Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus mju 720 SW: elegantní drsňák v praxi
4. dubna 2006, 00.00 | Robustní kovové tělo v kombinaci s kompaktními rozměry a elegantním designem. Dále rozlišení 7.1 MPix, zapouzdřená optika s 3x optickým zoomem, velký vysoce kontrastní displej a odolnost vůči vodě i nárazům. To je nový Olympus mju 720 SW.
{Základní popis}V dnešní recenzi se blíže seznámíme s dalším Olympusem, designově zaměřené řady mju. Konkrétně se jedná o model s číselným označením 720 SW. Nové "mjůčko" disponuje robustním kovovým tělem, kompaktními rozměry a elegantním designem. Kromě toho nabídne rozlišení 7.1 MPix, 3x optický zoom a rozměrný displej. Jako třešničku na dortu zde máme navíc speciální konstrukci, která je vodotěsná a nárazuvzdorná. Svým zaměřením se jedná o další model, zaměřený na amatérské fotografy, tudíž od něj nečekejme žádné pokročilé manuální režimy. Jaký tedy je Olympus mju 720 SW a jakou nabídne kvalitu fotografií?
Konstrukce a design
Svými tvary a konstrukcí, není mju 720 SW na první pohled odlišný od většiny kompaktních digitálních fotoaparátů. Při bližším prozkoumání a především osahání však zjistíte, že v ruce nedržíte úplně obyčejný kompakt. Především je nové "mjůčko" na své rozměry poměrně těžké a i plášť kompaktu působí značně bytelným dojmem. Je to celkem pochopitelné, neboť 720 SW je konstruován tak, aby odolal zvýšené zátěži v extrémních podmínkách. Celý plášť je kovový, velmi pevný, všechny prostory jsou neprodyšně uzavřeny a dvířka pro paměťové médium, akumulátor a konektory jsou navíc opatřena masivním gumovým těsněním. Olympus mju 720 SW je vodotěsný a nárazu vzdorný. Dle testů standardu IEC i těch, které provedl výrobce, můžete s tímto aparátem (bez použití speciálního pouzdra) fotografovat až 3 metry pod vodou (podle standardu IEC standard publication 529 IPX8.) a pokud vám přístroj spadne z výšky 1.5 metru, měl by pád přežít bez sebemenší úhony (testováno společností Olympus).
Na přední straně, v pravém horním rohu, je otvor se zapouzdřenou optikou, která je uložena v aparátu na plocho a chrání ji kovová záslepka, která se při zapnutí aparátu automaticky zasune. Kromě objektivu je na přední straně už jen integrovaný blesk a tři malé otvory pod nimiž se ukrývá zabudovaný mikrofon. Celý povrch kompaktu se nese v duchu hladké, leskle stříbrné barvy, pouze 3/4 přední strany vyplňuje zdrsnělý kov (ten byl u námi testovaného vzorku v modrém provedení), který svým povrchem umožňuje lepší a pohodlnější držení. Tento panel je do těla přístroje vsazen pomocí třech robustních šroubů. Celkově vypadá mju 720 SW velmi odolně a tvrdě, přesto však nepostrádá jistou dávku elegance a vkusu.
Horní strana obsahuje tlačítko pro zapnutí / vypnutí přístroje a spoušť. Na spodní straně naleznete kovový závit pro umístění aparátu do stativu a dále bytelná dvířka se silným gumovým těsněním, pod kterými se skrývá akumulátor a paměťová karta typu xD. Na levém boku (z čelního pohledu) je záslepka pro USB kabel. Na zadní hranu ještě umístil výrobce stříbrnou stylovou lištu s otvorem pro uchycení řemínku na zápěstí. Zadní straně dominuje rozměrný LCD displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 115 000 bodů. Kromě displeje se zde nacházejí také všechny ovládací klávesy (od shora dolů): dvě tlačítka pro ovládání zoomu, klávesa pro přepínání (auto/proti rozklepání/SCN), klávesa pro přepínání režimů (fotografování/prohlížení), multifunkční čtyřsměrový ovladač, výčet ovládání zakončuje dvojice kláves Menu a Sdílení/Tisk. Přístroj má rozměry 91 x 58,7 x 19,8 mm a hmotnost cca 149 g (bez baterie a karty).
[-more-]{Technické parametry}Technická Specifikace
Olympus mju 720 SW disponuje snímacím čipem CCD s úhlopříčkou 1/2.3" a rozlišením 7.1 MPix. Fotografovat tedy můžete v maximálním rozlišením 3 072 x 2 304 bodů, v ostatních velikostech poté: 2 560 x 1 920, 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480 bodů. Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Stejně jako u ostatních posledních modelů řady "mju", je i zde funkce, že pokud nastavíte scénický režim "svíčka" či "dostupné světlo", citlivost snímače se nastaví až na ISO 2500 (dle světelných podmínek - avšak výsledný snímek se v takovém případě uloží v rozlišení 1 600 x 1 200 bodů.). Kromě fotografií můžete pořizovat též ozvučené videosekvence, které lze nastavit na velikost VGA 640 x 480 bodů, dále QVGA 320 x 240 bodů nebo v minimálním rozlišení 160 x 120 bodů. Snímkování v případě záznamu videa pracuje rychlostí 15 snímků za sekundu.
Objektiv disponuje standardním 3x optickým zoomem s rozsahem ohniska 6.7 - 20.1 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 38-114 mm) se světelností F3.5 - 5.0. Autofocus pracuje v normálním režimu, makro režimu nebo super makro. Klasický - normální režim zaostřování pracuje od 60 cm. Super makro režim umožňuje zaostřit již od 8 cm. Co se týče expozičních režimů, vzhledem k zaměření fotoaparátu zde nemůžeme očekávat žádné rozšířené kreativní možnosti. Fotoaparát pracuje ve třech (respektive čtyřech) základních režimech. Režim s ikonkou fotoaparátu se rozděluje ještě na další dva pod-režimy: Auto a Program. První z nich představuje plnou automatiku, zatímco u druhého můžete měnit vyvážení bílé barvy, citlivost, režim snímání a způsob měření expozice. Nastavíte-li režim s ikonou "třesoucí se ruky" (někdy označovaný také jako stabilizátor - nikoli optický) jedná se o režim pro fotografování za horších světelných podmínek. V tomto módu software aparátu nastavuje co možná nejkratší expoziční časy a celkovou expozici dohání zvyšováním citlivosti.
Poslední režim se nazývá SCN a zde můžete vybírat z bohaté nabídky předdefinovaných módů (včetně i podvodních režimů). Těch je zde celkem 25 a zahrnují: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž / Sníh, Podvodní foto 1, Podvodní foto 2 a Podvodní makro, Snímky v bazénu. Posledním režimem (25) aktivujete kameru. Způsob měření expozice je buďto celoplošný nebo bodový. Čas závěrky se pohybuje od 1/2 s do 1/1000 s (s možností nastavení maximálního času až 4 sekundy - v režimu noční scéna). Automatiku můžeme ovlivnit pomocí kompenzace +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sekvenční snímání umožňuje pořídit 3 snímky rychlostí 1,1 snímků ze sekundu.
Vyvážení bílé barvy nabízí buďto plně automatický režim, nebo šest předvoleb (Den, Zataženo, Žárovka a tři typy zářivek). Vestavěný blesk má dosah 2.4 - 4.0 m a pracuje v režimech: auto, vypnuto, s redukcí červených očí a vynucený záblesk. Stejně jako další kompaktní modely od Olympusu (například model SP-700 nebo mju 700), nabízí i tento možnost pořizování panoramatických snímků. Fotoaparát nabízí digitálním záznamník, umožňujícím nahrát poznámky k jednotlivým fotografiím. Můžete použít také některý ze tří barevných filtrů: černý, modrý a růžový. Videa se ukládají do formátu MOV, obrázky v JPEG a zvuk ve WAVu. Data se ukládají buďto na xD kartu nebo do interní paměti s kapacitou 19 MB. Napájení řeší speciální Li-Ion baterie. Český jazyk do menu si můžeme dodatečně nahrát pomocí softwaru Olympus Master.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Nejběžněji používanou klávesou je multifunkční čtyřsměrový ovladač, kterým nastavujete nejběžněji používané funkce: vlevo - autofocus (Normal, Makro, Super makro), vpravo - funkce blesku (Auto, S redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Vypnuto), dolů - samospoušť (10 s) a nahoru - kompenzace expozice. Tlačítko OK/Func (uprostřed čtyřsměrové klávesy), slouží pro potvrzení požadované volby a nebo pro vstup do základního menu. Další ovládací prvky představuje čtveřice kláves, situovaných kolem křížového ovladače. Ve spodní části je dvojice tlačítek Menu (zpřístupnění hlavního menu), a Share (určená pro tisk fotografií nebo sdílení). Nad multifunkčním ovladačem leží nad sebou dvě tlačítka - pro přepínání režimů foto / preview a tlačítko pro přepínání: Fotoaparát (Auto / Program), stabilizátor (softwarový) a scénické režimy (SCN). Posledními ovládacími prvky je dvojice tlačítek, sloužících k ovládání zoomu (případně pro náhled obrázků v režimu prohlížení).
Menu fotoaparátu je rozděleno do dvou částí - základního a pokročilého menu. To první aktivujete stiskem potvrzovacího tlačítka OK a ovládáte tímto základní funkce fotoaparátu: Režim, Vyvážení bílé, Citlivost (ISO), Způsob snímání (Sólo, Sériově) a Způsob měření expozice (celoplošně nebo bodově). Do hlavního menu se dostanete stiskem stejnojmenné klávesy. Hlavní nabídka se skládá ze čtyř ikonek: Image Quality - Rozlišení (7 MPix - Super kvalita, 7 MPix - větší komprese JPEGu, 3.1 MPix a VGA kvalita - 640 x 480 bodů), Reset, SCN (scénické režimy), Camera Menu a Setup. Položka Camera Menu obsahuje položky: Vyvážení bílé barvy (Auto, Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka 1-3), Citlivost, Druh snímání, Způsob měření expozice, Digitální zoom, Druh ostření (poměrové, bodové), Digitální hlasový záznamník a Panoramatická fotografie. Položka Set-Up zahrnuje možnosti: Formátování, zálohování, Jazyk, Přepínání Foto/Preview, Uvítací screen, Barevné filtry (Normal, Modrá, Černá a Růžová), Tóny kláves, Hlasitost kláves, Tón spouště, Nahrávání, Index, Pixel mapping, Jas displeje, Čas a datum, Časová pásma, Budík a Video výstup.
V režimu prohlížení se při vstupu do menu zobrazí nabídka: Slide Show (kde můžete volit různé způsoby prohlížení a prolínání snímků), Základní úpravy fotografií (ořez, odstranění rudých očí, monochromatická fotografie, sépia filtr, ikony, název, kalendář, jas, saturace), Tisk obrázků, Kalendář, Playback menu (ochrana snímků, rotace, hlasové poznámky, album). Nabídka Setup obsahuje stejné položky jako Nastavení v režimu fotografování, dále je zde Index, Mazání a Album. Přepnete-li kruhový ovladač na položku SCN, máte k dispozici 25 scénických režimů: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Denní portrét, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž / Sníh, Podvodní foto 1, Podvodní foto 2 a Podvodní makro a fotografování v bazénu. Poslední režim aktivuje videokameru. Zvolíte-li režim "svíčka" nebo "dostupné světlo", citlivost fotoaparátu se automaticky zvýší na ISO 2500 a rozlišení se sníží na 3.1 MPix. Jedná se však spíše o funkci pro experimentátory, neboť v praxi jsou snímky, pořízené v tomto režimu nepoužitelné. Funkce videokamery nabízí záznam ozvučených videosekvencí ve třech obrazových kvalitách: VGA 640 x 480, QVGA 320 x 240 a 160 x 120 bodů. Menu v režimu kamery umožňuje nastavit vyvážení bílé barvy, způsob měření expozice a digitální zoom. Optický zoom bohužel v režimu videokamery nelze používat!
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Olympus mju 720 SW nabízí celkem 6 úrovní citlivosti: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Při nejnižší ISO 64 není patrný téměř žádný šum, jenž by narušoval dojem ze snímku. Podobná situace je také při dalších dvou citlivostech ISO 100 a 200, kde není též patrný šum. Při ISO 400 se šum začíná výrazněji projevovat. Fotografie jsou ale stále víceméně použitelné a to jak zmenšené, tak i v měřítku 1:1. Při ISO 800 šum již začíná být velmi výrazný, v místech až rušivý. Snímky pořízené s touto citlivostí lze použít maximálně jako náhledy pro webové stránky. Nastavením poslední citlivosti ISO 1600 je šum velice výrazný, silně rušivý a zasahuje do detailů. Takovéto snímky již nejsou použitelné. V případě citlivosti představuje mju 720 SW dobrý standard (ve své kategorii).
Vyvážení bíle pracuje na denním světle poměrně dobře. Samozřejmě, že při umělém osvětlení opět automatické měření selhává a je proto záhodno použít raději některý z přednastavených režimů: Den, Zataženo, Žárovka nebo 3 typy zářivek. Možnost manuální kalibrace WB zde bohužel chybí.
Ostrost a kresebnost snímků je na velmi dobré úrovni. Fotografie jsou ostré, dobře kontrastní a barevně vyvážené. Ovšem také se zde silně projevují neduhy objektivů. Především je jasně patrné silné moiré (na vertikálních i horizontálních liniích). Dále můžeme pozorovat jasnou chromatickou aberaci, která je zejména patrná v rozích snímků (to samé platí i pro rozostření). Také zde máme ztrátu světla v rozích (vinětaci), která je však spíše průměrná. S rostoucím ohniskem všechny neduhy ustupují. Celková ostrost sice mírně klesne, ale zato ostrost v rozích se naopak znatelně zlepší. Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, to ale také s rostoucím ohniskem zmizí. V celkovém hodnocení kvality snímků a vzhledem k rozměrům a zaměření aparátu, jsou snímky na dobré úrovni.
Olympus Mju 720 SW v praxi
Mezi zapnutím tlačítka pro spuštění až po vyexponování první fotografie, uplyne 3.5 sekundy. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je zanedbatelná a v našich podmínkách neměřitelná (tedy pod 0,1 s). Bez namáčknuté spouště trvá fotoaparátu vyfotografování necelou sekundu - zhruba 0.9 s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší a naopak, zvládne "mjůčko sedmsetdvacítka" za 1.2 sekundy. Ovládání zoomu je přitom rozděleno na 10 kroků. Co se týče rychlosti fotoaparátu v praxi, jedná se o standardní výsledky, které vzhledem ke konkurenci nijak neoslní, ale ani neurazí. LCD displej, ač příjemně rozměrný a vysoce kontrastní, má však poměrně vysoké zpoždění (spíše slabší průměr). Automatika pracuje dobře a spolehlivě. Na autofocus se také lze víceméně spolehnout, ovšem občas můžete mít menší problémy s ostřením při slabších světelných podmínkách. Pro ukládání snímků slouží vestavěná paměť, čítající 19 MB a samozřejmě dále externí paměťové médium - xD karty. Nechybí podpora PictBridge (přímého tisku snímků bez přítomnosti počítače).
Samotné ovládání je jednoduché a koncipované tak, aby jej zvládli s trochou cviku i méně zkušení uživatelé. Stejně tak tomu je i v případě menu. Jeho dvojitá struktura (nejprve ikony a potom samotné menu) sice může ze začátku trochu mást, ale to je jen věcí zvyku. Navíc celé menu je klasicky - olympusovské. Všechna ovládací tlačítka fungují spolehlivě a okamžitě. Překvapivě dobře, okamžitě a přesně reaguje i ovládání optického zoomu (což není u tohoto typu fotoaparátů vůbec běžné). Užitečné pomůcky představují hlasový záznamník a vysoký počet scénických režimů. Velké plus představuje možnost použití ve ztížených podmínkách (odolnost proti vodě, prachu i nárazům), dále je zde rozměrný a dobře kontrastní displej, který však na druhou stranu má větší zobrazovací zpoždění, než je v této kategorii běžné. Naopak trochu zde zamrzí absence histogramu, nebo možnost zoomování i během videozáznamu. Další zápor vidím v absenci jakékoli kontroly expozice. Po namáčknutí spouště ani při prohlížení se nám nezobrazí nastavené hodnoty času a clony. V režimu prohlížení máte možnost náhledu pouze rozlišení, režim vyvážení bílé barvy a citlivost. I když se jedná "pouze" o jednoduchý kompakt, přesto by takové informace již neměly chybět ani u takto zaměřených aparátů.
Závěr
Olympus mju 720 SW představuje odolný, přesto však elegantní a kompaktní digitál, který se snadno ovládá a práci s ním by měl zvládnout i začátečník. Toto "mjůčko" nabízí spolehlivou automatiku, dále vysoký počet scénických režimů a také kvalita výsledných fotografií je vzhledem k zaměření aparátu (a v porovnání s konkurencí) na dobré úrovni. Také se zde však výrazně projevují vady objektivů (moiré, chromatická aberace). Mju 720 SW navíc můžete použít i v místech (u vody, ve vodě i pod vodou), kde by ostatní fotoaparáty neměly šanci na přežití. Olympus mju 720 SW již je k dostání a sice ve třech barevných mutacích (stříbrné, modré a růžové), jeho cena se pohybuje okolo 10 490 Kč (včetně daně).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014