Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus mju 750 - kompaktní a odolný hezoun v praxi
15. září 2006, 00.00 | V dnešní recenzi si představíme jednu z posledních novinek společnosti Olympus, kompaktní a stylový model populární řady mju, nesoucí kódové označením 750. Jedná se o aparát s efektivním s rozlišením 7.10 MPix, 5x optickým zoomem, stabilizátorem obrazu a odolným pláštěm.
{Základní popis}Olympusy řady "mju" představují vcelku zajímavou a svým způsobem i originálně konstrukčně řešenou řadu kompaktních aparátů. Ve stylovém plášti s relativně malými rozměry a hmotností se ukrývá digitální aparát, který navíc odolává i nějakým těm výkyvům počasí nebo otřesům. Přesně jeden takový přístroj se nám právě dostal na otestování do redakce. Jedná se o jeden z posledních modelů od Olympusu - mju 750, který nabídne efektivní rozlišení 7,1 MPix, 5x optický zoom a kovový plášť, který uchrání šasi přístroje před stříkající vodou (například déšť). Novinka vychází ze zhruba půl roku starého mju 700, nicméně novinkou zde je větší ohniskový rozsah a především přítomnost optické stabilizace obrazu. Svým zaměřením se jedná o fotoaparát, směřující zejména do řad začínajících fotografů, kteří mají slabost pro poslední módní doplňky - tzv. "stylovky". Tomu odpovídá i funkční vybavení - mju 750 prodává především jeho design a kompaktní provedení, ovšem žádné pokročilé ovládání expozice od něj čekat nemůžeme. Takže jaký je nový Olympus a jak se s ním fotografuje?
Konstrukčně vychází mju 750 z předešlého typu (mju 700), Přední stěna je při horním a spodním pohledu znatelně zkosená směrem od úchopové části k objektivu. Tento způsob provedení je celkem praktický, neboť napomáhá snazšímu držení přístroje při fotografování nebo při práci s menu. Přední straně vévodí objektiv, lemovaný stříbrným prstencem a chráněný kovovou dvoudílnou záslepkou, jež se při zapnutí fotoaparátu odsune. V levé horní části leží interní blesk a pod jeho rozptylovým sklem je také signalizační světlo samospouště. Kromě objektivu a blesku je na přední stěně pak již jen stříbrná lišta s logem výrobce a tři malé otvory pro mikrofon (v pravém horním rohu).
Horní strana obsahuje jen trojici kláves. Tou první (z leva) zapínáte/vypínáte přístroj, druhá a největší je spoušť a třetí-poslední klávesa slouží k ovládání (zapínání/vypínání) optické stabilizace. Na spodní straně naleznete pouze plastový závit pro umístění do stativu a dvířka, pod nimiž se skrývá akumulátor a paměťová karta typu xD. Na pravém boku (z čelního pohledu) je záslepka pro USB kabel a také úchyt pro připevnění řemínku na zápěstí.
Více jak dvě třetiny zadní stěny zaplňuje 2.5" LCD displej s rozlišením 215 000 bodů a zbylý prostor vyplňují ovládací tlačítka. Ovládání je celkově vyřešené velmi jednoduše a prakticky. Hlavní ovládací prvek tvoří čtyřsměrový multifunkční ovladač s potvrzovací klávesou OK/Menu uprostřed. Tímto ovladačem se pohybujete jednak v menu a při náhledu ve snímku a také jím měníte nejčastěji používané funkce: typ ostření, samospoušť, funkce blesku a kompenzace expozice. Dále jsou kolem multifunkčního ovladače umístěny ještě čtyři tlačítka: Menu, Tisk, Koš a Display. Výčet ovládání pak již zakončuje jen kruhový volič pro změnu režimů a kolébkový ovladač zoomu - umístěný v pravém horním rohu. Přední část tvoří kompletně kov, zadní část je plastová. Kompakt chrání po obvodu mimo jiné kovový rám. Rozměry a hmotnost mju 750 jsou: 96 x 54 x 24 mm (Š x V x H) a 170 g (včetně baterie a paměťového média).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Olympus mju 750 disponuje snímacím čipem CCD s úhlopříčkou 1/2.3" a efektivním rozlišením 7.1 MPix (fyzické rozlišení je 7,4 MPix). Můžete tedy fotografovat až do maximální velikosti 3 072 x 2 304, v dalších velikostech poté 2 560 x 1 920, 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768, 640 x 480 bodů. Citlivost snímače lze měnit v rozmezí ISO 80 - 1 600 celkem v šesti krocích (ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600). Nastavíte-li scénický režim "svíčka" nebo "dostupné světlo", citlivost snímače může dosáhnout maxima (dle světelných podmínek) až ISO 2500. Kromě fotografování můžete pořizovat ozvučená videa a to ve VGA kvalitě 640 x 480 bodů, případně QVGA 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů (vše s frekvencí snímkování 15 snímků za sekundu). Obraz se ukládá ve formátu MOV, zvuk ve formátu WAV a fotografie v JPEGu.
Objektiv nabízí na tuto kategorii poměrně nezvyklý - 5x optický zoom. Rozsah ohniskové vzdálenosti je 6,4 - 32 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu 36 - 180 mm), se světelností objektivu F3,3 - 5,0. Autofocus pracuje ve třech režimech: Normal, Makro a Super Makro. V normálním režimu pracuje AF od 40 cm na nejkratším ohnisku a 70 cm na nejdelším ohnisku, v režimu makro pak od cca 15 cm, režim Super makro ostří již zhruba od 3 cm. Autofocus používá pasivní systém zaostřování - pomocí TTL měření.
Automatické měření expozice pracuje celoplošně nebo bodově. Přístroj pracuje v plně automatickém módu (program), nebo můžete nastavit kruhový ovladač do polohy SCN a zvolit některý z 23 scénických režimů. Kromě scénických režimů máte k dispozici také stabilizátor obrazu, který se aktivuje přímo k tomu určenou klávesou (na horní straně hned vedle spouště). Dostupné scénické režimy jsou: Portrét, Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sport, Interiér, Svíčky, Autoportrét, Dostupné světlo, Západ slunce, Ohňostroj, Muzeum, Kuchyně, Za sklem, Dokumenty, Aukce, Výběr snímků 1, Výběr snímků 2, Pláž / Sníh, Pod vodou 1, Pod vodou 2 a Podvodní makro. Čas expozice se pohybuje (dle zvoleného scénického režimu) od 4 sekund do 1/2 000. Automatiku můžeme ovlivnit pomocí kompenzace +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Sekvenční snímání pracuje v normálním režimu rychlostí 0,9 sn/sek (3 snímky do série v plném rozlišení), nebo můžete použít režim High-speed, který pracuje rychlostí 3,5 sn/sek a zhotoví 13 snímků v polovičním rozlišení - 3,1 MPix nebo neomezený počet snímků (záleží jen na velikosti karty) VGA kvality.
Vyvážení bílé barvy nabízí buďto plně automatický režim nebo šest předvoleb: Den, Zataženo, Žárovka a tři typy zářivek. Vestavěný blesk má dosah cca 3,8 - 8 m a pracuje v režimech: auto, vypnuto, s redukcí červených očí a vynucený záblesk. Pro pohodlnější fotografování a lepší kontrolu expozice máte k dispozici živý náhled histogramu (fungující v režimu náhledu, tak i při exponování). Fotoaparát disponuje digitálním záznamníkem, umožňující nahrávat poznámky k jednotlivým fotografiím. Pro zpestření snímků můžete použít také některý ze tří barevných filtrů a nechybí ani funkce skládání panoramatických fotografií - přístupná přes menu přístroje. Jako paměťové médium slouží xD karty a kromě ní můžete využít též interní paměti čítající 17 MB. Velmi příjemným překvapením je i podpora češtiny, takže už žádné dodatečné a otravné nahrávání ála Olympus Master software. Tělo kompaktu je tvořeno kombinací plastu a kovu a tento plášť je voděodolný dle standardu IEC 529 IPX4 (což značí odolnosti proti dešti, sněhu a stříkající vodě).
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Olympus mju 750 nabízí celkem šest úrovní citlivosti: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Při základní citlivosti ISO 80 není patrný téměř žádný šum, který by mohl rušit váš vizuální dojem ze snímku. Obdobné je to při následujících dvou citlivostech - ISO 100 a 200, kde není též patrný téměř žádný šum. Nastavíme-li citlivost ISO 400, redukce šumu již zde začíná ztrácet na účinnosti a šum je již znatelný. Nicméně fotografie pořízené na ISO 400 jsou stále bez problému použitelné a šum lze stále dobře odstranit pomocí příslušných grafických editorů. Při předposlední citlivosti ISO 800 se již znatelně projevují barevné mapy, které zasahují výrazně do detailů a fotografie pořízené na tuto citlivost již v praxi budou těžko hledat uplatnění (maximálně pro malé náhledy). Poslední citlivost ISO 1 600 je spíše jen krajní řešení v extrémních situacích. V případě citlivosti nabízí Olympus mju 750 lehce nadstandardní výsledky ve své třídě.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle dobře. Pro umělé osvětlení je lepší použít některý z přednastavených režimů: Den, Zataženo, Žárovka nebo Zářivka 1-3. Manuální nastavení vyvážení bílé zde bohužel není k dispozici.
Ostrost a kresebnost snímků je na velmi dobré úrovni. Jak je patrné na testovací fotografii, aparát nabízí dobrou kresbu, jemnost detailů i ostrost. Snímky jsou dobře barevně vyvážené a kontrastní. Ovšem projevují se zde více či méně též vady optiky. Na svislých i vodorovných liniích můžeme pozorovat nadprůměrné moiré. Chromatická aberace je zde patrná také, zejména však v okrajích snímku. Dále zde máme znatelnou ztrátu světla v rozích (vinětaci) a na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které mizí se zvětšujícím se ohniskem. Na druhou stranu velmi příjemně překvapil fakt, že mju 750 si i na nejdelším ohnisku stále drží velmi vysokou hladinu ostrosti, což není pro tuto třídu aparátů vůbec běžné. Vezmeme-li v úvahu rozměry aparátu a jeho zaměření, v případě kvality snímků nabízí ve své váhové kategorii velice dobré (nadstandardní) výsledky.
Ovládání a práce v menu
Ovládání je vyřešeno přehledně a zároveň velmi uspořádaně (co se samotného umístění tlačítek týče). V dolním pravém rohu zadního panelu je ve třech řadách a třech sloupcích celkem 9 tlačítek, kterými ovládáte celý aparát (včetně pohybu v menu a potvrzování zvolených položek). Středo-bod tohoto systému tvoří křížový multifunkční ovladač, kterým ovládáte nejběžněji používané funkce: vlevo - systém ostření (Normal, Makro, Super makro), vpravo - funkce blesku (Auto, S redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Vypnuto), dolů - samospoušť (10 s) a nahoru - kompenzace expozice. Uprostřed je potvrzovací klávesa OK/Menu.
Zbylá čtveřice kláves, umístěných do čtverce okolo křížového ovladače, slouží pro vstup do Menu (stejnojmenná klávesa), zobrazení/deaktivaci údajů na displeji - včetně histogramu (Disp), mazání snímků (Koš) a k přímému tisku/komunikaci s počítačem. Poslední dva zbylé ovladače představuje kolébkové tlačítko pro ovládání optického zoomu a kruhový volič, sloužící k přepínání režimů. Ten nabízí možnosti: Prohlížení, Fotoaparát, Scénické režimy (SCN), Guide a Kamera.
Funkce Guide představuje praktickou utilitu, jež obsahuje stručné tutoriály, popisující základní kroky při fotografování běžných scén a používání základních funkcí. Nápověda zahrnuje 13 operací jako například: Zjasnění fotografovaného objektu, Snímání v protisvětle, Nastavení vyvážení bílé barvy a tak dále. Funkce Guide, představuje dobrou alternativu pro začátečníky, neboť v přehledu stačí vyhledat, co zrovna požadujete provést, volbu potvrdíte a požadovaná funkce se tím sama aktivuje.
Menu mju 750 se rozděluje na dvě části - na základní a pokročilé menu. Do prvního menu vstoupíte stiskem potvrzovacího tlačítka OK a nastavujete zde základní funkce aparátu: Vyvážení bílé barvy, Citlivost (ISO), Způsob snímání (Sólo, Sériově, High-speed) a Způsob měření expozice. Do hlavního menu se dostanete stiskem stejnojmenné klávesy (vpravo nahoře od křížového ovladače). Zde máte na výběr z šesti ikon: Kvalita obrazu, Reset, Foto menu, Nastavení, SCN (scénické režimy) a Tichý režim (přičemž nabídka scénických režimů je dostupná pouze je-li na kruhovém voliči nastavena odpovídající alternativa - tedy SCN). Zajímavostí je zde tichý režim, kterým okamžitě vypínáte/zapínáte veškeré zvuky.
Nejdůležitější dvojicí položek je Foto-menu a Nastavení. Prvně jmenovanou nastavujete důležité funkce při fotografování, druhou položkou měníte samotné nastavení fotoaparátu. Pod Foto menu se skrývá: Vyvážení bílé barvy, Citlivost, Režim snímání, Způsob měření expozice, Digitální zoom, Režim ostření, Digitální záznamník a Panorama. Mód Nastavení obsahuje položky: Formátování, Záloha, Jazyk, Rychlý přístup, Nastavení zapnutí, Nastavení displeje, Barevné filtry (Normální, Modrá, Černá, Růžová), Pípnutí, Zvuky, Závěrka, Hlasitost, Zobrazení náhledu, Název souboru, Převzorkování obrazu, Jas displeje, Čas a datum, Duální čas, Nastavení budíku, Video výstup, Úsporný režim.
V režimu prohlížení se při vstupu do menu zobrazí nabídka devíti ikon, kde máte k dispozici možnosti provádění: Prezentace, Základních úprav fotografií (ořez, odstranění rudých očí, monochromatická fotografie, sépia filtr, ikony, název, kalendář, jas, saturace), Tisk obrázků, Kalendář, Prohlížení (ochrana snímků, rotace, hlasové poznámky, album), Nastavení (stejné položky jako Nastavení v režimu foto), Album, Mazání a Tichý režim. Funkce videokamery nabízí záznam ozvučených videosekvencí ve třech obrazových kvalitách: VGA 640 x 480, QVGA 320 x 240 a 160 x 120 bodů. Camera Menu umožňuje nastavit vyvážení bílé barvy, způsob měření expozice a digitální zoom. Používat optický zoom lze i v průběhu natáčení videa.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím tlačítka Power až po vyexponování prvního snímku uplyne 2,7 s, což je dobrý čas. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je zanedbatelná a v našich podmínkách neměřitelná - tedy menší než 0,1 s. Bez namáčknuté spouště trvá fotoaparátu vyfotografování zhruba 0,5 s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší trvá fotoaparátu 1,5 s, opačně (z nejdelšího ohniska na nejkratší) je doba asi o tři desetiny sekundy delší - tedy 1,8 s. I tak se jedná o slušné hodnoty. Ovládání zoomu je rozděleno na 12 kroků. Zde si zaslouží tento kompakt pochvalu, neboť krokování zoomu je velmi pohodlné, okamžité a hlavně přesné (což také vůbec nebývá u podobně zaměřených přístrojů běžné). Naopak LCD displej představuje slabinu přístroje. Ačkoli nabízí příjemnou velikost a možnost korekce jasu (přes menu přístroje), fotografování při jasném dni může představovat velký problém. Máte-li totiž slunce nad hlavou, na displeji nevidíte prakticky vůbec nic a fotografujete v podstatě naslepo (antireflexní vrstva by se zde velice hodila). Jinak samotné zpoždění displeje zde je tolerovatelné a nijak nevybočuje z průměru. Stabilizátor obrazu podává uspokojující výsledky a jeho aktivace je při akčnějších snímcích nebo na největším ohnisku rozhodně znát. Na druhou stranu výrobcem vychvalovaná použitá technologie Bright Capture (sloužící pro jasnější a světlejší snímky při nedostatku světla) se v praxi neosvědčila.
Automatický režim měření expozice pracuje dobře a spolehlivě, ovšem výjimku tvoří fotografování za zhoršených světelných podmínek, kde automatika fotoaparátu nastavuje nejdelší časy závěrky maximálně 1/2 sekundy (a to i v noci), což nestačí. Pro tyto případy doporučujeme rozhodně zvolit odpovídající scénický režim (Noční krajina, Portrét v noci a podobně). Překvapivě dobře funguje autofocus a to i přesto, že nemá žádné asistenční světlo. Ani při nočních fotografiích nedělal žádné problémy a ostřil spolehlivě (i když mu to trvalo běžně dvojnásobně dlouho než ve dne). Ovládání, struktura menu, dostupnost tlačítek i ergonomie jejich rozmístění - to vše představuje pohodlnou a intuitivní záležitost. Ovládací prvky fungují a reagují spolehlivě a okamžitě. K snadnější orientaci v menu slouží grafické ikony. Užitečné pomůcky představuje živý histogram, nápověda Guide, hlasový záznamník, vysoký počet scénických režimů nebo odolný - přesto stylový plášť. Pro ukládání snímků slouží vestavěná paměť 17 MB a externí paměťové médium - xD karta. Nechybí podpora přímého tisku snímků bez přítomnosti počítače (tzv. PictBridge), ani USB slot pro připojení k dalšímu zařízení. Velice příjemným překvapením bude určitě pro většinu potenciálních uživatelů také podpora češtiny, což byl ještě do ne dávna u drtivé většiny fotoaparátů problém, který jste museli řešit dodatečným nahráváním do aparátu pomocí softwaru Olympus Master.
Resumé
Olympus mju 750 je klasickým nenáročným, přesto dle našeho názoru povedeným kompaktem, který dobře reprezentuje svou značku. Kromě toho nabízí ve své kategorii nezvykle velký ohniskový rozsah s 5-násobným zoomem, dále optický stabilizátor obrazu, kompaktní a vodě odolný plášť ale především nadstandardní kvalitu fotografií. Na druhou stranu jakékoli manuální ovládání expozice zde chybí, ale to se ani u aparátů dané třídy neočekává. Nicméně alespoň manuální možnost kalibrace WB by zde určitě nebyla na škodu. Olympus mju 750 bude k dostání ve dvou barevných mutacích - černé a stříbrné, na pultech obchodů by již měl být k dostání a to za cenu pohybující se okolo 11 000 Kč.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014