Olympus mju 1000 – pohledný drsňák v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Olympus mju 1000 – pohledný drsňák v praxi

25. ledna 2007, 00.00 | Společnost Olympus nedávno uvedla na trh kompaktní a stylový model populární řady mju – rovnou "tisícovku". Jedná se o digitální fotoaparát s efektivním rozlišením 10 MPix, 3x optickým zoomem, citlivostí až ISO 6400 a vodě a prachu odolným pláštěm.

{Základní popis}

Olympus pokračuje v tradici řady "mju", která vždycky nabízela (a nabízí) zajímavě designově i konstrukčně řešené kompaktní fotoaparáty. Nejedná se zde samozřejmě o žádné kreativní přístroje, ale spíše o plně automatické modely, určené pro nenáročné uživatele. Konkrétně tento nový model – mju 1000 potěší vodě a prachu odolným pláštěm, který svému vlastníkovi zaručí bezporuchový provoz i v náročnějších podmínkách. V kombinaci s příjemnými rozměry si lze dost dobře tento aparát představit v kapse aktivněji založených jedinců (sportovců, vyznavačů adrenalinových sportů apod.). Dalším, čím Olympus mju 1000 překvapí, je vysoké rozlišení, pokořující hranici 10 MPix, a stejně tak i možnost nastavení extrémně vysokých citlivostí (až ISO 6 400). Laik žasne, odborník se diví. Takto vysoké hodnoty rozlišení i citlivosti sice zatím nejsou v dané oblasti fotoaparátů úplně běžné, nicméně také již vůbec ne ojedinělé. Je třeba si však v tomto případě uvědomit, že snímač s takovou hustotou obrazových bodů bude pochopitelně mnohem náchylnější na nežádoucí digitální šum. Nicméně mju 1000 je zde, takže pojďme na něj.

Konstrukce a design

Konstrukčně vychází mju 1000 z předešlých typů (mju 700/mju 750) – přední stěna je znatelně zkosená směrem od úchopové části k objektivu, ovšem celkově je přístroj, co se do hloubky týče, o poznání robustnější než jeho kolegové. Konstrukční řešení je přizpůsobeno pohodlnějšímu držení aparátu a nutno dodat, že to svůj účel rozhodně splňuje dobře. Přední straně dominuje teleskopický objektiv, lemovaný stříbrným prstencem a chráněný kovovou dvoudílnou záslepkou, jež se při zapnutí fotoaparátu odsune. Do levé horní části umístil výrobce interní blesk a hned vedle něj signalizační světlo samospouště. Kromě objektivu a blesku je na přední stěně dále ještě stříbrná lišta s logem výrobce a tři malé otvory pro mikrofon.

Horní strana obsahuje dvě klávesy: spoušť a tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje. Na spodní straně naleznete dvířka, pod nimiž se skrývá akumulátor s paměťovým médiem (typu xD) a dále závit pro umístění objektivu. Závit leží mimo osu objektivu, ale na rozdíl od svých předchůdců je tentokrát již konečně kovový. Na levém boku (z čelního pohledu) je záslepka pro USB kabel a také úchyt pro připevnění řemínku na zápěstí.

Většinu zadního panelu zaplňuje 2.5" LCD displej s rozlišením 230 000 bodů. Ostatní prostor je věnován převážně ovládacím prvkům. Hlavní ovládací prvek tvoří již klasicky čtyřsměrový křížový multifunkční ovladač s potvrzovací klávesou OK/Menu uprostřed. Pomocí něho se pohybujete v menu a při prohlížení listujete ve fotografiích. Dále jím měníte nejčastěji používané funkce (AF, Samospoušť, Funkce blesku a Kompenzace expozice). Kromě multifunkčního ovladače leží na zadní straně ještě kruhový volič režimů (Prohlížení, Fotografování, Scénické režimy, Guide a Kamera). V horním pravém rohu je kolébkový ovladač zoomu a výčet ovládacích prvků zakončuje čtveřice kláves, umístěných do čtverce kolem křížového ovladače: Menu, Stabilizace/Tisk, Display, Koš. Rozměry a hmotnost mju 1000 jsou: 97 x 56,2 x 22,7 mm (Š x V x H) a 145 g (včetně baterie a paměťového média).

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Olympus mju 1000 disponuje snímacím čipem CCD s úhlopříčkou 1/1.8" a efektivním rozlišením 10 MPix (fyzické rozlišení je 10,4 MPix). Můžete tedy fotografovat až do maximální velikosti 3 648 x 2 736, v dalších velikostech poté 2 560 x 1 920, 2 272 x 1 704, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a VGA 640 x 480 bodů. Poměr stran je zde standardně 4:3. Citlivost snímače lze dost netradičně nastavit na hodnoty ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400. Na kompakt jsou to skutečně abnormální hodnoty (a především dosti zbytečné, viz kapitola "Kvalita snímků"). Horní hranice dosahuje hodnot, které jsou pro tuto řadu fotoaparátů opravdu výjimečné (takových hodnot ISO nedosahují ani leckteré digitální zrcadlovky). Nicméně pokud zvolíte ISO 3 200 nebo ISO 6 400, automaticky se vám tím sníží rozlišení snímače na pouhé 3 MPix (2 048 x 1 536 bodů). Kromě fotografování můžete pořizovat též ozvučená videa, a to ve VGA kvalitě 640 x 480 bodů, případně QVGA 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů (s frekvencí snímkování 30 nebo 15 snímků za sekundu). Obraz se ukládá ve formátu MOV, zvuk ve formátu WAV a fotografie v JPEGu.

 

Objektiv nabízí standardní 3x optický zoom. Rozsah ohniskové vzdálenosti je 7,4 - 22,2 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 35 - 105 mm), se světelností objektivu F2,8 - 4,7. Autofocus pracuje ve třech režimech: Normal, Makro a Super Makro. V normálním režimu pracuje AF od 60 cm, v režimu makro pak zaostříte od cca 10 cm, režim Super Makro umožňuje ostřit přibližně od 3 cm. Autofocus používá pasivní systém zaostřování pomocí TTL měření.

Automatické měření expozice pracuje celoplošně nebo bodově. Olympus mju 1000 nabízí vzhledem ke svému zaměření pouze režim program, nebo scénické režimy. Nastavíte-li kruhový ovladač do pozice SCN, máte na výběr z celkem 20 předdefinovaných módů, charakteristických pro většinu běžných fotografických situací: Portrét, Krajina, Portrét v krajině, Noční scéna, Noční portrét, Sport, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Přirozené světlo, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Malá série 1, Malá série 2, Pláž a sníh. Čas expozice se pohybuje (dle zvoleného scénického režimu) od 4 sekund do 1/1000. Automatiku můžeme ovlivnit pomocí kompenzace +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Sekvenční snímání pracuje v normálním režimu rychlostí 0,9 snímků za sekundu, nebo můžete použít režim High-speed, který zaznamenává rychlostí 3,5 snímků za sekundu, ovšem pouze v rozlišení 3,1 MPix.

Vyvážení bílé barvy nabízí plně automatický režim nebo šest předvoleb: Den, Zataženo, Žárovka a tři typy zářivek. Vestavěný blesk má dosah cca 2 - 5,2 m a pracuje v režimech: Auto, Vypnuto, S redukcí červených očí a Vynucený záblesk. Pro pohodlnější fotografování a lepší kontrolu expozice máte k dispozici živý náhled histogramu (fungující jak v režimu náhledu, tak i při exponování). Fotoaparát nabízí dále také funkce digitálního záznamníku nebo tři barevné filtry (kromě Normálního): Modrý, Černý a Růžový. Vyfotografované obrázky (popřípadě videa) zobrazuje LCD display s úhlopříčkou 2,5" a s rozlišením 230 000 bodů. Jako paměťové médium slouží xD karty a kromě ní můžete využít též interní paměti čítající 16 MB. Nechybí ani podpora češtiny. Tělo kompaktu tvoří kombinace plastu a kovu (kovový rám a prstenec objektivu, ostatní plastové) a plášť je voděodolný dle standardu IEC 529 IPX4 (odolnosti proti dešti, sněhu a stříkající vodě).

 

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání je vzhledem ke kategorii přístroje velmi jednoduché a intuitivní. Počet tlačítek je minimální a jejich funkčnost je řešena s důrazem na co největší účelnost. Jak jsme naznačili již v první kapitole, multifunkční ovladač slouží buď v pohybu obecně (při prohlížení, v menu atd.), nebo jako ovladač pro nastavení nejčastěji používaných funkcí: Autofocus (vlevo – Normal, Makro, Super makro), Blesk (vpravo – Auto, S redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Vypnuto), Samospoušť (dolů) a Kompenzace expozice (nahoru). Uprostřed je potvrzovací klávesa OK/Menu pro potvrzení vybrané volby a vstup do menu. Kolem multifunkčního ovladače leží další čtveřice tlačítek, sloužících pro vstup do Menu (stejnojmenná klávesa), zobrazení/deaktivaci informací o snímcích na displeji, mazání snímků (Koš) a k aktivaci stabilizace nebo pro přímý tisk fotografií. V horní části je pak ještě kolébkový ovladač zoomu (sloužící také pro přiblížení při prohlížení snímků) a kruhový volič, kterým přepínáte expoziční režimy (Prohlížení, Fotoaparát, Scénické režimy (SCN), Guide a Kamera).

Označení “Stabilizace obrazu“ může být zde trochu zavádějící, neboť se nejedná o klasickou optickou stabilizaci (případně jiný typ stabilizování obrazu – např. posunem snímače), ale jde čistě o softwarovou záležitost. Při jejím aktivování se software přístroje snaží nastavovat co možná nejkratší časy, v kombinaci se zvyšující citlivostí (ISO). Další zajímavá funkce – Guide už je známa z předchozích modelů a představuje souhrn tutoriálů jak pro všechny nejběžnější fotografické situace, tak ale i pomáhá řešit určité problémy, které mohou nastat a se kterými si začátečník nemusí vědě rady (fotografování sportu, fotografování za špatných světelných podmínek bez použití blesku apod.). Nápověda zahrnuje 13 různých postupů jako: Zjasnění fotografovaného objektu, Snímání v protisvětle, Nastavení vyvážení bílé barvy atd. Funkce Guide zároveň i automaticky aktivuje příslušný scénický režim na tu kterou funkci.

 

 

Menu mju 1000 se rozděluje na dvě části – na základní a pokročilé menu. Do prvního menu vstoupíte stiskem potvrzovacího tlačítka OK a nastavujete zde základní funkce aparátu: Vyvážení bílé barvy, Citlivost (ISO), Způsob snímání (Sólo, Sériově, High-speed) a Způsob měření expozice. Do hlavního menu se dostanete stiskem stejnojmenné klávesy a máte zde na výběr z šesti ikon: Kvalita obrazu, Reset, Foto menu, Nastavení, SCN (scénické režimy) a Tichý režim (přičemž nabídka scénických režimů je dostupná pouze, je-li na kruhovém voliči nastavena odpovídající alternativa – tedy SCN). Pod ikonkami Foto-menu a Nastavení leží další podmenu.

 

 

 

Pomocí Fotomenu nastavujete důležité funkce při fotografování, druhá položka představuje Set-Up menu. Fotomenu obsahuje volby: Vyvážení bílé barvy, Citlivost, Režim snímání, Způsob měření expozice, Detailní zoom, Digitální zoom, Režim ostření, Digitální záznamník a Panorama. Mód Nastavení obsahuje položky: Formátování, Záloha, Jazyk, Nastavení zapnutí, Nastavení displeje, Barevné filtry (Normální, Modrá, Černá, Růžová), Pípnutí, Zvuky, Závěrka, Hlasitost, Zobrazení náhledu, Název souboru, Převzorkování obrazu, Jas displeje, Video out, Čas a datum, Duální čas, Nastavení budíku.

V režimu prohlížení se při vstupu do menu zobrazí nabídka devíti ikon, kde máte k dispozici možnosti provádění: Prezentace, Základních úprav fotografií (ořez, odstranění rudých očí, monochromatická fotografie, sépia filtr, ikony, název, kalendář, jas, saturace), Tisk obrázků, Kalendář, Prohlížení (ochrana snímků, rotace, hlasové poznámky, album), Nastavení (stejné položky jako Nastavení v režimu foto), Album, Mazání a Tichý režim. Funkce videokamery nabízí záznam ozvučených videosekvencí ve třech obrazových kvalitách: VGA 640 x 480, QVGA 320 x 240 a 160 x 120 bodů.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Olympus mju 1000 fotografuje na osm různých citlivosti: ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400. Při nastavení posledních dvou citlivostí – ISO 3200 a 6400 (které jsou zde oproti předešlým modelům novinkou) se nám však automaticky zmenší rozlišení na 3,1 MPix. Při prvních dvou citlivostech – ISO 64 a 100 není patrný žádný výrazný šum, jež by rušil dojem ze snímku. Obdobné je to při následující ISO 200, kdy šum už je znatelný, ale snímky jsou stále bez problémů použitelné. Při citlivosti ISO 400 již šum nabývá na intenzitě, a na velkých jednolitých plochách už je jasně patrný. Zde je potřeba trochu zvážit účel použití, nicméně snímky pořízené na tuto citlivost naleznou stále ještě uplatnění. Citlivost ISO 800 vykazuje značný šum velmi silného zrna, který zasahuje do detailů, a následující citlivost ISO 1600 navíc nese známky silných softwarových úprav, tudíž takto pořízené fotografie jsou nejen silně zašuměné, ale také dost "vyžehlené" a ztrácí se veškeré detaily. U posledních dvou citlivostí je obdobná situace jako u ISO 1600, ale je to zde navíc ještě umocněno o poznání nižším rozlišením (osobně dost dobře nechápu použití tak vysokých citlivostí na tak malý snímač). V oblasti šumu představuje Olympus mju 1000 standard ve své třídě.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400.

Vyvážení bílé pracuje na denním světle dobře. Pro umělé osvětlení je třeba zvolit jeden z přednastavených režimů: Den, Zataženo, Žárovka nebo Zářivka 1-3. Manuální nastavení vyvážení bílé zde bohužel chybí.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Ostrost a kresebnost snímků je velice dobrá, což je částečně zásluhou použitého snímače. Na testovacím terči je patrná dobrá kresba, jemnost detailů, ostrost i barevná vyváženost, snímky jsou dobře kontrastní. Na svislých i vodorovných liniích můžeme pozorovat spíše jen průměrné moiré, chromatická aberace je zde patrná také, ale opět nijak výrazně. Ovšem na druhou stranu zde máme znatelnou ztrátu světla v rozích (vinětaci) a také směrem do krajů snímku dochází k silným úbytkům ostrosti. Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které se zvětšujícím se ohniskem ztrácí. Ostrost sice s nárůstem ohniska také klesá, ovšem jen slabě – tedy i při maximálním přiblížení nabízí aparát stále relativně slušně ostré snímky a jasné detaily. V případě kvality fotografií dává Olympus mju 1000 ve své třídě nadstandardní výsledky.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400.

V režimu makro...

 

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Olympus mju 1000 v praxi

Mezi zapnutím tlačítka Power až po vyexponování prvního snímku uplyne 2,5 sekundy. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je zanedbatelná a v našich podmínkách neměřitelná – tedy menší než 0,1 sekundy. Bez namáčknuté spouště trvá fotoaparátu vyfotografování 0,5 sekundy. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší (a obráceně) trvá fotoaparátu 1,1 sekundy – vzhledem k tomu, že samotné krokování je rozděleno do 10 kroků, jedná se o slušný parametr. Krokování zoomu je navíc pohodlné, rychlé a přesné. Zpoždění zobrazování LCD displeje je na danou třídu fotoaparátu tolerovatelné. Ačkoli výrobce uvádí jako jednu z klíčových funkcí stabilizátor obrazu, ve skutečnosti jde pouze o softwarovou záležitost, kdy automatika přístroje (při aktivované funkci stabilizátoru) nastavuje co nejkratší časy závěrky v kombinaci s vyššími hodnotami ISO (citlivosti). Při fotografování v interiéru (v ateliéru) mile potěšila také přítomnost kovové stativového závitu, který byl u předchozích modelů ještě plastový.

Automatický režim měření expozice pracuje dobře. Stejně tak i Autofocus a to i přesto, že nemá asistenční světlo. Ovládání, struktura menu, dostupnost tlačítek i ergonomie jejich rozmístění představuje pohodlnou a intuitivní záležitost. Ovládací prvky reagují okamžitě. K snadnější orientaci v menu slouží grafické ikony. Užitečnou utilitu představuje živý histogram nebo nápověda Guide, obsahující 13 tutoriálů použitelných na běžné fotografické situace. Novinkou je také DEMO, které aktivujete stisknutím (a přidržením na pár sekund) klávesy MENU. Na displeji se poté zobrazují různé praktické funkce přístroje a jejich využití. Jedná se však spíše jen o malou berličku pro úplné začátečníky než o nějakou smysluplnější funkci. Olympus "tisícovka" dále nabídne například hlasový zápisník, dostatečný počet scénických režimů a především odolný, ale stylový plášť. Pro ukládání snímků slouží externí paměťové médium – xD karta. Nechybí ani podpora přímého tisku PictBridge, USB 2.0 rozhraní a samozřejmě též podpora češtiny. Používat optický zoom bohužel v průběhu natáčení videa nelze.

Závěr

Olympus mju 1000 představuje nenáročný, přesto však povedený kompakt pro všechny, kteří očekávají plně automatický přístroj, který je však zároveň malý, ale přesto odolný. Mju 1000 navíc díky svému plášti odolává i zvýšené koncentraci prachu, stříkající vodě i nárazům. Vedle vysokého rozlišení 10 MPix a 3x optického zoomu zde můžete také fotografovat na nezvykle vysoké citlivosti. Ovšem musíte počítat s tím, že vzhledem k velikosti snímacího čipu nebudou fotografie pořízené na vyšší ISO než 400 (v některých případech i včetně) moc použitelné. Olympus mju 1000 bude k dostání v černém a stříbrném provedení, v současné době by již měl být na pultech obchodů, a to za cenu sahající těsně pod hranici 10 000 Kč (včetně daně).

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: