký výklopný displej s dvojicí kloubů. Vyklápět jej tedy můžeme směrem dolů (v ose spodní hrany) a poté i naopak směrem nahoru (v ose horní strany). Můžeme tak pohodlně fotografovat "nad hlavou", nebo "od země". Optický SLR (díváme se skrze objektiv) hledáček má možnost dioptrické korekce a disponuje také vestavěnou výklopnou clonou, která je nutná pro jeden z režimů fotografování. Hledáček má také snímatelnou gumovou očnici. Okolí displeje je pak doslova obsypáno tlačítky, jejichž funkce si rozebereme v sekci "Ovládání".

Na pravém boku jsou plastová dvířka chránící duální slot pro paměťové karty. V jednu chvíli můžeme mít ve fotoaparátu paměťovou kartu CF i xD. Spodní strana nás nepřekvapí prostorem pro baterii a kovovým závitem pro stativ, který je umístěn v ose objektivu. Tělo ze zpevněného polykarbonátu má rozměry 140 mm x 87 mm x 72 mm a hmotnost 550 g (bez baterie a karty).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Snímání obrazu zajišťuje Live MOS senzor s efektivním rozlišením 7,5 MPix a rozměr 17,3 x 13 mm. Tento typ snímače má podle Olympusu kombinovat obrazovou kvalitu CCD a nízkou spotřebu CMOS snímačů. Poměr stran tohoto snímače je 4:3. Liší se tedy od DSLR zrcadlovek ostatních výrobců, které mají poměr většinou 3:2. Snímač je také vybaven ultrazvukovým filtrem, který ze sebe při každém zapnutí fotoaparátu sklepe prach. Citlivost je nastavitelná od ISO 100 do 1600 po 1/3 EV krocích (tzn 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600). Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3136 x 2352, 2560 x 1920, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG, RAW (možno i současně), nebo TIFF. Vybrat si můžeme z barevných prostorů sRGB a Adobe RGB.

Optický TTL hledáček se zrcadlovou soustavou má pokrytí cca 95%, výměnnou očnici a možnost dioptrické korekce. Fotografovat však můžeme nejen pomocí hledáčku, ale také pomocí displeje. K dispozici jsou dva režimy. Režim A zobrazuje scénu na displeji pomocí malého pomocného snímače umístěného v hledáčku za polopropustným zrcadlem, díky čemuž můžeme fotografovat i pomocí hledáčku. V tomto režimu je pokrytá scény cca 92%. Režim B sklopí zrcátko před obrazovým senzorem a obraz je snímán jím. Pokrytí je díky tomu 100%, ale nefunguje automatické zaostřování. Zaostřovat musíme manuálně, k čemuž nám v tomto režimu pomáhá 10x zvětšení zvolené oblastí záběru. Bajonet podporuje objektivy standardu 4/3. Automatické pasivní zaostřování porovnává kontrast na 3 bodech. Zaostřovat můžeme i manuálně, nebo pomocí kontinuálního automatického ostření. Jako pomocné osvětlení pro AF slouží vestavěný blesk.

Expozici můžeme samozřejmě nastavit manuálně, nebo pomocí poloautomatických režimů. Nechybí ani velké množství scénických režimů. Čas expozice se může pohybovat od 1/4000 s do 8 s. Sériové snímání pracuje rychlostí max 3 sn./s pro až 15 snímků v JPEG, nebo 4 v RAW formátu.

Vyvážení bílé barvy lze nastavit na automatické měření, nebo můžeme zvolit jednu z předvoleb. Nechybí ani možnost manuálního měření a nastavení číselné hodnoty od 2000 do 14000 Kelvinů. Směrné číslo vestavěného blesku je 13. Externí blesk můžeme připojit pomocí Hot-Shoe (lze použít i systémové blesky Olympus).

Výklopný LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a 215 250 bodů. Data můžeme ukládat na paměťové karty typu CF, nebo xD. Fotoaparát je vybaven dvojicí slotů. Při prohlížení snímků si můžeme nechat zobrazit histogram, přeexponované, nebo podexponovaná místa a fotoaparát je vybaven i senzorem natočení (umí automaticky otáčet snímky pořízené "na výšku"). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor.

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Se šumem je na tom fotoaparát poměrně dobře. Zdá se, že úroveň digitálního šumu je o něco lepší, než u předcházejících modelů E-300 a E-500. Až do citlivosti ISO 400 se na snímcích šum příliš neprojevuje. Na dobře exponovaných scénách nemáme se šumem problém ani na citlivosti ISO 800. Snímky exponované v noci, nebo ve slabém osvětlení již mohou trpět šumem, který je však pozorovatelný pouze při přiblížení snímku, zejména na tmavých plochách. Při citlivosti ISO 1600 již zasahuje šum do snímků citelně, ovšem pozorovatelný je pouze při přiblížení, na zmenšených snímcích neruší, nemluvě o možnosti dodatečné úpravy na PC. Ve srovnání se snímači od Canonu má stále ještě co dohánět, ale je zde citelné zlepšení, zejména na nejvyšší citlivosti oproti předchozím modelů.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Vyvážení bílé barvy zvládá E-330 v exteriéru velmi dobře. Selhává pouze v interiéru osvětleném žárovkami, kde se dočkáme snímků se žlutým nádechem. Řešením je použití manuálního vyvážení bílé, nebo předvoleb pro různá osvětlení.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Veškeré testovací snímky byly pořízeny s objektivem Olympu Zuiko Digital 14-45 mm F3,5-5,6. Kvalita kresby, ostrost snímků i další parametry velmi závisejí na použitém objektivu. V této kombinaci lze říci, že ostrost snímků nebyla nijak úchvatná. Snímky však mají zachycenu velkou spoustu detailů, takže ostrost můžeme dohnat úpravou snímků na počítači. Na vodorovných liniích umístěných blízko sebe můžeme pozorovat slabší moiré (barevné přechody). Kvalita obrazu je celkově velmi dobrá, barevné podání je poměrně reálné, vytknout by se dala jen pouze slabší ostrost snímků.


Ukázka rozlišení (ohnisko 24mm - ekvivalent kinofilmu 48 mm)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Fotoaparát nabíhá na současné poměry dlouho. Již i u amatérských zrcadlovek se můžeme u konkurence dočkat takřka okamžitého startu. U zrcadlovek Olympusu ale na druhou stranu určitou dobu zabere čištění snímače, které probíhá pomocí ultrazvukového filtru. Ten ze sebe prach sklepe. V ostatních ohledech je však E-330 pohotový a rychlý přístroj. Rychlost automatického zaostřování opět závisí na použitém objektivu. Mezi výhody můžeme počítat možnost předsklopení zrcátka před expozicí, což nám redukuje vibrace způsobené rychlým pohybem zrcátka. Nastavitelné je předsklopení na 1 - 30 s. Manuální ovládání není možné.

LCD displej na zadní straně neslouží jen k prohlížení snímků, ale také k fotografování, viz další odstavec. Při fotografování má pozorovatelné zpoždění. Při prohlížení snímků můžeme pozorovat posunutí snímků do teplejších odstínů. Což je pouze menší zkreslení displeje. Snímky jsou ve skutečnosti správně barevně vyvážené. Na tuto odchylku je dobré si zvyknout. Velkou výhodou displeje je také možnost vyklápění pro fotografování od země, i nad hlavou.

Jednou z velkých výhod této zrcadlovky je možnost fotografování pomocí displeje. To zatím umožňovalo jen pár zrcadlovek (Fuji S3 Pro, Canon 20Da) dočasným zvednutím zrcátka, ovšem s jistými omezeními. E-330 je první DSLR zrcadlovkou, kde je tento režim použitelný pro plnohodnotné fotografování. V náhledovém režimu A se na zadní displej promítá obraz snímaný malým pomocným CCD snímačem umístěným za polopropustným zrcadlem v hledáčku (za jiným zrcadlem, než které je před hlavním snímačem). Díky tomu není pokrytí scény zcela stejné s obrazovým snímačem, tzn to co vidíme je cca 92% toho, co vidí hlavní obrazový snímač. Využívat zde můžeme i automatické zaostřování a okamžité měření expozice.

V náhledovém režimu B vidíme přesně to, co hlavní obrazový snímač. Nefunguje zde však automatické zaostřování a tak musíme mít již zaostřeno před tím, než jej aktivujeme, nebo budeme ostřit manuálně. To zde není problém díky náhledu, který umí zvětšit desetinásobně vybranou část obrazu. Nefunguje také průběžné měření expozice. Před expozicí se zrcátko sklopí a až poté následuje běžná procedura, kdy se také změří expozice, takže můžeme využívat automatické režimy. Měření expozice je však zastíněno zvednutým zrcátkem. Výhodou je tedy přesná kompozice, ale nemůžeme použít AF.

Automatická expozice má u tohoto přístroje tendence chovat se spíše jako u kompaktů. Ty často volí tu cestu, že snímek lehce přeexponují, aby dostaly detaily ze stínů. Naproti tomu většina zrcadlovek volí cestu lehkého podexponování (při celoplošném měření expozice samozřejmě), aby nedošlo k přeexponování žádné oblasti. Při testování se nám několikrát stalo, že fotoaparát obětoval i značně velkou část oblohy (nechal ji přeexponovat tak, že na ni nebyla žádná kresba), aby správně exponoval okolí. Stává se to však sporadicky jen v určitých situacích a tak je dobré snímky kontrolovat na displeji, kde se nám případné přepaly zobrazí. Výhodou tohoto chování je to, že snímky amatér nemusí dále příliš upravovat.

Stejně jako u modelu E-300 má E-330 vestavěný blesk i patici pro externí blesk mimo osu objektivu, což může způsobit jiné umístění stínů, než na jaké jsme zvyklí od jiných zrcadlovek. Při fotografování "na šířku" tak může vzniknout stín na levé straně u objektivu, který je umístěn uprostřed scény (blesk na něj svítí lehce zprava). U klasicky umístěného blesku by byl stín "vycentrovaný" za objektem.

Závěr
Olympus E-330 je velmi zajímavý fotoaparát pro zájemce, kteří uvažovali o EVF kompaktu, ovšem chtěli využívat vyměnitelné objektivy a větší snímače, které umožňují dosáhnout menšího šumu u větších citlivostí. E-330 přináší výhodu EVF přístrojů, které umí zobrazovat snímanou scénu na displeji, tzn fotografovat bez nutnosti použití hledáčku. Ostatní parametry jsou na úrovni, stejně jako kvalita obrazu. E-330 má určité neduhy, ale lze předpokládat, že potenciálním zákazníkům nebudou příliš vadit.

::Technické parametry Olympus E-330

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: