Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus E-500 - lidová zrcadlovka v praxi
22. listopadu 2005, 00.00 | Místo náhrady první zrcadlovky standardu 4/3 (Olympus E-1) jsme se dočkali již druhé verze jejího levnějšího derivátu, který má však potenciál být skoro lepší. Rozlišení 8 MPix je v amatérské DSLR třídě hodně, antiprachový filtr unikát a kompaktní lehké tělo příjemným bonusem. E-500 je nástupcem E-300, který měl prakticky stejné parametry, ovšem zásadně se odlišoval konstrukcí těla. Jak dopadla E-500 v testu?
{Popis a konstrukce}Místo náhrady první zrcadlovky standardu 4/3 jsme se dočkali již druhé verze jejího levnějšího derivátu, který má však potenciál být skoro lepší. Rozlišení 8 MPix je v amatérské DSLR třídě hodně, antiprachový filtr unikát a kompaktní lehké tělo příjemným bonusem. E-500 je nástupcem E-300, který měl prakticky stejné parametry, ovšem zásadně se odlišoval konstrukcí těla. Jak dopadla E-500 v testu?
Konstrukce a design
Jak již bylo řečeno, došlo ke změně konstrukce. Místo experimentálního řešení u E-300 byl u E-500 použit klasicky řešený hledáček. Řešení u E-300 výrazně ušetřilo konstrukci její výšku, ovšem přístroj nabobtnal více do stran. Díky snaze udržet si přednost nízkého přístroje, byl umístěn vestavěný blesk mimo osu objektivu. U E-500 je již nyní vše tak, jak jsme zvyklí u ostatních zrcadlovek. Obraz nejde z objektivu do hledáčku bokem pomocí soustavy zrcadel, ale klasicky nahoru přímo do hledáčku (TTL Penta mirror).
E-500 má již i klasicky umístěný vestavěný vyskakovací blesk v ose objektivu a celkově již vypadá jako klasická DSLR zrcadlovka. Má poměrně kompaktní rozměry (129,5 × 94,5 × 66 mm) a nízkou hmotnost (bez výbavy má pouze tělo cca 440 g, s baterií, kartou a objektivem má cca 815 g). I přes malé rozměry lze pohodlně držet, problémy mohou mít pouze lidé s většíma rukama, kdy se na grip zřejmě nevejde malíček. Tělo je vyrobeno z tvrzeného polykarbonátu a má příjemně zpracovaný povrch. Bateriový grip je pogumován, pro lepší držení.
Na přední straně nalezneme pouze pojistku bajonetu a přijímač dálkového ovládání (dokoupitelné). Tlačítko pro náhled hloubky ostrosti chybí (ale lze jej simulovat na tlačítku manuálního vyvážení bílé). Na levém boku je pod gumovou krytkou sdružený konektor USB a A/V. Na pravém boku jsou plastová dvířka ukrývající dva sloty pro paměťové karty. Nad hledáčkem je umístěn vestavěný vyskakovací blesk s poměrně slušným zdvihem a hot-shoe paticí. Napravo od blesku je pak kruhový volič expozičních režimů, pod kterým je otočný přepínač pro vypnutí a zapnutí fotoaparátu. Jediné multifunkční kolečko pro nastavování parametrů je v pravé části horní strany. Nad gripem pak jsou poslední dvě tlačítka, kompenzace expozice a spoušť.
Ani zadní strana není zahlcena tlačítky. Po levé straně displeje je řada pěti tlačítek, která slouží pro vysunutí blesku, přehrávání a mazání snímků, přístupu do menu a zobrazování informací na displeji. Napravo od displeje je tlačítko blokace expozice, sériového snímání a křížový ovladač, který simuluje pětice tlačítek. V pravém horním rohu jsou pak tlačítka pro měření vyvážení bílé (je programovatelné) a volbu zaostřovacího bodu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Tato DSLR zrcadlovka standardu 4/3 používá snímací čip FFT CCD s efektivním rozlišením 8 MPix a velikostí 17,3 mm x 13,0 mm. Fotografovat tak můžeme v rozlišení až 3 264 x 2 448 bodů do formátu JPEG, RAW a TIFF (i s možností záznamu RAW+JPEG). Další dostupná rozlišení jsou: 3 200 x 2 400, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 125, 160, 200, 250, 320 a 400. Rozšiřitelná je pak na ISO 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. Před snímačem je krom jiného také ultrazvukový prachový filtr, který ze sebe po každém zapnutí přístroje sklepe prachové částečky.
Bajonet podporuje objektivy standardu 4/3 (FourThirds), kterých již od doby první DSLR tohoto formátu Olympus vypustil poměrně dost. My jsme testovali s objektivem Olympus Zuiko Digital 14-45 mm F3,5-5,6. Pro získání ekvivalentu ohniskové vzdálenosti kinofilmu, musíme vynásobit ohniskovou vzdálenost objektivu 2x. Tak získáme ohniskovou vzdálenost, kdy je na kinofilmu stejný úhel záběru. U použitého objektivu je to tedy 28-90 mm. Optický hledáček má zvětšení přibližně 0,9× s objektivem 50 mm nastaveným na nekonečno při -1 dioptrii. Bod oka je přibližně 10 mm při -1 dioptrii. Dioptrická korekce umožňuje nastavení od -3 do +1 dioptrie. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu detekce fázového rozdílu. Režimy zaostřování můžeme nastavit na jednoduchý AF, kontinuální AF, manuální ostření, jednoduchý AF + MF a kontinuální AF + MF. Zaostřovací body jsou však pouze tři, stejně jako u E-1 a E-300.
Vícezónové (49) TTL měření expozice můžeme nastavit na režimy: digitální ESP (celoplošné), integrální se zdůrazněným středem a bodové (kolem 2% celého rámečku). Kromě klasických režimů PASM jsou zde k dispozici i scénické režimy pro méně pokročilé uživatele (portrét, krajina, krajina s portrétem, noční scéna, noční portrét, ohňostroj, západ slunce, makro, sport, technika high key a low key, dokument, pláž a sníh, svíčka, děti). Kompenzaci expozice můžeme nastavit v rozmezí +/- 5 EV po krocích 1, 1/2 nebo 1/3 EV. Elektronicky ovládaná závěrka má pracovní rozmezí mezi 60 s a 1/4 000 s. V režimu Bulb je to až 8 min. Rychlost synchronizace s bleskem je X = 1/180 a Super FP až do 1/4 000 s.
Sériové snímání pracuje rychlostí cca 2,5 sn./s. Takto můžeme pořídit až 4 snímky ve formátu TIFF a RAW. Pokud máme dostatečně rychlou kartu (například SanDisk Extreme III, tak výrobce udává možnost snímání až do zaplnění kapacity karty). Kromě automatického měření vyvážení bílé máme k dispozici i několik předvoleb pro specifická osvětlení (slunce, zataženo, stín, žárovka, 3 stupně zářivky). Pro pokročilejší je zde i manuální měření a přesné nastavení v Kelvinech. Od 2000 K do 2800 K po 50K, od 2800 K do 4000 K po 100 K, od 4000 K do 7000 K po 200 K, od 7000 K do 9800 K po 400 K a od 10 000 K do 14 000 K po 1 000 K.
Fotografovat můžeme do barevného prostoru sRGB, nebo Adobe RGB. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Snímkům můžeme nastavit podání barev (Vivid, přirozený, tlumený, černobílý, Sepia), nebo ostrost, saturaci a kontrast v 5 stupních. Aktivovat můžeme také redukci šumu, nebo předsklopení zrcátka (lze nastavit interval, po kterém dojde k expozici). Předsklopení tak pracuje téměř jako samospoušť, jen s tím rozdílem, že předsklopení redukuje vibrace způsobené pohybem zrcátka před expozicí.
Směrné číslo vestavěného blesku je 13. Ovládání intenzity záblesku je až do +/- 2 EV po 1, 1/2 nebo 1/3 EV krocích. Patice hot-shoe je připravena pro jakýkoliv manuální blesk se stejnou paticí, nebo pro příslušné systémové blesky Olympus (FL-20, FL-36, FL-50). I když kompakty od Olympusu používají xD karty, tak E-500 je vybavena duálním slotem pro xD i CF karty (typu I i II). Díky tomu můžeme mezi těmito kartami přepínat.
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 6,4 cm (2,5") a rozlišení 215 250 bodů. Můžeme si na něm prohlížet snímky i s histogramem (i pro R, G a B), varováním o přeexpozici a varováním o podexpozici. Přenos snímků může probíhat pomocí USB, přes který je možný i přímý tisk pomocí PictBridge. Videovýstup podporuje videoformáty PAL i NTSC. Napájení zajišťuje nabíjecí akumulátor Li-Ion BLM-1 (7,2V a 1 500 mAh), nebo 3× CR123A s adaptérem LBH-1.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Fotoaparát se zapíná posuvným přepínačem na horní straně pod voličem expozičních režimů. Ihned po zapnutí na těle zabliká kontrolka signalizující práci antiprachového filtru. To nám potvrdí i nápis na displeji (Dust Protection), místo kterého se vzápětí objeví simulace stavového displeje. Ano, E-500 nemá stavový displej. Můžeme si tak pomocí tlačítka Info vybrat dva různé typy zobrazení nastavených parametrů. Displej se automaticky vypíná při namáčknutí spouště, nebo ho lze vypnout trvale. Zajímavou funkcí je zrychlené nastavování pomocí stavového displeje. Protože přístroj nemá příliš mnoho tlačítek, tak se velká část nastavení musí odehrávat v menu. Menu bohužel není příliš povedené, má pouze 5 řádek a práce s ním není nejrychlejší. Vše vylepšuje právě možnost rychlého nastavení pomocí stavového displeje. Stisknutím tlačítka OK (křížový ovladač) se "přepneme" do stavového displeje, křížovým ovladačem najedeme na parametr, který chceme změnit a multifunkčním kolečkem jej změníme (nebo opět stiskneme OK a zobrazí se nám všechny dostupné možnosti nastavení příslušného parametru).
Tlačítka se používají velmi dobře a spoušť má sice velmi krátký, ale čitelný chod. Absenci druhého multifunkčního kolečka pocítíme prakticky pouze v manuálním režimu, kdy čas nastavíme klasicky kolečkem a pro nastavení clony musíme navíc ještě držet stisknuté tlačítko kompenzace expozice. Počet tlačítek je minimální a tak pro rychlé nastavení slouží i křížový ovladač, jehož tlačítky můžeme nastavit vyvážení bílé barvy, oblast měření expozice, režim zaostřování a citlivost.
Při prohlížení snímků máme k dispozici zobrazení R, G a B histogramů najednou, jasového histogramu (je sice přes celý displej, ale není příliš detailní), přeexponovaných míst (blikají černě) a podexponovaných míst (blikají bílou barvou).
V menu máme nastavení rozděleno do pěti záložek. V první nalezneme formátování paměťové karty, nastavení parametrů snímku (kontrast, ostrost, saturaci), gradaci (high key, normal, low key), rozlišení, kompenzaci expozice, redukci šumu, citlivost a oblast měření expozice. Druhá nabízí nastavení režimu blesku, kompenzaci záblesku, sériové snímání, režim AF, oblast zaostření, bracketing (vyvážení bílé, expozice, blesku a manuálního ostření) a předsklopení zrcátka (na 1-30 s). Ve volbách prohlížení si nastavíme prohlížení po náhledech, automatické otáčení snímků, editaci (černobílý a sepia filtr, oprava jevu červených očí, saturace a ořezávání) a tisk. Poslední dvě záložky nabízejí nastavení krokování, rozšíření a maximální citlivosti, krokování EV, resetování korekce WB, nastavení rozlišení a komprese snímků, nastavení blesku, tlačítek AEL/AFL, směr otáčení zaostřovacího kroužku (ten je pouze elektronický), přisvícení automatického zaostřování, času, volbu paměťové karty, resetování číslování souborů, nastavení jasu displeje, jazyka menu (další jazyky lze nahrát z internetu), formát video výstupu, dobu zobrazení snímku, režim spánku, USB režim, barevný prostor a pixelmapping (redukce vlivu mrtvých bodů snímače).
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}Kvalita snímků
Stejně jako u dřívějších modelů, zrcadlovky formátu 4/3 se stále potýkají s velkým šumem na vysokých citlivostech. To vše díky menší ploše snímače, kde jsou snímací buňky menší než u konkurence, která ve většině pracuje s rozměry snímače APS (cca 23,3 x 15,5 mm). Na citlivostech ISO 100, 200 a 400 není problém, snímky jsou velmi dobré a šum se výrazněji neprojevuje. Problém nastává při přechodu na tzv. rozšířenou citlivost, kde se již šum začíná projevovat silněji, typicky barevným zrnem. Dá se říci, že šum na ISO 800 odpovídá zhruba tomu, čeho dosahují konkurenční zrcadlovky (Nikon D70s, Canon 350D) na ISO 1600.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé nepracuje příliš ideálně a je lepší použít jednu z předvoleb, nebo si nastavit přesnou teplotu v Kelvinech. K dispozici je i jemná korekce jednotlivých nastavení.
Testovaný objektiv podává relativně dobrý výkon. Netrpí přílišnou aberací a soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je přijatelné. Pouze kresba by mohla být o něco málo lepší. Pro méně náročné uživatele však tento objektiv může být v kombinaci s teleobjektivem základem slušné výbavy. Přední člen se při zaostřování neotáčí, a tak můžeme pohodlně používat i polarizační filtry. Na nejdelším ohnisku je patrná ztráta ostrosti.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5 s při zapnutém manuálním ostření, což u zrcadlovky není nejlepší výkon. Canon i Nikon mají již u svých low-end DSLR modelů okamžitý start. Zpoždění závěrky při namáčknuté spoušti je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Celkově je přístroj poměrně rychlý a s dobrou CF kartou si můžeme užívat i sériové snímání až do jejího zaplnění. I když na druhou stranu rychlost 2,5 sn./s není žádný zázrak.
E-500 může příjemně překvapit šířkou možného nastavení. Kromě klasických parametrů snímku si můžeme zvolit i černobílý režim a několik barevných filtrů pro tento režim. Předsklopení zrcátka je nastavitelné na předem daný interval, takže pokud nastavíme 2 s, tak po stisknutí spouště se zrcátko zvedne a po 2 s dojde k expozici a následnému návratu zrcátka. Díky tomu nenastane exponování snímku ihned po sklopení zrcátka, které může vyvolat otřes fotoaparátu a tím pádem i neostrý snímek při delší expozici.
Na druhé straně však stojí horší výsledky na vysokých citlivostech a někdy nespolehlivé vyvážení bílé barvy. Vyvážení bílé však nabízí poměrně bohatou škálu nastavení a tak tento neduh lze obejít. Se šumem se však příliš nenadělá. Je sice přítomna redukce šumu, ovšem tím si zhoršíme kresbu snímku. Fotoaparát lze tedy doporučit pouze fotografům, kteří nepotřebují vysoké citlivosti.
I když se jedná o amatérskou zrcadlovku a není díky tomu na těle fotoaparátu příliš tlačítek pro nastavení, tak nemusíme zoufat. Důležité parametry můžeme poměrně rychle nastavovat pomocí simulace stavového displeje, kdy najedeme na příslušný parametr a kolečkem jej nastavíme přes displej.
Výkon automatického zaostřování je velmi dobrý, ale stále máme k dispozici pouze tři body měření. Pro přisvícení AF musí byt vysunutý interní blesk, který po namáčknutí spouště vyšle sérii záblesků, které scénu osvítí.
Automatické měření expozice pracuje také spolehlivě a nemá ani tak velký sklon k podexpozici, jako ostatní DSLR zrcadlovky. Snímky jsou velmi dobré, s věrným barevným podáním a dostatečným rozlišením.
Závěr
Olympus E-500 je velmi zajímavá a propracovaná zrcadlovka, která nabízí několik zvláštností, které ulehčují život, jako například antiprachový ultrazvukový filtr, nebo možnost nastavování parametrů pomocí simulace stavového displeje. Na druhou stranu přítomnost pravého stavového displeje by ušetřila baterii a snímač s malou plochou generuje poměrně silný šum, vzhledem ke konkurenci. Pokud však do vod vysokých citlivostí nemíříte, je to jeden z horkých kandidátů pro nákup. Standard 4/3 nabízí mimo jiné také o něco kompaktnější těla a objektivy, což bere mnoho uživatelů jako výhodu a také nabídka objektivů je již o mnoho bohatší, než dříve.
Balení obsahuje: tělo E-500, USB kabel, video kabel, akumulátor Li-Ion (BLM-1), nabíječku akumulátorů (BCM-2), popruh, Olympus Master CD-ROM, návod k obsluze a záruční list. Doporučená koncová cena je stanovena na 24 990 Kč včetně DPH. Reálná maloobchodní je zpravidla ještě nižší.
::Technické parametry Olympus E-500
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014